AC-4 – nowy audio kodek od Dolby

AC-4 – nowy audio kodek od Dolby

549
15

Aż trudno w to uwierzyć, ale stratny kodek audio Dolby AC-3 ma już blisko 30 lat i od tego czasu wiele się zmieniło. Algorytmy kompresji stały się znacznie bardziej zaawansowane a sposób dostarczania treści przechodzi z nośnika fizycznego do stremingu internetowego i pobierania treści.
 
W wyniku tego, nadarza się potrzeba opracowania nowego kodeka audio, który zaspokoi potrzeby współczesnego świata. AC-4 został zaprojektowany przez Dolby od podstaw, jako kodek następnej generacji, który oferuje znacznie większa wydajność. Obecnie, ścieżka Dolby Digital 5.1 może być zakodowana przy użyciu AC-3 z 384Kbps, jednak przy użyciu AC-4 ten sam utwór zakodujemy z 96Kbps bez odczuwalnej utraty jakości. Kompresja jest na tyle wydajna, że ścieżka stereo może być zakodowana w zaledwie 32Kbps, co czyni format AC-4 niezwykle efektywnym i znacznie zmniejsza ilość pamięci potrzebnej do streamingu ścieżki dźwiękowej. 
 
AC-4 to jednak nie tylko bardziej wydajna kompresja, ale również poprawa wrażeń widza, poprzez wzmocnienie przetwarzania dialogów. Chociaż wiele TV posiada takową funkcję, to przetwarzanie odbywa się w TV z ograniczoną mocą obliczeniową. W przypadku AC-4, przetwarzanie może być wykonane po stronie kodera z mocniejszym przetwarzaniem i algorytmami, co tym samym przełoży się na lepsze wyniki. Funkcja może okazać się szczególnie przydatna tam, gdzie dialog jest słabo słyszalny – np. wydarzenia sportowe, gdzie tłum może zagłuszać komentatora. Funkcja zademonstrowana na przykładzie meczy piłki nożnej pokazała, że wzmocnione przetwarzanie dialogu jest rzeczywiście skuteczne. 
 
Dolby planuje wykorzystać AC-4 do zapewnienia także dodatkowych funkcjonalności dla widzów, nawet tych oglądających w innych językach, czy też niepełnosprawnych. Tak więc wysoce efektywne kodowanie oznacza, że możemy mieć ścieżkę w języku angielskim, w języku hiszpańskim, oraz opisową ścieżkę angielską jak i hiszpańską, dla tej samej treści. W przypadku 5.1, dysponujemy kanałami mono dla każdej ze ścieżek (każda zakodowana z 32Kbps), tak więc hiszpańskojęzyczny widz z wadą wzroku może wybrać ścieżkę w języku hiszpańskim oraz opisową ścieżkę w języku hiszpańskim.
 
Ta sama technologia może być również użyta do personalizowania naszych doznań wizualnych. Tak więc znów wykorzystujemy 5.1 na przykład do wydarzenia sportowego, z oddzielnymi kanałami mono dla ścieżki z komentarzem. Widz może wybrać, jakiego komentarza chce słuchać (znów przykładowo angielski i hiszpański), może również wzmocnić dialog, czy po prostu wyłączyć komentarz i delektować się wydarzeniami na boisku. Na demonstracji Dolby wszystkie te możliwości działały bardzo prosto i sprawnie.
 
Ostatnią rzeczą jest fakt wykorzystywania przez AC-4 zaawansowanego przetwarzania i psychoakustyki, co pozwala stworzyć lepsze „zanurzenie” w dźwięku przy zastosowaniu głośników stereo z TV. Funkcja przekonuje nasz mózg, że dźwięki docierają z różnych kierunków, tworząc w ten sposób efekt a’la Atmos. Pierwsze myśli odnośnie takiego zastosowania mogą być mocno sceptyczne, jednak sprawdzenie tego w praktyce rozwiewa wątpliwości. Dźwięk faktycznie jest zdecydowanie bardziej otwarty i pochłaniający, choć nie może się równać z prawdziwym mixem Dolby Atmos, to ciężko uwierzyć, że tak otaczający nas dźwięk udało się wyłonić z zaledwie pary głośników telewizyjnych. Aby udowodnić skuteczność działania, podczas prezentacji efekt został wyłączony – z głośników słychać było klasyczne stereo, a następnie ponownie włączony. Dźwięk zdecydowanie wypełnił całe pomieszczenie. Nie da się ukryć, że Dolby AC-4 to imponująca technologia, która wprowadza stratny kodek audio wprost do XXI wieku.
 

(549)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(15)

 1. Na szczęście nasze kanały satelitarne mają gdzieś ten i poprzedni kodek i nadają w większości w mpeg 2 , audio.Nawet te ich ac-3 5.1 ch jest nic nie warte, mowa o C+ i HBO.

 2. Dlaczego to nie działa z ... żonami ;).

  Moja żona na pewno powiedziałaby to samo o mnie :P .

  Przecież żonę możesz sobie spokojnie wymienić na nową. Ostatnio jest prawdziwy szturm na Tajki (bywa że w jednej wiosce są kobiety których mężami są Polacy i Anglicy)

  Atuty

  - uroda

  - dobrze wychowane

  - niewyemancypowane

 3. Ciekawe co za technologia za tym stoi. "Tradycyjne" metody chyba tak nisko nie potrafią zejść. Czyli będzie coś w rodzaju SBR jak w aac czyli rekreowania oryginalnego dźwięku. Poza tym jesli mowa o streamowaniu to mi się źle kojarzy.

  Jesli chodzi o streaming to w elastyczności rozwiązania nic nie pobije Opus, tyle że ten nie obsługuje 5.1

 4. Ciekawe kiedy pojawi się pierwszy AV z tym AC-4 .

  Ruszyła sprzedaż nowych Anthem i już są „złomem" :) ?

 5. tak się rozmarzyłem - wszystkie europejskie ściezki językowe na jednej płycie bd/uhd przynajmniej technicznie bedzie można wrzucić

 6. Jestem ciekawy jaki maksymalny bitrate może mieć AC-4, bo niskie wartości są mało ciekawe.

 7. Na forum jak w życiu: ktoś marzy o nowej, lepszej i szybszej żonie, ktoś o Tajkach, a ktoś o wszystkich europejskich ścieżkach językowych na jednej płycie :-}

 8. Z tego wynika, że ideałem żony jest szybka Tajka z wydrapanymi na "matrycy" wszystkimi europejskimi (i nie tylko :)) "ścieżkami dźwiękowymi" i do tego bez "zabezpieczeń antypirackich". :):P

  Powinna się też charakteryzować predyspozycjami do przyjmowania " szerokich strumieni danych" i być otwarta na "nietypowe formaty plików". Oczywiście musi mieć też mechanikę wytrzymała żeby podołać wysokiemu obciążeniu, częstemu " używaniu" i nie "popsuc się" zaraz po utracie gwarancji a części zamienne do niej powinny byc tanie i łatwo dostepne żeby ograniczyć koszta utrzymania i serwisową nią.

  To już bliżej murzynka z Somalii albo Rwandy a nie Tajka :).

 9. Na targu z tymi wszystkimi własciwościami takiej nie dostaniesz... :)

 10. Nie szukam bo od drapanie takiej ilości ścieżek dźwiękowych to miałaby pewnie podwozie całkiem przez arte rdza - na wylot :).