Jump to content
Sign in to follow this  
Gmeru

Bezprzewodowość HD co raz bliżej? Technologie WiHD i HDAV

Recommended Posts

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img]Dość dużo zaczęło się dziać w temacie prób wprowadzenia "bezprzewodowości" między np. odtwarzaczem HD a samym telewizorem. Na razie na czoło wysunęły się dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to WirelessHD version 1.0. - technologia zapowiadana już pod koniec 2006 roku. Co zmieniło się przez ostatnie 14 miesięcy? Drużyna marzzeń HD :) czyli Intel, LG, Matsushita (Panasonic), NEC, Samsung, SiBEAM, Sony i Toshiba zaprosiły do współpracy ponad 40 kolejnych firm. W tym czasie udało im się także uzyskać zgodę od MPAA [url="http://www.mpaa.org/"]MPAA[/url] na współpracę nad systemem ochrony danych podczas przesyłu bezprzewodowego. Okazuje się, że w tym roku może nadejść następca złącza HDMI, które jak już wiemy po dzisiejszych newsach nie wszyscy lubią :). Przesył danych w WHD może dojść nawet do 4Gbps! Jak wynika z raportów większość urządzeń znajdujących się na rynku będzie mogło bez problemu współpracować z tą technologią. To pierwsza technologia bezprzewodowego przesyłu HD, nad którą pracuje całe środowisko

[center][img]http://img239.imageshack.us/img239/7158/wirelesshdlogoga0.jpg[/img][/center]

Oczywiście bez konkurencji się nie obyło. Oprócz WiHD, rynek atakuje także druga technologia, pod postacią znanej doskonale firmy Sigma Design. Technologia nazywa się HDAV (Wireless HDAV). Tym razem Sigma zaprosiła do współpracy firmę Fujitsu. Razem zapowiedzieli pokazanie efektów na zbliżającym się CES. Z ciekawostek warto wspomnieć, że HDAV obsługuje np. bezprzewodowe H.264.,a transmisja może odbywać się na odległość 10 metrów. Technologia będzie oparta na chipie Fujitsu's MB86H51, kodeku Sigma Designs' SMP8634 Secure Media Processor decoder oraz chipie UWB Windeo. Standard HDAV oparty jest na technologii bezprzewodowej WiMedia, która wcześniej nie obsługiwała przesyłu HD, teraz (dzięki kodekowi od Fujitsu) stało się to możliwe.

[center][img]http://img181.imageshack.us/img181/5784/1208smp8630bf9.jpg[/img][/center]

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to jest super news. Tego mi jedynie brakuje w moim HTPC HD :-).

Pozdrawiam

braavoo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grupa WirelessHD ogłosiła, że prace nad specyfikacją bezprzewodowego przekazu wideo w wysokiej rozdzielczości zostały zakończone. Prezentacja nowej technologii zapowiadana jest na początek 2008 roku.
WirlelessHD 1.0 lub krócej WiHD – taką nazwę nosi standard bezprzewodowego przesyłania filmów HD, który będzie używał ogólnie dostępnej częstotliwości 60GHz. Znajdzie zastosowanie w rozmaitych urządzeniach, takich jak telewizory, odtwarzacze HD, kamery, czy konsole do gier.

Odpowiedzialna za rozwój technologii organizacja WirelessHD zrzesza takie firmy jak Intel, LG, Panasonic, NEC, Samsung, SiBEAM, Sony oraz Toshiba. Choć powstają konkurencyjne technologie bezprzewodowe, grupa WirelessHD ma z pewnością najsilniejsze zaplecze przemysłowe.
Za:
[url="http://media2.pl/technologie/31752-bezprzewodowy-sygnal-wysokiej-rozdzielczosci.html"]http://media2.pl/technologie/31752-bezprze...zielczosci.html[/url]
Pozdrawiam
Tery777

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciekawe kiedy zaczną się pojawiać pierwsze poważne publikacje na ten temat bo zastanawiam się czy nie wziąć sobie WiHD jako temat pracy inżynierskiej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...