Powrót

Panasonic DS630 (TX-50DS630E) – Testujemy 120Hz LCD z matrycą VA

Słowem wstępu

Nietrudno zauważyć, że moje tegoroczne testy i recenzje wyświetlaczy Panasonic’a, skupiały się głównie na wyświetlaczach Ultra HD. W 2016 roku stały się już one w zasadzie standardem, wypełniając przeważającą część oferty produktowej. W dalszym ciągu jest jednak duża część osób, która nie zamierza inwestować w najnowsze standardy, ponieważ nie posiada tak wyśrubowanych wymagań. Bądź co bądź, większość treści jaką oglądamy na co dzień, to klasyczna treść Full HD / SDR. Okazuje się, że Panasonic ma jednego “czarnego konia” także w tym segmencie. Jest nim model DS630!

Wygląd

Wykonanie telewizora jest eleganckie, aczkolwiek widać, że jest to model dla osób z mniejszym budżetem. Ramka, wykonana z tworzywa, jest dosyć smukła. Wyświetlacz opiera się na metalowej podstawie, która pokryta jest chromem.

Sama stopa jest znacznie węższa niż wyświetlacz, co jest bardzo dobrą cechą. Pozwala to ustawić telewizor na stoliku lub półce, o mniejszej szerokości niż on sam.

Badana cecha Wartość
Wymiary ekranu (bez podstawy) 83 × 37 × , cm
Wymiary kartonu 152 × 74 × 12,5 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika) 54 × 20 cm
Waga (bez podstawy) 15,5kg
Otwory do montażu na ścianie VESA 400×400

Powłoka ekranu jest lekko satynowa. Rozprasza bezpośrednie odbicia, a przy tym zapewnia niezłą czerń w oświetlonych pomieszczeniach. Telewizor może uzyskać maksymalną jasność (po kalibracji) na poziomie 410cd/m2. To także ułatwia mu tłumienie odbić przedmiotów otoczenia. Im jaśniejsza matryca tym mniej te odbicia są widoczne.

Złącza i Akcesoria

Część złączy sygnałowych została skierowana do boku, a część do tyłu telewizora. To druga orientacja jest trochę bardziej problematyczna, ponieważ utrudnia ewentualne powieszenie telewizora blisko ściany. Kabel antenowy, czy kable HDMI będą miały ciężko zakręcić na kilkucentymetrowej przestrzeni. Telewizor wyposażono wyłącznie w tuner telewizji naziemnej (DVB-T/T2) i kablowej (DVB-C). Jest także złącze CI+, by umożliwić odbiór telewizji płatnej.

Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 1920 x 1080, 50″
Typ matrycy LCD z podświetleniem W-LED (typ VA)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 4 100:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 6 000:1
  • max: 7 400:1
  • min: 5 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji 410 cd/m2
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,9
  • maks. dE: 2,2
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000 cd/m2)
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 72 ms – tryb gra – 1080p60 (konsola)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, w trybie 1080p Pure Direct
Obsługa 10 bitowego koloru Tak

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Struktura matrycy pod mikroskopem.

Cechą wyróżniającą DS630 na tle większości wyświetlaczy z 2016 roku, jest matryca typu VA, o rozdzielczości Full HD ze 120Hz odświeżaniem obrazu. Sugeruje to dużą sprawność do wyświetlania wyraźnego ruchu przy np. transmisjach sportowych. Układ subpikseli, oglądany pod mikroskopem, przypomina jedną z matryc szczycących się wysokim kontrastem. Tak przynajmniej bywało w przeszłości.

Zalecane ustawienia

Panasonic DS630 nie posiada certyfikatu ISF, ani THX. Nie ma zatem dwóch dodatkowych predefiniowanych ustawień (Profesjonalny 1 i Profesjonalny 2), które dedykowane są do przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji. Oczywiście nie znaczy to, że testowany telewizor nie posiada przyzwoitego trybu fabrycznego, czy też nie daje się skalibrować. Nic z tych rzeczy! W telewizorach japońskiego producenta, brak certyfikatów oznacza jedynie to, że w menu zastosowane zostało inne nazewnictwo – zamiast trybów ISF mamy tu więc „ustawienia własne”, a zamiast THX mamy „Prawdziwe Kino”. Sugerowanym przeze mnie trybem, dostarczającym najwierniejszy fabrycznie obraz jest właśnie ten drugi. Dodatkowo należy w nim dokonać następujących zmian:

Powyższe funkcje mają negatywny wpływ na jakość obrazu, jednak sprawiają też, że najgorsze jakościowo materiały wydają się (amatorskim okiem) lepsze. Dlatego często są włączone fabrycznie. Z odnalezieniem funkcji nikt nie powinien mieć problemu, bowiem menu zmieniło się bardzo nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,0 maksymalna 8,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,5 maksymalna 7,6
Średnia deltaE palety szarości 4,2 maksymalna 7,7

Obraz w ustawieniach fabrycznych wyglądał na kontrastowy i nasycony. Dało się jednak odczuć też nadmierne jego ocieplenie. Biel, oraz wszystkie pastelowe kolory miały czerwonawą dominantę. Skłamałbym jeśli bym napisał, że zjawisko było tylko subtelne. Pewnym półśrodkiem na wyeliminowanie problemów może być przestawienie temperatury barwowej na “Ciepłe 1”. Wtedy obraz byłby co najwyżej trochę za zimny, ale to znacznie mniej rzucałoby się w oczy. Tak czy inaczej, odstępstwa tego rzędu są całkowicie akceptowalne w budżetowych modelach telewizorów. Mniej wprawionemu widzowi być może nie przeszkadzały by nawet bez żadnej dodatkowej regulacji.

Profesjonalna kalibracja Panasonic DS630

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 2,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,2
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 1,3

Producent nie poskąpił funkcji kalibracyjnych nawet w niskiej serii wyświetlaczy. Bohater dzisiejszego testu daje dostęp do ponad 70 parametrów regulacji obrazu, czyli dokładnie tylu ile we flagowych wyświetlaczach! Pozwala to bardzo precyzyjnie ukształtować charakterystykę odwzorowania barw. Telewizor można dopieścić tak, że staje się niemalże oknem na świat filmu, oddając go tak jak chciał reżyser.

Zamów kalibrację swojego TV/projekora

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), DS630 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Prawdziwe Kino nawet ustawienie domyślne (50) nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”..

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Testowany telewizor wyposażono w matrycę VA, która cechuje się naturalnym kontrastem na poziomie 4 100:1. To rewelacyjny wynik w tej klasie cenowej, zapewniający bardzo dobre wrażenia przy seansach nocnych. Oczywiście nie aż takie, by czerń zlewała się z ramką, jednak plastyczność i „trójwymiarowość” obrazu jest naprawdę dobra. Telewizor wyposażono także w funkcję wygaszania występującą w menu pod nazwą „sterowanie adaptacyjne podświetlenia”. Uruchomienie systemu nie przynosi jednak dalszej poprawy kontrastu, ponieważ sterowanie podświetleniem następuje globalnie (przyciemniany jest cały obraz w ciemnych scenach) nie zaś strefowo. Choć faktyczny kontrast nie wzrasta od takiego działania funkcji, tak wizualnie czerń wydaje się głębsza, dlatego warto skorzystać z omawianej funkcji.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
natywny kontrast matrycy
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 6 400 : 1
Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 5 100 : 1
Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 7 400 : 1
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 5 000 : 1

Wyniki pomiarów, w sekwencji testowej, wyglądają bardzo dobrze. To wszystko dzięki natywnej sprawności matrycy telewizora. Możemy więc liczyć na przyzwoitą czerń bez względu na scenę, czy miejsce na matrycy.

Równomierność ekranu

Równomierność ekranu nie należy do najlepszych, jedna nie odbiega od innych telewizorów z podświetleniem krawędziowym. Widać charakterystyczne zmiany odcienia na białej planszy.

Jak i spadki jasności na brzegach ekranu. Te łatwo było zmierzyć:

-26% -31% -16% -26% -20%
-26% -25% -9% -15% -26%
-28% -26% ref. -10% -24%
-27% -26% -9% -14% -26%
-27% -35% -14% -32% -30%

To co należy jednak zapisać na plus DS630 to brak zniekształceń w postaci pasów, rozciągających się od góry do dołu ekranu i przeszkadzających w oglądaniu np. meczy. Od tego problemu telewizor był wolny.

Odwzorowanie ruchu

Panasonic DS630 wykorzystuje matrycę o maksymalnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz, wspomaganej systemem strobującego podświetlenia (scanning backlight). Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), czy materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation. W modelu DS630 jego konfiguracja niestety nie jest tak rozbudowana jak w telewizorach Ultra HD. Dostępne są jedynie cztery ustawienia (Wyłączony/Minimum/Pośrednie/Maksimum). Pozwala to zmniejszyć smużenie, jednak nie pozwala jednocześnie wyregulować płynności w filmach w oddzielny sposób. Czyli jeśli włączymy IFC na Maksimum to faktycznie ruch przy np. transmisjach sportowych będzie wyraźny, ale i filmy będą miały charakterystyczną nadpłynność ruchu.

Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
IFC: Wyłączony Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

410 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

 

IFC: Maksimum

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność: 

410 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo mocna (efekt teatru)

 IFC: Maksimum

Podświetlenie: 30

Smużenie:

niewielkie

Maksymalna jasność: 

120 cd/m2

 Powielenie krawędzi:brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo mocna (efekt teatru)

Jak widzimy w powyższej procedurze, sprawność telewizora jest dosyć typowa dla 120Hz matryc z systemem BLS i wyniki są bardzo dobre. Telewizor śmiało można polecić do oglądania dynamicznych treści, na przykład sportowych. Muszę jednak opisać pewien mankament, który wiąże się z oglądaniem materiałów 50 i 24 fps. Tego typu treści konwertowane są do 60Hz. O ile przy filmach nie powoduje to szczególnie widocznych problemów, to 50hz materiał nie porusza się tak płynnie jak powinien. Gdy wodzimy wzrokiem za przesuwającymi się przedmiotami, wygląda to jakby co chwile cofały się o kilka pikseli. Na szczęście po włączeniu IFC i przetworzeniu obrazu do 120Hz zjawisko jest bardzo subtelne, a ostrość bardzo dobra. Podsumowując warto kupić telewizor jeśli planujemy robić pełny użytek z upłynniacza obrazu.

Kąty widzenia

Na matrycy VA, zastosowanej w Panasonic DS630 kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza kontrast. Sytuację poprawia jedynie trochę fakt, że telewizora nie wyposażono w specjalizowane, szerokogamutowe podświetlenie ekranu, a zazwyczaj ekrany wykorzystujące białe diody LED zachowują się pod kątem lepiej niż ich odpowiedniki o bardziej zaawansowanej budowie.

Granie na konsoli i PC

Panasonic posiada ustawienie “Gra”, które można włączyć w każdym trybie obrazu. Wystarczy udać się do menu “ustawienia opcji”. Dzięki niemu spada input lag i telewizor lepiej nadaje się do gier.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD tryb “Gra” 70 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Pure Direct 1080p” 82 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek tryb “Kino” 115 ms

Wartość input lag niestety nie należy do najniższych. Opóźnienie da się odczuć zarówno na myszce, gdy podłączymy TV do komputera, jak i w bardziej wymagających grach. Jedyna sytuacja, gdy taki lag może być akceptowalny to w grach wyścigowych, gdzie akcja jest bardziej przewidywalna. By uzyskać reprodukcję chromy 4:4:4 wystarczy ustawić tryb “pure direct 1080p”. Niestety podnosi to laga jeszcze bardziej.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PlayStation Polska, Microsoft Polska, Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, CDP.pl oraz Cenega.

System i Smart TV

Panasonic DS630 oparty jest na autorskim systemie operacyjnym My Home Screen Panasonic’a, który jest rozbudowany i zapewnia mu spore możliwości.

Wbudowany player obsługuje następujące formaty i kontenery: AVI/HEVC/MKV/WMV/MP4/M4v/FLV/3GPP/VRO/VOB/TS/PS, MP3/AAC/WMA Pro/FLAC/Apple Lossless/WAV, JPEG/MPO. Interfejs wizualnie nie należy jednak do najbardziej atrakcyjnych. Szczegółowo o działaniu systemu opowie wam Gmeru w swoim ośmio-minutowym wystąpieniu:

DS630 posiada też fenomenalną funkcję TV Anywhere, która pozwala na streaming z tunerów wbudowanych w telewizor, prosto na ekran naszego smartfona. Bez względu na to gdzie się znajdujemy i nawet gdy telewizor jest w trybie Standby.

W telewizor wbudowano podwójne tunery telewizji naziemnej (DVB-T/T2) oraz kablowej (DVB-C). Jest też miejsce na kartę CI 1.3. Skanowanie następuje w prosty sposób podczas instalacji i inicjalizacji nowego TV. Podczas wyboru kablówki mamy do dyspozycji predefiniowaną listę nadawców np. UPC. Ekran bez problemu radzi sobie także z odbiorem HbbTV. Niestety wygląd interfejsu pozostawia trochę do życzenia. Zobaczcie sami.

Jakość dźwięku

Panasonic DS630 posiada wbudowane głośniki stereo o mocy 20W (2 x 10W). To dosyć podstawowy zestaw audio, na którym nie uzyskamy oczywiście wysokiej klasy efektów dźwiękowych. Można je wykorzystać do obejrzenia wiadomości i myślę, że na tym się możliwości kończą. Najlepiej zatem dokupić przynajmniej soundbar.

Podsumowanie i ocena

Podczas gdy większość producentów zapomniało już o segmencie Full HD, Panasonic wciąż ma ciekawy egzemplarz do zaoferowania w swojej ofercie. Mogę też zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepszy obecnie telewizor Full HD dostępny na rynku w tak atrakcyjnej cenie. W odróżnieniu od wyświetlaczy alternatywnych, oferuje on 120Hz matrycę, która zapewnia znacznie bardziej ostry i wyraźny ruch, szczególnie w transmisjach sportowych. Nabywca DS630 może liczyć także na przyzwoitą czerń (która wynika z dobrej jakości matrycy), oraz niezłe odwzorowanie barw. Jedynym minusem może okazać się input lag, który graczy raczej nie zadowoli, jednak osoby poszukujące telewizora “do oglądania” będą na pewno uraczone wyborem.

PLUSY

MINUSY

Cena referencyjna: Panasonic TX-40DS630 1 899zł / Panasonic TX-50DS630 2 449zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”? oraz “Test kalibracji”.

(31210)