Skocz do zawartości
Gmeru

Czy kabel HDMI jest takim dobrym rozwiązaniem?

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img]Kabel HDMI - sposób połączenia większości urządzeń obsługujących sygnał HD. Czy jest taki doskonały jak go wszyscy opisują? W Stanach wypowiedzieli się ludzie zajmujący się profesjonalnym montażem kina domowego, którzy są zrzeszeni w grupie CE Pro ([url="http://www.cepro.com/"]CEPro[/url]). Okazuje się, że są oni sceptycznie nastawienia do standardu HDMI. 60% z nich wskazuje wiele wad z którymi muszą walczyć na co dzień: niesatysfakcjonująca jakość obrazu, słabe wykonanie, mimo wszystko droga dystrybucja czy ciągłe problemy z HDCP. Wystarczy przeczytać kilka cytatów:

"Standard nie jest standardowy. Zbyt wiele typów HDMI" powiedział Mike Oborny z DM Home Entertainment w Carrollton, Texas"

"HDMI to cierpienie! HDCP powoduje zbyt dużo problemów. Kable są często słabo wykonane (wtyczki) a dystrybucja dość droga w stosunku do kabli component" powiedział Jerry Szycer z XenHome

Ale 40% osób jest jednak za tym rozwiązaniem. To i tak dużo!

"HDMI jest dużo prostszym rozwiązaniem, droższym ale zapewniającym wysoką jakość obrazu i dźwięku" -
Sammy Falletta z Interactive Security Technologies w San Marcos, Texas.

Najlepsze jest to, że Pan Sammy nadal używa jednak kabli component ze względu chociażby na cenę.


[center][img]http://img132.imageshack.us/img132/4458/hdmicomponentsmvz7.jpg[/img][/center]

Dla tych, którzy chcą przeczytać ciekawy artykuł w całości zapraszam tutaj: [url="http://www.cepro.com/article/hdmis_time_has_come_but_integrators_still_weary/#When:15:11:00Z"]www.cepro.com[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
HDMI z BlueRay albo HDDVD jak najbardziej.
Z TVHD Sat tylko i wylacznie component.
Dlaczego ?
Z plyty raczej nie trzeba niczego poprawiac.
Z sat zawsze bedzie sygnal slabszy i elektronika tv moze czesto cos polepszyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Tom0000' post='77055' date='03.01.2008, 10:45 ']HDMI z BlueRay albo HDDVD jak najbardziej.
Z TVHD Sat tylko i wylacznie component.
Dlaczego ?
Z plyty raczej nie trzeba niczego poprawiac.
Z sat zawsze bedzie sygnal slabszy i elektronika tv moze czesto cos polepszyc.[/quote]
Ale można dużo popsuć.
Sygnał z odtwarzacza Blu-ray albo HD DVD jest już "obrobiony" przez elektronikę tych urządzeń, która nie zawsze jest dobrej jakości a łącze HDMI nie daje możliwości poprawy sygnału.

Pozdrawiam,
Andrzej S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='77066' date='03.01.2008, 11:41 ']Sygnał z odtwarzacza Blu-ray albo HD DVD jest już "obrobiony" przez elektronikę tych urządzeń, która nie zawsze jest dobrej jakości a łącze HDMI nie daje możliwości poprawy sygnału.[/quote]
A to co wychodzi przez komponent nie jest już "obrobione" przez elektronikę odtwarzacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[i][quote name='maxiuca' post='77075' date='03.01.2008, 12:35 ']A to co wychodzi przez komponent nie jest już "obrobione" przez elektronikę odtwarzacza?[/quote][/i]
Zgadza się, ale w tym przypadku jest zamiana z cyfrowego na analogowy czyli C/A
Component pomija wszystkie polepszacze obrazu
HDMI - korzysta z niektórych elementów wyposażenia ekranu.

Dane w HDMI przesyłane są w technologii TMDS. Algorytm kodujący zamienia sygnał video, audio i synchronizacji na 10 bitowe słowa i przesyła je w trzech niezależnych kanałach do odbiornika TMDS. Dodatkowo osobnymi przewodami transmitowany jest sygnał taktujący zegara, dane DDC (Display Digital Channel) zawierające dodatkowe informacje konfiguracyjne dla wyświetlacza oraz sygnał CEC (Consumer Elektronic Control) z danymi kontrolnymi.

Component - 3-przewodowe kabel z wtykami RCA o impedancji 75 ohm. Jest to wyposażenie minimalne do podłączenia tunerów HDTV i DVD z obsługą skanowania progresywnego
Component video to sygnał video podzielony na trzy składniki:
- Y - luminancję
- CbCr - cyfrowy składnik chrominancji
- PbPr - analogowy składnik chrominancji
Przesyłanie w oddzielnych, ekranowanych przewodach koncentrycznych, trzech komponentów sygnału video umożliwia przesyłanie obrazu o wyższej jakosci.

Sygnał analogowy powstaje na bazie zdekodowanego sygnału cyfrowego, czyli na bazie sygnału, który jest przesyłany również przez HDMI. Utrata jakości wiąże się z procesem zamiany sygnału cyfrowego na analogowy w odtwarzaczu i następnie zamiany analogowego sygnału na cyfrowy w telewizorze. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dobrymi przetwornikami po obu stronach, to spadek jakości może być niezauważalny a czym lepszy przetwornik w TV tym lepszy obraz.

Pozdrawiam,
Andrzej S. Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andsie1,

dzięki za wykładzik o HDMI i Component, chociaż już to wszystko wiem :D
Chodzi mi o to czy masz pewność że we wszystkich odtwarzaczach to co wychodzi po komponencie jest nieruszone przez układy "uzdatniające" odtwarzaczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='77174' date='03.01.2008, 21:30 ']andsie1,

dzięki za wykładzik o HDMI i Component, chociaż już to wszystko wiem :D
Chodzi mi o to czy masz pewność że we wszystkich odtwarzaczach to co wychodzi po komponencie jest nieruszone przez układy "uzdatniające" odtwarzaczy?[/quote]
Tak,
i tu jest pole do popisu przez elektronikę w TV.

Pozdrawiam,
AS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A swoją drogą to jest w takim razie bez sensu. Powinna być możliwość wyłączenia wszystkich uzdatniaczy po stronie odtwarzacza dla tych którzy mają lepsze układy w TV albo procesory obrazu. Jakby na to nie patrzeć HDMI jest w pełni cyfrowy i można przesłać sygnał o bardzo dobrych parametrach na tanim kablu i do tego unika się konwersji DA/AD.
Nie mówiąc już od tym, że component może niedługo zacząć znikać (jak chociażby w PVRze Cyfry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje że z tymi kablami jeśli idzie o Video to więcej filozofii niż prawdy :D Kombinowałem i z HDMI i Component i tak naprawdę różnice są znikome i często trudno powiedziec czy lepiej czy gorzej.
Np. XE1 + onkyo 905 + TV Samsung full HD `50 plazma. Podłączałem i component wszystko i po przez hdmi wszystko i component toshiba do onkyo i z onkyo do TV hdmi i odwrotnie i zawsze był ładny obraz <_<
Co do kosztów to HDMI można kupić za 20zł :) , mam kable Profigold HDMI i takie z dużego kosza z MM za 25zł i różnicy NIE MA !!

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[i][quote name='maxiuca' post='77179' date='03.01.2008, 22:00 ']A swoją drogą to jest w takim razie bez sensu. Powinna być możliwość wyłączenia wszystkich uzdatniaczy po stronie odtwarzacza dla tych którzy mają lepsze układy w TV albo procesory obrazu...................[/quote][/i]
Tak masz rację, ale jak dotychczas to tylko łącze SDI, tak bardzo przez Ciebie krytykowane, może to zapewnić.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='andsie1' post='77194' date='03.01.2008, 23:23 ']Tak masz rację, ale jak dotychczas to tylko łącze SDI, tak bardzo przez Ciebie krytykowane, może to zapewnić.[/quote]
Ja złącza nigdy nie krytykowałem, tylko sens jego zastosowania, dopóki w końcu mi nie wytłumaczyłeś po długim ciągnięciu za język :blink: Zresztą sens estetyczny i tak dla mnie jest cały czas nie do końca zrozumiały, ale to zostawiam prywatnym gustom a interesuje mnie jedynie sens techniczny.

Tylko tak myśle, że w przypadku strumienia HD to już SDI nic nie da, więc tylko HD-SDI wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Każdy sygnał można poprawić i to zdecydowanie. Sygnał SD – łączem SDI i HD - łączem HD SDI, ale to tego potrzebny jest TV (monitor) z takim łączem lub procesor wideo.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='77186' date='04.01.2008, 00:53 ']a mi się wydaje że z tymi kablami jeśli idzie o Video to więcej filozofii niż prawdy :) Kombinowałem i z HDMI i Component i tak naprawdę różnice są znikome i często trudno powiedziec czy lepiej czy gorzej.
Np. XE1 + onkyo 905 + TV Samsung full HD `50 plazma. Podłączałem i component wszystko i po przez hdmi wszystko i component toshiba do onkyo i z onkyo do TV hdmi i odwrotnie i zawsze był ładny obraz :)
Co do kosztów to HDMI można kupić za 20zł :) , mam kable Profigold HDMI i takie z dużego kosza z MM za 25zł i różnicy NIE MA !!

pozdr. dawmac[/quote]

Ok ale przez component wszystko chyba nie pójdzie (vide 1080p)? Teoretycznie może ale wiemy jak jest :angry:
Czy zatem jeśli porównamy np. film z BD w 1080p24 wyświetlany np. z PS3; raz po HDMI a potem poprzez component (tutaj będzie już na wyjściu niższy sygnał) to czy różnice zauważycie? Zakładam, że wyświetlacz (płaski ekran czy projektor przyjmuje taki sygnał). Mam na myśli oczywiście normalne oglądanie a nie badanie/testowanie ekranu centymetr po centymetrze :blink::P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kwestia obslugi sygnalu 1080p po componencie lezy po stronie producenta tv, gdyz toshiba regza akceptuje sygnal 1080p po kablu komponent jak rowniez i niektore philipsy, lg, samsungi nie chcialy. testow dokonywalem na xbox360 pro z grami w 1080p, z filmami na hd-dvd i odtwarzaczu przystawce. jest pewne ale... obraz sie przelacza zawsze na 1080i, nie wiem jak sprawdzic 1080p24 i nie wiem czego jest wina w tym momencie, m$ czy jeszcze cos innego.
jakby ktos wiedzial...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...