Skocz do zawartości
Walek77

serwer NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Poszukuje jakiegos dobrego taniego serwera nas. Nie mam wielkich wymagan co mnie intereuje w nas to to, zeby mial 4 sloty na dyski 3.5 cala. Mogl plynnie streamowac filmy na wszystkie urzadzenia. Mial torrent, zeby sie dalo plynnie poruszac po dyskach bez oczekiwania na kazdy folder 2 min...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma torrent do poruszania się po dyskach?

Szbkosc transmisji zalezy tez dosc mocno od procesora, a nie tylko od rodzaju interfejsu sieciowego.

Masz do wyboru albo Qnap albo Synology. Nic innego nie wolno się dotykać.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci napisał pmcomp Qnap albo Synology.

Od siebie dodam że najlepiej wybrać coś zbudowanego na Atomie bo po pierwsze większa wydajność a po drugie więcej aplikacji jest dostępnych.

Sam mam czterodyskowca Qnapa na Atomie i sobie chwalę, mam też dwudyskowca Qnapa na Marwelu i od jakiegoś czasu widać że ten dwudyskowy pod względem supportu zostaje w tyle.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się qnap lub synology ale pojęci etani jest względne serwer na 4 dyski plus ame dyski powiedzmy 2TB każdy to inwestycja na poziomie 3 - 3,5k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blad interpunkcji.

A mozna prosic jakis dokladny model?

Jesli chodzi o pojecie tani, to jaknajtanszy spelniajacy moje wymogi ;)

Edytowane przez Walek77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej i taniej jest kupić HP Microserver i zainstalować na nim XPenology - dostajemy to samo co Synology tylko za dużo mniejszą cenę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej i taniej jest kupić HP Microserver i zainstalować na nim XPenology - dostajemy to samo co Synology tylko za dużo mniejszą cenę...

Pytanie czy kolega zadający pytanie ma jakieś doświadczenie z takimi rzeczami?

Może się okazać że może i będzie taniej ale i nie tak łatwo.

No i co to znaczy dużo mniejsza cena?

EDIT:

Już sobie sprawdziłem, ponad 2000 za podstawową konfigurację z dwoma dyskami 1TB które i tak pójdą do wymiany, no i ciągle zabawa z konfiguracją i instalacją, to za te pieniądze spokojnie można mieć dobrego Qnap'a, takiego QNAP TS-453S Pro bądź takiego QNAP TS-453mini-2G.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu ok. Z kulturą pracy wentylatora, zgodnie z opisami uzytkownikow jest roznie, w zależności od osobistych preferencji czy chcesz mieć cicho, czy bezgłośnie.

Cześć użytkowników z forow, które czytalem, po przeczytaniu review na Silentpcreview.com, wymieniła fabrycznego fana.

Ja wrzuciłem swoją skrzynkę na attyke, gdzie trzymam resztę sprzętu, wiec nie słyszę. Moge za to napisać, że jest bardziej cichy od UPSa i wentylatora w moim switchu (mały jazgotliwy łobuz, którego też nie chciało mi się wymieniac;)

Jeśli chodzi o działanie, zero problemów. Należy tylko uważać, tzn nie spieszyć się ze zmiana oprogramowania na nowsze. Lepiej poczekać na wykrycie ewentualnych bugów i opracowane metody dawania sobie z nimi rady. Koszt z przesyłka to ok 100 quid

Ps. Jasiek31

Nie trzeba być urodzonym hackerem.

Instalacja wygląda identycznie jak oryginału. Nie ma żadnej zabawy, chyba, że chcesz ciągle upgradeowac FW. Plugin update - jesz bezproblemowo, nawet automatycznie.

Ewentualnie trzeba zaatakować z palca, żeby zmienić S/N i config sieciowki, jeśli ma się więcej niż jedno takie pudełko na tym samym sofcie Expenology. Przynajmniej tak było jeszcze jakiś rok temu. Może teraz ktoś uprościł sprawę, przygotowując ja skrypt. Nie wiem, bo nie śledzę. Mam stabilny soft i jestem zadowolony.

Cenę tez wziąłeś z księżyca. Kolega jest w UK, a tam wyprzedaja ten sprzęt okresowo za grosze (nowy) poza tym jest spory rynek używek.

Nie trzeba kupować najnowszego. Gen 7 spokojnie robi to samo, tak samo szybko jak Twój Atom. Mam na mysli zarówno maksymalna predkosc transferu po sieci jak i transkodowania multimediów. Z usług kulało jedynie ISCSI (Jak jest obecnie, tego nie wiem). Tak więc nie demonizuj ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem totalnym jesli chodzi o linuxa itd. Jesli chodzi o zrobienie czegos krok po kroku z opisem dla debila napewno sobie poradze ;)

Wcale nie widze tych hp microserverow jakis super tanich. Za 100 pandow nie widzialem ;) jakiego modelu szukac? Nie bede sie upieral przy qnapie czy synology, jesli mozna przy lekkiej kombinacji zrobic cos duzo taniej i tak samo dobrze.

http://www.scan.co.uk/products/4-bay-netgear-readynas-104-diskless-network-attached-storage-sata-hdd-ssd-esata-2xgbe-lan-usb-30-isc myslalem o czyms takim.

Moze dosc glupie pytania zadaje, ale nigdy nawet NAS na oczy nie widzialem. Ani nie znam nikogo kto to ma. Potrzebuje po prostu do domu chmury z ktorej bede mogl skorzystac z kazdego urzadzenia(pc win10, android tv, smart tv, meder1000 ew telefon na androidzie typu note 3 i 4) a skoro to ma byc magazyn to chcialbym, zeby to samo moglo sciagac torrenty. Mysle o zainstalowaniu 4 dyskow 3tb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem 2 sztk, w takiej wlasnie cenie (HP dawalo 100 cashbacku), bo na starcie xpenology faktycznie przy co drugiej zmiane softu, to byl jakis klopot albo realne zagrożenie utraty dostepu do danych, dlatego trzymalem 2 pudelko jako backup, na starym sofcie. Ale tak jak napisalem, od ktorejs wersji jest wszystko co potrzeba i juz strachu nie mam.

Znajdę Ci linki pozniej, bo teraz mam ograniczone możliwości manewrowania po internecie.

Znajomość Linuksa jest niepotrzebna, jeśli zamierzasz używać jednego pudelka. Instalacja polega na odpaleniu serwera z pendrive'a wybraniu opcji, z menu, a dalej już jak ze standardowym softem od Synology.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy kolega zadający pytanie ma jakieś doświadczenie z takimi rzeczami?

Może się okazać że może i będzie taniej ale i nie tak łatwo.

No i co to znaczy dużo mniejsza cena?

EDIT:

Już sobie sprawdziłem, ponad 2000 za podstawową konfigurację z dwoma dyskami 1TB które i tak pójdą do wymiany, no i ciągle zabawa z konfiguracją i instalacją, to za te pieniądze spokojnie można mieć dobrego Qnap'a, takiego QNAP TS-453S Pro bądź takiego QNAP TS-453mini-2G.

Pozdrawiam.

Wcześniej miałem Synology, a NAS'y 4-ro dyskowe od nich na intelu są zabójcze cenowo.

Poprzednią generację HP Microserver kupiłem na allegro za 500zł bez dysków używany i za 800zł nowy - wystarczy chwilę poczekać a na pewno coś się pojawi. Instalacja też jest bardzo prosta (tak jak binary pisze) - są w sieci instrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu ok. Z kulturą pracy wentylatora, zgodnie z opisami uzytkownikow jest roznie, w zależności od osobistych preferencji czy chcesz mieć cicho, czy bezgłośnie.

Cześć użytkowników z forow, które czytalem, po przeczytaniu review na Silentpcreview.com, wymieniła fabrycznego fana.

Ja wrzuciłem swoją skrzynkę na attyke, gdzie trzymam resztę sprzętu, wiec nie słyszę. Moge za to napisać, że jest bardziej cichy od UPSa i wentylatora w moim switchu (mały jazgotliwy łobuz, którego też nie chciało mi się wymieniac;)

Jeśli chodzi o działanie, zero problemów. Należy tylko uważać, tzn nie spieszyć się ze zmiana oprogramowania na nowsze. Lepiej poczekać na wykrycie ewentualnych bugów i opracowane metody dawania sobie z nimi rady. Koszt z przesyłka to ok 100 quid

Ps. Jasiek31

Nie trzeba być urodzonym hackerem.

Instalacja wygląda identycznie jak oryginału. Nie ma żadnej zabawy, chyba, że chcesz ciągle upgradeowac FW. Plugin update - jesz bezproblemowo, nawet automatycznie.

Ewentualnie trzeba zaatakować z palca, żeby zmienić S/N i config sieciowki, jeśli ma się więcej niż jedno takie pudełko na tym samym sofcie Expenology. Przynajmniej tak było jeszcze jakiś rok temu. Może teraz ktoś uprościł sprawę, przygotowując ja skrypt. Nie wiem, bo nie śledzę. Mam stabilny soft i jestem zadowolony.

Cenę tez wziąłeś z księżyca. Kolega jest w UK, a tam wyprzedaja ten sprzęt okresowo za grosze (nowy) poza tym jest spory rynek używek.

Nie trzeba kupować najnowszego. Gen 7 spokojnie robi to samo, tak samo szybko jak Twój Atom. Mam na mysli zarówno maksymalna predkosc transferu po sieci jak i transkodowania multimediów. Z usług kulało jedynie ISCSI (Jak jest obecnie, tego nie wiem). Tak więc nie demonizuj ;)

Wcześniej miałem Synology, a NAS'y 4-ro dyskowe od nich na intelu są zabójcze cenowo.

Poprzednią generację HP Microserver kupiłem na allegro za 500zł bez dysków używany i za 800zł nowy - wystarczy chwilę poczekać a na pewno coś się pojawi. Instalacja też jest bardzo prosta (tak jak binary pisze) - są w sieci instrukcje.

OK, OK.

Cenę podałem z tego co mi wyszukiwarka znalazła, jeżeli jest opcja dużo tańsza to super.

Nie twierdzę że trzeba być hakerem, po prostu nie można być całkowitym "lajkonikiem", z doświadczenia wiem że czasami ludzie kupują sprzęt bo ktoś im doradził a potem okazuje się że mają z nim więcej problemów niż pożytku. I tylko tyle.

Kolega wybierze to na co go stać i z czym sobie będzie mógł poradzić.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w UK/ROI takie akcje wyprzedazowe są nawet 2x w roku (4-2 lata temu) np serwer kosztował 239 ale 110 zwrotu w ciągu miesiaca od zgłoszenia zakupu. Nie wiem czy nadal robią takie akcje, ostatnim razem kiedy rozglądam się jakieś 2 lata temu, myśląc o zmianie na intelowskiego GB, ale okazało się, że z nimi są jakieś problemy wiec juz dalej tematu nie drazylem, a ze serwer działa nieprzerwanie jak należy, to temat dla mnie przestał istnieć.

Gdzieś po drodze wymieniłem HDD na 6 x 4TB, wywalajac mkvki, których nie mam na BD, na drugi, zapasowy serwer. Pewnie temat powróci za jakiś czas , wraz z koniecznoscis uzycia wiekszych HDD, których HP może nie chcieć obsluzyc

.

Instalowales sam oprogramowanie Synology, wiec wiesz, że to nie jest trudne, a jest to najtrudniejszy etap instalacji, pomijajac sama konfiguracje, która jest 10x bardziej skomplikowana i czasochłonna ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 55q cachbacku to z przesyłka 115 wyjdzie. Nieźle.

Nie jedyny system jaki powinienes brać pod uwagę to XPenology.

Nie zamawiaj żadnych dodatków, dyski kup gdzie indziej i przed zamówieniem przeczytaj wątki dotyczące Gen 8

http://xpenology.com/forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś laikiem to kup gotowca - z xpenology jest ten problem, że jest tworzony przez entuzjastów poprzez złamanie zabezpieczeń orginalnego DSM więc przy większych aktualizacjach systemu musisz czekać aż nowa wersja zostanie "złamana".

Chyba jednak lepiej kupić coś gotowego i to nie na Atomie ale przynamniej Celeronie.

I nie tylko Synology i Qnap ale jeszcze Asustor isnieje :)

Używki też możesz brać ale nic na procesorach ARM bo to słabe jest, tylko na x86.

Zawsze jest lepiej mieć coś taniej ale jeżeli się na tym nie znasz to możesz coś sknocić i stracisz dane, nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.

No i wchodzi 5 dysków , albo 6, jak się trochę pokombinuje

Tylko bez supportu A on jest w NASach bardzo ważny. Raz tylko dzięki pomocy EPA Systemy ze Szczecina nie straciłem danych. Przechowywanie cennych danych to nie zabawa, warto zapłacić za wsparcie i serwis.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej i taniej jest kupić HP Microserver i zainstalować na nim XPenology - dostajemy to samo co Synology tylko za dużo mniejszą cenę...

Co do Xpenology to może by jakiś poradnik powstał bo co jakiś czas isę pojawia zbuduj nasa zbuduj htpc i tak mamy 1000 postów i nic z tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp

Support jest platny, tzn nie jest bezplatny wiecznie. A jak wejdziesz na internetowe fora, to takie cuda tam wymyslaja, ze dzialajacy sztampowo customer service by na to nie wpadl, nie wspominajac o braku praktycznej wiedzy.

Sa dwie zasady zachowania bezpieczenstwa. Po pierwsze oznaczyc dyski i kieszenie, zgodnie z kolejnoscia przydzielanych przez serwer labeli.

Druga spawa, to nie rzucac sie pospiesznie na update'y. Czesto zreszta niepotrzebne wieksci domowych uzytkownikow, ktorym wszystko co potrzebne, dziala stabilnie (pomijajac kwestie wykrytych dziur, czy generalnie bezpieczenstwa).

Zreszta trudno dyskutowac z cena. 5 dyskowy serwer, z 2 sieciowkami, w ktorym mozna wedle zyczenia wymienic procesor i tania pamiec za ...115 £.

Przebij to swoim kosztujacym 15x tyle, ktory nie robi niczego wiecej, w zakresie domowego uzytku. Zreszta mozna go beefupowac do mocy Twojego i spokojnie wlozyc do niego Pentium czy Xeona a nawet porzadny kontroler raid, tylko po co?

No zorientuj sie czy masz jeszcze bezplatny support, bo moze sie myle?

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak będzie płatny odzyskanie danych jest tego warte.

I fachowy support jest lepszy niż pomysły domorosłych fachowców na forach.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary, ja przeżyłem wielką awarię więc wiem co piszę.

I numerowanie dysków nie rozwiązuje takiego problemu jak Ci się macierz rozsypuje. Zera i jedynki masz w dobrych miejscach tylko nie wiadomo jak się do nich dostać.

NASy to musi być PEWNE rozwiązanie, a nie cytuję tworzony przez entuzjastów poprzez złamanie zabezpieczeń orginalnego DSM.

Takie jest moje zdanie.

Tym bardziej, że używam serwera z 24-ema dziurami na dyski czyli potencjalnie ok. 80 TB w RAID6.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada, ze na forum , o ktorym mysle, pisza tegie glowy, przez kilka miesiecy widzialem dziesiatki osob, ktore stracily mozliwosc montowania woliminu i dobrych kilka, ktorym posypal sie raid i zaproponowane metody ratunku dzialaly i to za darmo.

Jezeli uwazasz, ze cos jest lepsze, bo za to placisz, w tym przypadku, za usluge odzyskiwania danych, ktora wogole nie powinna miec miesca, to nic na to nie poradze, ani tez "radzic" nie zamierzam.Zreszta nie ma takiej potrzeby, bowiem Twoje zdanie na ten temat niczego nie zmienia. Zakladam, ze mozesz nie miec kompletnie pojecia, o czym tam geeki pisza, jednak juz sama obecnosc sekcji chinskiej, koreanskiej, rosyjskiej, wegierskiej, francuzkiej, wloskiej, hiszpanskiej i niemieckiej, obok generalnej, angielskiej, swiadczyc moze, ze zainteresowanie tematem jest dosyc spore. Rozumiem tez, ze zwyczajowo musisz cos dobitnie powiedziec, w temacie, ktory jak wynika z kontekstu Twoich wypowiedz, jest poza zakresem Twoich zainteresowan. Szkoda, ze to cos tak niemadrego.

Nikt bowiem nie gwarantowal, ani nie gwarantuje Ci, odzyskania utraconych danych, w zwiazku z tym, ze kupiles serwer ich produkcji. Popraw mnie, jesli sie myle i pokaz paragraf umowy gwarancyjnej, ktory to zapewnia. Tymczasem wielu gosci odzyskalo swoje rozsypane macierze, dzieki ogolnie dostepnemu i darmowemu systemowi operacyjnemu i informacjom zawartym na tamtym forum.

Nie widze sensu kontunuowania tej dyskusji. Wybacz.

Najbardziej zabawny tekst... majacy swiadczyc o powadze Twoich slow i stanowiska, to "24 dziury, z potencjalnie 80TB w Raidzie6"

Potencjalnie powinienes przynajmniej wiedziec, jaki status ma kod DSM i co z tego wynika. To ze piszesz tak: "tworzony przez entuzjastow poprzez zlamanie zabezpieczen", nie daje zadnej nadziei, ze nasza wymiana zdan, moglaby byc konstruktywna.

Bez obrazy. EOT

i Na Zdrowie ! Wlasnie odbijamy cos mocniejszego i pierwszy toast jest za Twoje zdrowie

20151023_203322_zpsjxvek5pb.jpg

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...