Skocz do zawartości
Gmeru

Philips TV: nowe linie telewizorów na 2016 rok. Technologie HDR, 4K, Android TV, Ambilight, AmbiLux ,OLED

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteśmy właśnie po oficjalnej konwencji firmy Philips w Brukseli. Jak co roku byliśmy na miejscu osobiście i przyjrzeliśmy się temu co zaoferuje firma w tym roku. Nowości jest sporo a wszystko kręci się oczywiście wokół technologii 4K, HDR oraz Android TV. Na początek przyjrzymy się samej technologii, która drzemie w najnowszych modelach. W osobnym temacie przedstawię Wam gamę nowych produktów.

2.jpg

Jakość obrazu

3.jpg

Niewątpliwie to właśnie jakość obrazu jest jedną z najważniejszych cech, którymi mają charakteryzować się najnowsze serie telewizorów. I właśnie jej poświęcono wiele uwagi podczas prezentacji produktowej. W pierwszym pomieszczeniu pokazowym skupiono się na prezentacji technologii HDR, szerokiej palety barw, efektywnemu podświetleniu LED oraz pokazie technologii OLED.

4.jpg

Wszystkie telewizory od serii 6401 wzwyż będą wspierać technologię HDR za pomocą złączy HDMI 2.0a i USB i usług strumieniowania (jeżeli ktoś jeszcze nie czytał jak ją mierzymy to polecam ten link). Luminancja ekranów będzie oscylować w granicach między 350 a 700 cd/m2. Nie są to wartości zbyt wysokie w przypadku technologii LCD dlatego też z dużą rezerwą podszedłem do tego co było widoczne na pokazie. Tak naprawdę ocenę jakości HDR wprost z odtwarzacza Ultra HD Blu-ray oraz z generatora obrazu będziemy mogli zobaczyć dopiero w naszej redakcji. Temat na pewno będzie dość zagadkowy i specyficzny w prawidłowej ocenie. Widać też asekurację ze strony Philipsa, który wprowadził różne oznaczenia dla HDR jak HDR+, HDR Premium (zapewne uwzględniając jasność ekranu). Telewizory będą też póki co wspierać HDR10. Według prowadzącego prezentację (Pan Danny Tack), nie ma póki co podstaw by wprowadzać obsługę Dolby Vision. Pełne wsparcie techniki HDR zostanie udostępniona w formie aktualizacji oprogramowania układowego niedługo po wprowadzeniu na rynek produktów nowej generacji w drugim kwartale 2016 roku.

5.jpg

[td]
6.jpg
[/td][td]
7.jpg
[/td][td]
8.jpg
[/td][td]
9.jpg
[/td]

[td]
10.jpg
[/td][td]
11.jpg
[/td]

Pokazywanie efektu HDR na zdjęciach oczywiście mija się z celem ale chociaż możecie zobaczyć jak wyglądał pokaz. W telewizorach znajdzie się także funkcja tzw. upscalingu do HDR... zobaczymy w praniu czy będzie to miało wpływ na obraz bez HDR a jeżeli tak to jak mocny.

Nowe telewizory mają także posiadać wsparcie dla szerokiej palety barw ale to też trzeba będzie zmierzyć. Póki co producent opisuje to w następujący sposób. Zabrakło bezpośredniego dopowiedzenia o DCI czy Rec2020.

Funkcja Premium Color zastosowana w modelu 7601 opiera się wprawdzie na panelu ze standardową gamą barw, lecz nadaje mu moc przetwarzania 2,250 biliona kolorów. Takie ubogacenie kolorystyczne sprawia nieodparte wrażenie rzeczywistości.

Modele 7101 i 7181 z podświetlaniem krawędziowym również opracowano w technice Premium Color, w tych przypadkach dzięki panelom z poszerzoną gamą barw — wzmacnianą nawet o 85% — oraz zaawansowanej technice przetwarzania czterech bilionów kolorów. Oznacza to możliwość odbioru niezwykle żywych, jaskrawych kolorów, które pozostają jednak naturalne.

12.jpg

Według zapewnień producenta, wszystkie telewizory z serii 6500 i nowsze modele będą wyposażone w natywne panele pracujące z częstotliwością 120 Hz i rozdzielczością 4K w standardzie UHD, zdolne do odtwarzania obrazów z wyjątkową ostrością i płynnością. To dobra wiadomość dla fanów sportu gdzie panel 120Hz jest bardzo ważny i wpływa pozytywnie na redukcję smużenia. Część paneli 60Hz (telewizory 6101 i 6401) będą wspierać redukcję juddera w filmach. To także dobra wiadomość gdyż cena tych ekranów będzie bardzo przystępna. W tym segmencie brakuje telewizorów z natywnym 120Hz. Dlatego warto zapamiętać serię 6500. To może być mocny zawodnik pod względem sprzedażowym.

Popracowano też nad podświetleniem telewizorów w celu uzyskania naprawdę dobrej jakości czerni. Z tego co zaprezentowano wydaje się, że większość ekranów będzie oparta na matrycach VA.

System Micro Dimming Pro jest wyposażony w specjalny sterownik programowy, który analizuje obraz w 6400 różnych strefach, dostosowując każdą z nich niezależnie, tak aby wydobyć najgłębsze czernie i najjaśniejsze biele. System Bright Pro pozwala natomiast wykorzystać wyższą luminancję panelu, wynoszącą 700 nt, i podwyższa lokalne wartości szczytowe natężenia oświetlenia na obrazie, co skutkuje idealnym kontrastem oraz żywszymi kolorami.

Sztandarowym produktem w serii udostępnionej w pierwszej połowie 2016 roku będzie nowy 65-calowy model 7601 z bezpośrednim, ściemnianym podświetlaniem oraz systemem Micro Dimming Premium — pierwszy telewizor z generacji 7000 wyposażony w ten sposób. System Micro Dimming Premium obejmuje podświetlenie składające się ze 128 niezależnie ściemnianych segmentów, dzięki czemu poziom podświetlenia można zoptymalizować w każdym segmencie oddzielnie i najgłębsze czernie skontrastować z najjaśniejszymi bielami.

15.jpg

Z prawej strony telewizor z 2016 roku

Na koniec najważniejsza kwestia: telewizory OLED jeszcze w tym roku. Wszystko na to wskazuje gdyż sam prowadzący powiedział, że jest na to bardzo duża szansa. Na pokazie można było zobaczyć to co doskonale już wiemy: perfekcyjną czerń, która miażdżyła wiszącego obok LCD.

[td]
13.jpg
[/td][td]
14.jpg
[/td]

Film reklamowy pokazujący główne zalety jakości obrazu w telewizorach Philips

Technologia 3D

Firma oficjalnie wycofuje się ze wsparcia technologii 3D w 2016 roku. Jeżeli macie zatem kolekcję filmów Blu-ray 3D i zamierzacie zakupić nowy telewizor to musicie mieć to na uwadze.

Ambilight i AmbiLux

Chyba najbardziej charakterystyczna funkcja w telewizorach Philipsa. W tym roku dostępna będzie już w modelach ze średnio - niższej półki. Użytkownicy będą mogli cieszyć się wersją 2-stronną (seria 6401 i 6501) a w wyższych modelach 3 (seria 6521, 6561, 7101, 7181, 7601) oraz 4-stronną (seria 8601).

16.jpg

Dzięki specjalnej aplikacji na androida oraz iOS będzie można np. podczas meczu włączyć efekt flagi grających drużyn ;-)

Pamiętacie na pewno wielką premierę systemu AmbiLux na IFA. Telewizor z tym systemem czyli model 8901 wchodzi właśnie do sprzedaży. Jednak ostudzę tutaj zapał chętnych. Cena będzie kształtować się na poziomie 20 000zł a w Polsce przewidzianych jest kilkadziesiąt sztuk. Będzie to zatem bardzo rzadki i luksusowy produkt. Dla zdecydowanych firma dostarczy odpowiedni wieszak aby efekt na ścianie był jak najlepszy. Jeżeli jeszcze nie wiecie co to jest AmbiLux to zapraszam do naszego artykułu na ten temat: link.

[td]
17.jpg
[/td][td]
18.jpg
[/td]

Jakość dźwięku

Generalnie temat jakości dźwięku w telewizorach jest dość dyskusyjny jednak firmy mimo wszystko starają się także i nad tym aspektem popracować. Zazwyczaj barierą jest dość smukła konstrukcja telewizora ale na prezentacji udowodniono nam, że konkretne modele różnią się jakością i nawet jeżeli nie będziemy mieli dodatkowo np. soundbara to można w miarę przyzwoicie wysłuchać audycji w TV.

[td]
19.jpg
[/td][td]
20.jpg
[/td][td]
21.jpg
[/td][td]

22.jpg

[/td]

[td]
23.jpg
[/td][td]
24.jpg
[/td]

Android TV

To już trzeci rok firmy Philips z systemem Android. Wiem jak bardzo temat jest wrażliwy a na forum mamy sporą ilość użytkowników: jednych zadowolonych bardziej a innych mniej z jego codziennego użytkowania. Niemniej jednak system cały czas się rozwija a firma stale pracuje nad nowymi wersjami oraz stabilizacją tego co już jest. Na pewno ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dostęp do ogromnej ilości aplikacji i gier. Tego rzeczywiście nie dam nam żaden inny telewizor.

[td]
25.jpg
[/td][td]
26.jpg
[/td]

Po środku widzimy całkowicie nową konstrukcję pilota przeznaczoną na rok 2016 dla modeli ze średniej półki. Z telewizorem będzie komunikował się za pomocą IR. Wyższe modele to standardowo komunikacja Bluetooth.

Z ważnych informacji dotyczących systemu oraz aplikacji:

  • Telewizory będą wspierać kodek VP9 czyli będziemy mogli oglądać filmy w rozdzielczości 4K np. z aplikacji YouTube (od modelu 6100 wzwyż)
  • Nie będzie powrotu pointera widocznego na ekranie sterowanego za pomocą pilota i naszego nadgarstka. Jeżeli podłączymy myszkę to takowy się pojawi.
  • Aktualizacja do Android M (nowa wersja) pojawi się w tym roku dla modeli z 2015 oraz 2016 roku
  • Firma przykłada ogromną uwagę w kierunku graczy w związku z tym Input Lag w tym roku ma kształtować się na poziomie 30 msec. Trzymamy za słowo!

[td]
27.jpg
[/td][td]
28.jpg
[/td][td]
29.jpg
[/td][td]

30.jpg

[/td]

[td]
31.jpg
[/td][td]
32.jpg
[/td]

33.jpg

Nowa linia telewizorów 2016

Całą linię opisaliśmy w osobnym temacie tutaj

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2, 3 i 4-stronny ambilight. Po tylu latach obecności tego bajeru na rynku nadal dawkują to jakby był to nie wiadomo jaki cud. W najtańszych modelach powinni dać tylko 1-stronny :lol:

Edytowane przez Rudeford

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego bajeru, obraz jest świetny, pewnie nie miałeś nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś wiadomo na temat specyfikacji samego wnętrza telewizora? Pytam tutaj o procesor oraz ilość pamięci RAM. Jak wiadomo do tej pory Philips nie zachwycał pod tym względem, a widzę, że producent poszedł dalej w stronę Androida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dość ciekawie się zapowiada. Ja ogólnie nie wiem czy po modelu Philips 6198k zdecyduje się jeszcze raz im zaufać ;/ Wystarczy sobie poczytać opinie o ich tv - zawiechy, restarty, nie reagujący pilot, gubienie ustawień, to tylko część wad tv z 2013 roku. Nie wiem jak jest z serią z 2015, ale czytałem, że programiści nie popisali się nad optymalizacją androida.

Najciekawiej zapowiada się seria 6501. Jeśli 55 cal będzie kosztował mniej niż 5k, to wtedy się zdecyduje. W innym wypadku wolę wybrać coś na wzór sony 55w809 - tak, wiem, że sony też ma problemy z androdiem, ale cały czas wydają aktualizacje i ludzie piszą, że już działa elegancko. Do tego zapowiedzany android 6 tak jak u philipsa

Edytowane przez Calvex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z androidem w serii 2015 występuje jak nie zaktualizuje się softu. Pierwsze co zrobiłem to zaktualizowałem soft. Ani razu się telewizor nie zawiesił, zamulenie jest tylko przy włączeniu, trzeba odczekać z 5 sekund zanim zacznie reagować na pilot. Pilot fakt, potrafi się zawiesić, ale to nie wina androida raczej, po wyjęciu na chwilę baterii z pilota ponownie komunikuje się dobrze z TV, a nie jak niektórzy piszą że muszą wyłączać telewizor z kontaktu.

Chyba będzie trzeba się wstrzymać z zakupem telewizora do salonu, zobaczy się jak ceny będą się kształtować serii 2016r i może następny Philips wyląduje w domu.

Naprawdę, Ambilight + Android z zainstalowanym KODI naprawdę daje dużo frajdy. Mam nadzieję że Ambilux będzie jezcze bardziej efektywny niż ambilight.

Dźwięk mam nadzieję że poprawią bo w przynajmniej modelu 50pfh6510 jest on niestety koszmarny, obejrzeć wiadomości czy jakąś telenowelę się da, ale do oglądania filmów niestety się nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle mam model z 2015 - 7150

Na starcie mamy logo ale zaraz po pokazaniu się obrazu pilot działa normalnie. Poruszanie się w menu trochę wolniejsze jak LG bywa że trzeba chwile poczekać. Obraz przy piłce nożnej nc+ czysty i klarowny na LG 640 z 2013 i LG 620 z 2014 był lekko przybrudzony. W ogóle jestem bardzo pozytywnie zaskoczony obrazem Naprawdę b. dobry. Dźwięk też lepszy jak w LG głośnik skierowany do przodu i mały basowy do ściany. Odtwarzacz mediów testowałem z you tube 4K śmiga, było kilka plików których nie otworzył, ale 95 procent poszło bez zająknięcia a oglądałem naprawdę dużo Byłem zaskoczony widząc obraz 4K czekam na pierwsze wydania na Blu Ray będzie się działo..Inne media 1080 odtwarzam z Meder8er wiec nie wiem jak radzi sobie media player w TV. Zainstalowałem sobie emulator NES, Snes, N64 Zelda po Polsku na TV - Mario wariat też biega. KODI i tv Internetowa śmiga, zainstalowane do testu Znalazłem filmik dla Androida na You Tube i postanowiłem sprawdzić TV (działa) Obraz z nc+ skalowany przez Amplituner do 4K przy maksymalnym upłynniaczu powoduje czasami duszki wokoło postaci ale tylko przy słabej jakości sygnału (niektóre kanały) Po bezpośrednim podpięciu dekodera do TV nie ma chmurek Wina Onkyo 616. Nie zawiesił się ani razu. Tak więc Polecam przynajmniej ten model...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio złapałem Piotra Heroda z Philipsa, który jeszcze trochę opowiedział o zmianach w androidzie na 2016:

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię tv Philipsa za obraz , wygląd i fonię, ale nie lubię ich oprogramowania, naprawią jedno, to spieprzą drugie... Ciekawe , zobaczymy. Kodek VP9 jest za darmo, tylko patrzeć jak "jabłko" zaraz położy łapkę i uwikła ten kodek w patent...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...