Skocz do zawartości
paw

Perła Polskiej Kultury... Felieton Pawła O.

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img] Mam nadzieję że nie posądzicie mnie o kryptoreklamę, jednak w dzisiejszym felietonie będę słodził państwowej instytucji która boryka się z politycznymi problemami. Mowa oczywiście o Telewizji Polskiej która w mojej opinii ma tylko jeden zacny kanał i jest nim oczywiście TVP HD który wystartował szóstego sierpnia tego kończącego się już roku.


Szczerze sam osobiście jak wiele innych osób na tym forum nie wierzyłem w start tego kanału a co dopiero w przyzwoitą ramówkę. Pierwszy miesiąc upłynął pod szyldem Olimpiady w Pekinie w referencyjnej jakości. Po zakończeniu zmagań na Chińskich arenach, nadawcza początkowo raczył nas tylko powtórkami z tego widowiska. Lecz już w połowie września rozpoczęła się emisja innych programów. W wysokiej rozdzielczości mogliśmy zobaczyć najnowsze i dość dobre serialowe produkcje TVP których na ogół nie oglądaliśmy na zwykłych kanałach Telewizji Polskiej ze względu na jakość dźwięku i obrazu. Tutaj nie możemy zarzucić nic TVP bo jest dobrze. Aczkolwiek niektórzy nadawcy (czytaj nka) obniżali bitrate by upchać dodatkowe wersje innych kanałów(czytaj nsport w czasie Ligi Mistrzów).


TVP HD zachęca również do obejrzenia filmów ambitnych których nie chcieliśmy oglądać w TVP Kultura tak często lekceważonej przez większość telewidzów oraz woleliśmy się wyspać niż o 23 oglądać TVP2 (Powiecie zawsze jest PVR no ale niektórzy tego dobrodziejstwa nie mają). Kolejnym sukcesem jest równoległa emisja Na dobre i na złe oraz Londyńczyków także w miodnej jakości. Niektórzy z was mieli lekki opad szczeny widząc doktora Burskiego wraz z resztą obsady szpitala w Leśnej Górze. Warto wspomnieć że TVP stara się informować o istnieniu kanału w wysokiej rozdzielczości telewidzów pozostałych kanałów należących do konsorcjum w czasie wspomnianych seriali oraz w wiadomościach sportowych.


Jeśli jesteśmy już przy sporcie warto przypomnieć że mogliśmy obejrzeć mecze Polskiej piłkarskiej reprezentacji eliminacyjne do mistrzostw świata w piłce nożnej które odbędą się w 2010 roku najprawdopodobniej w Republice Południowej Afryki. Dźwięk z stadionu Chorzowskiego był znów rewelacyjny. Kolejną perełką jest dzieło stworzone przez Jerzego Passendofera czyli serial z 1973r. pod tytułem Janosik. Warto również wspomnieć o serialach podróżniczych i przyrodniczych czyli Wojciech Cejrowski- boso przez świat oraz Dzika Polska, ja osobiście zdecydowanie bardziej wolę pierwszy. Oczywiście TVP HD to także filmy z cyklu Święta Polskie oraz Teatr telewizji i inne dobre choć niszowe filmy fabularne.


W okresie świątecznym warto obejrzeć Zakochanego Anioła z Krzysztofem Globiszem i żałować że pierwszej części nie zobaczymy na wspomnianym kanale bo oba epizody są fantastyczną komedią. Premiera w Wigilie a w pierwszy i drugi dzień Świąt możemy pośmiać się wspólnie z Ani Mru Mru oczywiście w wysokiej rozdzielczości. Mam nadzieję że TVP HD zaskoczy nas jeszcze wieloma pozycjami.

Życzę Wesołych Świąt
Paweł Okopień
Edytowane przez paw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szkoda, ze inni nadawcy psuja jakosc tego kanalu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Inni nadawcy = N.

A jesli chodzi o sao TVP HD to dla mnie najwieksze pozytywne zaskoczenie mijajacego roku. Malo ogladalem TVP ze wzgledu na slaba jakosc wiec dla mnie praktycznie cala ramowka to nowosci. Edytowane przez kamcyk26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TVPHD to faktycznie rewelacyjna sprawa, doskonała jakość obrazu i dźwięku. Podczas oglądania meczu dzięki fonii 5.1 można poczuć się jak by się siedziało na stadionie :)
Jak dla mnie maksymalny miód płynący z ekranu to serial Oficerowie w HD, po prostu szczęka opada z wrażenia :)
Ja odbieram TVPHD z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T więc jakość jest referencyjna, taka jak wychodzi ze studia :) Poza tym kanał jest darmowy i tak powinno pozostać.
Co do pozycji programowych jest naprawdę dobrze, może za dużo jest powtórek no ale póki co to kanał testowy. Tak Trzymać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorowi przypominam o istnieniu PRZECINKA!! :D

* Nie polecam też seksu przerywanego jako formy antykoncepcji. Bóg wie, jak to by się w tym przypadku skończyło ;-)

Edytowane przez liberal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda że tylko w telewizji "n" można ten program obejrzeć.

Czy ktoś ma jakieś przecieki kiedy pojawi się w w C+ i CP, (tak po cichu liczyłem że na święta może się pojawi)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Janosik był w HD ?! K..wa czemu wcześniej żeście o tym nie trąbili bym sobie nagrał :lol: !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będą powtórki:)Zobacz sobie w programie.
Co do HD to niech się Maxiuca wypowie :lol::lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Janosik był w HD (przeformatowany do 16/9), jest o tym trochę w wątku o TVP HD w dziale N. Idą cały czas powtórki. Program najlepiej sprawdzać na stronie TVP.

Co do pierwszej części "Zakochanego Anioła", czyli "Anioł w Krakowie" to nie będzie w TVP HD z tej prostej przyczyny, że był kręcony kamerami SD. Zakochany był robiony kamerami HD (chyba Sony Cinealta F900 ale głowy nie dam) i TVP HD puści kopię cyfrową (wykonaną bezpośrednio z plików z których naświetlany był negatyw). Obrazek ma prześliczny.
Dźwięk jest w Dolby Prologic, co nie jest niestety nigdzie zaznaczone, ale jak ktoś będzie oglądał to warto wzmaka przełączyć bo wtedy ładnie zagrają wszystkie głośniki.

Polecam też serial "U Pana Boga w ogródku", również robiony cyfrowo i również ma bardzo ładny obraz.

Warto też zwrócić uwagę na film "Operacja Samum", bo to będzie pierwsza pozycja w pełni zrekonstruowana przez team TVP (film był skanowany z taśmy 35mm i potem wyczyszczony ze wszelkich uszkodzeń) i jakość obrazka jest (moim zdaniem) porównywalna do zachodnich wydań BD (oczywiście po rekompresji z bitrate 8 mbps pewnie będzie niezła kupa, ale materiał wyjściowy jest 1-wsza klasa). Kolorystyki pilnował Paweł Edelman i Władysław Pasikowski więc możecie być pewni, że to co zobaczycie będzie zgodne z wizją twórców filmu. No i dźwięk 5.1 będzie na tym filmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"U Pana Boga w Ogródku" właśnie oglądałem i mimo słabego bitrate na TVPHD było całkiem, całkiem. Ani Mru mru już znacznie gorzej ale śmiech jak zawsze najwyższej jakości. :(
Ciekawy jestem tego Samum. No i błagam o filmy Wajdy ( te starsze czyli dobre) i Machulskiego ( tak samo) w HD. Jeszcze może błagałbym o jakość TVPHD na N ale ITI po tylu miesiącach jest już po prostu ŻAŁOSNE więc niech się gonią.

Edytowane przez arsenal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Należy chyba tylko liczyć, że to wszystko wyjdzie na BD i zobaczymy to takie jak być powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...