Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomek398

Świetna opinia. Super że jesteś zadowolony :). Potwierdza się także że nie da się sprawdzić Tv w sklepie,  a obawy przed androidem, były za duże. Co do aktualizacji do Android8, ja czekam na drugą wersję update. Błędy losowe (bo nie u wszystkich) z działaniem pilota,  z dźwiękiem przez urządzenia audio i inne drobne. Niechcę być ich beta testerem ? 

Edytowane przez uren
  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj coś dla niezdecydowanych co do kalibracji naszego modelu. Widać że poszczególne egzemplarze mogą się diametralnie między sobą różnić. A wiadomo że do testów producenci wybierają selekcjonowane egzemplarze

 

Skalibruj.tv facebook

Edytowane przez PrzemekKRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, PrzemekKRK napisał:

A tutaj coś dla niezdecydowanych co do kalibracji naszego modelu. Widać że poszczególne egzemplarze mogą się diametralnie między sobą różnić. A wiadomo że do testów producenci wybierają selekcjonowane egzemplarze

 

Skalibruj.tv facebook

Akurat pomyślałem, że będzie to dobry temat na wpis, bo chwilę wcześniej skrobnąłem ten post na forum :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś już miał martwe piksele w serii xf90.. bo ja mam przynajmniej dwa. Wieczorem albo jutro przejrzę jeszcze całą matrycę ale te dwa świeca jednym kolorem chyba zielony i restart tv nic nie daje. Jeden z nich bardziej widoczny bo na ciemnym obrazie z ok 2m widać. Z większej odległości "ginie" z pola widzenia. TV kupiony w czerwcu 2018. Czy Sony ma jakiś próg od, którego można zgłaszać reklamację?

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od razu po wyjęciu TV z pudła miałem kilka martwych nieświecących pikseli dające ciemną ok. 3mm ciemną plamkę wyglądającą jakby w matrycy był jakiś robak i w innym miejscu jeszcze 1 nieświecący piksel. Od razu zadzwoniłem do sklepu i jeszcze tego samego dnia wymieniłem TV na nowy egzemplarz. Na twoim miejscu kontaktował bym się ze sklepem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie które jest związane pośrednio z TV natomiast  bezpośrednio z dekoderem NC+. W tej chwili mam dekoder który na swoim wyjściu przekazuje sygnał 1080i. Skalowanie do 4K odbywa się w telewizorze. 

Zastanawiałem się nad zmianą dekodera NC+ na nowy  4K ULTRABOX+ https://ncplus.pl/Oferta/Dekodery/4k-ultrabox 

Domyślam się że w takim przypadku, podobnie jak miało to miejsce w przypadku mojego aktualnego dekodera, będę musiał ustawić w dekoderze typ wyjścia i aby oglądać treści 4K będzie to właśnie 4K. Zastanawiam się czy w takim przypadku to właśnie dekoder, a nie telewizor będzie odpowiadał za skalowanie innych niż 4K programów czyli najczęściej z  1080i do 4K? Pytam o to ponieważ to oznaczałoby że wszystkie zaawansowane algorytmy telewizora odpowiedzialne za skalowanie byłyby wtedy niewykorzystywane. No chyba że sygnał na wyjściu dekodera zmienia swój format w zależności od tego jaki program jest aktualnie oglądany.    

Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie: "Dekoder dokonuje upscalowania materiału do rozdzielczości 4K czyli 2160p. Oto przykład z kanału TVN Turbo HD:"

 

Nie wiem tylko jaka jest jakość tego upscalowania na dekoderze w porównaniu do TV SONY

 

 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tomek398 napisał:

Nie wiem tylko jaka jest jakość tego upscalowania na dekoderze w porównaniu do TV SONY

To jest tylko moje skromne zdanie,  a i odczucia mogą różnic się w zależności od upodobań. Od ponad  miesiąca mam UPC i dekoder Horizon (FHD). Przed UPC, miałem Orange i dekoder Samsung ICU 100 (4K). Niestety jakość odtwarzanego materiału, pogorszyła się,  i ja to widzę :(. Oglądając film na TVN (Batman Mroczny Rycerz), mając Orange, łapałem się na tym, że nie widzę różnicy 4K-fhd z odległości ok 2m. Może to nie jest jakaś wielka różnica,  ale dla mnie zauważalna i zostaje pewien niedosyt, z niewykorzystania potencjału Tv.  Pocieszam się tym że mało oglądam UPC ?. Taka ciekawostka,  grając na PS4 Pro w "Rise of the Tomb Rider" do wyboru mam trzy ustawienia jakości obrazu, FHD i 60fps, FHD więcej detali i 30fps oraz 4k. Moim faworytetm jest druga opcja, bo między FHD a 4K jest znikoma różnica, gram z odległości ok 1m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, uren napisał:

...między FHD a 4K jest znikoma różnica, gram z odległości ok 1m.

Super. Czyli jak wejdą telewizory 8K to albo trzeba bedzie kupić 170” albo oglądać 65” z oczami 2cm od ekranu. To może ja robię błąd że chce kupić XF90 i powinienem zostać przy swojej plaźmie Pioniera 43” 720p :P 

Edytowane przez koti74
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, koti74 napisał:

Super. Czyli jak wejdą telewizory 8K to albo trzeba bedzie kupić 170” albo oglądać 65” z oczami 2cm od ekranu. To może ja robię błąd że chce kupić XF90 i powinienem zostać przy swojej plaźmie Pioniera 43” 720p :P 

:D To raczej znaczy, że konsola Ps4 nie daje pełnego formatu 4K (to  jest oczywiste).  A to że  gry FHD wyglądają tak dobrze, dzięki upscalowaniu tv do 4K :). W sumie jeżeli ogladasz plazme, z  ponad 5m, to nie warto zmieniać na 4K ?

Edytowane przez uren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, uren napisał:

:D To raczej znaczy, że konsola Ps4 nie daje pełnego formatu 4K (to  jest oczywiste).  A to że  gry FHD wyglądają tak dobrze, dzięki upscalowaniu tv do 4K :). W sumie jeżeli ogladasz plazme, z  ponad 5m, to nie warto zmieniać na 4K ?

No właśnie oglądam z około 4 metrów po przeprowadzce i poprostu nic nie widze :P Na 75” nie ma miejsca, idealny by był 70” ale niestety nie robią a kurcze szkoda więc będzie 65” :) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, koti74 napisał:

Super. Czyli jak wejdą telewizory 8K to albo trzeba bedzie kupić 170” albo oglądać 65” z oczami 2cm od ekranu. To może ja robię błąd że chce kupić XF90 i powinienem zostać przy swojej plaźmie Pioniera 43” 720p :P 

To wynika wyłącznie z ograniczeń związanych z możliwościami naszych oczu :-) Żeby coś dokładniej zobaczyć trzeba się do tego zbliżyć i telewizory nie są tutaj żadnym wyjątkiem. To działa również w drugą stronę dzięki czemu z większej odległości jesteśmy wstanie zaakceptować słabszą jakość materiału źródłowego ponieważ nie widzimy wtedy szczegółów obrazu (których tam wtedy nie ma :-) ). Co istotnie w przypadku TV nie koniecznie musimy widzieć te wszystkie szczegóły żeby cieszyć się dobrą jakością obrazu, ale jeżeli bardzo chcemy je widzieć (te szczegóły) to nie ma wyjścia tzn. albo duży ekran albo niewielka odległość.   

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, PrzemekKRK napisał:

A tutaj coś dla niezdecydowanych co do kalibracji naszego modelu. Widać że poszczególne egzemplarze mogą się diametralnie między sobą różnić. A wiadomo że do testów producenci wybierają selekcjonowane egzemplarze

 

Skalibruj.tv facebook

Rtings kupuje TV w internetach, dodatkowo w 4 (czterech) testach wyszły błędy delta poniżej 3. Oczywiście, pewnie kalibracja coś tam poprawi - ale nie dajmy się zwariować, chyba, że ktoś ma sprzęt dedykowany do oglądania tylko z Blu-ray.

13 godzin temu, koti74 napisał:

No właśnie oglądam z około 4 metrów po przeprowadzce i poprostu nic nie widze :P Na 75” nie ma miejsca, idealny by był 70” ale niestety nie robią a kurcze szkoda więc będzie 65” :) 

Masz fajny telewizor Sony 70XF8305 w rozsądnej cenie.

21 godzin temu, Tomek398 napisał:

Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie: "Dekoder dokonuje upscalowania materiału do rozdzielczości 4K czyli 2160p. Oto przykład z kanału TVN Turbo HD:"

Nie można wypuścić sygnału natywnie? De facto TV nadaje w:

576i (kanały SD)

720p (niektóre sportowe)

1080i (większość HD)

Więc trochę roboty ze skalowaniem jest. Ja mam ten plus, że korzystam z dekodera CAM, więc cała obróbka obrazu odbywa się w TV. Nawet SD wygląda całkiem fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie można wypuścić sygnału natywnie?

Z tego co wiem to nie można. Tego właśnie dotyczyło moje pytanie. Bez względu na kanał ustawiony na dekoderze NC+ telewizor widzi wszystko jako 1080i co mocno sugeruje że skalowanie do 1080i odbywa się w dekoderze.

Cytat

że korzystam z dekodera CAM,

Czy taki moduł CAM działa z 4K w NC+?

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, Tomek398 napisał:

 

Czy taki moduł CAM działa z 4K w NC+?

 

Wg forum nc+ nie:

https://forum.ncplus.pl/forum/forum/nc/sprzęt-i-usługi/dekodery/moduł-ci/1277307-moduł-ci-a-4k

 

I tak:

https://forum.ncplus.pl/forum/forum/nc/sprzęt-i-usługi/dekodery/moduł-ci/1280888-cam-nie-dziala-tvp-4k

 

Pewnie najlepiej będzie pożyczyć i sprawdzić.

Edytowane przez radosuaf
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomek398 napisał:

Z tego co wiem to nie można. Tego właśnie dotyczyło moje pytanie. Bez względu na kanał ustawiony na dekoderze NC+ telewizor widzi wszystko jako 1080i co mocno sugeruje że skalowanie do 1080i odbywa się w dekoderze.

 

Format wyjścia można zapewne zmieniać w ustawieniach dekodera. W niektórych nawet jest przycisk na pilocie do przełączania trybów. Można wtedy zmieniać na 4k tylko dla programów w 4k (których na razie za wiele nie ma) wtedy skalowaniem z HD zajmie się tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Da się to zmienić w ustawieniach dekodera. W przypadku sporadycznego oglądania 4K nie ma z tym problemu, aczkolwiek w moim aktualnym dekoderze opcja ta jest zaszyta głęboko w menu. Docelowo to jednak niezbyt wygodne rozwiązanie. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tomek398 napisał:

Tak, to prawda. Da się to zmienić w ustawieniach dekodera. W przypadku sporadycznego oglądania 4K nie ma z tym problemu, aczkolwiek w moim aktualnym dekoderze opcja ta jest zaszyta głęboko w menu. Docelowo to jednak niezbyt wygodne rozwiązanie. 

 

 

Grzebanie za każdym razem w gąszczu menu faktycznie może być irytujące. Ciekawy jestem  jaka jest faktyczna różnica w efektach skalowania, czy to rzeczywiście "gołym okiem" widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, jarix75 napisał:

Format wyjścia można zapewne zmieniać w ustawieniach dekodera. W niektórych nawet jest przycisk na pilocie do przełączania trybów. Można wtedy zmieniać na 4k tylko dla programów w 4k (których na razie za wiele nie ma) wtedy skalowaniem z HD zajmie się tv.

Dalej pozostaje kwestia kanałów 576i oraz 720p (chociaż te są chyba u nas mało popularne). Ja porównywałem obraz 576p (DVD) skalowany przez Marvell Qdeo w amplitunerze do 4K do tego, który skalował Sony i obraz na XF90 wyglądał minimalnie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że różnice w skalowaniu są, ale nie za duże. Skoro jednak Sony oferuje takie technologie służące do skalowania jak "“tworzenie realizmu" to chciałbym z nich korzystać. Na zdjęciu z testu bardzo wyraźnie widać ich działanie. 
Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-xf90-test-nastepcy-xe93-xe90-2018-kd-55xf9005-dolby-vision/

Nie wiem czy ta funkcja działa jedynie przy skalowaniu do 4K czy też również na materiale 4K. Nie bardzo wiem jak to sprawdzić ponieważ nie mam żadnego zewnętrznego źródła 4K które odtwarza video w mniejszej rozdzielczości. 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tomek398 napisał:

Myślę że różnice w skalowaniu są, ale nie za duże. Skoro jednak Sony oferuje takie technologie służące do skalowania jak "“tworzenie realizmu" to chciałbym z nich korzystać. Na zdjęciu z testu bardzo wyraźnie widać ich działanie. 
Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-xf90-test-nastepcy-xe93-xe90-2018-kd-55xf9005-dolby-vision/

Nie wiem czy ta funkcja działa jedynie przy skalowaniu do 4K czy też również na materiale 4K. Nie bardzo wiem jak to sprawdzić ponieważ nie mam żadnego zewnętrznego źródła 4K które odtwarza video w mniejszej rozdzielczości. 

Działa  w każdym przypadku. Sprawdzałem na PC, PS4, oraz wbudowanym Netflixie, jak i z urządzeń zewnętrznych, np. Na materiale 4K przesunięcie na ponad 70 skutkuje widocznym  ziarnem, ale np 40-60 bardzo ładnie wyostrza, niwelując efekt "bluru". 

Edytowane przez uren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, radosuaf napisał:

Masz fajny telewizor Sony 70XF8305 w rozsądnej cenie.

Przez chwilę mysłałem o nim ale nie ma lokalnego wygaszania, nie ma podswietlania full array, ma radykalnie gorszy kontrast itd. Te dodatkowe 5” nie są dla mnie aż tak dużo warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pytania początkującego właściciela x900f

 

1. Czy 'przycinanie' na YouTube w 4K wynika z ograniczeń łącza internetowego czy też z czegoś innego. Te same pliki ściągnięte z YT i odtwarzane z pendrive'a działają bez problemu więc TV nie ma problemów z dekodowaniem. Niższe rozdzielczości działają bez problemu. 

2. Póki co jedynym źródłem materiałów HDR jest YouTube. Aplikacja rozpoznanie takie Video (widzę znaczek HDR w ustawieniach). Zastanawiam się tylko czy przy odtwarzaniu materiałów HDR ustawić jasność podświetlania na max aby uzyskać poprawny efekt. Zauważyłem że gdy odtwarzam video HDR w YT obraz jest stosunkowo ciemny. Gdy następnie przejdę do ustawień video i zmienię tryb HDR z "Auto" na "HDR10" wtedy się rozjaśnia, staje się dużo przyjemniejszy do oglądania, taki normalny.... Zauważyłem że po przestawieniu na "HDR10" TV zwiększa położenie suwaka jasności do "Max"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Tomek398 napisał:

2 pytania początkującego właściciela x900f

1. Niestety "Sony" tak ma, Samsung Ks7500 materiał 4kHDR odtwarzał bez jęknięcia. Co jest przyczyną? Nie wiem, stawiam na słaby procek. Zminimalizujesz przycinania, nie dotykając pilota TV (żadnych ustawień i zmian), gdy odtwarzasz taki film . Dropy mogą być takie, że praktycznie nie da się oglądać.

Na przykładzie tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=hVvEISFw9w0&feature=youtu.be

Gość ma prędkość internetu 250 mbps

 KD-65XE9305 z procesorem X1™ Extreme

Na około połowę filmu ma 3939 zgubionych klatek (Dropped Frames). IMG_20190117_210130.thumb.jpg.ac9a23a9ab7b0c12a2b0aedad8df5f33.jpg

U mnie na takim samym materiale, prędkość neta 300mb, film cały stracił 73 klatki, ale pilot leżał sobie obok ?

IMG_20190119_110554.thumb.jpg.30368a0495a02ddb5a61b433ce8b6d41.jpg

 

Niektórzy chwalą sobie zamiennik aplikacji Youtube New Pipe. Do pobrania z internetów

 

2. Po tym, jak do Sony TV zawitało HDR w youtube, przez dwa tygodnie było prawidłowo. HDR w automacie zmieniał jasność na maxa, po tym czasie, coś się "u nich" popsuło (Sony lub Youtube), że w automacie HDR, jasność zostaje na poziomie, jaki sobie sam ustawisz.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

 

Ad1) Również podejrzewałem że to może przez słaby procesor, dlatego nagrałem te same materiały 4K na pendrive'a i jak napisałem wcześniej poszły bez problemu w tym standardowym odtwarzaczu. Nie mam Netflix'a ale jestem ciekawy czy tam jest również podobny problem z 4K???

 

Ad1) Podejrzewałem że to może być tego typu problem. Czy w Sony jest sens zgłaszać takie problemy i czy też trafiają w pustkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, uren napisał:

 

Gość ma prędkość internetu 250 mbps

 

250mbs to krótko...to mniej więcej 30 mega bajtów na sekundę a to jest transfer nie realny i nie gwarantowany w kablówkach. Ja mam 300mbs i na kompie tną mi się filmy 1440p z youtuba (i7, 12Gb Ram, ssd, win10, grafika wyzsza srednia polka) Trzeba szybszy net mieć.

Edytowane przez koti74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...