Skocz do zawartości
marco752

deinterlace w bd player a jakość obrazu

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie życzę wszystkim udanych świąt . Mam Samsunga PS 51 D 6900 , do niego podłączone dwa bd playery - sony bdp s 360 i samsunga bd-c5900 3d , oglądając filmy dvd, blu-ray czy mkv jest jedna rzecz która mnie trochę drażni , a mianowicie jakiś rodzaj juddera , scena np. z filmu RED , kamera kręci się wokół własnej osi , nie za szybko , sam obrót jest płynny ale pionowe krawędzie zarejestrowanych obiektów , przedmiotów są tak jakby rozdwojone , poszarpane . Włączenie funkcji cinema smoth ma tylko wpływ właśnie na ruch kamery, ale nie na to co opisuje . Znalazłem informacje że na jakość obrazu ma wpływ także deinterlacer w bd-p , a więc czy odpowiednio dobrany player poradzi sobie lepiej z tym problemem czy nie . Jeżeli tak to jaki model proponujecie , coś z panasa ? -210 , 310 ? yamacha np 667 ? philips 7600 , 9600 ? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RED polski, czy zachodni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że materiał zarejestrowany jest z przeplotem filmowym, czyli pulldownem, który może być bezstratnie usunięty. Najpopularniejszą tego typu techniką jest pulldown 3:2, czyli na płycie zapisany jest materiał 60fps, gdzie klatki progresywne podzielone są na pola w sekwencji 2 (parzyste) i 3 (nieparzyste). Większość playerów jest w stanie rozpoznać taki zapis i odtworzyć oryginalne 24 klatki obrazu. Gdy się to nie uda występują objawy opisane przez Ciebie, czyli judder - bo w sekwencji 3:2 klatki parzyste i nieparzyste wyświetlają się z różnym czasem, a także poszarpane krawędzie, bo materiał przechodzi "klasyczny", stratny, deinterlacing.

Wątpię by któryś z playerów nie był w stanie odwrócić 3:2 pulldownu, ale może się zdarzyć, że materiał został zapisany przy użyciu mniej popularnej sekwencji ramek, odtwarzacz jej nie rozpoznał i stąd problem.

Odtwarzaczami, które na pewno rozpoznają poprawnie wszystkie techniki pulldown materiału w HD (testowane przeze mnie) są na przykład Panasonic z serii BDT 110, 111 i 210. Niestety odtwarzacze te poległy przy materiale PAL z pulldownem 2:2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RED polski, czy zachodni ?

Witam . RED Polski dvd z wypożyczalni ,ale na br też ten efekt występuje np. Transformers -zemsta upadłych , wydanie Imperial Cinepix , wydanie specjalne 2 dyski . Scena od 1:54:55 , obrót kamery , czy np. Kapitan Ameryka scena z rekrutami na jakimś poligonie , kamera przesuwa się po twarzach żołnierzy ,to też dvd z wypożyczalni. A może jestem po prostu trochę przewrażliwiony , tą plazmę mam nie cały rok , wcześniej miałem Sama 40 c 650 lcd (prawie dwa lata) z redukcją juddera ustawioną na 3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Ciebie filmy są zapisane progresywnie więc zaobserwowane problemy nie wynikają ze słabej jakości deinterlacera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BD - Red (dystrybutor: Monolith)

1080i50

1.78:1 (OAR 2.40:1)

DVD PL progresywnie ... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał o wersji DVD filmu RED i BD Transformersów oraz Kapitana Ameryki, więc tak - wszystkie wyżej wymienione filmy są bez przeplotu.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Ciebie filmy są zapisane progresywnie więc zaobserwowane problemy nie wynikają ze słabej jakości deinterlacera.

Problem nie problem , w sumie podobny efekt jest widoczny w kinie . A więc jak rozumiem lepszy ,nowszy odtwarzacz z nowszymi układami nie będzie miał wpływu na poprawę tego efektu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

&--#60;p&--#62;

&--#60;br /&--#62;

Kolega pisał o wersji DVD filmu RED i BD Transformersów oraz Kapitana Ameryki, więc tak - wszystkie wyżej wymienione filmy są bez przeplotu.&--#60;br /&--#62;

He,he - święta Koledze nie służą ...

O filmie RED napisał, że widział także z BD (50i) , a pozostałe to DVD . ( cyt. ....to też dvd z wypożyczalni )

Edytowane przez BoDeX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He,he - święta Koledze nie służą ...

O filmie RED napisał, że widział także z BD (50i) , a pozostałe to DVD . ( cyt. ....to też dvd z wypożyczalni )

To może niech kolega marco752 doprecyzuje, bo z poniższego zrozumiałem (i nadal rozumuję :) )

Witam . RED Polski dvd z wypożyczalni ,ale na br też ten efekt występuje np. Transformers -zemsta upadłych , wydanie Imperial Cinepix , wydanie specjalne 2 dyski . Scena od 1:54:55 , obrót kamery , czy np. Kapitan Ameryka scena z rekrutami na jakimś poligonie , kamera przesuwa się po twarzach żołnierzy ,to też dvd z wypożyczalni.

że chodzi o RED na dvd i Transformers na BD, a Kapitan Ameryka po drugim przeczytaniu to już sam nie wiem... 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może niech kolega marco752 doprecyzuje, bo z poniższego zrozumiałem (i nadal rozumuję :) )

że chodzi o RED na dvd i Transformers na BD, a Kapitan Ameryka po drugim przeczytaniu to już sam nie wiem... 8)

No fakt trochę to pokrętnie wyszło RED i Kapitan dvd Transformers BD , to są tylko pierwsze z brzegu przykłady które przyszły mi na myśl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem nie problem , w sumie podobny efekt jest widoczny w kinie . A więc jak rozumiem lepszy ,nowszy odtwarzacz z nowszymi układami nie będzie miał wpływu na poprawę tego efektu?

IMO to co opisujesz to jest efekt strobo będący wynikiem tego, że filmy kręcone są w 24-25 klatkach/s, ale dla pewności mógłbyś zamieścić screena albo najlepiej jakiś króciutki filmik.

Cinema Smooth jak rozumiem uaktywnia się gdy TV dostanie sygnał 24p, niewiele poza tym raczej zawalczysz, chyba, że Twój TV ma funkcję generowania klatek pośrednich - to na pewno zredukuje efekt strobo, ale też kosztem pojawiających się artefaktów obrazu i efektu "opery mydlanej"...

Tak btw to Hobbita kręcą w 48 klatkach więc jest to być może zwiastun nowych lepszych czasów, ale na pewno jeszcze trochę czasu upłynie zanim 48-60 klatek w filmach stanie się standardem i nasze sprzęty kosumenckie "to udźwigną".

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO to co opisujesz to jest efekt strobo będący wynikiem tego, że filmy kręcone są w 24-25 klatkach/s, ale dla pewności mógłbyś zamieścić screena albo najlepiej jakiś króciutki filmik.

Cinema Smooth jak rozumiem uaktywnia się gdy TV dostanie sygnał 24p, niewiele poza tym raczej zawalczysz, chyba, że Twój TV ma funkcję generowania klatek pośrednich - to na pewno zredukuje efekt strobo, ale też kosztem pojawiających się artefaktów obrazu i efektu "opery mydlanej"...

Tak btw to Hobbita kręcą w 48 klatkach więc jest to być może zwiastun nowych lepszych czasów, ale na pewno jeszcze trochę czasu upłynie zanim 48-60 klatek w filmach stanie się standardem i nasze sprzęty kosumenckie "to udźwigną".

Raczej masz rację , przepuściłem tą scenę z RED-a na wszystkich tv jakie mam w domu , jedna plazma d6900 , cztery lcd różnej wielkości i marki , i tylko sam c650 z włączonym generowaniem klatek redukuje ten efekt . No akurat ta plazma (d6900) nie ma takiej funkcji jak lcd c650 (motion plus),czy wyższych modelach plazm (MJC) tylko jak wspomniałeś Cinema smoot który eliminuje judder tylko częściowo. Avatar na BR którego mam ( kupiony w MM z Century FOX) z kolei chyba potwierdza wzmiankę o ilości klatek ,bo chodzi prawie idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie, nie, nie ....

RED-a masz 1080i , tak DVD jak i BD.

Poznaj różnicę w sposobie kręcenia filmów i "animacji" , a szybko zrozumiesz skąd bierze się judder - znajdziesz w archiwum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając ten temat chciałem rozeznać się w możliwościach nowszych i lepszych BDP , obydwa odtwarzacze które mam (sony s360 i sam 5900) nie do końca mnie zadowalają ,sony lepiej skaluje , hd też wydaje się trochę lepsze , więcej ustawień ale nie ma 3d , Sam odwrotnie . Obydwa te odtwarzacze są już na rynku dłuższy czas , klasa sprzętu też zapewne niższa . Mój tv też żadne cudo nie jest , ale chciałbym wyciągnąć z niego max . Dzięki za dotychczasowe sugestie , czekam na kolejne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie, nie, nie ....

RED-a masz 1080i , tak DVD jak i BD.

Poznaj różnicę w sposobie kręcenia filmów i "animacji" , a szybko zrozumiesz skąd bierze się judder - znajdziesz w archiwum.

No fakt Avatar to praktycznie animacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaglądając na stronę HDTVtest znalazłem info że rozdzielczość ruchu dla sama d6900 to 900 , a na przykład Panas tx-p50ut30b to 1080 dodatkowo IFS, czy te parametry też przekładają się na taki efekt stroboskopu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość dynamiczna - nie. Ten parametr przekłada się na ostrość i "wyrazistość" obiektów w ruchu, nie na stroboskop o którym piszesz.

Możliwe, że inny układ poprawiania płynności pomógłby w tym przypadku, na przykład wspomniany IFS, tylko, że wiąże się to z artefaktami obrazu i efektem teatru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość dynamiczna - nie. Ten parametr przekłada się na ostrość i "wyrazistość" obiektów w ruchu, nie na stroboskop o którym piszesz.

Możliwe, że inny układ poprawiania płynności pomógłby w tym przypadku, na przykład wspomniany IFS, tylko, że wiąże się to z artefaktami obrazu i efektem teatru.

No to w tym przypadku jest OK , bo do obiektów w ruchu ni mam większych zastrzeżeń. Kolega Misfit zasugerował żebym wrzucił fragment filmy , ja za bardzo nie mam takiej możliwości , ale na YOU TUBE jest filmik z fragmentem z RED - akurat tv. to plazma d 8000 ale efekt taki sam - tytuł filmiku - Samsung 64 D8000 judder- cinema smooth ON/OF.Wiedziałem że gdzieś na tym forum był filmik z Kapitana Ameryka , no i znalazłem - temat założony 12 luty 2012 przez Waloska - tytuł- Judder 100 Hz a 200Hz Sony , jest tam link do materiału Edytowane przez marco752

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej gdybyś wstawił te fragmenty filmów do porównania kolegom. Pokazywanie na YT jest oderwane od rzeczywistości, bo częstotliwość przechwytywania obrazu przez kamerę nie synchronizuje się w żaden sposób z odświeżaniem telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej gdybyś wstawił te fragmenty filmów do porównania kolegom. Pokazywanie na YT jest oderwane od rzeczywistości, bo częstotliwość przechwytywania obrazu przez kamerę nie synchronizuje się w żaden sposób z odświeżaniem telewizora.

Kapitana i RED miałem z wypożyczalni więc w tej chwili nie mam dostępu do tych materiałów, w przypadku RED z YT które podałem ogólnie jest to samo co widziałem u mnie na tv. różnica jest taka że na filmiku z YT są przycięcia samego ruchu kamery , u mnie tego nie ma , jest płynnie , ale np. krawędzie budynków , pojemników na śmieci , czy duże drzewo przed werandą domu to wszystko wygląda tak samo . Ale jak będę miał trochę więcej czasu to postaram się poszukać coś z podobnym efektem i wkleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...