Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG UB950? Nie dziękuję! Wolę Panasonic AS800...

Rekomendowane odpowiedzi

LG UB950? Nie dziękuję! Wolę Panasonic AS800...

Przez ostatnie dni miałem okazję rzeźbić UB'eki 950 i 980. Różne rozmiary 55, 65 i 79" i moja puenta jest jak w tytule. Dlaczego? Bynajmniej nie dlatego, że jest to jakiś zły telewizor. Jest w miarę OK jak na obecne standardy rynkowe, ALE, no właśnie...

W głowie cały czas mam model LM960V i mój zachwyt nad nim. Nawet napisałem jego test dostępny pod tym adresem. Tamten model na prawdę do mnie przemawiał. Miał:

  • Skutecznie działające podświetlenia direct led (niezależne strefy wygaszania itd)
  • Powłokę retardacji optycznej
  • Działające jak trzeba ustawienia kalibracyjne

A co ma obecny model UB950 z powyższych rzeczy?

  • Nic

Problem w tym, że w/w udogodnienia to nie marketingowe pierdółki to elementy kluczowe dla jakości obrazu. LM960 wygaszał się w pełni strefowo, nie rozświetlał się obraz ani pod obiektem ani nad. Fakt faktem, że nie działało to oszałamiająco skutecznie, ale nie było też efektu halo. Była za to poprawa czerni. Co robi UB950? Wygląda praktycznie jak pierwsze lepsza krawędziówka! Postawmy sobie w jednej części ekranu coś białego i otoczmy to czernią. Cały obszar pod i nad obiektem będzie się świecił! Do tego UB'ek uwielbia manipulować kontrastem i zlewać jaskrawe detale do kupy. I to jest to super wygaszanie opracowane niby z Dolby? Śmiech na sali! Powłoka retardacji optycznej - czyli po polsku to co eliminuje okropne srebrzenie matrycy IPS pod kątem. Tu najlepiej przemówi do was przykład:

Tani ET60 - od góry srebrny od dołu śliwkowy taki sam jest UB950

et60.jpg

AX900 z powłoką retardacji optycznej (na dole) zero takich zjawisk.

qVlpvA.jpg

I trzecie, którego nie mogę przeżyć! Nieszczęsne funkcje kalibracyjne. LM960 miał około 74 suwaków odpowiedzialnych za kontrolę obrazu. UB950 ma ich około 104. To aż o 30 więcej! No tak, fajnie, problem w tym, że robią dokładnie nie to co powinny! Prawie wszystkie z nich. Ponad 80% ustawień obrazu nie realizuje swojej funkcji poprawnie. Konfigurując UB'eka spędzam nad tym 4 x tyle co powinienem i czuję się jak ślepy strzelający z karabinu do much.

Podsumowując

Tegorocznym telewizorom LCD od LG mówię NIE! Nie dlatego, że są złe. Dlatego, że się cofają w rozwoju. Na rynku mamy także modele Panasonic'a, oparte o taką samą matryce, z podobnymi walorami obrazu. Do tego działają w nich poprawnie funkcje kalibracyjne i nie obiecują gruszek na wierzbie (a.k.a. podświetlenie nanoled obracowane wspólnie z Dolby).

Wolę wesprzeć firmę, która się rozwija, a nie cofa w rozwoju, więc wybieram LCD Panasonic zamiast LG.

i taką, poniekąd smutną, puentą kończę swój wieczorny wywód...

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy "Powłoka retardacji optycznej" działałaby także na matrycach VA by pod kątem nie robił się z czerni syf?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Wydaje mi się, że działanie powłoka retardacji jest ściśle powiązane ze sposobem (kierunkiem) polaryzacji światła w matrycach IPS. W każdym razie nie znam jakiejkolwiek aplikacji powłoki OCF w matrycy VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego 79 cali tak tanieje :) Moim zdaniem najlepsze led-y robi Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć: model 79" dodatkowo bije niechlubne rekordy swoim kontrastem, który wynosi 650:1 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale może wygląda to jak na ax900? (tam jest 1100:1 więc w sumie są w tej samej lidze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć: model 79" dodatkowo bije niechlubne rekordy swoim kontrastem, który wynosi 650:1 :)

:D :D :D O ja p.....ę ,to już mój stary 7 letni monitor ma chyba 800:1 :lol: W sklepię go oglądałem ale takiego wyniku się nie spodziewałem ;) Na demach 4K jeszcze ładnie świeci :P to dopiero bomba dla laików, pewnie clouding też ma nie zły.Za co oni każą płacic taką kase.

Edytowane przez ROMAN38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale może wygląda to jak na ax900? (tam jest 1100:1 więc w sumie są w tej samej lidze)

Nie , nie wygląda to tak. Przecież opisałem wam wygaszanie w pierwszym poście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...