Skocz do zawartości
pulsar

Projektor Full HD (obsługa 21:9, 16:9 i 4:3) do 3 tys. zł.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule. Czy znacie taki projektor? Interesuje mnie rozdzielczość natywna full hd. Jasność nie musi być duża (pokój zaciemniony), kontrast - oczywiście jak najlepszy za cenę do 3 tys. zł.

Projektor ma służyć do oglądania filmów, które są w bardzo różnych proporcjach od 4:3 do 21:9, dlatego zależy mi na tym aby projektor obsługiwał te formaty (czasami jest możliwość dokupienia przystawki do obiektywu dająca tą możliwość).

Odległość od ekranu około 3,5m. Szerokość ekranu 3m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przystawki do obiektywu powiadasz .

Większość projektorów jest natywnie 16:9 i w tym formacie ekran kupujesz. Przy filmach 4:3 i 21:9 poprostu będziesz miał pasy czarne po bokach lub góra-dół.

A ta "przystawka" , jak byś chciał przerobić 16:9 do 21:9 to kosztuje 2 razy tyle co chcesz wydać na projektor.
Nazywa się soczewka anamorficzna.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie trochę zniechęciłeś do zabawy z projektorem, przecież większość nowych filmów jest w formacie 21:9.

Nie będę miał pasów jak odpowiednio rozwinę lub zwężę ekran i umieszczę go w odpowiedniej odległości od sufitu.

A niby dlaczego prost soczewka ma być tak droga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobry pomysł z tym rozwijaniem ekranu . Też tak robię.

Czemu tyle kosztuje soczewka, nie wiem. Sam sprawdź ceny.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to musisz mieć jakiś fajny mechanizm regulacji całego ekranu od wysokości sufitu. Sam go zrobiłeś czy też można to gdzieś kupić. Ja dopiero planuje takie coś u siebie zastosować :)

Miała być "prostA soczewka". Są też takie projektory, które bez soczewki anamorficznej potrafią wyświetlać różne formaty obrazu, ale kurcze sporo kosztują 30 tys.

Edytowane przez pulsar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe to chyba soczewka tańsza.
Ja mam ekran rozwijany ręcznie. Kaseta jest oklejona czarnym aksamitem, (taka faktura okleiny). Górny pas na niej ląduje.
Dolny na czarny materiał za ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to musisz mieć jakiś fajny mechanizm regulacji całego ekranu od wysokości sufitu. Sam go zrobiłeś czy też można to gdzieś kupić. Ja dopiero planuje takie coś u siebie zastosować

Miała być "prostA soczewka". Są też takie projektory, które bez soczewki anamorficznej potrafią wyświetlać różne formaty obrazu, ale kurcze sporo kosztują 30 tys.
No gdzie ponad 30 000zł. Wystarczy najtańszy model z funkcją pamięci soczewki, ale w formacie 4:3 i tak będziesz miał pasy chyba, że zainstalujesz taki ekstra dłu ekran w formacie 4:3 i będziesz go zwijał w razie potrzeby :) nie lepiej po prostu oglądać z pasami?
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, raf7705 napisał:

Hehe to chyba soczewka tańsza.
Ja mam ekran rozwijany ręcznie. Kaseta jest oklejona czarnym aksamitem, (taka faktura okleiny). Górny pas na niej ląduje.
Dolny na czarny materiał za ekranem.

W odtwarzaczu wideo na kompie (u mnie źródłem sygnału jest komp.) można tak ustawić sygnał wideo (proporcje ekranu), że projektor nie będzie wyświetlał tych pasów. Będziesz miał wtedy lepszą jakość obrazu. Jednak jeśli korzystasz z stacjonarnych odtwarzaczy BD/DVD to pewni one mają bardziej ograniczone możliwości.

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

No gdzie ponad 30 000zł. Wystarczy najtańszy model z funkcją pamięci soczewki, ale w formacie 4:3 i tak będziesz miał pasy chyba, że zainstalujesz taki ekstra dłu ekran w formacie 4:3 i będziesz go zwijał w razie potrzeby :) nie lepiej po prostu oglądać z pasami?

"model z funkcją pamięci soczewki" - o dzięki za informacje! Szkoda, że w danych technicznych projektorów na stronach www rzadko piszą o tak ważnej opcji (to jeszcze bardziej ukrywają niż, fakt z jaką głośnością pracuje projektor).

Tak ekranem będę manipulował w razie potrzeby - mi to nie przeszkadza.

 

Maciej Koper - a co byś mi polecił?

Edytowane przez pulsar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Projektor z pamięcią ustawień pozycji obiektywu, to nie to samo, co dołączana soczewka anamorficzna ( a o tym rozwiązaniu pisałeś na początku).
Taki projektor można kupić od 10tys zł.
I jak dla mnie, załatwia on sprawę pomiędzy formatami 16:9 i 21:9
4:3 to raczej bardzo, bardzo sporadycznie się trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak mówiłem 4:3 też ogarnie pamięć soczewki, tylko ekran musisz zakupić wtedy do najbardziej "wysokiego" formatu jaki zamierzasz odtwarzać, bo o ile możesz zawsze go trochę zwinąć z powrotem w kasetę, tak po szerokości nie zamaskujesz. IMO dziwne trochę by było takie rozwiązanie. Naprawdę te pasy tak przeszkadzają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajniej się ogląda bez pasów .
Jak czasem coś z Amazon Video wrzucę na projektor, to tam są napisy częściowo na czarnym pasie dolnym. Mnie to irytuje jak mam ten kawałek pasa na ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2017 o 12:47, raf7705 napisał:

Fajniej się ogląda bez pasów emoji3.png.
 

Tak! Ale chodzi o to pasy "wyświetlane", a nie te rzeczywiste - czarne jak smoła, aby podkreślić kontrast. 
Z tego co piszecie wynika, że za podaną cenę nie kupię takiego projektora, który obsługiwałby różne proporcje ekranu. Szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupisz. Jakikolwiek projektor 16:9 (czyli prawie wszystkie) wyświetlisz każdy format na ekranie 16:9 tylko z pasami. Możesz je zamaskować czarnymi jak smoła pasami maskującymi własnej roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2017 o 14:21, raf7705 napisał:

JVC za 3tys zł?

A gdzie?

 

Dnia 30.11.2017 o 06:15, raf7705 napisał:

Kupisz. Jakikolwiek projektor 16:9 (czyli prawie wszystkie) wyświetlisz każdy format na ekranie 16:9 tylko z pasami. Możesz je zamaskować czarnymi jak smoła pasami maskującymi własnej roboty.

Tak, ale te czarne jak smoła pasy będą "rozświetlane" przez projektor. To takie amatorskie rozwiązanie, które chciałbym uniknąć. Ekran będę rozwijał i zwijał w zależności od formatu od 4:3 do 21:9.

raf7705 JVC LX-WX50 tu kosztuje aż 4 tys. i nie ma nawet rozdzielczości full HD, a o obsłudze formatu 21:9 nawet nie wspomniano.

Tofikmax - ciekawe o jaki model miałeś na myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jvc dla-hd 1 jest na Allegro za 3.5k , był jeszcze jeden za 2.8K.  Czernią zje cudowne Epsony.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Tofikmax napisał:

Jvc dla-hd 1 jest na Allegro za 3.5k , był jeszcze jeden za 2.8K.  Czernią zje cudowne Epsony.  

Faktycznie interesujący model, ma wyśmienity kontrast. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć kluczowej dla mnie informacji o obsłudze formatu 21:9... a domyśle przyjmuje, że jeśli tym parametrem technicznym nie chwalą się na stronach to na 95% jej nie ma. A zatem Tofikmax ta Twoja propozycja (skądinąd ciekawa) to raczej nie na temat.

Edytowane przez pulsar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.12.2017 o 22:22, raf7705 napisał:

Kup sobie soczewke amorficzną i będziesz miał bez pasów.

Domyślam się, że nie każda soczewka aNAmorficzna pasuje do dowolnego projektora. Zatem czy jest jakiś projektor w cenie do 3k zł. do którego później można dokupić tę soczewkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak on jest interesujący (dobry kontrast), tylko czy do niego można dokupić kompatybilną soczewkę anamorficzną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: Wyszukałem Sony VPL-VW85, który spełnia moje wymagania, jednak używany kosztuje coś koło 8k, a czy jest coś tańszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że projektory który miały być taką małą namiastką kina mają ten sam problem co większość TV - proporcje 16:9, a większość filmów współczesny ma 21:9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...