Skocz do zawartości
Imacman66

Jak ustawiacie tylne surroundy w 7.1 ch?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do praktyków, jak poradzili sobie z ustawieniem tylnych głośników efektowych w systemie 7.1 ch. Chodzi mi o tylne i boczne surroundy - na jakiej wysokości i ewentualnie jakie położenie w płaszczyźnie poziomej?

Jaka jest dla Was różnica w doznaniach słuchowych o porównaniu do 5.1 ch?

Pozdrawiam i liczę na jakieś sugestie w tej kwestii.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby trzymać się ściśle wytycznych zaleceń THX, to boczne i tylne powinny wisieć na wysokości 1,8-2,0 m, na jednym poziomie.

Co istotne, tylne głośniki powinny wisieć w następujący sposób: najpierw dzielisz szerokość pokoju na połowę, potem każdą połowę na połowę, i głośniki wieszasz na osi tych dwóch połówek pokoju.

Teraz jak masz powieszone tyły, to idealnie byłoby, żeby boczne surroundy były oddalone od tylnej ściany dokładnie o tą samą odległość, co tylne surroundy od bocznej ściany.

Przykład: pokój ma 4 m szerokości, tylne surroundy wiszą 1 m od ścian bocznych, wówczas boczne surroundy metr od tylnej ściany.

Tyle zalecenia, a w praktyce ciężko to zrealizować, dlatego dobre amplitunery mają mikrofony i systemy automatycznych pomiarów odbić dźwięku.

Fronty najlepiej jak wiszą na wysokości tej samej, na której znajduje się Twoje ucho. Załóżmy, że ucho znajduje się na wysokości 90 cm, kiedy siedzisz na fotelu przed TV. Na tej samej wysokości powinien znajdować się środek głośnika (wiszącego).

Nie dotyczy ta zasada głośników stojących, one zazwyczaj mają wysokość taką, że wysokotonowe głośniczki znajdują się na wysokości ok. 80-100 cm od podłogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z odległością siedzących/słuchających od tylnej ściany? Czytałem, że dobrze jak jest powyżej 1,5 m, ale nie zawsze da się tak zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja surroundy boczne mam zawieszone na wysokosci ok 2.10m w lini gdzie siedze, a tylne w suficie dokladnie nad sofa i musze powiedziec ze wszystko brzmi ekstra, nawet 7 kanalow stereo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja surroundy boczne mam zawieszone na wysokosci ok 2.10m w lini gdzie siedze, a tylne w suficie dokladnie nad sofa i musze powiedziec ze wszystko brzmi ekstra, nawet 7 kanalow stereo.

Czy te na suficie są do góry nogami? Jaka odległość od osi (środka bazy) frontów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak z odległością siedzących/słuchających od tylnej ściany? Czytałem, że dobrze jak jest powyżej 1,5 m, ale nie zawsze da się tak zrobić.

Im bliżej tym gorzej.

IMHO jeżeli masz kanapę przysunięta do tylnej ściany to wieszanie tyłów mija się z celem. Kasę lepiej przepić.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z pmcompem, u mnie głośniki nie są idealnie rozmieszczone, ale zachowałem przynajmniej wytyczne THX co do odległości, i od tylnej ściany głośników mam ok. 1,2 m, takie minimum.

Resztę załatwił Onkyo, mierząc odbicia i położenie głośników i miejsce dla słuchacza, efekt bardzo dobry.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie głośniki nie są idealnie rozmieszczone, ale zachowałem przynajmniej wytyczne THX co do odległości, i od tylnej ściany głośników mam ok. 1,2 m, takie minimum.

Czyli, Twoje miejsce słuchania/siedzenia jest w odległości 1,2 m od tylej ściany/płaszczyzny głośników? Dobrze zrozumiałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie mam, ale to nie znaczy, że tak jest idealnie...

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie sugestie, będę eksperymentował i może coś wyjdzie z tego ;)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...