Skocz do zawartości
bierhoff

Sony KD55XD93 vs. Panasonic TX-58DX780 (lub 800 - obojętne)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Tytułem wstępu - od ponad dziesięciu lat nie mam telewizora, ostatni z którym miałem dłuższy kontakt, to kineskop z kuli, jeden z pierwszych telewizorów z pilotem dostępny wtedy w Polsce. Innymi słowy - dawno, więc planowany przeze mnie zakup będzie pewnie meblem w moim domu przez kolejnych lat... wiele, dlatego też chcę się poradzić zanim wybiorę.

Generalnie - telewizji w domu nie mam (w sensie sygnału jakiegoś, czy anteny), telewizor przeznaczony będzie do oglądania filmów, ewentualnie bajek przez Dzieci. Wymagania mam małe - niech barwa czarna będzie czarną (nie filetową), a biała białą (nie żółtą, czy wręcz różową). Do tego dobrze byłoby mieć dobre kąty oraz wysoki poziom jasność. Szczegóły poniżej.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? ~20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2.5~3.0m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2~5
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? 2~3 osób vis-à-vis, ~5 już pod kątami do 60* od osi głównej.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Docelowo wisieć.
6. Jak słońce świeci w pokoju? Mocno. Pokój NE - cztery komory okienne + trzy drzwiowe (balkon).
7. Jaki masz obecnie telewizor? Nie mam. 
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Dobry obraz.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )? DVD/BD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Amplituner, komputer, DVD, BD
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Dziennie, to może z godzinę, max półtorej.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Matową, ale nie jest to priorytet.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, raz na "ruski rok" jakiś mecz z sieci.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Nie mam pojęcia - kwestia na ile się urządzenie przyjmie w domu. Możliwe, że tak, ale nie jest to priorytet.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Nie gram w gry, acz nie wiem czy nie udzielić tu odpowiedzi potwierdzającej, ze względu na rosnące Dzieci...
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? W skali do 100 - 70/30 wieczór/dzień
17. Preferencje co do wielkości? 55~60
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Przekłamanie kolorów, obraz widoczny niczym spod szarej półprzezroczystej warstwy.
19. Preferencje co do marki? Sony/Panasonic - moooże Sharp/Philips
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne? Nie musi. 
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Zdroworozsądkowej. W sensie konkretna kwota raty miesięcznie przez rok, czy przez dwa/trzy lata problemem nie jest, tylko czy jest sens kupować 58DX900 na dwa filmy i trzy bajki w tygodniu?

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Niewykluczone.

Na koniec miałbym pytanie bonusowe w temacie poruszonego wyżej Panasonica 58DX900 - czy faktycznie te "ramki" dookoła białych plam na czarnym tle są aż tak widoczne i rażące, jak to można w sieci wyczytać? Widziałem 58DX900  w działaniu w jakimś Saturnie czy czymś takim, no i jasność tego panelu na prawdę mnie zachwyciła niesamowicie.


Dzięki!

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Najlepiej  porownac   wyniki  w testach czyli zajrzec na hdtvtest.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd65xd9305-201604034267.htm
input  lag wazny w przypadku gier im nizszy  tym lepiej, w sony  wynosi 51 ms, poziom czerni 0.036 cd/m2
panasonic dx750  input  lag 48ms , poziom czerni 0.023 cd/m2 czyli lepiej niz w sony.
dx900   input lag  38ms, poziom czerni  jeszcze lepszy czyli 0.019 cd/m2. input lag i poziom czerni  najlepszy  dx900.W linku test modelu  dx902b to ten sam telewizor  jak dx900 tylko przeznaczony do sprzedazy w UK dlatego ma inny symbol.
http://www.hdtvtest.co.uk/news/tx65dx902b-201608144320.htm

Na filmie nizej porownanie poziomu czerni w dx900 i ubieglorocznym mpdelu cx700.w  dx900 widoczne odblaski z lamp ale poziom czerni na bardzo dobrym poziomie.

 

 

Edytowane przez grundig
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ten materiał. Kurczę - w 0:13 faktycznie wygląda to... mocno tak sobie :| Z drugiej jednak strony paleta kolorów nawet na tym filmie powyżej jest zdecydowanie zauważalna - że nie wspomnę o wrażeniu wyniesionym ze sklepu. Kolejne pytanie - na ile często w realnych filmach/bajkach spotkam różnicę kolorów 100 "do" 0, żeby ten efekt aż w takiej mocy wyłapać?

Jeszcze w temacie XD93 vs. DX870 - jak faktycznie wygląda kwestia jasności tych paneli? Raz czytam, że XD93 ma niemalże 1000 nitów, a raz że DX780 jest jaśniejszy i trochę głupieję.

Edytowane przez bierhoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyraziłem się wystarczająco precyzyjnie - w jednym miejscu jest o tym, że Sony jest super jasne i "doświeca" do bardzo wysokich wartości, a w innym że jednak nie aż tak bardzo i Panasonic świeci od Sony jaśniej - to chciałem przekazać :-)

Gdzie czytałem - szczerze już mi trochę pierniczy którą informację skąd mam... Rozumiem jednak, że sony świeci jaśniej? Jasność, to jeden z ważniejszych punktów w moim przypadku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XD93:

Measured panel refresh rate 120Hz
Measured peak brightness 1045 cd/m2 on 2% window

DX750:

Measured panel refresh rate 120Hz
Measured peak brightness 507 cd/m2

Do tego Sony 10 bit, a Panasonic 8bit.

Jeszcze jedno pytanie bym miał. Czy w jakikolwiek sposób mam co zawracać sobie głowę kwestią Full 4:4:4 reproduction (PC) nie grając w gry:
Sony - Yes for 3840×2160@60Hz with [HDMI Enhanced Signal]
Panasonic - Yes for 1920×1080 & 3840×2160@60Hz

Pytam, ponieważ nie rozumiem czego to w ogóle dotyczy, ni do czego służy  :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To informacja o sygnale ktory przesylany jest  do telewizora przez wejscie  hdmi.Przykladowo gdy  zrodlem sygnalu bedzie tuner satelitarny  , nacisniesz na pilocie  przycisk I  , w oknie  pojawi sie 1080i/50hz. Bez znaczenia czy bedziesz posiadal  telewizor  full-hd czy  4k.Podobnie bedzie  w przypadku kanalow hd np z dvb-t, telewizji  kablowej  czyli tvp1 hd, ,(tvp nadaje  w  1080i /50   jak tvn hd  i inne programy  hd)  .W oknie pojawi sie informacja 1080i/50hz.Inny przyklad   to np niemiecki kanal  ZDF I ARD  ktory nadaje w  720p/50hz
Wracajac do kontrastu i poziomu czerni  to  wazne parametry im  lepszy poziom czerni tym czern bardziej czarna .

Dobrym przykladem  sa telewizory plazmowe.Wiekszosc plazm w sklepie prezentowala sie gorzej  od lcd tzn ekran slabiej swiecil  ale   w innym  oswietleniu czyli w domu plazma zdecydowanie wygrywa z kazdym lcd.Tzn   w domu  jakosc obrazu   jest bardzo dobra.

Na zdjeciu moj telewizor plazmowy tx-p42cx3e , rozdzielczosc  ekranu 1024 x768 ( jasnosc i kontrast   ustawiony ponizej  polowy wartosci, w sklepie bylaby tragedia gdyby telewizor  dzialal na takich niskich ustawieniach) , w  innym panasonicu   tzn  tx-p50st50   full-hd jakosc obrazu jest jeszcze lepsza.W sklepie  slabo ale w domu bardzo dobrze.

tx-p42cx3_anwshxx.jpg

 

 

 

Jeszcze jedno.W sklepie  wszystkie telewizory sa na ustawieniach sklep i takie parametry obrazu w domu sa nie do  przyjecia.Kazdy moze sie o tym przekonac  gdy w domu  wybierze  funkcje sklep. Ten  teoretycznie gorszy telewizor  ktory" slabiej  swieci"  w domu  bedzie  bardzo dobry, pod warunkiem ze telewizor ma dobry poziom czerni W  domu  wszystkie parametry obrazu trzeba ustawic nizej wtedy jakosc obrazu bedzie  zdecydowanie lepsza niz w sklepie.

Edytowane przez grundig
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie.

Zdjęcie mnie co-nie-co powaliło... Super efekt.

Co do podświetlenia, to w sumie w większości TV i tak będzie chodził wieczorem przy znikomym świetle dopełniającym...
Jeszcze dopytam - ta fioletowa poświata w DX900 jest w sumie przy mocno rozjaśnionym pokoju, więc i pewnie ustawienia są a'la "sklepowe". Czy kojarzysz może jak ów efekt wygląda przy ustawieniach typu THX Cinema? Czy dobrze mi się wydaje, że efekt ów powinien być mniejszy (więc i mniej rażący)?

Edytowane przez bierhoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dx900 jest az      9  trybow  zmiany obrazu i  mozliwosci ustawienia  najlepszego obrazu sa  bardzo duze.Jesli chodzi o poswiate to moze cos takiego jest widoczne w sklepie  przy bardzo wysokich ustawianiach  lub ktos cos zle ustawil w zaawansowanych ustawieniach obrazu.To wysoki model telewizora, Sa osoby ktore wczesniej ogladaly telewizje w plazmie pioneer  kuro a obecnie w dx900 i sa zadowolone z jakosci obrazu w tym telewizorze.

Kliknij na link nizej

https://hdtvpolska.com/forum/topic/37323-panasonic-tx-65dx900-dx900-test-ultra-hd-premium-lcd-led/?do=findComment&comment=398511

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, bierhoff napisał:

Do tego Sony 10 bit, a Panasonic 8bit.

Jeszcze jedno pytanie bym miał. Czy w jakikolwiek sposób mam co zawracać sobie głowę kwestią Full 4:4:4 reproduction (PC) nie grając w gry:
Sony - Yes for 3840×2160@60Hz with [HDMI Enhanced Signal]
Panasonic - Yes for 1920×1080 & 3840×2160@60Hz

Pytam, ponieważ nie rozumiem czego to w ogóle dotyczy, ni do czego służy  :wstyd:

Nie ma czegoś takiego jak matryca 8 bit w klasie premium, od wielu lat. Przeczytaj tekst o input lag i chromie, jest na portalu jeśli chcesz wiedzieć, czy jest Ci to potrzebne ;)

XD93 to klasa obrazu wyżej niż DX750/DX800.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa Toshiba Regza, będzie miała matrycę 30 bit (o ile o to chodzi w tym menu) :

 

DSC05446.jpg

 

DSC05448.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to byłem dzisiaj w Sony Centre i uderzyłem prosto do 55XD93. Pilot, poprzełączałem trochę trybów, czernią trochę zabawy... no i spoko - obraz ciekawy, poprawny... i nic. Co gorsza - siadłem do 55XD85 - cóż wiadomo, że inaczej, ale czy ja wiem czy jakoś znacząco gorzej na sklepowe warunki? No właśnie - warunki w sklepie - słaba kwestia.

Nie mniej, gdy wszedłem do tego Saturna (w którym światło jest przecież jeszcze gorsze niż w Sony Centre) i zobaczyłem tego DX900, to po prostu chciałem tak siedzieć i się na niego gapić (do czasu pojawienia się białego napisu na czarnym tle, ale jednak). Tym czasem w tym XD93 - ten obraz jest na prawdę poprawny i ładny, ale jakoś nie wiem... No na ZD9 ten czarny garnitur któregoś tam trenera już jest nie tylko czarny, ale chyba nawet jedwabny ;) Na XD93 nie odnotowałem u siebie tego efektu "wow".

Parafrazując, wiele kobiet spotkałem w życiu i wiele z nich na prawdę mi się podoba, w jakiś z sposób coś mnie w nich interesowało, ale tylko jedna z nich wywołała pierwszy efekt "wow" ;) Co więcej, poza efektem "wow" nie ma efektu "halo", no a DX900 już owszem ;)

Podsumowując - poszedłem sobie wszystko wyjaśnić i poukładać w głowie, a teraz zamiast spokoju i harmonii mam już taki mętlik, że zastanawiam się, czy aby na pewno brakowało mi telewizora przez tych ostatnich kilkanaście lat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stary jak ty porównujesz krawędziowke (xd93) do pełnego podświetlenia ledami to nie mam pytań ;) DX900 to lekko nie ta półka ;)



Co tu wyjaśniać? XD93 to najlepszy lcd z podświetleniem krawędziowym, ale do FALDów nie ma startu.
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak - co fakt, to fakt.

Ciekawym jest dla mnie to, że w ZD9 nie dopatrzyłem się obwoluty fioletu dookoła bieli na czarnym tle, jaką zobaczyłem na DX900.

Kurcze - furę kabony to kosztuje, a niewiadomo jak się sprawdzi w realnych domowych warunkach. Boję się tej poświaty w DX900... :-/

Edytowane przez bierhoff
Edycja ostatniego akapitu. Chyba zasnąłem pisząc, ale pisałem dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mmpeg-4 napisał:

Nowa Toshiba Regza, będzie miała matrycę 30 bit (o ile o to chodzi w tym menu) :

"30 bit" to inaczej 10 bit zsumowane z każdego kanału R, G i B. Nic wyjątkowego.

45 minut temu, bierhoff napisał:

Ciekawym jest dla mnie to, że w ZD9 nie dopatrzyłem się obwoluty fioletu dookoła bieli na czarnym tle, jaką zobaczyłem na DX900.

Kurcze - furę kabony to kosztuje, a niewiadomo jak się sprawdzi w realnych domowych warunkach. Boję się tej poświaty w DX900... :-/

Kwestia ustawień i materiału źródłowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, Maciej Koper said:
8 hours ago, bierhoff said:

Ciekawym jest dla mnie to, że w ZD9 nie dopatrzyłem się obwoluty fioletu dookoła bieli na czarnym tle, jaką zobaczyłem na DX900.

Kurcze - furę kabony to kosztuje, a niewiadomo jak się sprawdzi w realnych domowych warunkach. Boję się tej poświaty w DX900... :-/

Kwestia ustawień i materiału źródłowego.

Żeby efekt ten wyeliminować na DX900, czy osiągnąć na ZD9?

Czy podczas Waszych testów DX900 nie wychodził ten efekt? No i pytanie zasadnicze, na ile wadę (wada nie wada - cecha fizyczna?) tę można dojrzeć na innym obrazie niż biały napis na czarnym tle? Na ile zauważalna i drażniąca jest ona przy zwykłym korzystaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2016 o 10:30, bierhoff napisał:

Ponowię swoje pytanie - czy da się wyregulować DX900 na tyle, żeby nie prezentował obrazu w sposób taki, tylko w taki?

 

W tym modelu telewizora jest bardzo duzo mozliwosci zmiany parametrow obrazu.Jesli  przykladowo chcesz aby czern byla bardziej czarna to gamme mozna ustawic na  2,4.

Jesli  masz wysokie  wymagania  to mozesz   skorzystac z platnej kalibracji.

przyklad w linku

https://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX900/Panasonic-65-DX900.pdf

Edytowane przez grundig
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2016 o 10:30, bierhoff napisał:

Ponowię swoje pytanie - czy da się wyregulować DX900 na tyle, żeby nie prezentował obrazu w sposób taki, tylko w taki?

 

Nie wynika nic z tych filmów. Chcesz, żeby Ci na czerwono migotał obraz? :) Nie da się przenieść aparatem obrazu z telewizora na monitor: https://hdtvpolska.com/aparat-foto-czyli-najwiekszy-klamca-przy-testac/

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to oczywiście, że nie :-)

Nie chcę tej "otoczki" wokół białych plam na czarnej płaszczyźnie - czy z tym da się coś zrobić - wyregulować, żeby aż tak po oczach nie kopało?

Edytowane przez bierhoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Fakt istnienia tego efektu potwierdziłem empirycznie w sklepie, tylko nie wiem na ile da się go zniwelować. Nie chcę wtopić z zakupem i potem biadolić, a nie wiem - więc pytam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...