Skocz do zawartości
MBeniek

TV 48/50" do 3k, pod konsole, filmy: W805B vs AS640 (lub inny VA)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 3m x 4,5m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? najczęściej jedna, dwie, czasami 3,4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? zazwyczaj siedzimy na wprost (kąty nie są ważne)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? słońce nie świeci nigdy wprost do okna, okno wychodzi na północy-wschód i znajduje się na prawo od TV
7. Jaki masz obecnie telewizor ? LG M227WD 22"
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? dobre odwzorowanie kolorów, czerni, wysoki kontrast, niski inputlag
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? FullHD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? konsole, blu-ray, dysk/usb, laptop
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 4-6
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? matową
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy, seriale ale to z dysku/laptopa, nie z tunera
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Nie za bardzo (jak już to youtube itp)
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? TAK - 2/3 h dziennie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorem i późnym południem
17. Preferencje co do wielkości? 47-50
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? snużenie, clouding, jak nie potrafi odtworzyć podstawowych formatów z napisami
19. Preferencje co do marki ? nie upieram się przy szczególnej marce
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? jak już to aktywne, chociaż nie zależy mi na 3D
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 3K
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? raczej tak

Przymierzam się do kupna nowego TV. Telewizor głównie będzie używany pod konsole/bluray i filmy/seriale z dysku/laptopa. Nie zależy mi na 3D, tylko na jak najlepszej jakości obrazu, odwzorowaniu kolorów, niskim inputlagu, płynności ruchu i żeby potrafił odtwarzać różne formaty z napisami. Telewizor nie będzie podłączany pod żadną kablówkę, tuner, tylko pod konsole i czasem laptop. Z tego co wyczytałem to do moich preferencji pasuje matryca VA.

Głównie zastanawiam się nad tymi dwoma modelami: Sony 50W805B (albo nawet 50W705B, skoro w serii W8 3D i tak jest sknocone) vs Panasonic 48AS640E. Z tego co przeczytałem to za Sony przemawia wysoki kontrast, niski input lag, lepsze odwzorowanie ruchu, minusy zaś to wyższa o 700zł cena oraz słaby smart (chyba, że są jeszcze jakieś inne?). Za Panasoniciem przemawia niższa cena, lepszy smart, lepsze 3D (które aż tak nie jest mi potrzebne), ale minusy zaś to dwa razy większy inputlag (prawie 4 jeśli porówanamy z W705B) i słyszałem o jakiś problemach z płynnością (z tematu o tym modelu), no i o dwa cale mniejszy ;) (są jeszcze jakieś inne wady/zalety?). I nie wiem na który się zdecydować. Proszę o pomoc. A może są jeszcze inne jakieś modele z matrycą VA warte uwagi??

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez MBeniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie dużo już wiesz. Do grania mimo wszystko brałbym Sony (www.sony.pl/tvdlagraczy) jednak nie odpuszczałbym takich modeli jak Samsung H6400. Jego też weź pod uwagę ze względu na najlepsze Smart TV. Sony jednak ma smarta w miarę ok a nawet jak coś Ci nie pójdzie to jak sam napisałeś: łączysz z lapem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak szczerze to czy warto dopłacać prawie 1k zł do Soniacza?

Jasne niższy input-lag, ale na tym moim obecnym LG M227WD też na pewno nie jest jakiś super niski, a mi to nie przeszkadza (nie gram w sumie po sieci, żeby liczyła się dla mnie każda milisekunda).

Poza tym z tego co się dowiedziałem to Sony to podświetlenie edge-led, a AS640 to direct-led, więc pod tym względem Panas wygrywa, co nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba są tak samo podświetlone (direct led robi dopiero różnicę gdy jest lokalne wygaszanie). Dokładnie masz to opisane w testach. Przeczytaj rozdział o czerni (tam jest na ten temat):

Sony W8: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/sony/test-3d-lcd-led-sony-sony-kdl-50w805b-sony-k-r769

Panasonic AS640: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/panasonic/test-panasonic-seria-tx-48as640-as640-va-r1024

Mam nadzieję, że te dwa testy jednak pomogą Ci dokonać wyboru i odpowiedzieć na pytanie: czy warto dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że podświetlenie w Sony jest gorsze chociażby ze względu na te ciemne krawędzie po bokach, gdzie widać to nawet na waszych zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krawędzie widać na każdym większym telewizorze, bez względu czy to LG, Samsung, Panasonic. Kwestia tylko wielkości tego obszaru. Na Panasie jest to bardzo małe, ale na LG LB670/1/700 imho było minimalne.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba są tak samo podświetlone (direct led robi dopiero różnicę gdy jest lokalne wygaszanie).

Tylko imho direct-led eliminuje problem cloudingi, znany z edge-ledów. To duża zaleta, duży plus bo matryca jest równomiernie podświetlona po całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Pierwszy raz się spotykam z takim stwierdzeniem i jakoś nie kojarzę przy testach by miało to wpływ... więc raczej do końca tak nie jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Pierwszy raz się spotykam z takim stwierdzeniem i jakoś nie kojarzę przy testach by miało to wpływ... więc raczej do końca tak nie jest...

Może inaczej - jeden portal pokazywał podświetlenia odbiorników kamerą termowizyjną. Direct led, w mojej opinii, podświetla po całości panel LCD. Edge led podświetla boki (nazwijmy to krawędzie), stąd jest większa szansa na plamy i nierównomierności w samym podświetlaniu bo jest ono umieszczone na granicy matrycy. Zresztą, miałem akurat edge-led L7335 i tam clouding był.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej - jeden portal pokazywał podświetlenia odbiorników kamerą termowizyjną. Direct led, w mojej opinii, podświetla po całości panel LCD. Edge led podświetla boki (nazwijmy to krawędzie), stąd jest większa szansa na plamy i nierównomierności w samym podświetlaniu bo jest ono umieszczone na granicy matrycy. Zresztą, miałem akurat edge-led L7335 i tam clouding był.

No tak, tylko co kamera termowizyjna ma do równomierności podświetlenia? Strefy emisji ciepła nie są powiązane z barwami matrycy. Takie badanie można by zrobić tylko kolorymetrem 2D. Na oko nie widzę różnic pomiędzy direct-led, a edge-led o ile ten pierwszy nie ma zaimplementowanego systemu wygaszania strefowego. Światło z diod i tak musi przejść przez dyfuzor (w obu konstrukcjach matrycy), który może być pogięty i niedoskonały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko co kamera termowizyjna ma do równomierności podświetlenia? Strefy emisji ciepła nie są powiązane z barwami matrycy. Takie badanie można by zrobić tylko kolorymetrem 2D. Na oko nie widzę różnic pomiędzy direct-led, a edge-led o ile ten pierwszy nie ma zaimplementowanego systemu wygaszania strefowego. Światło z diod i tak musi przejść przez dyfuzor (w obu konstrukcjach matrycy), który może być pogięty i niedoskonały

W tym momencie wychodzi na to, że większość ma taki...a już nawet nie chcę mówiąc jak to musiało wyglądać w mojej L7335. :|

Pisząc o termowizji wziąłem temat na logikę. Jeśli w edge-led, np. jednostronnym, "pasek" podświetlający (diód) jest tylko na jednej krawędzi to w jej obrębie emisja światła powinna być największa i tutaj może być widoczna niedoskonałość podświetlania. W momencie, gdy jest więcej źródeł światła, za sprawą tego, że na dużym obszarze jest ono rozmieszczone, tak chyba sama równomierność podświetlania będzie większa? Skoro dookoła siebie jest więcej źródeł światła (z diód led) to światło chyba przenika naokoło siebie, a więc nie tworzy skupisk, gdzie w jednym miejscu jest ono bardzo widoczne, a w drugim praktycznie go nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko napisałeś, że direct led eliminuje clouding. Na pewno nie jest to takie proste, bo jest to kwestia dokładności produkcji - spasowania ze sobą elementów, jak napisałeś - jakości dyfuzora i pewnie jeszcze paru czynników. Jednak uzyskanie równomiernego podświetlenia jest dużo prostsze niż na edge led. Widać to dokładnie na telewizorach Panasonica as640 i 650, których koszt produkcji prawdopodobnie jest bardzo zbliżony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak uzyskanie równomiernego podświetlenia jest dużo prostsze niż na edge led. Widać to dokładnie na telewizorach Panasonica as640 i 650, których koszt produkcji prawdopodobnie jest bardzo zbliżony.

Dokładnie, w edge led światło musi przejść niezakłócone przez cały ekran np. z dołu do góry HU7200.

Samsung_HU7200_thermique.jpg

​W direct led światło ma o wiele krótszą drogę i tym samym mniej "pogięć i niedoskonałości" do pokonania.

Jednak firmy łatwiejszą technologię mogą wykorzystać do jeszcze większego zmniejszenia kosztów produkcji, a nie do poprawy podświetlenia.

Panasonica as640

H5500/6200/6400/6640/ 40H7000 to też direct led.

Samsung_UE55H6200_thermique.jpg

"Jak cała seria 6000, H6200 jest wyposażony w podświetlenie typu bezpośrednie LED. Żaden cud więc rozkład światła nie jest doskonały. Zauważamy zmiany jasności 12% w stosunku do całej płyty, która stawia się w środku tego porównania. Dobra wiadomość, naroża płyty są ciemniejsze niż środek. Nie ma zatem żadnego ryzyka wycieku światła w tych obszarach. Jednak ryzyko zmętnienia centrum jest zawsze obecny."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edge led miało chyba tylko uzasadnienie dla produkcji bardzo cienkich telewizorów i to był pewnie główny powód wywalenia z tyłu ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji Samsunga - ponoć info serwisowe dla H6200/6400 mówi, że to edge-led, a nie direct - jak z tym w końcu jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...