Skocz do zawartości
Gmeru

Wyłączmy światła, zobaczmy gwiazdy – LG prezentuje prawdziwą czerń islandzkiego nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji

W roku 1999 islandzki poeta i powieściopisarz Andri Snær Magnason poprosił władze miasta Reykjavik o czasowe wyłączenie całego sztucznego oświetlania, aby zapewnić lepsze warunki do oglądania zorzy polarnej. Tak jak w innych współczesnych miastach, nocne niebo nad Reykjavikiem jest rozjaśnione sztucznym światłem ulicznych lamp czy neonów, przez co jego mieszkańcy nie mogą podziwiać gwiazd ani zorzy polarnej.

lgoled_1.jpg

Ilustracja obrazująca skutki zanieczyszczenia światłem sztucznym


„Jesteśmy pierwszym pokoleniem ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy nie zobaczą nad głowami prawdziwie czarnego nocnego nieba. W naszych oświetlonych miastach nie możemy doświadczyć odwiecznej głębi kosmosu, podziwiać czerni utkanej niezliczonymi gwiazdami. Nocne niebo dostarcza ludziom wielu inspiracji i doświadczeń duchowych, wskazuje kierunek rozwoju nauki, pomaga w nawigowaniu. Daje nam poczucie wieczności i nieskończoności, stając się źródłem natchnienia dla poetów, filozofów i astrologów. Lights out, Stars on- wyłączmy światła, zobaczmy gwiazdy – to inicjatywa, której celem jest przywrócenie widoku czarnego nieba” mówi Magnason.

lgoled_2.jpg

Andri Magnason

Aktywista na rzecz nocnego nieba
Inicjatywa Magnasona miała na celu dać mieszkańcom Reykjaviku szansę oglądania idealnie czarnego nieba nad Islandią po to, by bez przeszkód podziwiać piękno zorzy polarnej. Idea została wsparta przemówieniem astronoma Þorsteinna Sæmundssona, który wraz z Gunnlaugurem Björnssonem również zgłosił podobny pomysł władzom miasta.

Po siedmioletniej kampanii, wizja Magnasona urzeczywistniła się. Rada miejska Reykjaviku, a także samorządy sąsiednich gmin zgodziły się, aby na pół godziny wyłączyć całe oświetlenie uliczne w stolicy i jej okolicach.

28 września 2006, wszyscy przebywający wówczas w Reykjaviku mogli ujrzeć zadziwiającą zorzę polarną oraz migocące gwiazdy w pełnej krasie – na tle idealnie czarnego nieba nie zanieczyszczonego sztucznym światłem.

Technologia pozwalająca podziwiać zorzę polarną przez cały rok
Idee rozpropagowane przez aktywistów są nadal żywe w Reykjaviku. Wykorzystując zaawansowaną matrycę OLED, firma LG Electronics (LG) chce po raz pierwszy wiernie uchwycić oraz zaprezentować wspaniałą zorzę polarną podczas zaplanowanego z dużym rozmachem koncertu Lights out, Stars on – Wyłączmy światła, zobaczmy gwiazdy. 20 lipca w budynku Harpa Concert Hall, uznanym za najpiękniejszą budowlę Europy w roku 2013, wystąpili islandzcy muzycy.

Tło sceny stanowić stała się instalacja zbudowana z 40 dużych telewizorów OLED, na której wyświetlano zorzę polarną oraz zdjęcia nocnego nieba nad Islandią. W Harpa Concert Hall otworzono także długoterminową wystawę niezwykle szczegółowych zdjęć zorzy polarnej, Drogi Mlecznej oraz islandzkich fiordów wyświetlanych na telewizorach OLED.

lgoled_3.jpg

Budynek Harpa Concert Hall


Dzięki idealnej czerni oraz realistycznej jakości obrazu, zapewnianym przez najnowocześniejsze telewizory LG OLED 4K przystosowane do wyświetlania obrazu HDR, każdy może zobaczyć zorzę polarną w pełnej krasie. Przygotowując koncert oraz wystawę, firma LG ściśle współpracowała z Magnasonem, tak aby impreza Lights out, Stars on – Wyłączmy światła, zobaczmy gwiazdy była zgodna z duchem pierwotnej inicjatywy.

Szczytowe osiągnięcie w dziedzinie wyświetlania obrazu
W historii telewizorów stosowano cztery metody wyświetlania obrazu: lampę kineskopową, wyświetlacz plazmowy, wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz matrycę OLED. Każda nowa technologia przekładała się na znaczne podwyższenie standardów jakości obrazu. Pod względem jakości obrazu, telewizory kineskopowe oraz plazmowe dzieli ogromna przepaść, jednak jeszcze większa różnica występuje między telewizorami LCD i OLED.

Brak podświetlenia w matrycy OLED to rewolucja w dziedzinie wyświetlania obrazu – tutaj poszczególne piksele są niezależnymi źródłami światła. Pozwala to telewizorom OLED idealnie odwzorować odcienie czerni oraz zapewnić nieskończenie wielki współczynnik kontrastu, co nie jest możliwe w przypadku paneli wymagających podświetlenia. W matrycach LCD wygaszone piksele nie są całkowicie czarne, a wokół jasnych obszarów obrazu powstaje niepożądana poświata. W przypadku paneli OLED każdy piksel jest niezależnie regulowanym źródłem światła, które można także całkowicie wyłączyć. Dzięki temu matryca LG pozwala na uzyskanie zadziwiająco wyraźnego, gładkiego i czystego obrazu, który jest bogaty w szczegóły i kolory, a jednocześnie przekonuje subtelnym realizmem.

lgoled_4.jpg

Dzięki pikselom emitującym światło, matryca OLED pozwala na odwzorowanie idealnej czerni


Źrodło: LG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lgoled_4.jpg

Dzięki pikselom emitującym światło, matryca OLED pozwala na odwzorowanie idealnej czerni

Źrodło: LG

Trochę przesadzili z tym :P Nie wiem jaki LED ma tak słabą czerń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzili z tym :P Nie wiem jaki LED ma tak słabą czerń.

Ich ledy mają taką słabą czerń ::-D

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzili z tym :P Nie wiem jaki LED ma tak słabą czerń.

Nie wiesz?

To się nazywa marketing :P.

Ja nazywam to robieniem ludziom wody z mózgu.

Pozdro

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...