Jeśli mowa o monitorach gamingowych, które robią duże wrażenie, to na pewno należy zaliczyć do nich bohatera dzisiejszego testu – Lenovo Legion Y44w. Jest to ekran, który pierwszy raz mogliśmy zobaczyć na targach CES2019, a teraz (nareszcie!) przyszedł do naszej redakcji. Nietuzinkowy, bo aż 43,4″ i bardzo szeroki – proporcje wynoszą 3,2:1 (czyli 32:10), a sam ekran jest zakrzywiony (promień krzywizny 1800R, a więc dosyć wyraźny). Dodatkowo wyposażony jest w głośnik Harman Kardon. Obok takiego monitora nie sposób przejść obojętnie, ale czy sprawdza się w praktyce? Zaraz się przekonamy na kolejnych stronach naszego bardzo szczegółowego testu!
Zanim zabierzemy się za pomiary i sprawdzenie monitora w praktyce z PC oraz konsolami, przyjrzyjmy się cechom tego produktu, które opisuje sam producent:
Najważniejsze cechy funkcje monitora Lenovo Legion Y44w
- Przekątna 43,4″
- Rozdzielczość 4K (3840 x 1200)
- Matryca VA
- DisplayHDR
400 nitów z certyfikatem VESA - Odłączany głośnik Harman Kardon
- Odświeżanie 144Hz
- Wsparcie dla AMD FreeSync Premium Pro
- Współpracuje z Xbox 120Hz
Dostępność Media Expert | |
---|---|
Model | Cena (w PLN) |
Monitor LENOVO Legion Y44W-10 | 3 999.00 zł |
Jak widać, potencjał monitora jest bardzo duży. Na pewno cieszy też dobra współpraca z konsolą Xbox co wróży temu produktowi możliwość wyświetlania grafiki np. w Full HD 120Hz. Zostało to chociażby zapowiedziane w Dirt 5, którego testowaliśmy już dla Was kilka miesięcy przed premierą tutaj.
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
Wygląd i budowa monitora
Najbardziej nietuzinkową rzeczą w monitorze jest oczywiście jego rozmiar. Pozostałe elementy designu zrobione są elegancko i nowocześnie, ale bez zbędnych udziwnień. Do mnie to przemawia.
Podstawa jest zaprojektowana z dbałością o ergonomie. Pozwala ona obracać i regulować monitor w wielu płaszczyznach. To bardzo istotna zaleta.Wersję monitora, którą dostaliśmy do testów, wyposażono w odłączane głośniki z certyfikatem Harman Kardon zapewniające realistyczny dźwięk. Znajdują się one bezpośrednio pod ekranem lub inaczej patrząc, bezpośrednio na podstawie monitora. Produkt można zakupić albo z nimi lub bez (około 500 taniej bez).
Ekran wyposażono w następujące porty: 2 x HDMI 2.0; 1 x DP1.4; 1 x USB 3.1 Type-C Gen2 (DisplayPort 1.4 w trybie alternatywnym); 1 x USB 3.1 Type-C Gen1 (DisplayPort 1.2 w trybie alternatywnym); 1 x wyjście audio. Pamiętajmy, że wykorzystamy wszystkie możliwości monitora tylko jeśli podłączymy go przez display port w wersji 1.4.
Testy syntetyczne monitora Lenovo Legion Y44w
Badana cecha: | wynik: |
Rozdzielczość i przekątna ekranu | 3840×1200, 43,4″ |
Typ matrycy | LCD (z podświetleniem PFS LED) typ. VA |
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) | 144Hz |
Kontrast ANSI (więcej – lepiej) | 2500:1 |
Maksymalna jasność po kalibracji | 475 cd/m2 (pełny ekran) |
Odbicia od ekranu | średnie, ekran matowy |
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) |
|
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) |
|
Obsługa 10 bitowego koloru | Tak |
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
W monitorze użyto 43,4″ matrycy VA o 144Hz częstotliwości odświeżania, której pozioma rozdzielczość kwalifikuje się jako 4K (3840). Pionowa zaś jest wyraźnie mniejsza (1200). Wynika to z oryginalnej proporcji monitora, wynoszącej 32:10. Ekran jest, krótko mówiąc, bardzo panoramiczny! Jego zakrzywienie jest właściwie koniecznością pomimo tego, że powoduje wyginanie się prostych linii w elipsy, szczególnie, gdy spojrzymy na ekran lekko od góry lub od boku. Zakrzywienie pozwala jednak uzyskać równą odległość od każdego punktu na ekranie i, co za tym idzie: efektywniejsze wykorzystanie rozdzielczości, oraz mniejszą degradację na brzegach obrazu. Monitor obsługuje także standard HDR10 i oferuje 475 nitów jasności (zmierzone przez nas).
Zalecane ustawienia
Menu obrazu nie jest zbyt rozbudowane. Możemy wybrać predefiniowane ustawienia na zasadzie “co komu pasuje”. Ja jednak proponowałbym pozostawić ustawienia domyślne, bo są najbardziej w porządku w myśl standardów wizyjnych. Sugeruję jedynie przestawić funkcję “Over Drive” na najwyższą wartość – “Extreme”, o czym więcej w akapicie dotyczącym odwzorowaniu ruchu.
Warto jeszcze wspomnieć, że wykorzystanie pełnych możliwości monitora wymaga podłączenia go za pomocą interfejsu DisplayPort 1.4. Tylko to złącze posiada wystarczające pasmo transmisyjne, zdolne do przesłania rozdzielczości 3840×1200@144 w 10 bitowej głębi koloru (potrzebnej do obsługi HDR, który monitor posiada).
Testy praktyczne (gry, programy)
Jak się na tym pracuje?
Jak widzimy przestrzeni roboczej jest dużo, ale głównie po bokach. 4K pikseli pozwala pootwierać dużo programów obok siebie. W pionie nie ma jednak szału, bo 1200 pikseli to tylko trochę ponad standard (za jaki domyślnie uznaję Full HD). Jeśli przywykniemy jednak do takiego rozmieszczania aplikacji to na monitorze zmieścimy naprawdę dużo informacji, ale nie ma co się łudzić – będziemy się dość mocno rozglądać podczas pracy. Moim osobistym zdaniem ekran taki daje przewagę nad “zwykłym ekranem” Full HD lub WQXGA, ale duży ekran 4K (3840 x 2160) jest jeszcze lepszy.
Dobrym wykorzystaniem dla szerokiej przestrzeni może być też podłączenie dwóch ekranów i wyświetlenie ich obok siebie. Lenovo Y44w pozwala na taką konfigurację i działała bezproblemowo (nawet przy ustawieniu 100Hz na PC!). Wymaga to jednak ustawienia niestandardowej rozdzielczości w panelu NVIDIA, ale to nic trudnego.
Jak się na tym gra?
Jeśli o gry chodzi to mam tę wadę (a może właśnie zaletę?), że nie jestem zapalonym graczem i nie śledzę nowych tytułów ale na szczęście mam tutaj pod ręką naszego Naczelnego w postaci Gmera, który jest moim przeciwieństwem i w grach siedzi od zawsze i na maxa więc posłużył mi tutaj radami co powinienem sprawdzić na tak odjechanym sprzęcie. Moje podejście ma jednak plus: świetnie potrafię się więc wczuć w rolę “casualowego” gracza, który kieruje się po prostu subiektywnymi odczuciami bez żadnych przyzwyczajeń do konkretnej wielkości, czy proporcji obrazu. Nie ocenię jednak sprzętu tak jak zawodnik e-sportu. Dobra, może jednak trochę ocenię, bo skłamałem w jednym miejscu. Jestem graczem, ale tylko jednej gry i to raczej mało popularnej – grywam w HoMM3 HotA online 😉
I jestem przekonany, że akurat do tego typu gry nie wybrałbym Lenovo Y44w. Tak panoramiczne proporcje kompletnie nie pasują do charakteru rozgrywki. Zdecydowanie brakuje pola widzenia z góry i dołu gdy gracz znajduje się blisko ekranu, a znajdować się musi, by wyraźnie dostrzegać elementy rysowane w rozdzielczości 3840 x 1200. Przejdźmy jednak do bardziej życiowego testu i gier w które większość z Was właśnie zagra na takim monitorze. Umówmy się, nikt pewnie poza mną nie będzie na tym sprzęcie grał w “hirki”. Spróbujmy strzelanek np. CS:GO.
I tutaj naprawdę ogromnie pozytywne zaskoczenie! Gra z tak szerokim polem widzenia okazała się niezwykle wciągająca i przyjemna. Pomimo moich obaw, że nie będzie się dało skutecznie zauważyć przeciwnika wychylającego się na brzegu ekranu okazało się, że jest wręcz przeciwnie. To poszerzenie o peryferyjne pole widzenia pozwala nie tylko wczuć się w akcję, ale także zwrócić uwagę jeśli coś się dzieje po boku.
W przypadku symulatorów (tu jak widzicie wybrałem wyścigi samochodowe – ostatnia Forza w wersji PC oraz na Xbox One X) monitor bez dwóch zdań “wymiata” i daje niezapomniane wrażenia. Zgodnie z resztą, z moimi przewidywaniami. Jadąc autem, czy też zajmując miejsce w kabinie pilota, najważniejsze jest przecież dla nas widzenie tego co dzieje się po bokach. Choć tego gatunku gier jestem kompletnym antyfanem, to przyznam, że pograłem dłuższą chwilę tylko po to, by delektować się poczuciem jakbym faktycznie znajdował się w samochodzie. REWELACJA!
Konsola (Xbox One X)
Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć Lenovo Legion Y44w jako ekranu do konsoli. Niestety nie uda się nam wykorzystać całości matrycy, ponieważ Xbox nie wspiera niestandardowych rozdzielczości. Sensowne maksimum to 1080p co oznacza, że po bokach powstają wtedy czarne pasy. Można jednak użyć 120Hz częstotliwości odświeżania i jak widzimy wychodzi ona z konsoli poprawnie (w prawym górnym rogu mamy licznik fps z monitora). Zakładam więc, że tak samo poprawnie uzyskamy rozdzielczość Full HD 120Hz na Xbox Series X i w takich grach jak Dirt 5.
Testy szczegółowe monitora Lenovo Legion Y44w
Kolory
Testując monitor gamingowy nie mam raczej zbyt wysokich oczekiwań co do reprodukcji barw. Nie sądzę by ktokolwiek chciał używać tego typu produktu do kontroli koloru, ale pomiary oczywiście zostały wykonane:
Paleta barw jest mocno poszerzona w stosunku do sRGB, co nie stanowi problemu, bowiem profil ICC załatwiłby tu sprawę. Większym kłopotem jest gamma na poziomie >2.6, która powoduje nadmierną kontrastowość obrazu. Tego mankamentu nie da się rozwiązać sprzętowo (brakuje takiej regulacji w monitorze), więc trzeba by również zrobić to z poziomu profilu ICC podczas kalibracji. Jeśli ktoś życzy więc sobie przyzwoitego oddania kolorów to kalibracja będzie absolutną koniecznością. Dla graczy pozostaje to raczej bez znaczenia.
HDR
Lenovo Legion Y44w obsługuje standard VESA HDR i jest sklasyfikowany na 400 nitów. W rzeczywistości dostarcza więcej, bo nawet 475 nitów jasności. Po podaniu treści HDR na ekran obraz wydawał się nieco pozbawiony kontrastu. Pomiar charakterystyki zdradził od razu dlaczego.
Jak widzimy monitor dosyć mocno podbija ciemne przejścia tonalne. Uwypukla je 2 lub nawet 3-krotnie. Stąd wrażenie mało kontrastowego obrazu pomimo pracy w HDR, gdzie większy zakres dynamiki powinien dawać odwrotne wrażenie. Kolory są też nieco wyblakłe pomimo, że monitor jest w stanie generować wysokie nasycenia. Na koniec problemów widać jeszcze, że najjaśniejsza biel w HDR staje się nagle zielona i tak w istocie jest. Najbardziej niefortunne jest jednak to, że…
Wszystkie ustawienia są zablokowane podczas podawania obrazu w formacie HDR. Niestety więc, z opisanymi problemami nic nie można zrobić. Czy warto zatem używać HDR w monitorze?
Do gry zdecydowanie można i warto! Tutaj przekłamania barw, oraz braki kontrastu nie są ewidentne, a efekty świetlne zdecydowanie poprawiają rozgrywkę co doskonale było widać np. w Forza Horizon 4.
Na tej samej zasadzie można odtwarzać treść HDR np. z YouTube. W Windows 10, ze wszystkimi aktualizacjami na dzień dzisiejszy, działa to poprawnie (widzimy, że biel w filmie jest jaśniejsza od bieli na stronie). Niestety sama praca w Windows jest bardzo irytująca z jeszcze innego powodu. Otóż w trybie HDR z kompletnie niewiadomych przyczyn monitor wyostrza sztucznie krawędzie.
Nie jest łatwo uchwycić to na zdjęciu, jednak na powyższym przykładzie da się problem zauważyć. Materiał testowy to napisy na błękitnym tle. Po podaniu sygnału HDR widać wyraźną jaskrawą obwódkę dookoła tekstu. Bardzo irytuje to podczas czytania. Podobnie tak jak z kolorami – nic nie da się z tym zrobić.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji
Jasność, zakres regulacji
Maksymalna jasność ekranu po kalibracji wynosi 475 nitów. Można ją regulować w zakresie od 80 nitów.
80 – 475 cd/m2 (stały poziom kontrastu) |
Kontrast, powłoka ekranu
W monitorze zastosowano matrycę typu VA, co jest znacznie ciekawszą opcją niż matryca TN z typowego ekranu do gier. Zapewnia ona znacznie lepszy kontrast (ważne przy HDR) i lepsze kąty widzenia, choć te drugie nadal do mocnych nie należą.
SCENA (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu) |
Opis sceny | Wynik pomiaru |
SZACHOWNICA “ANSI” UŻYWANA PRZY POMIARZE KONTRASTU MATRYCY | 2 500:1 |
Powłoka ekranu jest matowa, a więc potencjalne odbicia światła są mocno rozproszone. Nie powoduje to widoczności odbitych przedmiotów, jednak mocno zaburza postrzeganie barw. Musimy zatem uważać, by pracować w optymalnych warunkach (dołączony kaptur bardzo to ułatwia).
Równomierność ekranu
Matryca należy raczej do jednorodnych, co zapewne nie było proste do uzyskania na tak dużym ekranie. Z pewnością w dedykowanych zastosowaniach nie będzie pod tym względem problemu. A tak to wygląda okiem kolorymetru:
-6% | 0% | 2% | -1% | -8% |
–11% |
-2% | 3% | -4% | -14% |
-10% | -5% | ref. | -8% | -17% |
-8% | -9% | -6% | -10% | -16% |
-5% | -11% | -11% | -11% | -12% |
Responsywność, Odwzorowanie ruchu
Lenovo Legion Y44w powinien wpasować się w gusta graczy, ponieważ wyposażony jest w 144Hz matrycę, a także funkcję AMD FreeSync Premium Pro
Jak widzimy na załączonych obrazkach, ilość smużenia nawet przy 144Hz jest raczej spora. Oczywiście obraz jest nieporównywalnie bardziej czytelny niż na dowolnym 60Hz monitorze, ale za obiektami pozostaje zauważalna smuga. Oznacza to, że matryca ma długi czas reakcji. Szkoda, że nie zaimplementowano funkcji modulowanego podświetlenia, która pozwoliłaby zamaskować smużenie i zapewnić jeszcze wyraźniejszy obraz. Wtedy nawet 100 lub 120Hz dawałoby lepszy efekt niż 144 Hz bez jakiegokolwiek wspomagania ze strony układu podświetlenia.
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
Monitor, bez względu na swoje ustawienia, jest w stanie zaoferować bardzo krótki input lag. Oznacza to, że czas, który opływa od np. ruszenia myszką, do zobaczenia tego ruchu na ekranie, jest prawie zerowy i nawet najbardziej uważny człowiek nie jest go w stanie wychwycić.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Rodzaj sygnału | Opis | Ustawienia monitora | Wynik |
[PC] 1080p | Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD | dowolne | 9 ms |
[PC] 3840 x 1200@ 4:4:4 | Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) | dowolne | 9 ms |
Dziewięć milisekund oznacza, że monitor potrzebuje mniej więcej jedną milisekundę na całą obróbkę obrazu! Pozostałe 8 milisekund upływa na czasu transmisji połowy linii obrazu (pomiaru dokonujemy w centralnej części ekranu):
Kąty widzenia
Ze względu na zastosowaną matrycę VA kąty są zdecydowanie słabą stroną monitora. Tym bardziej, że matryca wybitna nie jest, nawet gdyby porównać ją w swojej kategorii. Na szczęście, przy normalnym korzystaniu z monitora nie jest to żadnym problemem, bowiem zakrzywiony ekran powoduje, że na każdą jego część patrzymy pod kątem prostym. Gdy jednak choć trochę zejdziemy z osi, to od razu następuje utrata nasycenia i kontrastowości obrazu.
Werdykt i rekomendacja
Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test
Dostępność Media Expert | |
---|---|
Model | Cena (w PLN) |
Monitor LENOVO Legion Y44W-10 | 3 999.00 zł |
Sprzęt do testów dostarczyła firma Lenovo
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
(4943)