Skocz do zawartości
Lord Rayden

eGreat/PCH i dysk zewnętrzny LAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Zastanawiam się nad nabyciem dysku 1 TB i obudowy dyskowej LAN/USB 2.0 (http://www.allegro.pl/item453610445_welland_me_747k_ide_sata_lan_obudowa_do_dysku.html - przykładowa). Miała by mi służyć do magazynowania plików MKV oraz muzyki we FLAC/APE . Mam w związku z tym trochę wątpliwości...

- pierwsza to taka, czy w ogóle warto inwestować w obudowę. A może wsadzić dysk do eGreata (jak to zrobiło tutaj parę osó:) i potraktować go jako rzeczywiście MEDIA TANK ? Martwi mnie tylko fakt,że eG mały jest, dysk siedzi na płycie głównej i się grzeje... W sumie zakładam,zę taka konfiguracja miałaby przeżyć 3 lata co najmniej (tyle gwarancji ma dysk Samsunga), po czym drogocenne media przegrałoby się na kolejny dysk (pewnie już X Terabajtowy) albo na inny przyszłościowy nośnik. Mam w kompie dyski, które przeżyły pracując ponad 3 lata więc może ? Co o tym myślicie ?

- druga sprawa to jednak zakup odbudowy. I tu pytanie. Taka obudowa pracuje po LAN.No i mamy problem jak na nią wejść z eGreat/PH. Po FTP nie,bo ona jest serwerem FTP . Czyli pozostanie zmapowanie jej dla eG czyli wejście przez Sambę ? IHome też jest bezużyteczny, chyba,że przez PC da się udostępnić katalogi na HDD LANowym...

Co o tym myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Lord Rayden' post='124987' date='09.10.2008, 14:36 ']Witam !

Zastanawiam się nad nabyciem dysku 1 TB i obudowy dyskowej LAN/USB 2.0 (http://www.allegro.pl/item453610445_welland_me_747k_ide_sata_lan_obudowa_do_dysku.html - przykładowa). Miała by mi służyć do magazynowania plików MKV oraz muzyki we FLAC/APE . Mam w związku z tym trochę wątpliwości...

- pierwsza to taka, czy w ogóle warto inwestować w obudowę. A może wsadzić dysk do eGreata (jak to zrobiło tutaj parę osó:) i potraktować go jako rzeczywiście MEDIA TANK ? Martwi mnie tylko fakt,że eG mały jest, dysk siedzi na płycie głównej i się grzeje... W sumie zakładam,zę taka konfiguracja miałaby przeżyć 3 lata co najmniej (tyle gwarancji ma dysk Samsunga), po czym drogocenne media przegrałoby się na kolejny dysk (pewnie już X Terabajtowy) albo na inny przyszłościowy nośnik. Mam w kompie dyski, które przeżyły pracując ponad 3 lata więc może ? Co o tym myślicie ?

- druga sprawa to jednak zakup odbudowy. I tu pytanie. Taka obudowa pracuje po LAN.No i mamy problem jak na nią wejść z eGreat/PH. Po FTP nie,bo ona jest serwerem FTP . Czyli pozostanie zmapowanie jej dla eG czyli wejście przez Sambę ? IHome też jest bezużyteczny, chyba,że przez PC da się udostępnić katalogi na HDD LANowym...

Co o tym myślicie ?[/quote]

Tylko Samba imho. Mam już A-110 a w domu siedzi m.in. AirLive 6500FS czyli NAS też jest. Jak tylko znajdę trochę czasu to przetestuję (Kukurydza nadal w pudełku - cholerna praca!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli interesuje Cię magazyn sieciowy z którego będzie korzystało kilka komputerów oraz eGreat to polecam taki sprzęt [url="http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Zewnetrzne_USB_/_FireWire_/_eSATA_/_RJ45/WD/Dyski_3_5_/My_Book_World_Edition_/_Edition_II_USB_2_0__RJ45_/WD_Caviar_External_My_Book_World_Edition_1TB_USB_2_0__RJ45/pelny,id,48701/"]http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Zew...pelny,id,48701/[/url].

Po konfiguracji w sieci widoczny on jest jak zwykły komputer. Można udostępniać na nim zasoby z prawami dostępu, itp.

Jeżeli chcesz udostępniać zasoby tylko dla eGreat to bez sensu jest taka inwestycja. Ja mam Popcorna A110 z dyskiem 750 (także Samsunga) i nie uważam żeby się jakoś specjalnie grzał. Mam także obudowę sieciową na dwa dyski (NETGEAR Storage Central Manager SC101) i pomimo dwóch dysków i chłodzenia pasywnego także specjalnie się nie grzeje, a jest to niewielkie urządzenie. Ten z podanego linku mam w firmie, też chodzi bez problemu.

Nie wiem czym miałby się różnić co do warunków pracy Popcorn czy eGreat od obudowy którą jesteś zainteresowany. W popcornie to nawet jest więcej miejsca niż w takiej obudowie. Co do eGreat to nie wiem.

Ewentualnie jeżeli obawiasz się nagrzewania dysku wewnętrznego to zainwestuj w dysk 2.5" i taką obudowę wyciszająco-chłodzącą [url="http://www.scythe-eu.com/en/products/hdd-cooler/quiet-drive-25.html"]http://www.scythe-eu.com/en/products/hdd-c...t-drive-25.html[/url]

Jeżeli koniecznie chcesz zewnętrzny dysk i tylko do Twojego eGreat to chyba taniej jest kupić zwykłą obudowę i podpiąć przez USB. Szybciej, taniej, bez problemów... no chyba że eGreat nie ma hosta USB - nie wiem nie znam tego sprzętu Edytowane przez Krzakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- eGreat ma dwa złącza USB, tak jak PCH
- róznica miedzy eGreatem a PCH polega na tym,że w PCH dysk leży obok płyty głównej a w eGreat na płycie głównej (z tym,że elementy typu pamięć, procesor są od spodu). eGreat ma kształt kostki (na tej stronie [url="http://www.egreat.nl/"]http://www.egreat.nl/[/url] jest fotka) stąd takie a nie inne połozenie HDD. eGreat ma wiatraczek, ale chyba pomaga on dyskowi "jak umarłemu kadzidło" :)
- w zasadzie jesli chodzi o magazyn sieciowy to chcę na nim gromadzić pliki mkv i flac. I na tych flacach bardzo mi zależy (to rózne bootlegi i koncerty muzyki elektronicznej), stad obawa przed umieszczaniem ich w obudowie eGreata. Takie zasoby byłyby głównie dla eGreata (filmy i muza, bo on odtworzy flace) ale dla PCta powinny być widoczne w sensie możliwości wrzutu nowych plików do magazynu.
- co do obudowy tylko USB to w sumie wiadomo, można ją przenieść, podpiąć zarówno do PC jak i do eGreata. Na razie problem jest tylko taki,ze w przypadku mojego HDD LACIE 160 GB (w środku Toshiba), gdy jest ona podpięta do eGreata, to ten startując nie wypuszcza wizji po HDMI. Albo w ogóle nie startuje. Jak się podepnie później, jest OK. To wina jakiegoś napięcia podawanego przez USB na płytę eG (przez ten dysk chyba). Być może (sprawdzę to) obudowa do HDD z własnym zasilaczem takich numerów nie robi.
- ciężko się na coś zdecydować. Na pewno sam dysk w eG to mniejszy koszt. Znowu obudowa (chocby USB) to większe bezpieczeństwo (dysk nie zawsze będzie pracował). A obudowa LAN/USB to znowu wygoda, bo nie trzeba jej podpinac ciągle to tu to tam, zawsze jest wpięta do routera. Ale to większy koszt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolejny problem - dowiedziałem się,że obudowy LAN nie obsługują często NTFS. A to jedyny sensowny format do przechowywania plików HD mkv. Obudowy "only USB 2.0" (ewentualnie z eSata) moga obsługiwac NTFS. Niestety sprzedawcy czesto nie znają odpowiedzi na pytanie :
- czy obudowa obsługuje NTFS
- czy obudowa obsługuje dyski do 1 TB
- czy obudowa obsługuje SATA II (bo może tylko SATA I)

A może polecicie jakieś obudowy 3,5 cala tylko na USB 2.0 z SATA II, 1TB, NTFS ? Bo wygląda,że magazyn sieciowy mi nie wyjdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Z tym się chyba trudno zgodzić "A to jedyny sensowny format do przechowywania plików HD mkv" Chodzi oczywiście o NTFS. Nie żebym się czepiał ale pisanie takich rzeczy na forum dotyczących PH z Linuxem na pokładzie jest nie na miejscu. Pozdrawiam Wszystkich izbiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki Linux ? Mnie wcale nie obchodzi co napędza eGreata czy Popcorna :) . Mnie obchodzi,żeby mój eGreat widział dysk (sieciowy albo USB) z filmami po 8-20 GB i żeby tak samo widziały go lapek i PC na których jest Winda. A pliki spływają do eGreata poprzez komputery a nie na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problemem jest brak oficjalnej specyfikacji NTFS od Microsoftu.
Dlatego też wszelkie ustrojstwa, które nie posiadają na pokładzie Windows mają problem z obsługą tego formatu inaczej niż w trybie "read only".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A propos NAS'a,
Jako dysk sieciowy (NAS) mogę polecić dns323 (d-link) - wiki.dns323.info . Mam kilka miesiecy i jestem zadowolony. To faktycznie server linuxowy z softwareową obsługą macierzy (raid0) i małym prockiem i płytą - całość bierze 7W z uśpionymi dyskami (sam usypia) i około 20W z dwoma "zielonymi" (zmniejszony pobór mocy) dyskami seagate (po 1TB). Generalnie traktuje się to jako bezobsługową czarną skrzynkę. Wstawia się takie urządzenie gdzieś z routerem i zapomina o nim - ROCZNE koszty prądu to 35 zł. W zamian spokój i pełna dostępność mediów (i danych) w całym domu. Tak naprawdę nie ma znaczenia jaki filesystem mają dyski wewnątrz NAS - liczy się się to, jak je udostępniają - przede wszystkim Samba. Wtedy w praktyce dowolne urządzenie ma dostęp do zasobów (widoczny w pecetowej sieci jako zasób serwera i przez PCta wrzucasz się tam pliki). Jeśli chodzi o multimedia to standardem jest Universtal Plug and Play (UPnP ) czyli protokół do współdzielenie zasobów multimedialnych. Dns323 ma wbudowany w standardzie TwonkyUPnPServer. Generalnie polecam dział HowTo na ww. stronie - spektrum możliwości jest ogromne nawet bez faktycznej podmiany oryginalnego linux'a. Jedyna wada jaka mnie uwierała to niemożność zmapowania dysku pod XP Home - z XP Pro nie ma z tym problemu. Dla XP Home pozostaje ftp do wrzucania plików.

Dysk usb mimo, że tańszy ma zawsze tę wadę, że nie jest "samodzielny" i jest dostępny przede wszystkim dla urządzenie, do którego jest podłączony. Tylko dysk sieciowy jest niezależny (jeśli nie liczyć sieci, której potrzebuje ;-). Jeśli tylko eGreat ma korzystać z zasobów to wstawiłbym dysk do środka. Co prawda jest wiatraczek i pojawia się szum (i słychać dysk) ale mam pod TV n recorder i to też ma jakiś OS na pokładzie (pewnie linux), kolejny dysk i wiatrak. Chyba od takiego hałasu nie da się uciec ;-) Dlatego NAS powinien stać bezpiecznie w ... piwnicy. Swoją drogą ciekawe, że jest teraz taki wysyp sprzętu ... RTV (a może za chwilę AGD;-) z linux'ami - wieszczono to lata temu, ale trwało dłużej niż myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Krzakko' post='125045' date='09.10.2008, 20:00 ']Jeżeli interesuje Cię magazyn sieciowy z którego będzie korzystało kilka komputerów oraz eGreat to polecam taki sprzęt [url="http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Zewnetrzne_USB_/_FireWire_/_eSATA_/_RJ45/WD/Dyski_3_5_/My_Book_World_Edition_/_Edition_II_USB_2_0__RJ45_/WD_Caviar_External_My_Book_World_Edition_1TB_USB_2_0__RJ45/pelny,id,48701/"]http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Zew...pelny,id,48701/[/url].

Po konfiguracji w sieci widoczny on jest jak zwykły komputer. Można udostępniać na nim zasoby z prawami dostępu, itp.[/quote]

Pytanie czy ten WD My Book nie ma czasami jakiś ograniczeń odnośnie rodzajów plików jakie się wrzuca na niego - gdzieś kiedyś czytałem że któraś z wersji My Book wręcz nie pozwalała na przechowywanie/udostępnianie plików video, jak wygląda sprawa w tym modelu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
eGreat mógłby pełnić rolę magazynu sieciowego, gdyby nie niebezpieczeństwo,że dysk będzie się grzał. No i 1 TB danych może szybciej pójść do piachu. A nikt jeszcze nie przetestował "wytrzymałosci" HDD w eGreat czy innym PH.

dysk po USB może być widoczny w egreat albo wpięty do jego USB albo też przez MyIHome, wpięty do PC na ktorym MyIHome pracuje.

Powiedzcie mi, czy dysk 1 TB w obudowie USB będzie widziany przez starą płytę (przykładem Gigabyte GA 7VRXP - płyta pod Athlona XP 2400 z ATA ale i z USB 2.0) ? To znaczy czy będzie widziany w całości ? Bo stare płyty czasem nie widzą dużych dysków wpiętych w ATA czy SATA. Ale czy po USB zobaczą ? Dysk oczywiscie sformatowany NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powinien być widoczny przez usb.

ps. Stare płyty mogę nie widzieć dużych dysków PATA/SATA przez bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Również noszę się z zamiarem zakupu hd playera.
Zastanawiam się czy po podłączeniu np. tvix-a 6500 do [url="http://pl.asus.com/products.aspx?l1=12&l2=43&l3=0&model=1121&modelmenu=1"]takiego routerka[/url] nie załatwiło by sprawy związanej z tematem.
Pzdr. Edytowane przez wasyluno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, chociaż nie wiem jak szybko będzie pracować dysk podłączony do tego urządzenia po USB.
I jakie będą możliwości edycyjne w zależności od formatu danych na dysku.

Co do Wi-Fi radził bym zainteresować się standardem n. Nie tylko ze względu na streaming filmów HD ale i szybsze kopiowanie danych.
Wiem co mówię bo mam 802.11g i jedyne co mogę w rozsądnym czasie przesłać to napisy do filmów :D

Jak kupisz nie omieszkaj podzielić się doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nalezy zbadać czy :
- router udostępnia dysk jako dysk a nie tylko jako FTPa. Po FTP możemy kopiować ale nie udostępniac pliki odtwarzaczowi do...odtworzenia.
- czy podpiety do niego dysk może być sformatowany w NTFS a nie tylko w FAT32 (duże pliki mkv).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Saturnie pojawił się w promocji zewnetrzny dysk twardy 1 TB Trekstor. USB 2.0. Cena 349 zł. Ciekawe co siedzi w środku obudowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Lord Rayden' post='130027' date='08.11.2008, 08:22 ']W Saturnie pojawił się w promocji zewnetrzny dysk twardy 1 TB Trekstor. USB 2.0. Cena 349 zł. Ciekawe co siedzi w środku obudowy...[/quote]
A w sumie co za różnica? USB to max 30-32 MB/sek transferu. Najbadziewniejsze dyski tyle mają :)
Pytanie ma sens właściwie tylko w zwiazku z głośnością. Tylko tym mogą się różnić.

Ja zakupiłem w tej samej cenie (w MM) dysk 1TB Toshiba. Jest cichutki (niemal niesłyszalny) i pomimo braku wiatraczka (jest tylko aluminiowa obudowa) prawie się nie grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem Fantom (Bracie z Festung Breslau) ! Ale Toshiba to zawsze Toshiba i dane bym jej powierzył . A co to jest kurka wodna Trekstor ? Czy to tylko marka obudowy a w środku cos siedzi dobrego ? Dysków w Saturnie jest mnóstwo, leżą w kupie. A Toshiby zeszły błyskawicznie. Edytowane przez Lord Rayden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Posiadam dysk twardy firmy TREKSTOR MovieStation maxi t.u 500GB zakupiony za zachodnią granicą. Usb2 w czarnej aluminiowej obudowie tyle, że ma dodatkowo na pokładzie odtwarzacz Nero BackItUp 2 Essentials. Bardzo cichy wręcz niesłyszalny i chłodny. Kopmuter rozpoznaje dysk WD. Jestem z niego bardzo zadowolony, szkoda tylko, że się tak szybko zapełnia. Polecam z czystym sumieniem i jeszcze link do strony producenta [url="http://www.trekstor.de/en/index.php"]http://www.trekstor.de/en/index.php[/url]
Pozdrawiam Wszystkich izbiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Lord Rayden' post='130210' date='09.11.2008, 05:55 ']Wiem Fantom (Bracie z Festung Breslau) ! Ale Toshiba to zawsze Toshiba i dane bym jej powierzył . A co to jest kurka wodna Trekstor ? Czy to tylko marka obudowy a w środku cos siedzi dobrego ? Dysków w Saturnie jest mnóstwo, leżą w kupie. A Toshiby zeszły błyskawicznie.[/quote]
A witam, witam ;)

A co do dysku to faktycznie Toshiba to Toshiba.
Z jednej strony jednak tak naprawdę nie wiadomo co w tej obudowie Tosi siedzi :) Nie ma żadnego opisu modelu dysku. Równie dobrze mogli włożyć coś innego.
Z drugiej strony przez ostatnie 15 lat przeżyłem z kilkanaście dysków. Różnych firm. Padł tylko jeden WD Caviar (dokładnie 12 lat temu). Akurat wtedy wyszła felerna seria (było o tym głośno). Pod względem awaryjności dzisiejsze dyski twarde (różnych firm) są na podobnym poziomie.
Jak mi zabraknie miejsca na tym co mam (zostąło tylko 350GB) to zakupie kolejny. Może będzie to ten Trekstor. Byle obudowa była ładna :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podpinam się do tematu. mam obudowę zewnętrzna z HDD samsung 500gb na pokładzie. format NTFS. podpięty poprzez usb do PH. hula wszystko ślicznie. koncerty 1080p, mp3, flac. tylko jak pragnę coś zgrać do niego, to muszę wypinać i lecieć do laptopa. mam router wifi N . czy można to jakoś skonfigurować, aby windows w laptopie widział ten dysk usb podpięty do PH??

z góry dziękuje za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ice-scream' post='130224' date='09.11.2008, 10:24 ']czy można to jakoś skonfigurować, aby windows w laptopie widział ten dysk usb podpięty do PH??[/quote]
Pewnie nawet by się udało tylko po co?
Transfer z/do PH po WiFi jest bardzo wolny. Jeden 4.5GB plik będziesz kopiował parę godzin. Zdecydowanie odradzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miałem pomysł, aby materiały typu HD, muzyka i inne...zgrywać już bezpośrednio wlaśnie na ten dysk podpięty do PH. oszczędziłbym wtedy sobie czasu, na zbędne kopiowanie. a jakaś podpowiedz jak można ten dysk "zauważyć" na kompie??

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dostałem jeszcze od ice-scream PW w tym temacie, ale odpisze tutaj.

Pewnie PH robi podobnie. U mnie w E-Great'cie dyski pod niego podłączone są udostępniane przez sambę, ale partycję NTFS jest widoczna jako read only.
Dlatego jak chcesz użytkować taki dysk to w innym systemie partycji.
FAT32 raczej odpada bo nie przyjmie plików hd.
Pozostaje linuksowy ext2. On natomiast jest kłopotliwy pod Windowsem. Ale da się obsłużyć.
Ja użytkuję EG w sieci przewodowej. Bezprzewodowo, z laptopa wgrywam tylko napisy, lub je dopasowuję.

Rada na dziś.
Umieść router przy Popcornie i podłącz przewodowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jak to udostępnić (dysk USB z eG dla PC/lapek) ? Bo ja nie wiem niestety (Kolega pytał na PW ale niestety nie wiedziałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...