Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Nadszedł w moim życiu czas kiedy podjęliśmy wraz z moją drugą połówką decyzję o zakupie projektora i nie tylko.

Miejsce.

Pokój dzienny 7x4 m. Projektor stał będzie w odległości około 3,5m od ekranu "po szerokości" pokoju (czyli na mniejszym z wymiarów. Planowany ekran ramkowy 120".

Ściany jasno szare, sufit biały, okna na długości, zaciemniane roletkami. 

Kiedy.

Nie posiadamy TV i nie jest ono planowane. Projektor służyć ma do oglądania filmów, głównie Netfilx, wieczorami i weekend.

Budżet.

Zaczęliśmy naiwnie od budżetu całkowitego na poziomie 6-7 tys. na projektor, ekran i okablowanie. Obecnie chcieli byśmy zmieścić się w 10 tys. zł.

Dylematy.

Jedyny mój kontakt z projektorem miał miejsce kilka lat temu i był to projektor biurowy, pożyczany z firmy i z obrazem rzucanym na ścianę. 

Zaczęło się więc od czytania. Zastanawialiśmy su e nad dwoma rozwiązaniami. Albo projektor 4K z nowych budżetowych i budżet łączny 10 tys. albo UHD i budżet 8 tys. 

Później była wizyta w salonie z pokojem kinowym w Toruniu. Zaprezentowano nam jeden projektor, Sony chyba HW-65.

No więc było wielkie WOW i zastanawianie się co dalej. Rozmawiałem z kilkoma sklepami analizując co zrobić i... nadal jestem w punkcie wyjścia. 

To do czego doszliśmy to:

- cena ekranu jest kosmiczna przy tej wartości projektorów i na początek pójdziemy raczej w stronę ekranu esmart-a 120" (plan był 133" ale ze względu na koszty przesyłki stanie na 120"),

-  odległość komputer/projektor wyniesie około 5,5-6m więc z naddatkiem 2m koszt kabla 8m nie osiągnie wielkości z pogranicza absurdu,

- raczej skłaniamy się ku technologii UHD  choć ciągle z tyłu głowy męczy nas 4K

  przeciw 4K jest: 

* mała ilość materiałów i nie to że nie prędko będzie ich dużo więcej

* konieczność wymiany karty graficznej  w komputerze, obecna posiada wejście HDMI 1,4 oraz zakup kabla optycznego,

* akceptowalna jakość obrazu przy zastosowaniu projektora UHD (choć było to Sony więc tu ryzyko tego, że nie jest to odczucie wobec wszystkich UHD)

* niski budżet

- do nagłośnienia wykorzystamy na początek soundbar, brak kasy na wydanie kolejnych 10k na nagłośnienie

- projektor nie będzie wymieniany prawdopodobnie przez kolejne 5-7 lat

- czym więcej czytam tym mniej wiem

Pytania:

1. Przy takich możliwościach jak Wy rozwiązali byście dylemat UHD czy budżetowe 4K?

2. Z tego co wyczytałem to polecany jest soundbar Yamachy. Zastanawiamy się nad modelem 1600 i 2700. Jakie macie doświadczenia z nimi? Ten drugi to znów cena z kosmosu w relacji do ceny projektora. Co wybrać? A może jakiś inny?

3. Po głowie chodzą nam projektory:

- Optoma UHD60

- Optoma UHD550x

- Benq W2000+

-  Sony VPL-HW45ES/B

- Epson TW6800

- Benq W1700

- Epson TW 5650

- Optoma 300x

Jak żyć? Który wybrać? A może jeszcze inny?

 

W sobotę jedziemy jeszcze do Warszawy zobaczyć jaki obraz da część z nich. Chętnie jednak poznam Wasze zdanie w powyższych kwestiach.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Piotrek

Ps. Filmy 3D raczej nas nie interesują. 

 

 

Aaaa:

- co sądzicie o tych ekranach? Znalazłem 2 osoby które tu na forum planowały ich zakup, niestety nie dodały wrażeń po montażu, zastanawiałem się też nad własnoręcznym wykonaniem ekranu zgodnie z opisem w wątku 9300/7300- z przydatnych funkcji to pewnie HDR który fajnie by dział dobrze w projektorze

- czasem może pokuszę się o wykorzystanie projektora do pogrania (sygnał z kompa) .

P.

 

Edytowane przez Pepex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Aż tylu merytorycznych odpowiedzi nie spodziewałem się.  

Rozumiem, że interesuje Was jedynie roztrząsanie tematu 9300/7300 a w pozostałych kwestiach nie macie zamiaru wspierać laików.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do tematu i podepne bo stoję przed zmianą projektora i z dostępnych w budżecie do 8kzł +/- Optoma UHD60 chyba wypada najlepiej, ale czy aby na pewno?
Pytałem w temacie Benq W1700, ale też nikt za bardzo nie chce się wypowiadać na jego temat.

Nie chce zmieniać na lepszy model 1080p, tylko chce coś z 4K HDR - zastosowanie filmy i netflix.
Czekam jeszcze co LG pokaże z tym koszem na śmieci w kwietniu :)

Edytowane przez Fanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wyluzowany :)

Obserwowałem kilka tematów o podobnym poziomie cenowym i lipa. Brak dyskusji. Stąd frustracja.

Widziałem Benq W1700. Dla mnie jako laika to totalne nieporozumienie ten projektor. Obraz o wiele gorszy w UHD w porównaniu choćby 

z Benq W2000 nie mówiąc już o soniaczu. 

Niestety, Optomy UHD60 nie było w salonie gdzie oglądaliśmy pozostałe. 

Na placu boju pozostały więc  Sony VPL-HW65ES i VPL-HW45ES i Optoma UHD60 z pójściem w stronę VPL-HW65ES

Mam nadzieję, że ktoś sprowadzi Optomę jeszcze by porównać no i zaczynam poszukiwania ceny z preferencją oczywiście salonów które udzieliły wsparcia w kwestii wyboru. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2018 o 10:00, Pepex napisał:

Zaczęło się więc od czytania. Zastanawialiśmy su e nad dwoma rozwiązaniami. Albo projektor 4K z nowych budżetowych i budżet łączny 10 tys. albo UHD i budżet 8 tys. 

Rzeczywiście jesteście na początku drogi:)

To trochę zawiła sprawa z nomenklaturą 4K i UHD ale często znaczy to samo.

Rozważacie natomiast także projektory FHD (fullHD czyli 1080p).

Wydaje mi się, że rozsądnym wyborem przy waszym budżecie będzie Epson 7300. Ja go nie znam, ale ma sporo fanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pepex co do Optomy zerknij tu co pisałem, jest kilka porównań na YT, jakoś mocno nie odstaje Optoma od projów za 10k zł

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanek. tyle że tam podpierałeś się testami z Optomy UHD65, tak samo świecą? 

Fanek, z tego co już zauważyłem to soniacze mają obraz specyficznie lepszy niż reszta i obraz ten w pełni nam odpowiadał (szczególnie ten z 65 bo o dziwo zauważyłem różnice między 45 a 65). Jak Twoim zdaniem obraz z 65 ma się to Optomy 60 lub 7300? Zakup Optomy UHD65 byłby juz niestety spoorym przegięciem zważywszy ze budżet początkowy był 6 tysi na projektor :D 

 

Zgadza się Barnaba. Dopiero dziś z rańca uświadomiłem sobie, że UHD to 4K :D. 

Pisząc UHD miałem na myśli full HD :) ale jakoś to UHD mi podpasowało. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UHD60 świeci jaśniej i jest rekomendowana bardziej do salonów, UHD65 do typowych jaskiń. Jest porównanie obu na YT łatwo znajdziesz jbc, oba mają bardzo zbliżony obraz, ofc 65 troche bardziej nasycone kolory. Moim zdaniem nie warto dopłacać, w cenie UHD65 już lepiej inny proj wybrać.

W niektórych scenach UHD65 wypada lepiej niż tw7300, w innych na odwrót. Optoma daje napewno bardziej ostry i szczegółowy obraz w 4K niż tw7300, do tego Optoma świeci jaśniej wiec efekt HDR na niej pewnie też jest lepszy. W tej chwili moim faworytem jest UHD60 :)

 

Edytowane przez Fanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Pozostanie więc namówić tutejszy Salon do zamówienia egzemplarza testowego i wybór pomiędzy Sony VPL-HW65ES a Optomą UHD60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica to na pewno nie deal breaker, co ciekawe UHD60 bez kalibracji w niektórych scenach świeci lepiej,  a po kalibracji gorzej :D

Ten Sony co wymieniłeś porównania w internecie nie widze bo to 1080p, szukałem topek 1080p z tą Optomą ale nic nie znalazłem.
No ale pomyśl czy jeszcze chce w 1080p zostawać w tych czasach, materiału 4K HDR jest już bardzo dużo, każdy nowy film praktycznie już wychodzi w tym "standardzie".

Z czego w ogóle masz zamiar puszczać materiał?
Ja netflix i mkv głównie :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również głównie Netflix. 

Mkv, co to? :D 

Co do Soniacza to jak na razie lepszego obrazu nie widziałem z wszystkich projektorów które dane mi było ogladać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mkv czyli matroska format przechowywania video, jak googlowałeś już pewnie wiesz :)
Pamiętaj ze na netflixie wszystko co teraz wychodzi jest także w 4K, imo nie warto już zostawać w 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pepex: może ten wątek troszkę rozjaśni problem w temacie 4k z DLP https://hdtvpolska.com/forum/topic/39960-pierwsze-projektory-4k-dlp/ szczególnie wypowiedzi M.K. Inna sprawa z DLP to "efekt tęczy" (czy nie jesteście uczuleni)

Sony HW45 i HW65 to praktycznie te same projektory więc znaczącej różnicy w obrazie nie powinniście widzieć. Jedyną istotną różnicą jest przesłona (brak w 45). Reszta to kwestia ustawień/otoczenia/materiału testowego itp. Ok - nadal to "tylko" FHD ale to panele SXRD (LCOS) a skoro obraz Wam się podobał...

Problemem może być "jasność" pokoju i związane z tym straty kontrastu. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby coś ze stajni epsona (serie 5... i 6... są jaśniejsze niż HW ale tu jest technologia LCD oraz...są tańsze:) lampy też;) ) i inwestycja w Magic Screena.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LuckyS dziękuję za odpowiedź. W sumie już decyzja została podjęta.

Padło na Epsona TW-9300.

A dla potomnych, którzy odwiedzą wątek jeszcze odpowiem. Niby soniacze różnią się jedynie przesłoną, jednak gdy porównywaliśmy w studio obraz z obydwu, różnica w czerni był widoczna dla mnie, czyli laika. 

Wybór padł na Epsona z kilku powodów.

Po pierwsze cena. Po długich negocjacjach udało się uzyskać cenę na tyle rozsądną, że znacząco zbliżył się Epson 9300 do Sony 65.

Po drugie, na forum większość jednak polecała 7300 w zestawieniu do 65 wiec patrząc z punktu argumentu pierwszego, padło na 9300.

Po trzecie mocno przemówił argument, że 65 za rok, dwa będzie reliktem przeszłości w kwestii standardów jakości obrazu, 9300 jeszcze trochę przeżyje. 

Po czwarte Optomy odpadły ze względu na jakość obrazu a przede wszystkim ponieważ nie można było ich nigdzie zobaczyć (wycieczka do Wrocławia średnio mi się uśmiechała).

Tak więc stanęło na Epsonie TW9300, ekranie Esmart 113" szarym, Soundbarze JBL 5.1, Fergusonie ATV i jakimś odtwarzaczu Blue ray (prawdopodobnie LG UP970) 

Do tego na ścianie nad i pod ekranem domalowany zostanie czarny pas do sufitu a cały ekran zasłaniany będzie Kotarami z aksamitu, które po odsłonieciu stworzą po bokach czarne pasy szerokości 70-80 cm. Niestety sufit pozostanie biały. 

JBL już hula, no i powiem Wam, że szacun. Na resztę czekamy.

Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze :)  

Edytowane przez Pepex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór, funkcjonalny i ładny projektor :D

Jest jedno ale: 3.5m odległość proja od ekranu (i to dosyć małego 113')- będzie bardzo jasnym obrazem. Przy materiałach HDR (i ewnetualne 3D) na plus.

Przy zwykłych niekoniecznie. Zanim zakupisz ekran potestujcie na samej ścianie szczególnie rozmiar żeby za miesiąc czy dwa nie powiedzieć: "A mógłby być większy...." :)

Ściana "za" ekranem nie ma aż tak dużego znaczenia pod względem kontrastu (bordery oczywiście obowiązkowe) jak po bokach oraz sufit, podłoga i tylna ściana. Z drugiej strony w Twoim przypadku boczne ściany będą w znacznej odległości o powierzchni projekcyjnej ok 2.5m z każdej strony o ile ekran znajdzie się centralnie. To też trochę może pomóc.

Jeśli to możliwe postaraj się NIE umieszczać ekranu zbyt wysoko. Wg zaleceń: środek ekranu na wysokości oczu. tym samym zwiększysz odległość (i niepożądane odbicia światła) od sufitu a na podłodze zawsze łatwiej umieścić ciemny dywan/wykładzinę (być może już masz ciemną podłogę płytka/panel/drewno) aby zmniejszyć odbicia z tej powierzchni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...