Skocz do zawartości
rumpibum

telewizor/monitor jako telewizor klasyczny i monitor do wszystkiego w jednym

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry.

chciałbym się wywiedzieć na temat ekranów służących jako monitor obsługiwany z poziomu komputera oraz internetu ale na odległość od miejsca siedzenia średnio 2-3,5 metra, pewnie z wypadkową wypadającą ostatecznie najbliżej środka tej odległości czyli powyżej 2.5 poniżej 3 metrów.

cały czas nie przekreśliłem jednoznacznie telewizora z funkcją monitora, nie odwrotnie - z racji kątów na większą odległość, co podkreślano w opisach modeli sprzed kilku lat, jako posiadających zaletę do patrzenia na większą odległość, pod kątem, no i do tego np w dzień. jeśli zdecydowałbym się na monitor, a nie telewizor, chciałbym uzyskać zapewnienie że przy tym a nie innym modelu, nie ma różnicy w obrazie na niekorzyść, z powodu zbyt dużej odległości, bądź patrzenia pod jakimś kątem. chociaż kąt zakładam bliski prostopadłego, to jednak odchylenia muszą być, a odległość na pewno raczej będzie bliższa 3 metrom, niż 2.

na początek więc chciałbym się jeszcze wywiedzieć, czy monitor, czy telewizor, w funkcji monitora z racji odległości która jest warunkiem sine qua non.

monitor chciałbym używać z odległości 2.5-3.5 metrów, najważniejsza dla mnie jest jakość obrazu, docierającego do miejsca siedzenia, i leżenia :).

monitor / telewizor byłby traktowany jak normalny monitor komputerowy do pracy w internecie, na stronie internetowej, przeglądania zawartości sieci, odpalania z niego plików, filmów, ale też oczywiście animacji flash i skomplikowanych animacji i plików multimedialnych. o ile nie zamierzam robić grafiki, o tyle będę na pewno prowadził strony w sieci więc niejako z grafiką też i wyglądem www pracował. można więc powiedzieć że chodzi o zaawansowanego użytkownika sieci, i komputera, który jednak chce dowodzić monitorem z poziomu siedzenia / leżenia z odległości 2.5-3 metrów.

proszę o doradzenie rodzajów urządzeń i ewentualnie modeli, biorąc pod uwagę maxymalne za i bez przeciw :), zakładając że na komputerze będą odpalane bardzo różne pliki, bardzo różnej rozdzielczości, i jakości, jednak w tej chwili zamierzam mieć niezależną tv. chcę oglądać filmy, odpalane z sieci, ale tv też będzie, toteż monitor / tv musi mieć tryb równorzędnej pracy w TV i Internecie, to do bukmacherki.

co do obrazu z tego co wiem na pewno to to, że nie chcę mieć podświetlania krawędziowego, matryca interesuje mnie minimum 32 cale, cena do 6-7 tysięcy, niemniej jednak przy porównywalnej funkcjonalności i obrazie nie specjalnie różniących się dla oka, chcę dać za monitor / telewizor jak najmniej. raczej nie szukam bajerów ale dobrego standardu sprawdzającego się jako monitor / telewizor na 2.5-3 metrową odległość, za jak najmniejsze pieniądze. jeśli nie zauważę różnicy w obrazie animacji, flashów, wyglądu czcionek, stron, zdjęć, filmów, zwykłych gier, przy tej samej funkcjonalności to zawsze wolę dać 1000 zł niż 5000 zł :). tym bardziej że sprzęt się starzeje, i to co dzisiaj kosztuje 1000 zł, 5 lat temu kosztowało 5000 zł, a to co dzisiaj 5000 zł za 5 lat będzie kosztowało 1000 zł. równie dobrze można 2, 3 razy zmienić tańszy monitor z dwuletnim poślizgiem czasowym. jeśli jest inaczej, proszę o proofs, czyli przekonanie, i dowody :)

z funkcjonalności, może mnie zainteresować komputer z wszelkimi zaletami i funkcjami pcta, wbudowany w monitor / ekran, czyli monitor-komputer w jednym, albo np wystarczający przynajmniej do latania błysk po sieci, możliwość oczywiście podłączenia do internetu wifi, a najlepiej możliwość bezprzewodowego połączenia monitora do pcta, czyli jednostki centralnej, jeśli już coś takiego istnieje :). na jak największą odległość :) widi? ale jednostka centralna nie będzie notebookiem. ekran mam mieć oddzielnie :) prawdopodobnie kabel to jakość, więc prośba też o doradzenie połączenia między komp a monitor tak żeby w pełni wykorzystać jego potencjał za rozsądne pieniądze.

jeśli bez odpalania kompa można filtrować sieć internet, to zdecydowanie musi być to cała zawartość sieci.

przy filmach time shift jak najdłuższy

pytam jako laik, zakładam że monitor pobyłby z jakieś minimum 5 lat.

priorytety:
najpierw wielkość (minimum 32 cale)
potem funkcje niezbędne + jakość
cena ma znaczenie, w przypadku droższych modeli prosiłbym o wytłumaczenie czemu warto dać za nie większą cenę :)

dobrze by też było, żeby monitor można było ustawić optymalnie raz, i żeby potem nie trzeba było co chwila przestawiać / przełączać.

jeśli chodzi o jakość obrazu za najważniejszą cechę przy porównywalnych parametrach uznaję tak jak w sprzęcie audio naturalność, i neutralność. najlepszy sprzęt dla mnie jest ustawiony raz, i nie wymaga konfiguracji :) a więc naturalne kolory, żywy neutralny obraz, głębia, czerń :), brak artefaktów, smużenia w sporcie, grach, równomierność, plastyka, czystość, naturalna ostrość i krawędzie, czysty gładki "szklany" czy "wodny" obraz z zachowaniem szczegółów, czyli bez kantów z pixeli dostrzegalnych gołym okiem, bez schodków, prostokątów itd... bez ręcznego przestrajania :) generalnie jestem zwolennikiem super gładkiego obrazu. oko widzi w naturze obraz gładki, i taki widzimy np przez teleskop, okulary czy mikroskop. taki właśnie obraz chcę widzieć, "analogowy", a nie cyfrowy. to jeden z powodów dla których do dzisiaj pracowałem tylko na CRT :) i nie spieszyłem się z przesiadką na "nowe technologie"...pierwsza, powiedzmy masowa generacja lcd za to mnie odstaraszała swoimi kryształami. cały czas widzę urok w analogowo zrobionych fotkach, nawet jak na mniejszym formacie, i przez to mniej szczegółów, i generalnie low-tech, to ta gładkość mi się podoba, czego nie ma cyfra "głupek" chyba i dzisiaj.

jeśli chodzi o design, zapewne obudowa czarna i niewidoczne krawędzie wokół matrycy, bardzo stabilna noga, ale nie rzucająca się w oczy, monitor ma być na stojąco ustawiony na stoliku, nie może z niego spaść :), obudowa tak skonstruowana, żeby nie było jej widać patrząc na ekran :). nóżka może być nieruchoma bo nie zamierzam w żaden sposób monitora przestawiać i nim kręcić. układ będzie wyglądał tak, że będzie sobie stał stolik w centrum szerokości pokoju bliżej tylnej długości, idealnie prostopadle do kanapy / fotela na wysokości oczu. może być ciężki :) może i najlepszy by był monitor wolnostojący (bezpośrednio na ziemi) ale z racji ceny raczej nie wchodzi on w grę :)

złącza to proszę mi wyjaśnić, liczyć się będzie na pewno możliwość analogowego podłączenia do wzmacniacza audio :), wyjściami rca, jeśli dźwięk by płynął nie z oddzielnego komputera, a samego monitora, ale rozumiem że to będzie tylko monitor, a dźwięk będzie podążał z komputera i ewentualnie dekodera sygnału tv.

monitor MA NIE MIEĆ KAMERY, oraz wszelkich włączek ułatwiających inwigilację, za pomocą sieci.

badpixele - klasa II albo I :)

równe podświetlenie

monitor przede wszystkim będzie wykorzystywany w ciemnym pomieszczeniu - półmrok, mrok. ale w dzień też będzie świecił, tyle że najważniejsze jak się będzie spisywał w nocy :). nie lubię światła kiedy robię coś na ekranie. lubię efekt kinowy :)

jeśli byłaby to plazma (?????) czego raczej nie przewiduję, bo do komputerów chyba się takich monitorów nie produkuje, a właściwie szukam monitora o obrazie telewizyjnym :), to nie może być tych cieni czy powidoków czy jak tam, w okresie 5 lat pełnych minimum, a najlepiej 10, bo pewnie wysłużony monitor z chęcią przekażę komuś z rodziny żeby jeszcze jako tv posłużył. wiadomo że może przez kilka h, świecić statyczny obraz, a większość czasu monitor będzie śledził to co się dzieje w internecie, kolorowe, przeglądane, przewijane, ale raczej prawie statyczne strony + 20% czasu na film / animację / clip / ewentualnie "grę" - to też przecież animacja.

brak ghostów, i smużenia, będzie szedł np tenis i nie może być smug po piłce :)

żadnych opóźnień :), imput lagi itp..

format - wracamy do kalibracji. interesuje mnie taki rodzaj monitora który zawsze odtwarza automatycznie o-r-y-g-i-n-a-l-n-y format i nie dostraja go do jakichś jednakowych ustawień, natomiast ja nie chcę mieć monitora który trzeba ręcznie przestawiać. chcę mieć taki monitor, który zawsze prezentuje taki format np strony internetowej, filmu itp, jaki był w oryginale zrealizowany, bez żadnego rozciągania sztucznego, obcinania, strat ani czegokolwiek innego. co do formatu samego ekranu - wybór chyba jest niewielki, nie mam nic do 16:9.

chętnie posłucham wszelkich porad i sugestii, robię sobie rozeznanie. bardziej pytam o rozwiązania a nie jeszcze konkretne modele, czyli na co zwrócić uwagę, nie znam się na technice, i nie zamierzam sprzętu po zakupie ręcznie konfigurować. chciałbym żeby był automatycznie dostosowany do wszystkich formatów. jeśli wymaga współpracy z określonym środowiskiem komp. to też muszę to wiedzieć, procesory, karty graficzne, porty, kable itp. inteligentna kompatybilność to jedna z najważniejszych funkcji sprzętu którego szukam :) ale wtedy zestrojony musi być tak, że wzorowo ;)

w tym samym czasie co monitor dopiero kupuję jednostkę centralną, ważne dla mnie jest żeby całość mogła być podłączona do sprzętu hi-fi, i ze sobą, o ile nie byłoby strat w jakości to bezprzewodowo (pewnie niewykonalne?), dobrze żeby tv odpalał coś z pendriva, czy jakiegoś zewnętrznego źródła mimo wszystko bez pomocy kompa. zakładam że wraz z centrum dowodzenia całość nie przekroczy tych 5-7 tysięcy, więc też proszę o dane do konfiguracji - jaka karta, inne parametry kompa na udźwignięcie skali i przetwarzania obrazu. to na co głównie chcę wydać pieniążki to zapewnienie sobie w sprzęcie komputerowym anonimowości i ochrony przed inwigilacją ponieważ będzie to non stop podłączone do sieci, za resztę chcę uzyskać maksymalną jakość ale za w sumie średniej półki pieniądze. nie wykluczam sprzętu używanego w przypadku monitora / tv na gwarancji, oraz składaka w przypadku pcta.

mam też pytanie, czy warto sprawdzać sprzęt w salonach sprzedaży. przecież wiadomo że można taki monitor skonfigurować z czymś z czym gorzej pracuje, zmienić mu ustawienia, jeśli można je ręcznie zmieniać, połączyć gorszym kablem, źle skalibrować i pokazać jako gorszy a nie lepszy żeby opchnąć inną markę?

acha, monitor ma działać bezgłośnie (na przykład w crt było buczenie :). 0 dźwięku


dziękuję i pozdrawiam

jeśli wątek się rozwinie to podam efekt finalny :)

żeby nie mnożyć wątków, mam też pytanie o najlepszy tv do 1000 zł używany "na allegro", dla kogoś z rodziny, tym razem tylko telewizor do cyfrówki - to na moje raczej plazma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci, że trochę się rozpisałeś. Oj nie sądzę by komuś chciało się to wszystko czytać. Może jednak streścisz swoje wymagania? : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj powiem Ci wymagania masz nie z tej Ziemi. Wątpię żebyś znalazł takie urządzenie jakie wymagasz, jak dla mnie telewizory absolutnie nie nadają się jako monitory, tak samo jak monitory jako telewizory. Telewizory to przede wszystkim urządzenia stworzone do konsumpcji treści, nie nadają się do pracy z komputerem min. z powodu laga, choć już np. telewizory Sony mają całkiem znośnego input laga. Według mnie powinieneś kupić dwa oddzielne urządzenia monitor do pracy i telewizor do oglądania filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli monitor i TV... Hm... razor masz rację w 100%. Sony rzeczywiście ma mega niski lag więc można tutaj szukać swojej szansy :) W7, W8, W6 itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z tego co zrozumiałem to kolega chce duży monitoro-telewizor, który ma mu służyć do pracy z komputerem, oglądania filmów,

ma posiadać Smart TV, elegancki wygląd, brak smużenia, niski input lag, dobrą czerń, brak podświetlenia krawędziowego, brak kamery (wiadomo szpiegi :D), idealną kalibracje prosto z pudełka, dobre kąty widzenia, brak badpikseli. To urządzenie telewizoro-monitorowe ma być oglądane z odległości około 3m i ma kosztować maks. 7 tyś.

Łatwizna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o_o trzeba będzie trochę poczytać forum....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ma kosztować maks. 7 tyś.

Łatwizna :D"

a najlepiej tysiąc :)

no właśnie, więc czekam na propozycje.

no jak w salonie będzie 2 ekrany w centralnym miejscu do oglądania? jeden za drugim, jeden nad drugim?

w salonie będzie, jeden idealnie ustawiony zestaw stereo, jeden komputer oraz dekoder na stoliku, nad którym będzie jeden duży ekran (albo mniejszy, od 32 w górę), i z komputera będę działał zdalnie z 3 metrów, tak jak słuchał muzyki, czy oglądał tv. dodam, że salon będzie idealnie urządzony względem wystroju :)

nie będę dla dwóch ekranów robił 2 zestawów komputer-kino i telewizor-kino w 2 oddzielnych salonach :)

musimy się zmieścić w jednym :)

dlaczego monitor źle się sprawdza w funkcji telewizora? [zakładamy że cale są :)]

telewizor via TV satelitarna będzie raczej opcją dodatkową, i drugorzędną, głównie dla sportu, no ale też będzie :). działanie z nośników zewnętrznych tv (pen na ten przykład), bez uruchamiania kompa, w tym samym czasie komp co tv co mogę przełączyć jednym kliknięciem itp równie istotne!!

no i co z używanym do 1000 zł od 32 cali dla mniej wymagających?

Edytowane przez rumpibum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak chcesz jedno urządzenie tak wykorzystać to wybór jest dosyć prosty - Sony W8. To dosyć uniwersalny TV, o krótkim lagu, więc jako monitor daje radę.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie offtop ale pierwszy raz od dawna czytam tekst w naszym ojczystym języku z którego zrozumiałem tak niewiele. Strasznie jest to napisane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybaczamy, i nie żart :)


Sony W8 to jest zdaje się że seria, nie?


to teraz poproszę o odniesienie się jeszcze innych fachowców :), oraz podanie różnic między modelami - czy czymś się oprócz wielkości kierować, i co się kryje za różnicami w cenie? :)

czy taki telewizor już będzie ładnie fabrycznie ustawiony i skalibrowany, czy wymaga przy połączeniu do kompa jakiejś jeszcze ręcznej konfiguracji???


może na razie skupmy się na samym tv, bo potem będę miał jeszcze pytania o kable, jak to będzie działać na 2 urządzeniach (dekoder, komp) itp.


i komentarze na temat monitora w funkcji tv :), chociaż na logikę mi się wydaje że tv względem jakość / cena powinno wyjść tańsze.


pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po przeczytaniu stwierdzam co mi się w nim nie podoba :


podświetlanie ramki na dole

aluminiowy kolor

nie czarny stojak


gorsze kąty widzenia (co to w praktyce oznacza?) chyba jednak musi być na IPS.


pytania:


co to jest "dekoder satelitarny"? to samo co dekoder do NC+ w telewizorze? lepszy, gorszy? jak z nagrywaniem w takim dekoderze?


ponieważ moja wiedza na temat TV i Monitorów jest nikła, czyli kiedyś przeczytałem to i owo ale nie utrwalona, mogę tylko mówić o oczekiwaniach z góry jakie stawiam przed modelem opisem literackim :)


może 1 post jest niezbyt literacko skonstruowany ale myślę że tam zawarłem co chcę w miarę jednak klarownie :)


na pewno musi być czarna mikro ramka tak żeby jej nie było widać, i podstawa praktycznie niewidoczna


co do funkcji muszę móc na raz włączyć obraz tv i internet jednym przyciskiem przestawiając


nie chcę żeby obraz inaczej wyglądał jeśli trochę się przesunę od kąta prostopadłego :) powiedzmy żeby nie było różnic w obrazie dla widza jednego, ale ruchomego :)


pzdr

Edytowane przez rumpibum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...