Skocz do zawartości
japi5003

LG 84UB980 - trochę informacji od użytkownika

Rekomendowane odpowiedzi

Od momentu, a było to na wiosnę tego roku, gdy zobaczyłem ten telewizor po raz pierwszy w Saturnie Złote Tarasy, postanowiłem go kupić. Przede wszystkim dla przekątnej ekranu. Do tej pory używałem Samsunga LE-55A956, nawet napisałem na tym forum kilka słów o nim (http://hdtvpolska.com/topic/13071-mega-test-lcd-led-samsung-le-55a956-seria-9-55/page-4#entry154816), ale ma on już 6 lat. Jednak pomimo wieku uważam, że jest to jeden z lepszych telewizorów Full HD na jakim oglądałem obraz. Wracające jednak do głównego powodu tego opisu to zdecydowałem się na takiego „giganta” ze względu na filmy, które wyświetlane w formacie kinowym na 55 calowym telewizorze i oglądane z odległości 5 m jednak tracą na widowiskowości.

Nie znajdziecie tu żadnych pomiarów bo po prostu nie mam takich możliwości, ale jeśli ktoś chciałby go „pomierzyć” to zapraszam. Napiszę tu trochę spostrzeżeń osoby używającej ten model od kilku tygodni. Jeśli komuś pomoże to w podjęciu jakiejkolwiek decyzji to już będę zadowolony.

A i jeszcze jedno zaproszenie. :) Zapraszam osobę, która zrobiła „Kalkulator odległości od TV”. Ja rozumiem, że są to jakieś wyliczenia matematycznie uwzględniające parametry, które – tak naprawdę – nie obchodzą większości użytkowników, ale to jest bez sensu. Chętnie posadzę każdego przed 84 calowym telewizorem w odległości 1,76 m i każę mu oglądać cokolwiek przed kilak godzin. Wrażenie jest takie jakby z bliska oglądać bilbord uliczny. Co z tego, że widać każdą kropkę obrazu jak to nie składa się w sensowną całość. Poza tym można dostać zeza próbując objąć obraz od lewej do prawej. Chcąc praktycznie użyć kalkulatora to należy brać pod uwagę największą wskazywaną przez niego odległość i dodać sobie jeszcze przynajmniej pół metra.

Po tym przydługim wstępie przejdźmy do konkretów.

WYGLĄD

Niestety telewizor nie zmieści się na dwu metrowej szafce bo szeroki jest na ponad 2 metr. Jeśli ma stać na szafce, to musi to być porządna i dobrze wzmocniona bo telewizor waży prawie 78 kg (tego nie sprawdzałem, cytuję ze specyfikacji producenta). U mnie nie wchodziło w grę powieszenie na ścianie więc został zrobiony na zamówienie specjalny, wzmocniony stojak stalowy.

A co do wyglądu no to „koń jaki jest” każdy może sobie zobaczyć w internecie. Jedna rzecz, która mnie trochę denerwuje to srebrna ramka dookoła ekranu (jakby nie mogła być czarna jak pozostała jej część), ale może to kwestia przyzwyczajenia.

OGLĄDANIE TV

Powiedzmy sobie szczerze, większość użytkowników kupuję telewizor żeby oglądać stacje telewizyjne i tu mam niestety złe wiadomości.

Telewizor 4K nie nadaje się do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). I nic na to nie można poradzić. Pewnie jest to wina tego, że telewizor ten wszystko skaluje do 4K, a jak nie ma dostatecznie dużo informacji żeby zrobić taki obraz to zaczyna dorabiać brakujący elementy i to nie wychodzi mu najlepiej.

Lepiej jest już z programami z tunera satelitarnego, ale i tu potrzebny jest sygnał o dużej przepływności (bitrate). Używam wbudowanego tunera z kartą nc+. Okazało się, co nie było dla mnie zaskoczeniem, że najgorszą przepływność mają programy nadawane przez naszą TVP. Nawet programy nadawane w HD, w porównaniu z programami HD zachodnich nadawców, a nawet TVN czy Polsatu, są na średnim poziomie.

Ale są również programy SD co z nimi zapyta ktoś. Nie kupuje się telewizora 4K żeby oglądać programy SD mógłbym odpowiedzieć, ale nie. Owszem oglądam również i takie. Tu również wszystko zależy od jakości wysyłanego sygnału przez nadawcę choć zrobienie 2160 linii z 576 nie należy do najłatwiejszych. Porównując np. TVP Info, TVP Rozrywka, TVN24BIŚ czy TV Puls to znów programy TVP wyglądają najgorzej, a wręcz tragicznie (TVP Rozrywka).

FILMY

Tu również przepływność czyli bitrate ma ogromne znaczenie. Jak się można było spodziewać najlepiej wyglądają filmy z blu-ray. Pliki MKV, które zapewne ogląda dużo osób choć może się do tego nie przyznają, tylko w rozdzielczości 1080, zapomnijcie o 720 i niższej. Żeby można było cieszyć się dobrym (specjalnie nie piszę doskonałym) obrazem 4K średnie bitrate takiego pliku musi być na poziomie minimum 10 Mbps, a im większe tym lepiej.

Pliki MKV i BD ISO podawałem na telewizor bezpośrednio z Dune H1, ale puszczałem kilka filmów z dysku podłączonego do telewizora. Specjalnej różnicy w jakości nie zauważyłem i nie miałem problemu z czytaniem plików MKV oczywiście plików ISO player telewizora nie czyta.

Przy plikach MKV 3D miałem problem z rozpoznawaniem przez telewizor formatu SBS. Format HOU był odtwarzany dobrze. Z Duny wypuszczany jest sygnał tak jak jest zapisany należy tylko ustawić w telewizorze właściwy tryb 3D (pionowy lub poziomy).

Testowanie 3D na tym zakończyłem bo muszę się zaopatrzyć w player, który czyta BD 3D ISO.

Odkąd popsuł mi się odtwarzacz blu-ray kupuję płyty, ale przerabiam je od razy na pliki ISO i magazynuję na dyskach.

GRANIE

Na razie gramy na PS3. Może pod choinkę Mikołaj przyniesie nam PS4. ;)

Jest moc, to trzeba przyznać. Chyba grając, nawet na PS3, można odczuć najbardziej wielkość i jakość obrazu tego telewizora.

Co do PC to się nie wypowiadam bo nie podłączam komputera do telewizora. Ma 30 calowy monitor i starczy.

O JAKOŚCI OBRAZU

Generalnie to jestem zadowolony. Pomimo tego, że na razie nie ma treści w rozdzielczość 4K to mogę powiedzieć, że skalowanie wykonywane przez telewizor daje naprawdę dobre efekty pod warunkiem, że dostarczymy odpowiednią ilość informacji, z której procesor będzie mógł zrobić obraz o dużej rozdzielczości.

O 3D

Wszyscy narzekają na pasywne wyświetlanie obrazu 3D, że jest słabsze od aktywnego. A co z ludźmi, którzy, tak jak ja, nie mogą oglądać aktywnego 3D? Jeśli ktoś nie oglądał 3D w telewizorze 4K to niech nie mówi, że jest badziewie. Obraz 3D jest w Full HD wiec na razie nie wiem co można mieć więcej.

O DŹWIĘKU

W tym modelu telewizora system dźwięku był współtworzony we współpracy z firmą Harman/Kardon i to słychać. W porównaniu z innymi telewizorami dźwięk wydobywający z tzw. wbudowanych głośników ma dużo większą głębię niż w innych telewizorach, z którymi miałem styczność.

Napisałem „z tzw. wbudowanych” bo telewizor ma oddzielne dwie kolumny przyczepione na stałe do telewizora po obu bokach. Dodatkowo ma również głośniki w obudowie telewizora.

Efekty przy oglądaniu filmów są bardzo fajne choć, przyznam szczerze, że brakuje mi drżenia podłogi gdy miałem podłączony subwoofer. :)

O FUNKCJONALNOŚCI SMART TV

Nie jestem fanem smart TV no bo i wcześniej tego nie miałem. Do bujania się w internecie używam komputera, ale nie wiem czy nie zostanę fanem smart TV.

W LG to są „cuda ludzie, cuda”. :) Jest przede wszystkim WebOS podobno 2 (wersja napisana to 1.4), ale jest tam wszystko, a przynajmniej mnie się tak wydaje. Jest Player, Ipla zwykła i filmy, FilmBox (dostałem od LG darmowy dostęp na rok), HBO GO, Google Play Movies & TV, tvp.pl. VOD, YouTube. Jest możliwość podłączenie urządzeń takich jak np. smartfony czy tablet przez SmartShare albo ScreenShare. Jest TimeMachina i LG Foto Editor oraz aparat, którym za pomocą wbudowanej kamery można robić zdjęcia, ale można robić też print screen.

A poza tym jest LG Stor, z którego można sobie zainstalować jeszcze wiele aplikacji.

No cuda, cuda i jeszcze raz cuda. :D Jak się tymi „cudami” więcej pobawię to może mi się spodoba.

O FUNKCJONALNOŚCI SPRZĘTOWEJ

Do telewizora przez złącze usb można podłączać dyski przenośne, pendrivy, klawiatury i myszki choć moja myszka nie zachowywała się zbyt ładnie. O wiele lepsze rezultaty daje posługiwanie się, jako urządzeniem wskazującym, pilotem Magic.

W czasie testowania nie było żadnych problemów z urządzeniami podłączanymi przez usb.

O KONFIGURACJI

Właściwie powinienem to skwitować stwierdzeniem - za dużo. Tak na dobrą sprawę to jeszcze nie ustawiłem obrazu ani dźwięku tak jak bym chciał.

W telewizorze jest kreator do kalibracji obrazu. Można się nim posłużyć, ale nie od razu dojdzie się odpowiedniego efektu. Trzeba to zrobić kilka razy.

Podobno są jeszcze jakieś płyty blu-ray do kalibracji obrazu, może sobie coś takiego sprawię.

To samo z ustawieniem dźwięku. Może jak się ma symetryczne pomieszczenie zrobi się za pierwszym razem. U mnie tak nie jest.

No to chyba na razie tyle.

Wiem że zaraz podniosą się głosy, że za te pieniądze to mogłem sobie kupić OLED.

No tak, ale OLED w tej chwili to największy dostępny ma 55 cali, 65 jest zapowiadane, a 77EC980V jest w astronomicznie wysokiej cenie.

Poza tym dowiedziałem się, że LG w najbliższym czasie nie ma zamiaru robić matryc OLED większych niż 65 cali ze względy na koszty.

Powiedziano mi jeszcze, że nowe telewizory serii UB980 mają zainstalowaną „ulepszoną” matrycę IPS. Tak dokładnie to nie wiem na czym polega to ulepszenie i czy w ogóle ten fakt ma miejsce więc jakby ktoś to mógł potwierdzić to byłbym wdzięczny.

Wiem tylko że w monitorach LG jest matryca, która nazywa się AH-IPS (Advanced High Performance IPS).

Pozdrawiam

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega mega dzięki za podzielenie się tak szczegółową opinią :) Na pewno przyda się innym!

No i gratulacje za taki rozmiar! Właśnie byłem na kupnie dla rodziców TV i też chodził mi on po głowie. 84" to już jest coś niesamowitego na ścianie. Może jakieś foto? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gmeru za dobre słowa. :)

Jak się już ogarnę trochę z ustawieniem go w pokoju (bo na razie jeździ po całym ;)) to zrobię zdjęcia.

A z tym wieszaniem na ścianie to trzeba dobrze zaplanować. I nie chodzi i tu akurat o ciężar, bo spokojnie można dostać wieszak, który utrzyma nawet 100 kg.

Chodzi o grubość, bo o ile panel ma grubości 4 cm to głośniki po bokach, które są cofnięte względem ekranu daje 9 cm.

Przydało by się jeszcze móc włożyć rękę za telewizor z boku żeby mieć dostęp do gniazd HDMI i USB, które usytuowane są mniej więcej po środku telewizora, a przy takiej wysokości jak ma ten to sięgnięcie od dołu lub góry jest raczej niemożliwe albo bardzo trudne. Zależy jak długą kto ma rękę. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mnie najbardziej dziwią te głośniki.... ekran jest naprawdę smukły to kurczę głośniki idą tak do tyłu, że trzeba go dość mocno odsadzić eh. Trzeba się będzie trochę napocić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi robić wrażenie. To już małe kino z telewizora ;) Dotychczas największy LG jaki kalibrowałem to 79" UG880. Grał dobrze, aczkolwiek, żadnej "lepszości" jego matrycy IPS nad mniejszymi nie mogę potwierdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Macieju,

Dobrze, że się odezwałeś. Pewnie będę się musiał z Tobą umówić w nowym roku. :)

Ty będziesz mógł sobie poprawić statystykę :D, a mnie może szlak nie trafi z tym podświetlaniem :angry2:.

Nie mogę sobie z nim poradzić :(.

A nowe IPS to (podobno?) w telewizorach produkowanych od czerwca lub lipca tego roku i to nie we wszystkich tylko w topowych seriach.

Rozmiar matrycy nie ma znaczenia.

Jest to informacja pochodząca od (nazwijmy go) przedstawiciela handlowego LG.

Dlaczego "nazwijmy go", bo podobno, nie jest to taki człowiek, który jeździ od sklepu do sklepu i sprzedaje im produkty LG, ale człowiek, który zajmuje się sprzedażą z ramienia centrali w Polsce i zajmuje się kontaktami z dużymi odbiorcami (hurtownikami) np. Action.

A co do użytkowania telewizora to dodam, że jeżeli ktoś przez dłuższy czas używał 55" to musi minąć jakiś czas żeby się przyzwyczaić do przejścia na tak dużą przekątną.

Słowo daję. Nie napisałem tego wcześniej, ale u mnie trwało to około 3 tygodni.

Chodzi o to żeby zacząć ogarniać cały obraz wyświetlany na ekranie, a nie tylko skupiać się na środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się właśnie nazywa efekt kina na telewizorze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...