Jump to content
Sign in to follow this  
Gmeru

HbbTV już hula - TVP1 HD dało radę. Wybrani producenci telewizorów też. Ale nie wszyscy... Czemu?

Recommended Posts

NewsHbbTV - skrót, który od pewnego czasu funkcjonuje ale myślę, że nie dla wszystkich jest jasny. To kolejny etap rozwoju "sieci w telewizorach". O co chodzi? Na pewno pamiętacie telegazetę. Trochę odstraszała swoim wyglądem (zresztą nadal jest...) ale potrafiła przekazać wiele ciekawych informacji. HbbTV to taka telegazeta ale w nowoczesnym wydaniu.

dsc2916kopia.jpg

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

Telewizja Polska jak to zwykle bywa przy transmisjach wielkich wydarzeń sportowych wdraża wszystkie najnowsze technologie. Tak było z HD, tak jest z 3D (finał Euro 2012) i tak jest także z HbbTV przy okazji także Euro ale i na pewno Olimpiady. Poniżej możecie obejrzeć film, który bardzo fajnie pokazuje jak działa ta funkcja (film na przykładzie telewizorów Bravia).

Co ciekawe nie wszystkie firmy wspierają ten format. Największy problem jest z gigantem czyli Samsungiem. Jak dowiadujemy się ze strony hbbtv.pl:

Nie mamy zbyt dobrych informacji dla posiadaczy najbardziej zaawansowanych telewizorów Smart TV firmy Samsung. Nie wiadomo czy, a jeśli tak, to kiedy firma Samsung zdecyduje się na włączenie usługi HbbTV w Polsce.
Część z niecierpliwych użytkowników telewizorów na własną rękę w menu konfiguracji telewizora zmieniło kod kraju na ten, w którym Samsung oferuje wsparcie dla HbbTV. Osoby posiadające telewizor Samsung, którym udało się odebrać aplikację HbbTV od TVP dedykowaną dla Euro 2012 zgłaszają błędy związane z brakiem treści w centralnym menu aplikacji.
Obecnie sytuacja jest nieco skomplikowana, bo trudno wymagać od TVP, która udostępnia aplikację HbbTV dla Euro 2012, by dokonała odpowiednich modyfikacji dla telewizorów firmy Samsung oficjalnie nie wspierających HbbTV w Polsce. Pozostaje nam cierpliwie poczekać na decyzję firmy Samsung.

Znajdziecie tam także listę producentów wspierających HbbTV. A niżej zapowiadany film.

Szkoda, że zeszłoroczne Soniacze nie obsługują HbbTV...

Czy ktoś w kablówce ma działające HbbTV czy też tylko z naziemnej?

Oj to chyba będzie tylko DVB-T póki co...

Z dvb-t. Wchodzisz na konfiguracja/ustawienia wyswietlania/aplikacje data service i ustawiasz na automatyczne wykrywanie a potem czerwonym i zoltym sobie sterujesz.

Edited by makakam

Działa, dzięki.

Nie podoba mi się tylko, że wł/wył jest tylko z menu.

Jak serwis jest włączony to zawsze po prawej stronie mam wyświetlany pasek przewijania góra-dół. Nie podoba mi sie to, raz że denderwuje dwa że boję się wypalenia ekranu.

Tak ma byc czy coś robię źle?

Pozdro

Z DVB-S z n-ki (z wbudowanego tunera SAT) na TVP-1 i TVP-2 to nie działa, sprawdziłem.

Pozdro

Ten filmik to niezła antyreklama tego HbbTV.

Czy nie da się tych wyskakujących menu ustawić jako przeźroczyste?

Bo takie zasłaniające pól ekranu płachty to raczej przeszkadzają w oglądaniu meczu niż pomagają.

Na samsungu E 6340 nie działa to prawidłowo. po zainstalowaniu z app store widgetu HbbTv i włączeniu przesyłu danych, wyświetla jedynie strone startowa serwisu Londyn 2012, po czym logo znika a telewizor nie reaguje na czerwony przycisk. Chyba jeszcze nie wszystko dopracowali jeśli chodzi o HbbTv w samsungu. Też tak macie na innych modelach samsunga??

Mój ES6800 też wyświetla tylko przez kilka sekund logo i przez pół sekundy jakieś klawisze nawigacyjne, których nie nadążam odczytać. Potem jest nicość, znaczy hbbtv nie gada i brak reakcji na czerwony guzik. Ten od REC też nie działa... ;)

Po trzech godzinach...

Włączyłem TV i hbbtv działa. :)

Edited by SlaWasIl

To działa ale w DVB-T a nie na sat...