Skocz do zawartości
skalasz1

Subwoofer-w jakim miejscu macie ustawiony i dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

Subwoofer-w jakim miejscu macie ustawiony i dlaczego? Pytam z ciekawosci. Wielu z nas kieruje sie roznymi powodami w ustawianiu subwoofera-estetyka, jakosc dzwieku, pomiar, przestrzen, zona itp. Jest to moim i nie tylko moim zdaniem najwazniejszy glosnik w kinie domowym, ktory przez wielu jest lekcewazony. Dobor odpowiedniego miejsca to podstawa dobrego dzwieku. Ja moj subwoofer odsluchiwalem w trzech miejscach i w kazdym oczywiscie dzwiek byl inny. Pierwsze miejsce(obecne ustawienie) obok sofy na ktorej siedze ogladajac filmy-odczucia fizyczne super dalbym 10, dzwiek ocenilbym na 8 (w skali od 0 do 10, nie bede pisal audiofilskim jezykiem bo nie kazdy go zna i rozumie). Drugie miejsce po prawej stronie pokoju po prawej stronie prawej kolumny prawie w rogu-dzwiek 10, odczucia fizyczne 9. Trzecie miejsce to "standardowe" miejsce pomiedzy lewa kolumna a TV-dzwiek 10, odczucia fizyczne 7. Z trzeciego ustawienia zrezygnowalem w obawie o TV i reszte sprzetu AV-za duze drgania i wstrzasy. Wiecej miejsc nie sprawdzalem ze wzgledu na ciezar 50 kg subwoofer'a-lenistwo :) Oczywiscie kazde ustawienie bylo mierzone miernikiem i korygowane korektorem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie mam miedzy kolumnami tj przy lewej kolumnie. Ale nowy mam zamiar wstawić bokiem i sprawdzić jak sie sprawuje. Podczas odsłuchu w Płocku sub był właśnie ustawiony bokiem i bardzo fajnie grał.

Autorus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja na razie mam miedzy kolumnami tj przy lewej kolumnie. Ale nowy mam zamiar wstawić bokiem i sprawdzić jak sie sprawuje. Podczas odsłuchu w Płocku sub był właśnie ustawiony bokiem i bardzo fajnie grał.

Autorus

Autorus mozesz bardziej sprecyzowac 'ustawiony bokiem'? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety suba można ustawić optymalnie dla jednego miejsca, ewentualnie dla dwóch osób blisko siedzących. Piszę tu ustawieniach dla kina, czyli częstotliwości poniżej 30 Hz. Dla takich ustawień preferuję postawienie blisko miejsca siedzenia, bo dochodzą zjawiska fizyczne. Niestety osoby siedzące bliżej lub dalej od optymalnego miejsca słyszą/czują słabiej lub gorzej. Mój sub stoi w tylnym rogu za fotelami drugiego rzędu, które stoją na podeście (więc zjawiska fizyczne lepiej się rozchodzą :-)).

Gdybym miał używać suba również do słuchania muzyki i odtwarzania części basów np. z gitary basowej itd, to musiałbym ustawić go z przodu, ponieważ dla tych częstotliwości potrafię odróżnić pozycję dźwięku. Wolałbym w muzyce mieć dwie duże kolumny i porządny wzmak, tylko w pewnych momentach wzmocniony subem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja początkowo miałem "standardowo" z prawej strony czyli między prawą kolumną a TV i resztą sprzętu A/V teraz stoi z lewej strony bo z prawej żona postawiła kwiatki :(

Bałem się żeby nie zniszczyła przypadkiem przy podlewaniu hehehe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należy pamiętać o następującej zasadzie:

1) najgłośniej sub gra ustawiony w rogu pomieszczenia,

2) ciszej gra ustawiony przy ścianie, ale nie w narożniku

3) najciszej sub gra ustawiony w pomieszczeniu, odsunięty od ścian i narożników.

Z ustawieniem kierunku grania suba należy uważać w zależności od tego, czy mamy suba z głośnikiem zamontowanym kierunkowo, czy też nie.

Niskie częstotliwości grane przez suba wytwarzają fale dźwiękowe mające po kilka a nawet kilkanaście metrów.

Nie ma więc specjalnego znaczenia, gdzie ten sub będzie stał. Pamiętać jednak należy, że sub z głośnikiem kierunkowym emituje dźwięk w tym właśnie kierunku, w którym jest skierowany, więc postawienie go bokiem może zaburzać prawidłowe rozchodzenie się fal dźwiękowych.

Ale eksperymentowanie z ustawieniem suba z głośnikiem niekierunkowym jest jak najbardziej uzasadnione.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewne znaczenie miejsce postawienia suba to ma, ze względu na wzbudzanie się modów pomieszczenia. To czy głośnik znajduje się w węźle czy w strzałce fali akustycznej ma znaczenie... Oczywiście jest to pewien zakres fal (częstotliwości) i konieczny jest jakiś kompromis...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sub ma głośnik skierowany do dołu (podłogi) stoi jak wyżej pisałem z lewej strony pokoju do bocznej ściany ma około 1 metra a do przedniej około 50cm czyli praktycznie w rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ciekawy wątek.

Chwilowo mam ustawiony sub w standardowy sposób, a więc pomiędzy przednimi kolumnami.

I w typowych mieszkaniach (pomieszczeniach) ten sposób polecam. Na ogół się sprawdza.

Wiele zależy od akustyki pomieszczenia, własnych upodobań i umiejętnego ustawienia (fizycznego w pomieszczeniu) samego suba i odpowiednich opcji w ampli/wzmacniaczu.

Wiele też zależy od samej jakości suba i sposobu w jaki mamy go podłączony do systemu AV.

Polecam zastosowanie 2 subów, ale tu już niezbędna jest odpowiednia końcówka mocy i procesor. A co za tym idzie - spore koszty i odpowiednio przystosowane pomieszczenie. Ale za to są mniejsze problemy z rezonansami, a więc często największą bolączką.

Waga ma też znaczenie (vide Servo 15 Paradigma), ale do zastosowań KD można stosować również lżejsze, mniejsze - np. Rel-e. Ważne też czy są typu bass-reflex czy w obudowie zamkniętej.

Zresztą subwoofer to element układu głośnikowego często bardzo niedoceniany, szczególnie przez miłośników stereo :D , a warto pamiętać, że żywe legendy audio, jak np. Audio Physic czy WLM-y, posiadają w swojej ofercie suby, wręcz zalecając je do połączenia ze "zwykłymi" kolumnami głośnikowymi. Bardzo często subem (dobrym i prawidłowo ustawionym) można regulować niedostatki basowe czy problemy akustyczne. A kino np. z 2 subami - polecam.

Jestem w trakcie projektowania osobnego pomieszczenia do KD, ale to dość odległa przyszłość, tak więc mam nadzieję, że po tych zawirowaniach walutowych będzie mnie stać na wymarzony system KD oparty właśnie na 2 subach.

Póki co trzeba niestety te diabelstwo :( dźwigać i próbować, próbować, próbować :(

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz czas :)

Chodzą słuchy ze na jesień onkyo 907 będzie miało 9.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiałem nad 2 subem, moja Yamaszka 863 ma 7.2.

Najpierw postaram się gdzieś pożyczyć drugiego i zobaczę jak to gra a dopiero później może sobie sprawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sub z głośnikiem skierowanym do dołu może stać po prostu na dywanie?

I jeszcze pytanie, jak powinno się ustawić głośność i crossover na subwooferze? Z tego, co wyczytałem, jeśli amplituner ustawia sam crossover (mój Onkyo powinien, przynajmniej w teorii), na subie powinien być ustawiony jak najwyżej. Ale co z głośnością?

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sub z przodu i jak siedze przed sprzetem (bliska odleglosc) to jest tak sobie. Ale najlepszy dzwiek jest jak stane w rogu jakby po przekątnej. Kiedys szukając czegos w szafie własnie zauważyłem,że bardzo fajnie rozchodzi sie basik w tym miejscu. Lub tez jak wyjde w drugą strone na balkon to tam też ładnie słychać.

Głosnik mam od dołu a stopki na stożku.

I własnie nie wiem czy jak sub stoi na panelach to ma być na stozkach czy na płaskich ??

Edytowane przez pawel973

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na panelach powinien być na płaskich, żeby Ci nie jeździł po podłodze :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki offtop,ale też o subach:

Wczoraj sobie kupiłem taki kabelek

Normalnie miałem podłączony sub z ampem poprzez jedno z dwóch gniazd Line in.

Ciekawe że obóz zwolenników i przeciwników podłączenia suba poprzez kabel "Y"..jest podobny wielkościowo.

W sklepach specjalistycznych,opinie były mieszane.

Jedni twierdzą iż do kina domowego nie ma sensu,inni że sens jest.

W każdym bądź razie,po dołączeniu tego kabelka sub zauważalnie mocniej gra.

A jak to u Was wygląda?.

Pozdrawiam

Edytowane przez Newren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze pytanie, jak powinno się ustawić głośność i crossover na subwooferze? Z tego, co wyczytałem, jeśli amplituner ustawia sam crossover (mój Onkyo powinien, przynajmniej w teorii), na subie powinien być ustawiony jak najwyżej. Ale co z głośnością?

I ja się podepnę pod to pytanie. Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że przy autokalibracji trzeba tak dobrać volume aby po jej zakonczeniu poziom decybeli na amplitunerze był jak najbliższy 0. Czy może to ktoś zweryfikować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już doczytałem, że powinien być w granicach +/- 3 dB :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już doczytałem, że powinien być w granicach +/- 3 dB :).

+/- 3dB tzn w granicach 3 decybeli na plusie czy pomiędzy -3 a +3 decybela? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...