Jump to content
 • 0
Sign in to follow this  
franki_000

Kontrast

Question

Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:( Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 19:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:lol: Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]
Teoretycznie, czym większy kontrast tym lepiej, ale w tym wypadku to nic nie znaczy. Nie ma nośnika obrazu, z kontrastem wyższym niż jakieś 1:150.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 17:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:) Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]

Kontrast —współczynnik określający różnicę pomiędzy "jasnością bieli", a "ciemnością czerni", odnosi się do najjaśniejszych i najciemniejszych wartości wyświetlanego w tym samym czasie obrazu

Jaka jest różnica pomiędzy kontrastem statycznym, a dynamicznym?

Kontrast statyczny jest wartością realną, którą można zmierzyć (taką jaką fizycznie posiada dany model telewizora). Z kolei dynamiczny jest kontrastem uzyskanym programowo (programowo powiększany) i jego wartość jest zazwyczaj wyższa od statycznego (nawet kilkakrotnie). Jest to bardzo często wykorzystywane przez producentów telewizorów, którzy świadomie wprowadzają w błąd kupujących nie informując ich o tym, że wartość kontrastu którą podają jest wartością dynamiczną.
W przypadku kontrastu dynamicznego dzięki wszelkiego rodzaj sztuczkom możemy mieć wrażenie poprawy kontrastu. Pamiętaj, że najczęściej jest to sztuczka marketingowa, której podstawą jest zawyżanie wartości kontrastu. Część modeli posiada kontrast dynamiczny a część nie, aczkolwiek znawcy twierdzą, ze nie ma to większego znaczenia!

[url="http://www.ceneo.pl/telewizory%20lcd.html"]Źródło[/url]

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 18:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:) Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]


Porównywanie wartości liczbowych kontrastu podawanych przez producentów nie niesie nam żadnej informacji, ponieważ są to wartości wyznaczane za pomocą różnych metod pomiarowych. Jeden i ten sam odbiornik, może mieć kontrast 500:1; 5000:1 albo i nawet 9000:1. Wszystko zależy jaką metodę pomiarową przyjmie się do wyznaczenia tej wartości. Najbardziej zawyżone wartości podaje metoda tzw. kontrastu dynamicznego.

Brak jednej spójnej metody i tak duże rozbieżności, są wynikiem "kreatywnej myśli" specjalistów od marketingu. Starałem się nazwać to w sposób możliwie najdelikatniejszy :).

Większość telewizorów LCD ma rzeczywisty kontrast w zakresie 500:1 do mniej więcej 1400:1, ale ta górna wartość to już naprawdę z bólem i przy zauważalnym pogorszeniu innych cech matrycy. Zasadniczo każda z tych wartości daje nam wystarczający komfort oglądania telewizji, więc nie masz się co przejmować wartościami z folderów reklamowych.

EDIT
Jak kupisz już telewizor, choćby ten z posta pierwotnego, to ze zdziwieniem stwierdzisz, że ma on naklejkę reklamową na ramce, podającą wartość kontrastu 8000:1. Ot marketing.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
no to jak jest kontrast dynamiczny 3200:1 to ile bedzie tego kontrastu statecznego ?
no i wogule ile powinien miec LCD tego kontrastu zebybylo dobrze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Bittornado - kontrast statyczny.
Tak jak pisali poprzednicy, jest różnie mierzony i jest elementem marketingu.
Trzeba go niestety porównać na własne oczy - niekiedy to co podają producenci z tym co uwidzisz jest mówiąc delikatnie zaskakujące.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Panowie.... Ile razy mam wam pisać, że nie ma obrazu o kontraście wyższym niż 1:150. Powyżej 1:100 obraz się robi szary, bo zaczyna brakować czerni. Absurdalne jest to, że czym większy w liczbach, tym mniejszy jest kontrast wizualnie. Jedyne co powinno nas interesować przy zakupie telewizora to jego luminescencja podana np. w lumenach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
[quote name='sebik' post='84623' date='09.02.2008, 15:06 ']Panowie.... Ile razy mam wam pisać, że nie ma obrazu o kontraście wyższym niż 1:150. Powyżej 1:100 obraz się robi szary, bo zaczyna brakować czerni. Absurdalne jest to, że czym większy w liczbach, tym mniejszy jest kontrast wizualnie.[/quote]

Dziwna teoria... jakoś nie bardzo trzyma się kupy ;-) Raczej jest dokładnie odwrotnie - przy niskim kontraście obraz robi się szary.

Co do nośników, to każdy cyfrowy nośnik ma nieskończony kontrast - bo cyfrowemu zeru odpowiada zerowa luminancja. A kontrast to stosunek maksymalnej do minimalnej luminancji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Polecam poczytać, całkiem dobre opracowanie i napisane w przystępny sposób:

[url="http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=55"]http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=55[/url]

Zresztą inne opisy na tej stronie też warto poczytać, szczególnie te dotyczące czasów reakcji i typów matryc. Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
[quote name='Sober' post='85117' date='11.02.2008, 20:33 ']Dziwna teoria... jakoś nie bardzo trzyma się kupy ;-) Raczej jest dokładnie odwrotnie - przy niskim kontraście obraz robi się szary.

Co do nośników, to każdy cyfrowy nośnik ma nieskończony kontrast - bo cyfrowemu zeru odpowiada zerowa luminancja. A kontrast to stosunek maksymalnej do minimalnej luminancji.[/quote]
Teoria dziwna, ale prawdziwa. Na dzień dzisiejszy nikt nie wynalazł lepszego nośnika niż analogowy negatyw. Na negatywie jest zawarta informacja około 1:500. Ta informacja w postaci kopii filmowej już ma kontrast 1:150 (przy kopii 70mm... A w Polsce takiej jakości nie zobaczysz w żadnym kinie). Gdybyś zobaczył informację 1:500 był by to obraz o bardzo niskim kontraście dla twojego oka (szary). To co twoje oko postrzego jako wysoki kontrast to 1:2, czyli obok siebie czerń i biel. Im więcej odcieni szarości wciśniesz pomiędzy, tym bardziej wzrasta liczba, ale kontrast jako taki spada.
Zakładając, że matryca jakiejś super kamery (Viper lub Genesis) ma kontrast podobny do negatywu (około 1:500). To obraz wygląda +/- tak:
[img]http://homepage.mac.com/montjomac/iblog/lovex/B967972170/C1021960699/E1544924099/Media/parentssmall.jpg[/img]
Obraz jest szary, choć liczby mówią inaczej. Aby obraz wyglądał estetycznie, ciekawiej, zwiększa się kontrast do około 1:100 (w tym przypadku kontrast to gamma: [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Korekcja_gamma)"]http://pl.wikipedia.org/wiki/Korekcja_gamma)[/url]. Po takiej korekcji obraz zaczyna wyglądać tak:
[img]http://homepage.mac.com/montjomac/iblog/lovex/B967972170/C1021960699/E1544924099/Media/parentsgradesmall.jpg[/img]

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to po ludzku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Witam serdecznie.

Każdy myśli o innym znaczeniu kontrastu i wszyscy mają rację, bo to określenie szerokie i nieprecyzyjne.
Sebik pisze o kontraście w znaczeniu gradacji, czyli ilości rozróżnialnych przejść tonalnych między poszczególnymi poziomami luminancji. Inni myślą o kontraście w roli dynamiki luminancji wyświetlacza. Tymczasem jest jeszcze ta wynikająca z sygnału wideo, przetwornika kamery itd... Wszystkie mogą być różne.
W ten sposób to sie nie dogadamy.
Ja rozumiem, że autorowi chodziło o dynamikę luminancji wyświetlacza opisującą stosunek największej wyświetlanej luminancji do poziomu czerni?
Jeśli tak to ważny jest "kontrast statyczny" jeśli podawany jest zgodnie z prawdą, bez naginania znaczeń.
Dynamicznym to sobie można dorobić ile dusza zapragnie i możliwości regulacji oświetlacza pozwolą.
Pozdrawiam. Edited by Joki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...