Skocz do zawartości
apatch

HP@L.4.1 sprzętowa akceleracja w materiałach x.264

Rekomendowane odpowiedzi

Do napisania tego tematu zabierałem się już dłuższy czas, jednak zabrałem sie za temat dopiero po zweryfikowaniu przedstawionych danych. ;)

W końcu wyjaśnił się temat braku wsparcia akceleracji sprzętowej na kartach graficznych z serii HD 2400/Geforce 8400 i wyższych podczas odtwarzania materiałów zakodowanych przy użyciu x.264.

Dostępne dotychczas re-enkody o rozdzielczościach 720p i 1080p w kontenerze mkv najczęściej były tworzone przy użyciu wyższego profilu kodowania x.264 HP@L.5.1 lub w inny sposób przekraczały specyfikację standardowego kodowania HP@L.4.1.

[url="http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC"]Link do Specyfikacji profili kodowania[/url]

Profil HP@L.5.1 powinien być standardowo używany przy rozdzielczościach UHDTV :) , natomiast wszystkie oficjalnie dostępne materiały HDTV czy to na nośnikach Blu-ray/ HD DVD czy przekazy satelitarne HD używają kodowania w profilu HP@L.4.1 lub niższym.

Ogólna specyfikacja HP@L.4.1 z pewnymi dodatkowymi ograniczeniami, pozwalająca uzyskać akcelerację sprzętową karty graficznej podczas odtwarzania materiałów x.264 przy uzyciu kodeka Cyberlink H264 Video Decoder, a także zapewniająca sprzętową kompatybilność w stacjonarnych odtwarzaczach typu NMT, takich jak : Popcorn Hour, Dune HD, iStar …
Chociaż wymienione wyżej modele za sprawą najnowszej wersji firmware wspierają także kodowanie o profilu HP@L.5.1 to jeśli mamy do wyboru wybóru kilka wersji re-enkodów bezpieczniej jest wybrać wersję o profilu HP@L.4.1.


edit : po uwadze użytkownika Pampalini :)

Użycie profilu 4.1

"Number of Reference Frames
The number of reference frames you use in your encode is restricted by the resolution of the video.
Below is a list of common HD resolutions, use it to work out the maximum number of reference frames "

|-----------|---------|

|Resolution | no. ref |

|-----------|---------|

| 1280x544 | 12 |

| 1280x720 | 9 |

| 1920x800 | 5 |

| 1920x816 | 5 |

| 1920x1080 | 4 |

|-----------|---------|



Odznaczenie użycia klatek P4x4 przy funkcji makrobloków


Po kilku testach przy użyciu kodeka Cyberlink H264 Video Dekoder w programie MPC i odtwarzaniu materiałów 720p i 1080p zakodowanych w poprawnym profilu HP@L.4.1 , obciążenie CPU wahało się od 5 % do 20 %.

W praktyce by uzyskać identyczną jakość obrazu przy profilu HP@L.4.1 jak przy profilu HP@L.5.1 wystarczy poświęcić małą marginalną ilość bitratu, za to zyskujemy większą zgodność z odtwarzaczami stacjonarnymi i akcelerację DVXA
HP@L.4.1 daje nam do dyspozycji maksymalny bitrate 50 Mbit/s co się pokrywa ze specyfikacją płyt BD zakodowanych przy użyciu AVC.

Przyznam że temat mocno uprościłem, pomijając zbędne szczegóły techniczne a na enkodowaniu znam się słabo więc jeśli ktoś się czuje na siłach by temat uzupełnić lub poprawić (już nawet chyba wiem kto to będzie ;-) ) to zapraszam.

[url="http://forum.doom9.org/showthread.php?t=132924"]KLIK[/url]

[url="http://www.binsearch.info/viewNFO.php?oid=24073097"]KLIK[/url]





Pozdrawiam
apatch

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='apatch' post='85477' date='13.02.2008, 13:18 ']Użycie profilu 4.1 – maksymalna ilość klatek kluczowych użytych do kodowania materiału o danej rozdzielczości.[/quote]
Raczej masz na myśli maksymalny interwał pomiędzy kolejnymi klatkami kluczowymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy da się jakoś zamienić (przekodować) profil 5.1 na 4.1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lm81' post='85559' date='13.02.2008, 20:56 ']A czy da się jakoś zamienić (przekodować) profil 5.1 na 4.1?[/quote]

Odpowiadam sam sobie na pytanie >>> Program do zmiany profilu nazywa się [b]IDC Changer v0.2.

[/b]Znalazłem też program który dostarcza bardzo dużo informacji na temat plików mkv >>>[b] AVInaptic

[/b]Programy darmowe i łatwo je znaleźć przez Googla.
Zauważyłem, że ostatnio filmy HD coraz częściej pojawiają się z profilem 4.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu jest dokładny opis procedury [url="http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=972503"]KLIK[/url] i trochę więcej na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odsłona tematu, tym razem Media Player Classic Home Cinema ze swoimi wewnętrznymi kodekami (zmodyfikowane biblioteki FFDShow w wersji xxl) i wspomaganiem DXVA dla materiału HP@L.4.1 i nie których w HP@L.5.1 (w większości 720p)

[url="http://forum.doom9.org/showthread.php?t=123537"]LINK[/url]

[url="http://rs339.rapidshare.com/files/94552813/mpc-hc.and.filters.r421.zip"]Build 421 with filters[/url]

[url="http://rapidshare.com/files/94855114/mplayerc.hc.r422.rar.html"]Build 422 with filters[/url]

[color="#FF0000"][size=3][b]EDIT: dopiero teraz zauważyłem że dałem link tylko do poprawionego exeka MPC HC , a należy wypakować cały "Build 421 with filters" i następnie uaktualnić wersją "Build 422 with filters"[/b][/size][/color]



Filtr MPC-VideoDecoder.ax dekoduje AVC, VC-1, Xvid z dźwiekiem AC3, DTS, AAC w AVI, MKV, MP4 i może być używana w zewnętrznych playerach. ;)

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za info. U mnie cos niebrdzo proca odciaza (przynajmniej slynne Planet Earth, scena z ptakami w 1080P ze zmenionym profilem 5.1 na 4.1)
WinXP Pro, GF 8800GT (wersje na GPU G92, czyli juz z PureVideoHD) Edytowane przez embrion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W MPC HC pod Win XP musi być wybrany renderer VMR9 Renderless lub Overlay , pod Vistą - EVR.

Wspomaganie DXVA działa dla plików AVC (czyli H.264/x.264) z kartami Nvidii 8x00 (starsze model 8800 GTS się raczej na to nie łapią ) a dla karta Ati HD2xxx/3xxx działa DXVA dla plików AVC i VC-1 .

Przetestuj na innym rendererze, na aktywnym filmie wybierz prawym mysz filtr MPC-VideoDecoder i zobacz czy DXVA jest aktywne, tu masz przykład nieaktywnego.

[url="http://www.imagebam.com/image/5ebc2c3172248"]LINK[/url]


Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='apatch' post='86902' date='20.02.2008, 08:19 ']Tu jest dokładny opis procedury [url="http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=972503"]KLIK[/url] i trochę więcej na ten temat.[/quote]
Temat interesujący.
Jednak po próbie przerobienia jednego pliku HP@L.5.1 na HP@L.4.1 okazało się, że wzrosła objętość pliku o ponad 16 MB i przekroczyło to dostępne miejsce na płycie DVD. :)
Dodatkowo framerate z 23.975986 zostało zmienione na 23.809524 a to już zaczyna sie robić niebezpiecznie. ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Predator.1987.BluRay.1080p.DTS.x264.dxva-EuReKa

mozna dopalic grafika co daje znac o sobie sama tytul ;)

jak ktos nie wierzy moge dac screeny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S2k2 to i tak mała różnica w rozmiarze, można skrócić napisy końcowe tnąc je w mkvtoolnix, i tak już się przecież nie będzie seedowało nigdzie takiego materiału ze zmienionym profilem.

A ripów jest coraz więcej choć nie wszystkie są poprawnie tagowane, czasami można to rozpoznać jedynie po opisie ilości klatek B (grom go wie jak to się dokładnie nazywa ;) )


30 Days of Night 2007 1080p BluRay DTS x264-SS

"x264 [info]: mb I I16..4: 2.1% 97.6% 0.3%
x264 [info]: mb P I16..4: 0.0% 6.7% 0.0% P16..4: 58.1% 24.4% 8.6% 0.0% 0.0% skip: 2.2%
x264 [info]: mb B I16..4: 0.0% 0.2% 0.0% B16..8: 16.1% 0.8% 1.2% direct: 2.1% skip:79.5%"

Na szczęście większość najnowszych enkodów od najlepszych grup takich jak : CtrlHD , ESiR czy nawet scenowy hV ma profil HP@L.4.1 i wszystko wskazuje na to że nie długo stanie sie normą.
Jasne że są sytuacje w których lepiej użyć profilu HP@L.5.1 ale rzadko jest to warte zachodu , tracąc przy tym kompatybilność sprzętową.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie działa rewelacyjnie różnica w obciążeniu procesora to 80% na PIV 2.8HT i ATI HD2600XT, działa również w nakładce Media Center

[url="http://www.imagebam.com/image/2f54ff3704421"]Z użyciem DXVA[/url]

[url="http://www.imagebam.com/image/f409283704420"]Bez DXVA[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam małe pytanko troszkę z innej beczki.

Stawiałem od nowa Windows XP i musze poinstalowac od początku wszystkie kodeki.

Jaki pack teraz najlepiej zainstalowac i co i jak poustawiać?

Dzieki za pomoc.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znienawidzony k-lite mega codec pack, tyle że masz przy instalacji wiele opcji do wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja instaluję CCCP, ale nie pełne - nie potrzebuję realmedia i QT, więc je odznaczam. Ogólnie uważam, że im mniej poinstalowanych kodeków to lepiej, bo jest porządek i nie dochodzi do konfliktów (idealnie byłoby gdyby w systemie był zainstalowany jeden kodek do jednego typu "medium" - do plików .mkv aktualnie używam trzech dekoderów video i dwóch audio, bo się bawię ustawieniami i jak czasem namieszam to dwa dni to odkręcam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po swiezym postawieniu visty zainstalowalem w sumie 4 zeczy:
1.KMPLAYER
2. PowerDVD 7 Ultra
3. CoreAVC
4. AC3Filter

KMplayer zkonfigurowalem nastepujaco:
Video kozysta z CoreAVC dla H.264 AVC1 lub Cyberlinka (nie zauwazylem roznicy w wykozystaniu procesora miedzy CoreAVC a Cyberlinkiem - moze cos jeszcze trzeba dokonfigurowac w kodekach....w cyberlinku ustawione jest kozystanie z DXVA itp. karte mam zintegrowana na plycie glownej Gigabyte GA-73PVM-S2H - GeForce 7100/nForce 630i )
Audio kozysta z zewnetrznego kodeka AC3Filter - podlaczone przezz SPDIF z amplitunerem CA540v3

Do ogladania mkv to wszystko spokojnie wystarcza :)

Edytowane przez byczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]1.KMPLAYER
2. PowerDVD 7 Ultra
3. CoreAVC
4. AC3Filter[/quote]

Używam dokładnie takie samego zestawu. Odpowiednio skonfigurowany KMPlayer wszytko załatwia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wtam
używam MPC HC, po załaczeniu opcji DXVA w oknie z filtrem pojawia sie informacja [quote]H.264 bitstream decoder, no FGT[/quote] i na tym sie kończy. Obraz nie startuje, ciągle jest na 00.00s wie ktoś o co biega?
PS. grafika to NV8400 GS, laptop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[i][quote name='byczy' post='90604' date='12.03.2008, 10:31 ']ja po swiezym postawieniu visty zainstalowalem w sumie 4 zeczy:
1.KMPLAYER
2. PowerDVD 7 Ultra
3. CoreAVC
4. AC3Filter

KMplayer zkonfigurowalem nastepujaco:
Video kozysta z CoreAVC dla H.264 AVC1 lub Cyberlinka (nie zauwazylem roznicy w wykozystaniu procesora miedzy CoreAVC a Cyberlinkiem - moze cos jeszcze trzeba dokonfigurowac w kodekach....w cyberlinku ustawione jest kozystanie z DXVA itp. karte mam zintegrowana na plycie glownej Gigabyte GA-73PVM-S2H - GeForce 7100/nForce 630i )
Audio kozysta z zewnetrznego kodeka AC3Filter - podlaczone przezz SPDIF z amplitunerem CA540v3

Do ogladania mkv to wszystko spokojnie wystarcza :)[/quote]
[/i]

To po co instalujesz PowerDVD 7 Ultra skoro korzystasz tylko z CoreAVC.
KMPLAYER-a też nie musisz instalować. Jest wersja pełna bez instalacji.

Uważam, ze dobry procesor załatwi sprawę.

AS.

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Komunikat "H.264 bitstream decoder, no FGT" oznacza no Film Grain Technology czyli z tego co rozumiem że nie są używane w sterownikach karty funkcje odszumiania i dobrze.

Zerknij tutaj [url="http://tibrium.neuf.fr/DXVASupport.html"]KLIK[/url] pewne wymagania muszą być spełnione, tu są [url="http://www.zshare.net/download/9829764ac32dd6/"]KLIK[/url] najnowsze biblioteki EVR przerobione pod XPka, wrzucić do windows/system32 i zarejestrować.

Nowy EVR nie jest konieczny ale może pomóc, wszelkie laptopowe chipsety takie jak NV8400 GS mogą robić problemy więc zalecane są najnowsze sterowniki do nich.


@byczy

Nie sugeruj się wyborem kodeka pod KMP bo mimo tego może on używać własnego wbudowanego opartego na libavcodec, a pewność ze korzysta z tego co trzeba będziesz miec dopiero jeśli na aktywnym filmie klikniesz drugim myszy i w filters te filtry będą rzeczywiście aktywne, czesm uzycie danego kodeka trzeba dodatkowo wymuszać w KMP.

Obciążenie CPU w KMP także o niczym nie świadczy jest ono w każdym przypadku większe niż w MPC, do tej pory nie udało mi się prawidłowo skonfigurować mpcvideodec.ax pod KMP , obciązenie CPU jest o wiele za duże.

@andsie1

Niestety hardware to nie wszystko , bez prawidłowego konfigu rozłożysz nawet najsilniejszy sprzęt na łopatki a efekt będzie tragiczny i nie pomoże nawet C2D Quad z Radkiem 3870.



Pozdrawiam Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='apatch' post='96109' date='10.04.2008, 18:59 ']Obciążenie CPU w KMP także o niczym nie świadczy jest ono w każdym przypadku większe niż w MPC, do tej pory nie udało mi się prawidłowo skonfigurować mpcvideodec.ax pod KMP , obciązenie CPU jest o wiele za duże.

Pozdrawiam[/quote]
Korzystam z jednego i drugiego odtwarzacza i nie zauważyłem zwiększenia CPU przy KMP w stosunku do MPC.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='96107' date='10.04.2008, 18:56 ']To po co instalujesz PowerDVD 7 Ultra skoro korzystasz tylko z CoreAVC.
KMPLAYER-a też nie musisz instalować. Jest wersja pełna bez instalacji.[/quote]

Może chce oglądać HD-DVD i Blu-ray?

[quote name='andsie1' post='96107' date='10.04.2008, 18:56 ']Uważam, ze dobry procesor załatwi sprawę.[/quote]

Załatwi, ale jak sam dobrze wiesz, są urządzenia dedykowane do spełniania pewnych funkcji i karta graficzna ma wyspecjalizowane układy dekodowania video a procesor który jest uniwersalnym urządzeniem radzi sobie z tym kiepsko. Więc skoro nowoczesne karty tak czy tak oferują akcelerację dekodowania video to po co obciążać niepotrzebnie procesor powodując jego niepotrzebne nadmierne wykorzystanie i wydzielanie nadmiernych ilości ciepła?

Oprócz tego nie każdy chce zmieniać procesor, bo to często wiąże się ze zmianą płyty głównej, czyli ogólnie mówiąc kończy się problemami. A tak wsadzasz ATI HD2600 i po sprawie. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='96141' date='10.04.2008, 20:39 ']Oprócz tego nie każdy chce zmieniać procesor, bo to często wiąże się ze zmianą płyty głównej, czyli ogólnie mówiąc kończy się problemami. A tak wsadzasz ATI HD2600 i po sprawie.[/quote]
Nie do końca po sprawie.

Mam kartę HD2600 i procesor Intel D950 (dwurdzeniowy) 3,4 GHz, podkręcony do 3,9 Ghz i wszystko nie chodzi tak jak potrzeba.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='96149' date='10.04.2008, 20:48 ']Nie do końca po sprawie.

Mam kartę HD2600 i procesor Intel D950 (dwurdzeniowy) 3,4 GHz, podkręcony do 3,9 Ghz i wszystko nie chodzi tak jak potrzeba.[/quote]
No to może właśnie masz coś źle skonfigurowane? I po to Apatch napisał co i jak. Bo ludzie na forach raportowali że na wersji AGP HD2600 HD-DVD i Blu-ray chodzi nawet na Bartonach 3200+ (z PowerDVD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
To mój pierwszy post na tym forum.Chciałbym sie dowiedzieć czy istniej możliwośc wsparcia sprżętowego dla pliku nagranego z satelity o rozszerzeniu TP0 który to prawdopodobnie jest plikiem TS ale chy7ba nie do końca ponieważ nie można go odtworzyc np w najnowszym powerDVD
Chodzxi mi o najpopularniejsze odtwarzacze tj KMP i MPC.
I moje drugie pytanie dotyczy zmiany ścieżki dźwiękowej w tych plikach.Zmoich obserwacji wynika że nie ma takiej możliwośći.Z czego to wynika że ww odtwarzacze nie mają możliwości zmiany ścieżki dźwiękowej w tym konkretnym formacie?Ciekawośc mnie zżera
Bardzo dobrze natomiast radzi sobie z tym Nero i na całe szczęście ma jeszcze możliwośc otworzenia zewnętrznych napisów.Mozhttp://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=9330
ktośsie orientuje jak to jest naprawdęz tym rozszerzeniem?
Pozdrawiam Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...