Skocz do zawartości
  • 0
Avuler

Problem z jasnością HDR

Pytanie

Witam.

Przyszedł mi wczoraj LG G3. W sdr jasność, obraz itd były nieporównywalnie lepsze od LG GX, którego miałem wcześniej.

Nadszedł czas żeby podłączyć PS5 i tu się mocno zawiodłem. HDR jest tak ciemny, że praktycznie nic nie widać. Próbowałem bawić się ustawieniami - kontrast, jasność itd. niestety bezskutecznie. Jedyną opcją, żeby obraz był jaśniejszy jest włączenie opcji mapowania tonów i wtedy faktycznie obraz jest bardzo jasny.

Pytanie: czy ten model musi mieć włączoną tę opcję aby treści HDR były wystarczająco jasne? Czy ona pogarsza coś w jakości obrazu? Co mogę zrobić ewentualnie, aby zwiększyć jasność HDR bez włączania opcji mapowania tonów?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1). W opcjach obrazu telewizora włącz HGiG.

2). W opcjach ustawień AI włącz AI Brightness. 

3). W opcjach konsoli zrób kalibrację trybu HDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
18 godzin temu, silverrobert napisał:

1). W opcjach obrazu telewizora włącz HGiG.

2). W opcjach ustawień AI włącz AI Brightness. 

3). W opcjach konsoli zrób kalibrację trybu HDR. 

1. Ten tryb jest niedostępny dopóki nie korzysta się z ustawienia "optymalizacja gry", a ja z niego nie korzystam.

2. Sztuczne podbijanie przez ai itd też mnie nie interesuje i wszystkie takie dodatkowe technologie mnie nie interesują. Chcę mieć możliwie jak najbardziej "surowy" obraz bez żadnych sztucznych upiększaczy, o jak najlepszej jakości.

3. Kalibracja PS5 to porażka. Na ten temat gdzieś jest filmik na YT razem z bieżącymi pomiarami jasności itd.

Jeżeli uzyskanie jaśniejszego obrazu i pseudo lepszego wiąże się z odpalaniem funkcji ai to wolę mieć gorszy surowy obraz bo będzie najbardziej zbliżony do rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 27.02.2024 o 13:47, Avuler napisał:

Chcę mieć możliwie jak najbardziej "surowy" obraz bez żadnych sztucznych upiększaczy, o jak najlepszej jakości.

 

W dniu 27.02.2024 o 13:47, Avuler napisał:

1. Ten tryb jest niedostępny dopóki nie korzysta się z ustawienia "optymalizacja gry", a ja z niego nie korzystam.

Przeczysz sobie ;)  HGiG daje najwierniejszy obraz 😉 Po za tym ile dałeś za G3? 🤑

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
On 2/27/2024 at 4:47 AM, Avuler said:

1. Ten tryb jest niedostępny dopóki nie korzysta się z ustawienia "optymalizacja gry", a ja z niego nie korzystam.

2. Sztuczne podbijanie przez ai itd też mnie nie interesuje i wszystkie takie dodatkowe technologie mnie nie interesują. Chcę mieć możliwie jak najbardziej "surowy" obraz bez żadnych sztucznych upiększaczy, o jak najlepszej jakości.

3. Kalibracja PS5 to porażka. Na ten temat gdzieś jest filmik na YT razem z bieżącymi pomiarami jasności itd.

Jeżeli uzyskanie jaśniejszego obrazu i pseudo lepszego wiąże się z odpalaniem funkcji ai to wolę mieć gorszy surowy obraz bo będzie najbardziej zbliżony do rzeczywistości.

1). To polecam skorzystać chyba że lubisz zwiększone opóźnienia na telewizorze. 

2). AI Brightness to akurat nie żadne podbijacze AI tylko włączenie sensora światła otoczenia na telewizorze. Jeśli grasz w jasnym otoczeniu to bez AI brightness obraz będzie za ciemny.

3). To porażka ale i tak trzeba zrobić żeby konsola wiedziała na jaki poziom luminancji mapować kolory. Są na internecie też filmiki jak przeprowadzić na konsoli taką kalibrację nie wzrokowo jak wymusza Sony tylko ręcznie pod średnie zdolności modelu. Nie jest to idealne ale lepsze od tego co Sony oferuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
21 minut temu, silverrobert napisał:

1). To polecam skorzystać chyba że lubisz zwiększone opóźnienia na telewizorze. 

Tylko w trybie boost, na standardzie nic nie jest zwiększone....... Pracownik dsnya znów się ośmieszył :D

30 minut temu, silverrobert napisał:

2). AI Brightness to akurat nie żadne podbijacze AI tylko włączenie sensora światła otoczenia na telewizorze. Jeśli grasz w jasnym otoczeniu to bez AI brightness obraz będzie za ciemny.

Żadne podbijacze XDDDD To jak niby masz ten jaśniejszy obraz jak nic ci nie podbija? Magia? 🤣 

32 minuty temu, silverrobert napisał:

3). To porażka ale i tak trzeba zrobić żeby konsola wiedziała na jaki poziom luminancji mapować kolory.

Jaka porażka, nie ośmieszaj się 😆 Po za tym sporo gier, a nawet większość nie korzysta z tego, więc w wielu przypadkach konsola bez tego będzie wiedziała 

39 minut temu, silverrobert napisał:

Jeśli grasz w jasnym otoczeniu to bez AI brightness obraz będzie za ciemny.

100x lepiej mieć obraz za ciemny, ale naturalny niż płaski ze zwalonym EOTF kosztem jasności 😆 No, ale co o tym może wiedzieć typ z dsnya wypuszczający równie zwalone filmy hdr w kontenerze sdr xD Na prawdę nie dziwię się że taki gość myśli, że AI Brightness nie podbija obrazu xdddddd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
12 godzin temu, Usl napisał:

Tylko w trybie boost, na standardzie nic nie jest zwiększone....... Pracownik dsnya znów się ośmieszył :D

Żadne podbijacze XDDDD To jak niby masz ten jaśniejszy obraz jak nic ci nie podbija? Magia? 🤣 

Jaka porażka, nie ośmieszaj się 😆 Po za tym sporo gier, a nawet większość nie korzysta z tego, więc w wielu przypadkach konsola bez tego będzie wiedziała 

100x lepiej mieć obraz za ciemny, ale naturalny niż płaski ze zwalonym EOTF kosztem jasności 😆 No, ale co o tym może wiedzieć typ z dsnya wypuszczający równie zwalone filmy hdr w kontenerze sdr xD Na prawdę nie dziwię się że taki gość myśli, że AI Brightness nie podbija obrazu xdddddd

Piękne podsumowanie. Zaznaczyłem to na początku że wolę mieć bardziej surowy obraz (ciemniejszy itd) ale bardziej zbliżony do realiów niż sztucznie podbijany.

W dniu 2.03.2024 o 13:17, Usl napisał:

Przeczysz sobie ;)  HGiG daje najwierniejszy obraz 😉 Po za tym ile dałeś za G3? 

Nie korzystam z trybu optymalizacji jak już pisałem. Raz się włączyło domyślnie przy pierwszym uruchomieniu konsoli. Grzebiąc wtedy w ustawieniach i włączając HGiG różnice są minimalne, wręcz bym powiedział znikome jak dla mnie.

W tej chwili G3 idzie dostać za około 9k zł w 65". Ja dałem 10+ z RTVeuroAGD jeżeli cię to tak interesuje.

Temat ogólnie jest do zamknięcia. Poradziłem sobie jakoś bez ai podbijaczy obrazu. Spędziłem sporo czasu na kalibracji według moich upodobań i jak najwierniejszego przy tym odwzorowania obrazu. Przy okazji dodam, że HDR na konsoli, szczególnie na home screen'ie, jest ciemny i się nie da na to nic poradzić. W grach za to jest zupełnie odwrotnie + można bezpośrednio w grze podbić HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
4 minuty temu, Avuler napisał:

włączając HGiG różnice są minimalne, wręcz bym powiedział znikome jak dla mnie.

Polecam lepiej potestować, różnice są OGROMNE😏

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 hours ago, Avuler said:

Piękne podsumowanie. Zaznaczyłem to na początku że wolę mieć bardziej surowy obraz (ciemniejszy itd) ale bardziej zbliżony do realiów niż sztucznie podbijany.

HGiG daje ci bardziej surowy obraz bo wyłącza tonemapping na telewizorze przy założeniu że konsola już zrobiła swój tonemapping. Dzięki temu gra nie musi bezpośrednio wspierać HGiG żeby obraz pozostawał lepszy, unikasz robienia tonemappingu 2 razy i pozwalasz na to żeby kontrola HDR na konsoli (również w menu gry które często dają opcję kontroli efektów HDR) działała poprawnie. 

A co do sztucznego podbijania... Jeżeli nie grasz w otoczeniu 5 nitów to będziesz miał zawyżoną adaptację przez co obraz będzie wyglądał bardzo ciemno. Dolby ma już swoją kompensację dla jasnego otoczenia, UHDA pracuje nad dodaniem swojej do trybu Filmmaker. Kontrola obrazu pod względem jasności otoczenia to nie są podbijacze, to wymóg żeby wiernie oddać jakość obrazu kiedy grasz/oglądasz w niestandardowym otoczeniu. Tu masz wszystko ładnie wyjaśnione: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

"Kontrola obrazu pod względem jasności otoczenia to nie są podbijacze, to wymóg"  xD Obraz staje się jaśniejszy za pomocą magii 😀 Widać, że gość z dsneya :D

Nic dziwnego, że tam odwalają taką fuszerkę :lol: Tu masz wszystko ładnie wyjaśnione: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...