Skocz do zawartości
  • 0
franki_000

Kontrast

Pytanie

Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:( Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 19:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:lol: Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]
Teoretycznie, czym większy kontrast tym lepiej, ale w tym wypadku to nic nie znaczy. Nie ma nośnika obrazu, z kontrastem wyższym niż jakieś 1:150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 17:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:) Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]

Kontrast —współczynnik określający różnicę pomiędzy "jasnością bieli", a "ciemnością czerni", odnosi się do najjaśniejszych i najciemniejszych wartości wyświetlanego w tym samym czasie obrazu

Jaka jest różnica pomiędzy kontrastem statycznym, a dynamicznym?

Kontrast statyczny jest wartością realną, którą można zmierzyć (taką jaką fizycznie posiada dany model telewizora). Z kolei dynamiczny jest kontrastem uzyskanym programowo (programowo powiększany) i jego wartość jest zazwyczaj wyższa od statycznego (nawet kilkakrotnie). Jest to bardzo często wykorzystywane przez producentów telewizorów, którzy świadomie wprowadzają w błąd kupujących nie informując ich o tym, że wartość kontrastu którą podają jest wartością dynamiczną.
W przypadku kontrastu dynamicznego dzięki wszelkiego rodzaj sztuczkom możemy mieć wrażenie poprawy kontrastu. Pamiętaj, że najczęściej jest to sztuczka marketingowa, której podstawą jest zawyżanie wartości kontrastu. Część modeli posiada kontrast dynamiczny a część nie, aczkolwiek znawcy twierdzą, ze nie ma to większego znaczenia!

[url="http://www.ceneo.pl/telewizory%20lcd.html"]Źródło[/url]

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='franki_000' post='76968' date='02.01.2008, 18:49 ']Chciałbym sie dowiedziec troszke na temat kontrastu w telewizorach LCD. Jak to się ma do telewizora-czy dzieki temu sa lepsze kolory czy jak??:) Zamierzam kupic tv panasonic LX70P - kontrast 850:1. Co to oznacza?? w innych sa wieksze wartosci ale wiekszosc osob poleca wlasnie ten model.[/quote]


Porównywanie wartości liczbowych kontrastu podawanych przez producentów nie niesie nam żadnej informacji, ponieważ są to wartości wyznaczane za pomocą różnych metod pomiarowych. Jeden i ten sam odbiornik, może mieć kontrast 500:1; 5000:1 albo i nawet 9000:1. Wszystko zależy jaką metodę pomiarową przyjmie się do wyznaczenia tej wartości. Najbardziej zawyżone wartości podaje metoda tzw. kontrastu dynamicznego.

Brak jednej spójnej metody i tak duże rozbieżności, są wynikiem "kreatywnej myśli" specjalistów od marketingu. Starałem się nazwać to w sposób możliwie najdelikatniejszy :).

Większość telewizorów LCD ma rzeczywisty kontrast w zakresie 500:1 do mniej więcej 1400:1, ale ta górna wartość to już naprawdę z bólem i przy zauważalnym pogorszeniu innych cech matrycy. Zasadniczo każda z tych wartości daje nam wystarczający komfort oglądania telewizji, więc nie masz się co przejmować wartościami z folderów reklamowych.

EDIT
Jak kupisz już telewizor, choćby ten z posta pierwotnego, to ze zdziwieniem stwierdzisz, że ma on naklejkę reklamową na ramce, podającą wartość kontrastu 8000:1. Ot marketing.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
no to jak jest kontrast dynamiczny 3200:1 to ile bedzie tego kontrastu statecznego ?
no i wogule ile powinien miec LCD tego kontrastu zebybylo dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Bittornado - kontrast statyczny.
Tak jak pisali poprzednicy, jest różnie mierzony i jest elementem marketingu.
Trzeba go niestety porównać na własne oczy - niekiedy to co podają producenci z tym co uwidzisz jest mówiąc delikatnie zaskakujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Panowie.... Ile razy mam wam pisać, że nie ma obrazu o kontraście wyższym niż 1:150. Powyżej 1:100 obraz się robi szary, bo zaczyna brakować czerni. Absurdalne jest to, że czym większy w liczbach, tym mniejszy jest kontrast wizualnie. Jedyne co powinno nas interesować przy zakupie telewizora to jego luminescencja podana np. w lumenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='sebik' post='84623' date='09.02.2008, 15:06 ']Panowie.... Ile razy mam wam pisać, że nie ma obrazu o kontraście wyższym niż 1:150. Powyżej 1:100 obraz się robi szary, bo zaczyna brakować czerni. Absurdalne jest to, że czym większy w liczbach, tym mniejszy jest kontrast wizualnie.[/quote]

Dziwna teoria... jakoś nie bardzo trzyma się kupy ;-) Raczej jest dokładnie odwrotnie - przy niskim kontraście obraz robi się szary.

Co do nośników, to każdy cyfrowy nośnik ma nieskończony kontrast - bo cyfrowemu zeru odpowiada zerowa luminancja. A kontrast to stosunek maksymalnej do minimalnej luminancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Polecam poczytać, całkiem dobre opracowanie i napisane w przystępny sposób:

[url="http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=55"]http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=55[/url]

Zresztą inne opisy na tej stronie też warto poczytać, szczególnie te dotyczące czasów reakcji i typów matryc. Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='Sober' post='85117' date='11.02.2008, 20:33 ']Dziwna teoria... jakoś nie bardzo trzyma się kupy ;-) Raczej jest dokładnie odwrotnie - przy niskim kontraście obraz robi się szary.

Co do nośników, to każdy cyfrowy nośnik ma nieskończony kontrast - bo cyfrowemu zeru odpowiada zerowa luminancja. A kontrast to stosunek maksymalnej do minimalnej luminancji.[/quote]
Teoria dziwna, ale prawdziwa. Na dzień dzisiejszy nikt nie wynalazł lepszego nośnika niż analogowy negatyw. Na negatywie jest zawarta informacja około 1:500. Ta informacja w postaci kopii filmowej już ma kontrast 1:150 (przy kopii 70mm... A w Polsce takiej jakości nie zobaczysz w żadnym kinie). Gdybyś zobaczył informację 1:500 był by to obraz o bardzo niskim kontraście dla twojego oka (szary). To co twoje oko postrzego jako wysoki kontrast to 1:2, czyli obok siebie czerń i biel. Im więcej odcieni szarości wciśniesz pomiędzy, tym bardziej wzrasta liczba, ale kontrast jako taki spada.
Zakładając, że matryca jakiejś super kamery (Viper lub Genesis) ma kontrast podobny do negatywu (około 1:500). To obraz wygląda +/- tak:
[img]http://homepage.mac.com/montjomac/iblog/lovex/B967972170/C1021960699/E1544924099/Media/parentssmall.jpg[/img]
Obraz jest szary, choć liczby mówią inaczej. Aby obraz wyglądał estetycznie, ciekawiej, zwiększa się kontrast do około 1:100 (w tym przypadku kontrast to gamma: [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Korekcja_gamma)"]http://pl.wikipedia.org/wiki/Korekcja_gamma)[/url]. Po takiej korekcji obraz zaczyna wyglądać tak:
[img]http://homepage.mac.com/montjomac/iblog/lovex/B967972170/C1021960699/E1544924099/Media/parentsgradesmall.jpg[/img]

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to po ludzku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Witam serdecznie.

Każdy myśli o innym znaczeniu kontrastu i wszyscy mają rację, bo to określenie szerokie i nieprecyzyjne.
Sebik pisze o kontraście w znaczeniu gradacji, czyli ilości rozróżnialnych przejść tonalnych między poszczególnymi poziomami luminancji. Inni myślą o kontraście w roli dynamiki luminancji wyświetlacza. Tymczasem jest jeszcze ta wynikająca z sygnału wideo, przetwornika kamery itd... Wszystkie mogą być różne.
W ten sposób to sie nie dogadamy.
Ja rozumiem, że autorowi chodziło o dynamikę luminancji wyświetlacza opisującą stosunek największej wyświetlanej luminancji do poziomu czerni?
Jeśli tak to ważny jest "kontrast statyczny" jeśli podawany jest zgodnie z prawdą, bez naginania znaczeń.
Dynamicznym to sobie można dorobić ile dusza zapragnie i możliwości regulacji oświetlacza pozwolą.
Pozdrawiam. Edytowane przez Joki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...