Powrót

Jaki kupić telewizor do nowych konsol PlayStation 5 i Xbox Series X/S? Testujemy trzy modele z HDMI 2.1 w dobrej cenie

Nieuchronnie zbliżamy się do premier konsol nowej generacji. Już w listopadzie na polskim zadebiutują PlayStation 5 od Sony oraz Xbox Series X/S od Microsoftu. Jak zapowiadają producenci, konsole mają dostarczyć nam gry w rozdzielczości 4K, które będą mogły działać nawet w 120Hz. Oczywiście to szczyt marzeń gdyż standardem powinno być 4K@60Hz a pewnie dość często będziemy mieli do czynienia także z 30 klatkami na sekundę w natywnej rozdzielczości 4K. Aby jednak wykrzesać maksymalne możliwości nowych konsol, bez wątpienia będziemy musieli przygotować się na wymianę telewizora. Głównie mam tutaj na myśli granie w 120Hz, które będzie wymagać nowego portu HDMI 2.1. Chodzi oczywiście o rozdzielczość 4K gdyż Full HD 120Hz będzie nadal działać przez port HDMI 2.0 na większości telewizorów, które kupiliście w ostatnich latach. Które telewizory posiadają port HDMI 2.1, nie zrujnują naszej kieszeni a przy tym dostarczą na tyle wysoką jakość obrazu by godnie zaprezentować tytuły nowej generacji?

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń pomiarowych – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Jakie modele telewizorów z HDMI 2.1 wybraliśmy?

W przeglądzie na kolejnych podstronach tego wpisu znajdą się trzy telewizory, które posiadają port HDMI 2.1. Dodatkowo wszystkie z nich, mają niskie wartości input lag chociaż jak zawsze da się wyłonić najlepszy model. Wybraliśmy telewizory z najlepszym obecnie stosunkiem ceny do jakości obrazu i rozbudowanych możliwości pod konsole obecnej i przyszłej, nowej generacji:

Ceny tych telewizorów w najlepszych obecnie promocjach wyglądają następująco:

Model telewizora i dostępność:
Samsung QLED Q80T 4K 4499 zł
LG OLED CX 4K 6499 zł
Sony XH90 TRILUMINOS Display 4K 4299 zł

Zanim przejdziemy do każdego z tych modeli, odpowiedzmy sobie na kilka ogólnych pytań:

Co powinien posiadać telewizor do PlayStation 5 i Xbox Series X/S?

Telewizor do nowych konsol, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami aby komfortowo na nim grać oraz móc zobaczyć gry bliskie temu jak chcieli je nam przedstawić sami twórcy. Oczywiście idealnie by było, gdyby nasz nowy telewizor posiadał wszystkie poniższe cechy, jednak obecnie nie ma takiego na rynku. Warto więc starać się wybrać taki, który ma ich najwięcej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Telewizory z HDMI 2.1 do konsol i PC – aktualizowana lista

 

Badania w redakcji HDTVPolska

Co realnie daje nam port HDMI 2.1 w telewizorze?

Ważną kwestią jest to, jakie realne korzyści zyska gracz, który wyposaży się w telewizor z portem HDMI 2.1? Okazuje się, że większość z poniższych funkcji, jest spokojnie do osiągnięcia przez HDMI 2.0 jednak przyjęło się już, że opisywanie ich ma związek z najnowszym rozwiązaniem HDMI. Nie oznacza to też, że na telewizorze z HDMI 2.0 będą one dostępne. Wszystko niestety zależy od samego producenta, który wcale nie musi wykorzystać pełnego potencjału HDMI 2.0 jak np. dodanie do niego ALLM czy VRR. Jakie funkcje dla graczy mają bezpośredni związek z HDMI 2.0 i 2.1?

 

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku w czwartym kwartale tego roku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Kupujecie go więc na własną odpowiedzialność chyba, że na opakowaniu znajdzie się poniższe logo lub znak REFERENCJA naszego portalu:

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1 czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Niski input lag

Gdy kupujemy telewizor do konsoli czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość tym lepsza. Zwróćcie uwagę aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. Podobnie będzie z PS5 czy Xbox Series X/S. I nie jest tu ważne czy sama gra działa np. w natywnym 4K czy skalowanym. Chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. W tym momencie nie ma więc znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie tylko potrzebny przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli w naszych testach:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” XX ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Standardowy” XX ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” XX ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” XX ms

Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD

W cenie nawet poniżej 2000 zł dostaniemy telewizor do konsoli, wspierający rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość dla przyszłych posiadaczy PlayStation 5 oraz Xbos Series X/S. Jest to też wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczę też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie grania a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to tłumaczymy:

Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw (wide color gamut). O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Na poniższym filmie, dokładnie to tłumaczę:

Jak duży telewizor kupić do konsoli?

Nasz zaktualizowany kalkulator odległości od telewizorów z pewnością rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru rozmiaru telewizora, ale zaznaczmy jedną kluczową rzecz: praktycznie żaden telewizor nie będzie zbyt duży. Dlaczego? Wynika to z potwierdzonych badaniami wyliczeń, wedle których optymalna odległość widza od ekranu, pozwalająca w pełni cieszyć się obrazem w rozdzielczości 4K lub 8K, wynosi 1,5 cm na każdy cal ekranu.

>> PRZEJDŹ DO ZAKTUALIZOWANEGO KALKULATORA ODLEGŁOŚCI OD TELEWIZORA 2020 <<

Oznacza to, że – dla przykładu – kupując popularny obecnie 55-calowy wariant wybranego przez nas telewizora 4K, powinniśmy siedzieć od niego w odległości wynoszącej dokładnie… 1,10 metra! Mało, prawda? Konia z rzędem temu, kto faktycznie siada tak blisko tak dużego, zdawałoby się przecież, ekranu. Dlatego właśnie nie powinniśmy się bać wielkich przekątnych, takich jak 65″, 75″ czy 82″. Dodatkowo im wyższa rozdzielczość, tym bliższa pozycja, jaką powinniśmy zająć aby dostrzec detale obrazu wynikające właśnie z użytej rozdzielczości w wyświetlanym materiale wideo. Więcej na temat rozmiarów telewizora znajdziecie w powyższym linku.

82 cale to wcale nie tak dużo, a widoczny na zdjęciu gracz wcale nie siedzi za blisko! Źródło: https://twitter.com/FakesForge

Przypomnijmy jeszcze raz jakie modele telewizorów wybraliśmy do naszego zestawienia:

Model telewizora i dostępność:
Samsung QLED Q80T 4K 4499 zł
LG OLED CX 4K 6499 zł
Sony XH90 TRILUMINOS Display 4K 4299 zł
Samsung QLED Q80T 4K z DiRT 5 w 120Hz!
LG OLED CX 4K
Sony XH90 TRILUMINOS Display 4K

Na kolejnych podstronach przetestowaliśmy trzy powyższe modele pod kątem jakości obrazu 4K Ultra HD oraz dodatkowych funkcji dla graczy w które są wyposażone.


ZOBACZ TAKŻE: MagicLink 2.0. Najlepszy kabel HDMI na rynku? | TEST |


Samsung QLED Q80T 4K (55″)

Rozmiar: 49″, 50″,  55”, 65”, 75″, 85″ Śr. HDR w grach: 650 nitów (niższa wartość w 49″ oraz 50″), Odświeżanie: 120Hz (wersja 49″ – 60Hz) Matryca: LCD VA Aktualna cena: od 4499 zł

Samsung QLED Q80T 4K z DiRT 5 w 120Hz!

Co nowego zaoferował Samsung użytkownikom nowych telewizorów QLED na 2020 rok w tym w modelu Q80T? To m.in. technologie pomagające nam oglądać ulubione filmy czy wydarzenia sportowe w komforcie i jakości, która powinna zadowolić nawet wybrednych widzów.

Model Q80T jest bezpośrednim następcą ubiegłorocznego Q70R (nasz fachowy test znajdziecie tutaj) i to z tym telewizorem należy go dziś porównywać.

Input lag:

W przypadku najnowszego Samsunga Q80T, ustawienia związane z graniem na konsoli znajdują się w menu “opcje”. Warto zaznaczyć, że jest to najbardziej rozbudowane menu tego typu ze wszystkich dostępnych telewizorów na rynku. Samsung zaczyna się tutaj zbliżać do rozwiązań stosowanych w monitorach co cieszy, gdyż telewizory mają ogromny potencjał a ich zaletą jest oczywiście ogromny rozmiar w stosunku do (z reguły) małych monitorów. W menu znajdziemy znane z ubiegłych lat opcje jak “Ustawienia gry Motion Plus” czy “FreeSync” ale mamy także funkcję “Dynamiczny korektor czerni”, która (na wzór funkcji z monitorów gamingowych) sztucznie uwypukla detale w czerni, by było lepiej widać przeciwnika.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 10 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 10 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 10 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[GRY] 4K / 1080p + upłynniacz
Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Gra” 20 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 76 ms

Zacznijmy od pomiarów i wyników input lag czyli najważniejszego elementu podczas grania – szczególnie w dynamiczne gry wymagające szybkiej reakcji między padem a tym co dzieje się na ekranie telewizora. Od 2 lat telewizory Samsunga wykazują tutaj bardzo dobre wyniki i nie inaczej jest w przypadku modeli QLED 2020 w tym Q70T. Właściwie mamy tutaj wartości rekordowe, bo 10ms to prawie najmniej ile można fizycznie osiągnąć. Mając na uwadze, że od wysłania sygnału, do “narysowania” środkowej linii upływa 8 milisekund na samą transmisję, wygląda na to, że sam TV od siebie dodaje zaledwie 2ms! To już poziom niektórych monitorów dedykowanych dla graczy!

Dead or Alive 6 z aktywnym VRR na Xbox One X

Jakie dodatkowe funkcje dla graczy wspiera Q80T?

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK (HDMI 4)
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Jak widać powyżej, Samsung obsługuje większość przydatnych funkcji dla graczy ważnych w 2020 roku oraz kolejnych gdy na rynku pojawi się 9 generacja konsol. Użytkownikowi będzie wygodnie, gdy tryb “gra” samoczynnie się uruchomi, a obsługa 4K@120Hz czy 1440@120Hz sprawia, że ekran jest gotowy na konsole Xbox Series X/S oraz PlayStation 5.

Dirt 5 będzie wspierać 120fps w Full HD – Q80T wspiera taką rozdzielczość

Obecne konsole (Xbox One X) bez żadnego kłopotu wykrywają owe funkcje i wykorzystują np. VRR. Kwestią dyskusyjną jest, czy jest ona przydatna w momencie, gdy posiadamy upłynniacz w trybie gra, który jest w stanie konwertować każdy tytuł do około 60 klatek!

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Dwa lata temu, w telewizorach Samsung, pojawiła się funkcja, która zasługiwała na miano prawdziwego przełomu. Chodzi oczywiście o możliwość użycia systemu upłynniacza w trybie Gra! W tym roku także w zakładce znajdziemy dedykowane do tego opcje:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

Zalety zastosowania systemu wyglądają naprawdę imponująco. Nadal zastanawiające jest dlaczego żaden z innych producentów nie poszedł taką, rewolucyjną ścieżką? Możliwe, że problem jest nadal w odpowiednio szybkim procesorze obrazu, który udało się Samsungowi zbudować. Upłynniacz jest funkcją znacząco podwyższającą wartość input lag i tworzenie trybu “Gra” polega przede wszystkim na zablokowaniu tej funkcji. Na rynku były w prawdzie telewizory, które z upłynniaczem miały niewielką wartość opóźnienia np. ok. 50ms, co pozwalało pograć np. w gry wyścigowe, ale w strzelankach już było irytujące.

Samsung Q80T natomiast, wraz z upłynniaczem, ma opóźnienie na poziomie 20ms. Jest to wciąż wartość mieszcząca się w najbardziej rygorystycznym progu – “placebo”, zaś algorytm jest stuningowany i zapewnia prawie tak małe rozmycie jak przy oglądaniu np. sportu w normalnym trybie obrazu. Zobaczmy teraz jakie korzyści, w kontekście odwzorowania ruchu niesie za sobą system Motion Plus w grach:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Auto Motion Plus: Wyłączony Auto Motion Plus: Włączony (10/10)

Jak widzimy obraz w grach staje się znacznie wyraźniejszy przy wszystkich ruchach kontrolerem. Dzięki temu łatwiej np. wcelować w przeciwnika. Moim zdaniem funkcja ta znacząco poprawia jakość i jest dużo cenniejsza niż chociażby VRR (np. FreeSync).

W praktyce, największy efekt “wow” uzyskamy oczywiście gdy odpalimy upłynniacz w grze, która działa w 30fps. Serio, złudzenie jest na tyle mocne, że mamy obraz, który wygląda “prawie jak w 60fps”. Nie jest to oczywiście takie samo 60fps jak natywne ale na oko to wygląda jak 30-50% efektu z 60fps. Najgorzej gdy po chwili chcemy wyłączyć upłynniacz. Wtedy dopiero widzimy jak np. Forza Horizon 4 szarpie. Notabene to doskonały tytuł na testy trybu Motion Plus Gra. Przypomnę, że możemy tam zagrać w natywnym 4K 30fps, który z trybem Samsunga jest mocno zbliżony do 60fps. Albo np. God of War i jego tryb 4K 30fps. Tutaj zobaczymy zdecydowaną poprawę ostrości obrazu i praktycznie brak smużenia. No właśnie. Ciekawa więc nastała sytuacja gdy to telewizor za pomocą swojej mocy obliczeniowej jest w stanie znacznie poprawić efekt płynności w grze a nie sama konsola

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

Funkcja Korektor czerni

Opcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

Tu konfigurujemy tryb “Gra

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Samsung wspiera natywną rozdzielczość 4K. Średni poziom jasności HDR wynosi 650 nitów. Jest to wysoka wartość, która pozwala zasmakować realizmu z jakim mamy do czynienna w przypadku sygnału UHD. Telewizor wspiera szeroką paletę barw a jej pokrycie wynosi 93%. Zobaczymy więc na nim bardziej nasycone kolory w grach, które to wykorzystują. Podsumowując jest bardzo dobrze a gry w 4K Ultra HD będą się prezentować dużo lepiej niż w trybie Full HD SDR.

Kup teraz

Samsung Q80T

Sprawdź cenę


PIERWSZE WRAŻENIA: Samsung Q80T: jak spisuje się tegoroczny 4K TV QLED? Mamy pierwszy poważny test i opinię


LG OLED CX 4K (55″)

Rozmiar: 55”, 65”, 77″ Śr. HDR w grach: 615 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: OLED Aktualna cena: od 6499 zł

LG OLED CX

Firma w tym roku bardzo mocno stawia na graczy i chwali się na każdym kroku, że nowe telewizory OLED są stworzone właśnie dla nich. Zobaczmy więc dlaczego i czy jest to prawdą. Na początek zobaczmy najważniejsze cechy charakterystyczne telewizorów LG OLED TV na 2020 rok:

Telewizor posiada aż 4 porty HDMI 2.1

Input lag

LG OLED CX posiada dedykowane tryby “Gra” z krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR. Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4 i, co jest dużą tegoroczną zmianą, – matryca nie jest już ograniczana do 8 bitów. Gradacja w prawdzie jest trochę pogorszona, ale spokojnie można podawać treść HDR z komputera PC i wygląda to dobrze. Jak będzie przy pełnym sygnale 4K czas pokaże (póki co nie ma źródeł z HDMI 2.1).

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własne” 82 ms

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć. Szkoda, że nadal nie wprowadzono funkcji poprawiającej ruch w grach przy zachowaniu niskiego laga. W tym momencie wynosi on aż 82 ms więc raczej będzie odczuwalny dla większości graczy. Warto jednak mimo wszystko zrobić test na własną rękę: znam wiele osób, którym to nie przeszkadza a poprawa ruchu znacząco wpływa na wygląd gry np. w 30fps.

Jakie dodatkowe funkcje dla graczy wspiera LG OLED CX?

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.
Telewizor posiada porty HDMI 2.1. Zagramy więc w przyszłości w gry 4K/120fps lub w Full HD/120fps

LG OLED55CX jest perfekcyjnie przygotowany na przyszłość ze względu na obecność portów HDMI 2.1 i wszystkich funkcji dla graczy związanych z nimi. Chodzi o możliwość podania sygnału 120Hz w 4K, Variable Refresh Rate (VRR) czy Auto Low Latency Mod (ALLM). Funkcja ALLM (tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli). Telewizor posiada także wsparcie dla NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync, które zostało niedawno dodane w formie aktualizacji oprogramowania. Podsumowując: mamy wszystko oprócz niskiego laga w trybie z upłynniania obrazu. LG obok Samsunga to obecnie czołówka pod względem dodatkowych funkcji pod konsole i PC. Obie firmy idą łeb w łeb aby skraść serca graczy na całym świecie i skusić ich do zakupu właśnie swoich produktów.

Wsparcie dla 4K Ultra HD

LG OLED Cx wspiera natywną rozdzielczość 4K. Średnia jasność HDR jest dość wysoka i wynosi 615 nitów. Gwarantuje to pokaz możliwości HDR w tytule, który go wspiera na bardzo dobrym poziomie, szczególnie, że to OLED więc tutaj nawet nieco niższe wartości HDR będą lepiej oddane na ekranie niż analogiczna wartość na telewizorze LCD. Pokrycie szerokiej palety WCG to oczywiście 99%. Na CX zobaczysz to co najlepsze z technologii 4K Ultra HD.

Kup teraz

LG OLED CX

Sprawdź cenę


PEŁEN TEST: LG OLED CX | TEST | Przełom w telewizorach OLED związany z odwzorowaniem ruchu – prawie jak realne 200Hz!


Sony XH90 TRILUMINOS Display 4K (55″)

Rozmiar: 55″, 65″, 75″, 85″ Śr. HDR w grach: 520 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: LCD VA (TRILUMINOS Display) Aktualna cena: od 4299 zł

Sony XH90 to jedyny telewizor ze stawki, który za moment ma otrzymać aktualizację, która odblokuje porty HDMI 2.1. Ze wstępnych przypuszczeń wynika, że będą to dwa złącza. Jednak potwierdzi się to dopiero gdy pojawi się stosowna aktualizacja. Dlatego też, będziemy musieli przetestować ten model drugi raz pod kątem znanych Wam już dodatkowych funkcji jak np. VRR czy ALLM .

Najważniejsze cechy nowego modelu XH90 to:

Input lag

W Sony XH90 zaoferowano dwa tryby przystosowane do grania, lub współpracy z komputerem. Pierwszy z nich to “Gra”, a drugi “Grafika”. W praktyce nie ma różnicy z którego z nich skorzystamy. Oba oferują opóźnienie na tym samym poziomie, oraz reprodukcję chromy 4:4:4, by drobne kolorowe czcionki były czytelne.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 16 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własne” 91 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “Gra” i “Grafika”

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć. Jednak do niskich poziomów input lag zdążyliśmy się już przyzwyczaić i jest to niejako obowiązek w obecnych modelach telewizorów a nie coś co ma robić wrażenie. Od 2020 roku zwracamy baczną uwagę na szereg innych funkcji, które poprawiają komfort grania, szczególnie w dobie premier konsol nowej generacji jak PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Jak więc wyposażony jest pod tym względem najnowszy XH90?

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. wymaga aktualizacji FW
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. wymaga aktualizacji FW
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) wymaga aktualizacji FW
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE (działa w 60Hz)
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. NIE

Sony XH90 zapowiada się dosyć obiecująco, ale dopiero w przyszłości. Ekran wyposażono w złącza HDMI 2.1, pozwalające podać sygnał 4K 120Hz (a to najważniejsza funkcja), jednak na chwilę obecną nie da się tego zrobić. Analogicznie nie działają inne udogodnienia wzięte z nowej specyfikacji złącza. No cóż, pożyjemy zobaczymy. Skoro producent obiecał to mała jest szansa, by się z tego nie wywiązał, aczkolwiek żaden konkretny termin nie padł. W tej chwili Xbox rozpoznaje następujące funkcje:

Upłynniacz w trybie “Gra”

Telewizor Sony pozwala używać systemu upłynniacza podczas grania na konsoli, bez wzrostu wartości input lag. Jego działanie jest jednak inne niż w filmach. Nie ma interpolacji (która na pewno wydłużałaby czas reakcji), tylko inna modulacja podświetlenia. Pozwala ona uzyskać bardziej wyraźny kontur, ale staje się on powielony:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Motionflow: Wyłączony Motionflow: Własne

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Sony XH90 wspiera natywną rozdzielczość 4K. Średnia jasność HDR jest dość wysoka i wynosi 520 nitów. To wartość, która gwarantuje pokaz możliwości HDR w tytule, który go wspiera na bardzo przyzwoitym poziomie. Pokrycie szerokiej palety WCG to oczywiście 92%.

Kup teraz

Sony XH90

Sprawdź cenę


PEŁEN TEST: Sony XH90 | TEST | Według Sony, to telewizor idealny do PlayStation 5. Sprawdzamy!


Telewizor do konsoli i PC? Przeczytaj więcej:

(40744)