Skocz do zawartości
Nickson

i1 Display 2 Proszę o pomoc - problemy z kalibracją

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem używany i1 Display2 zakup był podyktowany chęcią skalibrowania mojego tv LX9500 oczywiście przy okazji chciałem skalibrowac profile w blaszaku i laptopie.

Po lekturze internetowej nt. kalibracji zainstalowałem program HCFR i wypaliłem płytę z AVS HD 709. Kolorymetr przytwierdzilem do tv i rozpocząłem kalibrację. Szybko sie przekonałem że coś jest nie tak. Po kalibracji 2 punktowej szarości 0-100IRE oczom moim ukazał się tragiczny obraz. Szarości były o bardzo widocznym zabarwieniu zielonym Kolorymetr wykazywał takie nadwyżki czerwonego że zabrakło mi korekcji w nastawach. Na oko widać że coś jest nie tak. Problem się powtórzył gdy wykonałem kalibracje laptopa przy użyciu firmowego programu iMatch. TAk jak poprzednio obraz blado zielony.

Czy mój kolorymetr jest uszkodzony? Na laptopie mam system VISTA pierwsze testy były na nim później specjalnie na tą okoliczność komputer dorobił się WIN 7 nie pomogło.

Czy z winy systemu / sterowników kolorymetr może tak przekłamywać odczyty?

Liniowość odczytów dla IRE 20-100 w moim LX9500 pokazał dobrze więc kolorymetr nie wariuje ale poziomy RGB kosmicznie rozjechane.

LG LX9500 na starcie jest nieżle wysterowany a eye one na dzień dobry pokazał RED 160% GREEN 80%.... po wypośrodkowaniu tego można se domyśleć efektów :/

Podobny problem miała nasza rodaczka która nawet pofatygowała się na AVSforum http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1327662

Proszę o waszą opinię

Pozdrawiam.

Mała edycja po przeszperaniu neta wychodzi na to że eye one ma problem z matrycami za szybą. Rano sprawdzę monitor matowy zobaczymy czy będzie lepiej.

Edytowane przez Nickson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pokazuje ci RED 160% no to kolorymetr musi byc uszkodzony jak nic. Mozesz ewentualnie sprobowac oprogramowania Calmana bo np u mnie HCFR nie za dobrze wspolpracuje z idisplay2. Wlasnie Calmanem kalibrowalem sobie pare razy panasonica vt30 ktory przeciez jest za szyba i wszystko poszlo ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyko, że Calmam kosztuje, a HCFR jest darmowy.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działanie kolorymetrów opiera się na soczewkach, możliwe że w twoim przypadku któraś z nich jest uszkodzona, albo po prostu zabrudzona czymś i stąd kosmiczne odczyty. Zdecydowanie odradzam kupowanie używanych kolorymetrów, te urządzenia z czasem bardzo tracą na dokładności odczytów, może twój ma już kilka lat i tak stracił po czasie.

Upewnij się też czy procedura pomiaru jest poprawna. Kolorymetry wymagają oddzielnych profili dla wyświetlaczy danego typu. Czy w HCFR masz możliwość wyboru profilu? W przypadku telewizora z szybą musisz uważać, czy żadne światło nie dostaje się pomiędzy matrycę a miernik. Możesz także spróbować odczytu z pewnej odległości (2 - 3 cm od ekranu).

Jeżeli odczyty które dostajesz ewidentnie nie pokrywają się z rzeczywistością zareklamuj sprzęt. Zbytnie zazielenienie jest łatwe do zweryfikowania "na oko". Jeżeli nie masz pewności i mieszkasz w Warszawie nie widzę problemu, żebyś podjechał do mnie i sprawdzimy Twój sprzęt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma szans, żeby to narzędzie coś wykryło. Bawiłem się nim kilka razy, pokazywało że wszystko jest ok nawet na kompletnie rozjechanych miernikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma szans, żeby to narzędzie coś wykryło. Bawiłem się nim kilka razy, pokazywało że wszystko jest ok nawet na kompletnie rozjechanych miernikach.

Masz racje, sam sie o tym wczoraj przekonalem. Zrobilem test, zapisalem loga i wyslalem do xrite'a z prosba o sprawdzenie. I co sie okazalo? Ze mimo iz pokazalo mi Pass po tescie to kolor niebieski odczytywany jest jako fioletowy. Gosc z xrite'a sprawdzil po serialu urzadzenia ze mam jeszcze miesiac gwarancji i wymienia mi na nowke sztuke po odeslaniu starego sprzetu. W poniedzialek wysylam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem :P Jak to niebieski odczytywany jest jako fioletowy? Skąd serwisant wie jaką charakterystykę spektralną miało źródło które mierzyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisal mi ze wystepuje blad niebieskiego filtra i wlasnie niebieski mierzony jest jak fioletowy (cokolwiek to ma znaczyc, bo nie znam sie na budowie kolorymetru :))W jakis sposob na podstawie danych XYZ z loga stwierdza poprawnosc odczytu. Pomiaru dokonywalem na ekranie laptopa, na ktorym nie zmienialem zadnych ustawien dot. kalibracji czyli maksymalny default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te filtry mają pochłaniać światło w taki sposób, aby trzy sensory schowane za nimi reagowały na światło jak trzy rodzaje światłoczułych tkanek w naszym oku. Dlatego kolorymetr ulega też tym samym złudzeniom co ludzkie oko - metameryzm. Dziwi mnie w jaki sposób na podstawie logów można stwierdzić niepoprawność działania kolorymetru - możnaby, gdyby miało zły stosunek reakcji na barwę fioletową do barwy niebieskiej, pod warunkiem, że "fioletowy" i "niebieski" były by wyrażane pewnym referencyjnym spektrum, bo taki fiolet wyświetlony na monitorze (a co dopiero by było na niektórych TV np. Quattronach :) ) może okazać się, że jest bardziej niebieski niż sam niebieski i problem tkwi w wyświetlaczu, a nie kolorymetrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te filtry mają pochłaniać światło w taki sposób, aby trzy sensory schowane za nimi reagowały na światło jak trzy rodzaje światłoczułych tkanek w naszym oku. Dlatego kolorymetr ulega też tym samym złudzeniom co ludzkie oko - metameryzm. Dziwi mnie w jaki sposób na podstawie logów można stwierdzić niepoprawność działania kolorymetru - możnaby, gdyby miało zły stosunek reakcji na barwę fioletową do barwy niebieskiej, pod warunkiem, że "fioletowy" i "niebieski" były by wyrażane pewnym referencyjnym spektrum, bo taki fiolet wyświetlony na monitorze (a co dopiero by było na niektórych TV np. Quattronach :) ) może okazać się, że jest bardziej niebieski niż sam niebieski i problem tkwi w wyświetlaczu, a nie kolorymetrze.

W jaki sposób kolorymetr może dawać odczyt wartości spektralnych ? Tam żadnych referencyjnych wartości być nie może bo kolorymetr nie czyta spektrum.

Jeżeli zaczynasz używać specjalistycznej terminologii ("metameryzm") to dokształć się i sprawdź dokładnie co to oznacza.

Generalnie uważaj co piszesz, bo zaczynasz zwyczajnie "odlatywać".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie uważaj co piszesz, bo zaczynasz zwyczajnie "odlatywać".

Generalnie to zacznij czytać ze zrozumieniem, bo nie napisałem żadnej z rzeczy które mi zarzucasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zacznij czytać ze zrozumieniem, bo nie napisałem żadnej z rzeczy które mi zarzucasz :)

Generalnie .....to zacznij rozumieć to co sam piszesz.

Widzę, że szkoda mojego czasu.

Wszystkim innym tylko zasygnalizuję, że w wypadku wyświetlaczy szeroko-gamutowych i1 Display 2 może pokazywać błędne wyniki. Dodatkowo, jest to urządzenie bardzo niestabilne i nie mówię tutaj o przedziale 0-30 IRE. Oprócz tego stabilność nawet względnie nowych urządzeń pozostawia sporo do życzenia. Nie zmienia to faktu, że wspomniany przez autora wątku egzemplarz faktycznie wygląda na uszkodzony.

X-Rite Diagnostic sprawdza tylko czy kolorymetr działa i stąd komunikat Pass. Serwisant na podstawie odczytu danych XYZ wywnioskował, że wyświetlacz, nawet bardzo rozkalibrowany, nie może dawać takiej barwy i stąd jego reakcja.

Edytowane przez pinokio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie .....to zacznij rozumieć to co sam piszesz.

Widzę, że szkoda mojego czasu.

To wyrejestruj się z forum jak szkoda Ci czasu.

Skoro nie rozumiesz wypowiedzi to odpowiem ci w punktach:

- "W jaki sposób kolorymetr może dawać odczyt wartości spektralnych ?" - wyraźnie na'pisałem, że kolorymetr działa na soczewkach które mają dawać wartości XYZ, więc naśladujące ludzkie oko (CIE standard observer) wobec tego nie czyta spektrum

- "Tam żadnych referencyjnych wartości być nie może bo kolorymetr nie czyta spektrum." - nt. spektrum odniosłem się do odczytu wzorca na podstawie którego możnaby zadecydować czy kolorymetr przekroczył swoją zadeklarowaną dokładność (czy jest sprawny), a nie o czytaniu spektrum kolorymetrem! Do tego służą spektrofotometry.

- "Jeżeli zaczynasz używać specjalistycznej terminologii ("metameryzm") to dokształć się i sprawdź dokładnie co to oznacza." - wiem czym jest metameryzm i wiem, że kolorymetrem nie da się stwierdzić czy dany obiekt ma własności metameryczne (właśnie dlatego że kolorymetr nie czyta spektrum). Jeżeli twierdzisz inaczej to sam zasięgnij literatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyrejestruj się z forum jak szkoda Ci czasu.

Skoro nie rozumiesz wypowiedzi to odpowiem ci w punktach:

- "W jaki sposób kolorymetr może dawać odczyt wartości spektralnych ?" - wyraźnie na'pisałem, że kolorymetr działa na soczewkach które mają dawać wartości XYZ, więc naśladujące ludzkie oko (CIE standard observer) wobec tego nie czyta spektrum

- "Tam żadnych referencyjnych wartości być nie może bo kolorymetr nie czyta spektrum." - nt. spektrum odniosłem się do odczytu wzorca na podstawie którego możnaby zadecydować czy kolorymetr przekroczył swoją zadeklarowaną dokładność (czy jest sprawny), a nie o czytaniu spektrum kolorymetrem! Do tego służą spektrofotometry.

- "Jeżeli zaczynasz używać specjalistycznej terminologii ("metameryzm") to dokształć się i sprawdź dokładnie co to oznacza." - wiem czym jest metameryzm i wiem, że kolorymetrem nie da się stwierdzić czy dany obiekt ma własności metameryczne (właśnie dlatego że kolorymetr nie czyta spektrum). Jeżeli twierdzisz inaczej to sam zasięgnij literatury.

Kręcisz i próbujesz obrócić kota ogonem. Doczytałeś co to jest metameria już po moim wpisie. Inaczej nie wspominałbyś o tym wcześniej, w kontekście kolorymetru.

Generalnie ... jeżeli chcesz błyszczeć specjalistyczną terminologią to miej świadomość, że twoje posty nie tylko czytają ludzie nieświadomi :rolleyes:

Co do rejestracji to sygnalizuję, że nie zarejestrowałem się tutaj aby zarabiać, a ty ? :D

Edytowane przez pinokio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz i próbujesz obrócić kota ogonem. Doczytałeś co to jest metameria już po moim wpisie. Inaczej nie wspominałbyś o tym wcześniej, w kontekście kolorymetru.

Generalnie ... jeżeli chcesz błyszczeć specjalistyczną terminologią to mniej świadomość, że twoje posty nie tylko czytają ludzie nieświadomi :rolleyes:

Jeżeli ktoś tu odwraca kota ogonem to tylko ty i myślę że każdy kto odwiedza ten temat to widzi czarno na białym. Sam zacytowałeś moje słowa

"Dlatego kolorymetr ulega też tym samym złudzeniom co ludzkie oko - metameryzm."

Jakbyś przeczytał uważnie powyższe zdanie to byś nie oczerniał moich wypowiedzi. Napisałem chyba dosyć jasno - "ulega tym samym złudzeniom", czyli nie rozróżnia czy materiał ma właściwości metameryczne, czy nie.

Co do rejestracji to sygnalizuję, że nie zarejestrowałem się tutaj aby zarabiać, a ty ? :D

Kolego, jeżeli świadomie negujesz poprawnie merytoryczne wypowiedzi tylko dlatego, że wypowiadam się pod logiem firmowym to wiedz że postępujesz skrajnie idiotycznie. Tak jak zaznaczyłeś - to forum czytają także ludzie mniej biegli w temacie, a ty wprowadzasz zamieszanie do tematu.

Jeżeli masz problem z tym, że posiadam logo firmowe w avatarze to pisz od razu do administratorów za zgodą których to konto założyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś tu odwraca kota ogonem to tylko ty i myślę że każdy kto odwiedza ten temat to widzi czarno na białym. Sam zacytowałeś moje słowa

"Dlatego kolorymetr ulega też tym samym złudzeniom co ludzkie oko - metameryzm."

Jakbyś przeczytał uważnie powyższe zdanie to byś nie oczerniał moich wypowiedzi. Napisałem chyba dosyć jasno - "ulega tym samym złudzeniom", czyli nie rozróżnia czy materiał ma właściwości metameryczne, czy nie.

Kolego, jeżeli świadomie negujesz poprawnie merytoryczne wypowiedzi tylko dlatego, że wypowiadam się pod logiem firmowym to wiedz że postępujesz skrajnie idiotycznie. Tak jak zaznaczyłeś - to forum czytają także ludzie mniej biegli w temacie, a ty wprowadzasz zamieszanie do tematu.

Jeżeli masz problem z tym, że posiadam logo firmowe w avatarze to pisz od razu do administratorów za zgodą których to konto założyłem.

Nie jestem twoim kolegą. To sprawa pierwsza. Sprawa druga. Nie interesuje mnie czyją zgodę masz a czyjej nie masz. Nie pytałem o to ale widzę, że musisz się jakoś asekurować :D

Co do negowania to neguję tylko bzdurne wypowiedzi i mieszanie w głowach ludziom mniej biegłym w temacie.

Fora internetowe są miejscem gdzie ludzie powinni bezinteresownie sobie pomagać. U ciebie widzę tylko autopromocję.

A teraz kończę tą zabawną dyskusję z tobą i nie będę przeszkadzać w polowaniu. Każdy musi jakoś zarabiać na życie, nie ? :)

Edytowane przez pinokio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh widzę że rozpętała się ostra polemika ;). Uznanie dla pinokio za wiedzę. Nie zgodzę się tylko że Pan Maciej działa tu interesownie Ponieważ zaoferował mi całkowicie bezinteresowną pomoc za co mu bardzo dziękuję.

Panowie sprawa się rozwiązała kolorymetr zwrócony, sprzedawca nie mógł zakwestionować rezultatów kalibracji wykonanej tym "rozjechanym" sprzętem :). Mieliśmy obok dość referencyjne EIZO ;)

Swoja droga rozczarowałem się tematem skoro nagminnym jest wraz z czasem postępująca degradacja urządzenia. Czyżby zabawa dla bogaczy? albo tych którym jest to niezbędne do pracy?

Kupując takie urządzenie chciałbym mieć możliwość bezstresowej kalibracji swojego sprzętu przez kilka lat. Wychodzi na to że można się nieźle przejechać... Pytanie czy "rozjechanie" kolorymetru następuje stopniowo? Jeśli tak to wielu użytkowników z początku może nieświadomie błędnie polegać na już psującym się urządzeniu. Oczywiście wyniki takie jak u mnie wychwyci nawet laik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zakupisz urządzenie do kalibracji musisz zastanowić się, czy ma to uzasadnienie ekonomiczne. Soczewki kolorymetrów, niestety, ulegają degradacji z czasem, dlatego podstawą jest regularna recertyfikacja. Najczęściej jest to koszt kilkuset złotych rocznie. Przy jednym, czy dwóch monitorach korzystniej może wyjść regularne korzystanie z usług firmy kalibrującej wyświetlacze. Zakup własnego sprzętu ma sens jeżeli masz więcej monitorów do skalibrowania.

Jeżeli koniecznie chcesz mieć własny sprzęt lepiej kup spektroradiometr, te urządzenia są znacznie mniej podatne na działanie czasu i mogą spokojnie pracować przez kilka lat bez większej utraty dokładności. Najtańszy z nich będzie X-rite ColorMunki. W długotrwałym działaniu sprawdzają się też kolorymetry z soczewkami ze szkła dichroicznego. Najtańszy przykład takiego kolorymetru to Basiccolor Discus.

Kupno taniego kolorymetru może przynieść efekt przeciwny do oczekiwanego. Jak wspomniał @pinokio i1 Display 2, czy popularne Spydery mogą być obarczone dużym błędem "fabrycznie".

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...............Kupno taniego kolorymetru może przynieść efekt przeciwny do oczekiwanego. ........

Święte słowa!.....miało być tak źle, a jestem jednak bardzo zadowolony!

...

1.Zakupiłem Syder3TV w promocji 370zł

2.Oprogramowanie załączone do Spydera3TV to wielka pomyłka, chciałem reklamować, ale skonsultowałem sprawę z "magikiem" od kalibracji w zaprzyjaźnionej firmie, który sprawdził te cudeńko z referencyjnymi urządzeniami. Wynik był zaskakujący, jego słowa " takie g..., a taki dokładny." Zalecił mi stosować oprogramowanie Calman4(199$...hehe!). Zastosowałem się do rady i jestem zachwycony!!!........tyle!

Życzę miłej zabawy miłośnikom doskonałego obrazu!

Nabycie wiedzy i wprawy zajęło mi ok. tygodnia, aby jako-tako ogarnąć temat.

Trochę żałuję, że się pośpieszyłem z zakupem kalibratora, ponieważ jest teraz nowa wersja Spyder4

"Opatentowany układ 7 sensorów w Spyder4Elite to znaczna przewaga w porównaniu do kolorymetrów wykorzystujących 3-kanałowy sensor RGB. Podczas procesu produkcji każdy egzemplarz Spyder4Elite jest indywidualnie regulowany, aby jak najlepiej obsługiwać monitory zarówno szeroko-gamutowe oraz o standardowym zakresie wyświetlanych barw. .......

Czwartej generacji Spyder posiada podwójnie chronione filtry dla jeszcze lepszego dopasowania kolorów do standardów CIE oraz poprawy długoterminowej stabilności wyświetlanych barw. Dokładność wzrosła średnio o 26%, a zgodność między pojedynczymi kolorymetrami zwiększono o 19%."

A tym tekstem to mnie dobili!!

"Oprogramowanie Spyder4Elite pozwala na korzystanie z tego samego czujnika do kalibracji monitora, laptopa, iPada oraz iPhona. Żaden inny kalibrator nie posiada takiej funkcji. Kolorymetry czwartej generacji wykorzystują podwójnie chronione sensory dla większej trwałości i najlepszych wyników pracy. "

Edytowane przez imalas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imalas ok zaserwowałeś papkę marketingową ciekawe jak to wyjdzie w praniu np w porównaniu z i1 display pro.

Fajnie że trafiłeś na prawidłowo zestrojonego Spydera 3 Niestety z lektury w sieci wychodzi że one były tak samo marnie wykalibrowane fabrycznie jak i1 D2 szczególnie te wyprodukowane przed 2009

aaa i jeszcze jedno zapomniałeś dodać ze spyder 4 jest 2x droższy od Twojego modelu ;)

Edytowane przez Nickson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze wszedzie to i1 d2 jest uznawany za sprzet lepszy niz spyder. Maciek przeciez sam niedawno jeszcze uzywales i1 d2 Mam racje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, od długiego czasu posługuje się przy kalibracji samym spektrofotometrem. Ten i1 d2 służył mi tylko do pomiaru poziomu czerni, a w "wielkim teście" się nim posłużyliśmy, bo przez okular było za ciemno. Niemniej to było pierwsze i ostatnie takie użycie, teraz używam i1 display pro (bardzo udana konstrukcja), a w drodze już basiccolor discus.

I1 d2 uchodzi za lepszy od spydera 3 bo jest mniejszy rozrzut między egzemplarzami. Co nie znaczy, że jest to sprzęt któremu można ufać. No i z czasem dzieją się takie rzeczy jak u autora wątku. Btw. Jaką masz rewizję tego kolorymetru? powinna być napisana na stickerze od spodniej strony.

W rankingu co taniego kupić do długofalowego użytku na pierwszym miejscu postawiłbym x-rite colormunki (spektrometr). Lepszy i tańszy będzie x-rite i1 display pro, ale wymaga corocznej konserwacji.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w drodze już basiccolor discus.

Gdzie zamówiłeś i ile dałeś ?

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...