Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Samsung Soundbar HW-H750 - idealne uzupełnienie dźwięku telewizora

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

Temat soundbarów pojawia się już od kilku ładnych lat jednak od zeszłego roku jest naprawdę mocno promowany. Widać, że producenci idą w stronę głośników umieszczonych w specjalnej listwie proponując nam dość szeroką gamę takowych rozwiązań. Jednym z największych dostawców soundbarów jest Samsung, który w tym roku oferuje wiele różnych opcji i rozwiązań związanych z domowym audio. Nie tak dawno przedstawiałem Wam zestaw głośników Multiroom a dzisiaj do naszej redakcji zawitał najwyższy model soundbara o oznaczeniu HW-H750. Zaawansowana konstrukcja, która kryje w sobie naprawdę wiele technologicznych smaczków.

Wygląd i połączenia

Model HW-H750 to bezpośredni następca zeszłorocznego HW-F750, który sprawdził się bardzo dobrze w przypadku współpracy z telewizorem 4K F9000. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo podobnie i nie ma w tym nic dziwnego. Wiele usprawnień poszło w stronę domowego Multiroom'u i właśnie na tym firma skupia się najbardziej nie odpuszczają jednak poprawy jakości dźwięku.

Pudło od zestawu jest dość spore ponieważ H750 to aktywny system głośników 4.1, składający się z jednostki głównej czyli listwy głośnikowej oraz dość sporych rozmiarów dedykowanego subwoofera.

1.jpg

W zestawie znajdziemy wszystko co niezbędne w tym pilota, znacznik NFC czy instrukcję obsługi

Sam soundbar wykonany jest doskonale i przywodzi na myśl dość zaawansowane konstrukcje. Pokryty jest czarną siatką przez którą przedostaje się dźwięk. Firma bardzo sprytnie wyposażyła listwę w zestaw dwóch wyświetlaczy gdyż listwa może albo stać pod telewizorem albo zostać zawieszona na ścianie. Bez względu na pozycję zawsze będziemy mogli w pełni kontrolować cały zestaw. Jednak jeżeli zdecydujemy się na powieszenie soundbara na ścianie będziemy mogli przez cały czas podziwiać dwie triody ukryte za specjalną szybką. Są one dodatkowo podświetlane diodami w kolorze bursztynu. Jasność tego świecenie można regulować za pomocą pilota. Te dwie lampy to część wstępna wzmacniacza mająca jednak największy wpływ na jakość dźwięku. Czy rzeczywiście tak jest opiszę to w dalszej części testu. W soundbarze znajduje się 6 głośników w pionie i 6 w poziomie (w zależności od pozycji urządzenia).

14.jpg

Od strony wewnętrznej znajdziemy zestaw wejść i wyjść do spięcia całego zestawu w całość. Ogromną zaletą opisywanego zestawu jest praktycznie całkowita bezprzewodowość dlatego zbyt często nie będziemy musieli tutaj zaglądać. Jednak jeżeli zajdzie takowa potrzeba znajdziemy na pokładzie jedno wejście i wyjście HDMI, wejście Ethernet, optyczne czy też złącze analogowe do przesyłania dźwięku. Na szczycie listwy znajdziemy m.in złącze USB do odtwarzania np. plików MP3 czy FLAC. Wracając do bezprzewodowości listwa może komunikować się z zewnętrznymi urządzeniami po Bluetooth np. z telefonem czy telewizorem (w telewizorach Samsung funkcja TV Sound Connect). Jak widać po zdjęciach w zestawie znajduje się też specjalny znacznik NFC co sugeruje nam możliwość bardzo szybkiej i łatwej konfiguracji połączenia Bluetooth między urządzeniami za pomocą jednego dotknięcia np. smartfona z soundbarem. Także z opisywanym dalej subwooferem listwa łączy się bezprzewodowo.

4.jpg

0.jpg

[td]

12.jpg

[/td][td]

13.jpg

[/td]

[td]

5.jpg

[/td][td]

7.jpg

[/td]

Drugim elementem zestawu jest subwoofer. Jest dość sporych rozmiarów 305 x 401 x 305 mm jednak ze względu na jego bezprzewodową komunikację nie powinniście mieć problemów z jego ulokowaniem w dedykowanym pokoju. Oczywiście wymaga on własnego źródła zasilania i na to jeszcze póki co nie wymyślono sposobu ;) Względem zeszłego roku dokonano kilku znaczących usprawnień. W tym roku powiększono głośnik do ośmiu cali i umieszczono go na dole. Także moc wzmacniacza, który go napędza wzrosła do 160W.

Wykonany jest z bardzo dobrej jakości tworzywa. Bardzo fajnie zostały wykonane też nóżki, które dzięki specjalnej gumie zabezpieczają sprzęt przed poruszaniem się przy dużym natężeniu dźwięku.

[td]

9a.JPG

[/td][td]

9.jpg

[/td]

[td]

10.jpg

[/td][td]

11.jpg

[/td]

"Dzięki dość płaskiej konstrukcji listwa w żadnym wypadku nie będzie przeszkadzać w przypadku oglądania telewizji"

Funkcjonalność i kontrola

Pilot został przeprojektowany względem zeszłego roku i jest w tej chwili w tym samym stylu co jednostka centralna. Znajdziemy na nim wszystkie oczekiwane klawisze funkcjonalne jak regulatory głośności - także osobne dla subwoofera. Jeżeli o niego chodzi możemy osobno regulować jego głośność ale również niskie i wysokie tony całego zestawu. Za pomocą klawisza SOUND EFFECT możemy przełączać zestaw w różne tryby pracy np. kino czy muzyka. Na pilocie znajdziemy też klawisz odpowiedzialny za wybór źródła sygnału.

[td]

17.jpg

[/td][td]

18.jpg

[/td]

Alternatywą w przypadku sterowania jest specjalna aplikacja MultiRoom (Android, iOS), którą szeroko opisywałem w teście systemu głośnikowego Multiroom. Także i tutaj znajdzie swoje zastosowanie. Szczególnie jest to przydatne gdy chcemy używać listwy do słuchania muzyki z telefonu.

[td]

19.JPG

[/td][td]

20.PNG

[/td]

Zestaw H750 potrafi bez problemów dekodować dźwięk w systemie Dolby Digital czy DTS jak również posiada on zgodność z takimi formatami plików jak AAC, MP3, WAV, pliki AALC, WMA, OGG i FLAC - również strumieniowo.

"Pod względem wyposażenia i wsparcia kodeków soundbar Samsunga prawdopodobnie nie ma sobie równych na rynku"

Jakość dźwięku

W zeszłym roku firma położyła mocny nacisk na promowanie lamp elektronowych, które zostały ulokowane wewnątrz listwy. W tym wydaje się on znacznie mniejszy. Jednak trzeba zaznaczyć, że nadal dzięki nim dźwięk wydaje się być bardziej ciepły i subtelny. Szczególnie przy słuchaniu muzyki. Jednak nie do muzyki tak naprawdę został stworzony ten sprzęt. H750 ma być przede wszystkim ogromnym wsparciem dla telewizora i oglądania filmów na nim. Jak wiemy ekrany w dużej mierze posiadają dość przeciętne nagłośnienie (z małymi wyjątkami). Z pomocą przychodzą tak sprytne rozwiązania jak soundbary, które w bardzo łatwy sposób poprawiają o kilka klas jakość odsłuchu filmów czy koncertów. Także gracze nie pogardzą znacznym wzmocnieniem doznań płynących z grania w ulubiony tytuł na konsoli.

H750 posiada kilka zdefiniowanych trybów odsłuchu. Podobnie jak w przypadku ekranów i rodzajów obrazu tak i tutaj możemy wybierać między trybami: STANDARD, CINEMA, SPORTS, VOICE, MUSIC. Różnią się dość znacznie od siebie ale każdy z nich skłania do dłuższych odsłuchów i testów. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu tryb Cinema. Jest on głównie dedykowany oglądaniu filmów jednak także w przypadku słuchania muzyki elektronicznej sprawuje się wyśmienicie. Pozostałe tryby będą bardzo dobre przy oglądaniu codziennej telewizji czy słuchaniu spokojnej muzyki nastawionej na głębszą analizę jej jakości.

21.jpg

W ogóle mam wrażenie, że zestaw został nieco inaczej zestrojony niż rok temu. Dźwięk wydaje się gładszy i mniej krzykliwy. Dostarcza nam dużo bardziej wyrafinowanych doznań. Odczułem to szczególnie w przypadku niższych poziomów głośności. Jednak cały zestaw budzi się w momencie kiedy głośność podkręcimy powyżej 20-25 w dostępnej skali. Wtedy czujemy moc z jaką działa ten sprzęt. Nawet powyżej 35 nie odczułem żadnych ale to żadnych zniekształceń. Bas jest szybki i dosyć głęboki. W zeszłym roku nie był aż tak dobry. Co ważne H750 nie buczy. Wszystko możemy dokładnie wyregulować pod nasze wymagania. Na takim zestawie obejrzałem kilka filmów akcji i powiem szczerze, że mam zamiar sprawić sobie H750 do sypialni gdzie mam idealne warunki. Czyli kwadratowy pokój gdzie dźwięk bardzo dobrze odbija się od ścian. W takich warunkach soundbar zadziała najlepiej. Dźwięk z filmów było bardzo dobrze przekształcany ze ścieżki wielokanałowej do systemu jaki oferuje soundbar. Testowałem też opisywany zestaw w specjalnie przygotowanej salce kinowej, która pokazała jak wielka może być różnica między zwykłym salonem a miejscem dedykowanym do filmów. H750 grał tak, że czasem byłem w szoku co może dać z siebie zestaw 4.1. Jak więc widzicie sprzęt ten zagra w zależności od warunków jakie mu zafundujecie. Im lepsze tym większa będzie radość z odsłuchów. Spokojnie też pokonuje tzw. "wieże" dostępne na rynku.

"Zestaw pokaże swoje duże możliwości na wyższych poziomach głośności najlepiej w przypadku filmów czy graniu na konsoli"

Podsumowanie

[td]

9.png

[/td][td]

Muszę przyznać, że zostałem mile zaskoczony najnowszym soundbarem Samsunga. Nie ma też co porównywać jakości dźwięku, który usłyszymy w markecie testując ten sprzęt do tego, którym zostaniemy uraczeni w domowym zaciszu. Jeżeli tylko sprawicie H750 dobre warunku to odwdzięczy Wam się z nawiązką. Listwa gra bardzo dobrze a subwoofer dostarcza mocnych i czystych basów. Sprzęt wspiera ogromną ilość formatów, którą możemy odtwarzać zarówno po USB jak również w formie strumieniowej z pomocą NFC czy standardowego Bluetootha. Podoba mi się także działanie soundbara w ekosystemie Multiroom jaki w tym roku stworzył Samsung. Potrzebujemy do tego zaledwie jednej aplikacji, która wszystkie urządzenia związane z tym systemem zbierze nam w jedną całość i pozwoli szybko i komfortowo nim zarządzać. Jeżeli więc posiadasz telewizor (nie koniecznie Samsunga) to doskonałym jego uzupełnieniem będzie HW-H750. Warto wziąć pod uwagę ten model w przypadku chęci rozbudowy domowego audio o nowy system.

PLUSY

  • Bardzo dobre wykonanie
  • Bezprzewodowość zestawu
  • Ogromne wsparcie obsługiwanych kodeków
  • NFC
  • Bardzo dobrze działająca funkcja "TV Sound Connect"
  • Mocny, bezprzewodowy subwoofer z dobrym basem
  • Wzmacniacz lampowy
  • Bardzo dobra jakość dźwięku
  • Idealny do filmów i gier
  • Może być częścią ekosystemu Multiroom Samsunga

MINUSY

  • Dość wysoka cena
  • Zestaw potrzebuje dobrych warunków by pokazać co potrafi
  • To kolejna wersja zestawu stąd można by dodać o jedno HDMI więcej

[/td]

bardzopolecamy.png

Oceny

Jakość obudowy

9a.png

Łączność

9a.png

Łatwość użytkowania

8a.png

Jakość dźwięku

8a.png

Dodatki

9a.png

Stosunek ceny do jakości

7a.png

Cena: Soundbar Samsung HW-H750 od 1999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś ktoś chciał sobie zrobić lekki update np. tv w sypialni to bardzo fajny sprzęt powyżej : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super test, dzięki wielkie. Od pewnego czasu też śledzę soundbary i samsung jest na mojej liście ale nie ten a 850ka z zeszłego roku. Jest identyczna lecz wieksza, 1.2m ale o dziwo nie jest oficjalnie dostępna w Polsce. Również zbiera świetne oceny. Gdy już w końcu zdecyduje się na nowy tv, a idzie mi jak po grudzie:), to wówczas mam do wyboru soundbar albo zestaw sony kina domowego BDV7200W którego próżno szukać testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie test SoundBara. Ale trzeba przyznać że jak ktoś chce mieć kino domowe, a nie ma miejsca na amplituner i głośniki bo pokój jest mały lub bardzo mały. To SoundBar jest dobrym rozwiązaniem. Jak usłyszałem jak brzmi cyfrowy projektor dźwięku Yamaha model YSP-2200, to napiszę krótko, byłem w szoku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy czy może mi ktoś podpowie gdzie mógłbym zakupić na dzień dzisiejszy ten zestaw HW-F750 lub HW-H750 ?. Druga sprawa to jaki symbol soundbara jest następcą tych modeli mających Waszym zdaniem takie same parametry techniczne i odsłuchowe?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...