Skocz do zawartości
Republika TV

Waszym zdaniem co lepsze do profesjonalnej pracy - MAC czy PC?

Rekomendowane odpowiedzi

Macbook Pro (*M3 Max) / Mac Studio (*M2 Max/Ultra) / Mac Pro (*M2 Ultra) + monitor Studio Display / Pro Display XDR + najnowszy system MacOS - generalnie cały dedykowany sprzęt, technologia i oprogramowanie od Apple

* wydajny i energooszczędny dedykowany chip w technologii ARM  zawierający lutowany układ CPU, GPU, RAM w jednym

czy

PC / laptop + zaawansowanym monitor studyjny + CPU Intel Core I7/I9 + GPU GeForce RTX 3090/4090 + najnowszy Windows

 

Zastosowania:

- studio graficzne

- studio filmowe

- studio muzyczne

- studio animacji

- studio deweloperskie gamingu

- studio generowania AI

Edytowane przez Republika TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego jest mnóstwo i każdy mówi co innego w zależności od tego kto sponsoruje..

Zalety Maca:

W kwestii zalet ekosystemu applowskiego pod względem zastosowania chipu ARM w testach Benchmark te najmocniejsze odmiany (M2 Ultra, M3 Max/Ultra) wypadają dla CPU w topie obok Intel I7/I9, natomiast dla GPU nieco odstają od GeForce 3090/4090 co nie zmienia faktu że i tak są wysoko w zestawieniu, natomiast ogromną zaletą chipów w technologii ARM jest energooszczędność i cichsza praca wentylatora.

Kolejna kwestia zalet to system operacyjny MacOS który jest o niebo przyjemniejszy w obsłudze niż Windows, intuicyjny, responsywny, bardziej multimedialny (unikalne aplikacje). Ogólnie sam język oprogramowania Maca jest na tyle ściśle zintegrowany z chipem że tenże potrafi chodzić szybko i bezszelestnie.

Wysoka jakość wykonania premium i bezpieczeństwo chronienia użytkownika

Wady maca:

Przechodząc do wad ekosystemu Appla to pierwszą z nich są wysokie marże od "elitarności" produktu jakie dla rynku polskiego z tego co gdzieś wyczytałem wynoszą pomiędzy 30 a 40%. Za sporo niższe pieniądze można kupić sprzęt (komputer/monitor) o komponentach dających zbliżone bądź identyczne parametry jak nie lepsze.

Zamknięty system/ekosystem oprogramowania i produktu prócz Maca Pro, co również nie jest takie oczywiste w kontekście tego iż nie wiadomo czy komponenty do Maca Pro (np. kostki RAM) muszą być applowskie a aplikacja na MacOS na licencji Appla?

Praktyczny wymóg inwestycyjny w dalsze produkty ekosystemu Appla (np. IPhona) dla zwiększania pełnej funkcjonalności niektórych aplikacji które są dostępne wyłącznie po zsynchronizowaniu wymienionych produktów Appla.

Niestety poszczególne modele w odniesieniu do danego chipa posiadają ograniczoną możliwość doboru komponentów taką na jaką producent łaskawie pozwolił, podczas gdy peceta można skonfigurować bardziej elastycznie pod siebie.

Zalety Peceta:

Zalety Peceta, to mimo wszystko większa moc obliczeniowa CPU/GPU przy skomplikowanych wielkich operacjach, gdzie chipy ARM mogą już "wysiadać", co jednocześnie wiąże się z większa energożernością i głośniejszą pracą wentylatora

Ogólnie Windows jest systemem bardziej rozpowszechnionych i wszechstronnym ale też bardziej podatnym na hakerstwo.

Niższe ceny za sprzęt (komputer/monitor) o porównywalnych parametrach jak nie lepszych

Otwarty system/ekosystem oprogramowania i produktu. Można łatwo wymieniać komponenty jak instalować oprogramowanie z różnych źródeł.

Elastyczność konfiguracji poszczególnych komponentów peceta

Wady Peceta:

Wymieniona większa energożerność i głośniejsza praca wentylatora

Wątpliwe wsparcie aktualizacji, podatność na hakerstwo i awarie, gorsza intuicyjność i responsywność Windowsa jak również programów dla niego napisanych

Ciągłe dostosowywanie ustawień poszczególnych komponentów hardware komputera z poziomu systemu operacyjnego i brak gwarancji że wypali

 

Ogólnie idąc za rozumem bardziej mi bliżej do peceta, choćby ze względu na możliwość doboru RTX 3090/4090 do którego ten nowatorski chip applowski jednak nie ma podejścia, choć serce mówi MAC, choćby ze względu na multimedialność MacOS i jego unikalnych funkcji/programów, czyli takiego kompa który poza pracą w większym stopniu może służyć rozrywce, to jednak z góry wiem że profesjonalny pecet lepiej wykona swoją robotę i poradzi sobie z jej większą ilością ze względu po prostu większej mocy obliczeniowej i RAMu.

 

 

 

 

Edytowane przez Republika TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie najmocniejsze chipy ARM w macach czyli M3 Max posiadają nawet możliwości zbliżone do RTX4070 Ti przy mniejszym zużyciu energetycznym. Oczywiście nie znaczy że wydajność będzie ta sama co przy RTX4070 bo jeszcze taki program lub gra musiałyby zostać napisane pod architekturę macową, a w przypadku gier tak nie jest gdyż gaming nie jest opcją docelową użytkowników maca, natomiast jeśli chodzi o obróbkę i montaż wideo, muzyki, obrazów, grafiki to tutaj powstają wersje macowe które być może sprzedają się nawet lepiej niż wersje pecetowe gdyż wiele osób właśnie pod tym kątem kupuje maki.

Maki mogą posiadać spore pojemności komponentów, natomiast trzeba też dodać że idzie to w parze ze sporymi kosztami podczas gdy przy podobnej cenie można sobie zmontować/zakupić peceta o komponentach znacznie przewyższających maca, gdyż pecet w odróżnieniu od maca to układ otwarty. Z drugiej strony właśnie ten zamknięty układ maka daje stabilność i kulturę pracy nieosiągalną dla peceta.

Co do wydajności to w normalnej pracy na zsynchronizowanym pod architekturę macową systemie operacyjnym MacOS oraz napisanymi pod tą architekturę różnymi programami, szybkość działania może przewyższać pecety z Windowsami. Sprawa diametralnie się zmienia jeśli do skomplikowanego działania operacyjnego trzeba włożyć maksymalne moce CPU/GPU i o ile w przypadku programów napisanych pod architekturę macowa nie będzie z tym problemu, tak w przypadku AI czy koparek kryptowalut które same z siebie do jak największej efektywności potrzebują jak najwięcej mocy to tutaj chipy ARM nie będą wystarczyć, gdyż w tym przypadku potrzeba dużego chłodzenia którego maki nie posiadają i posiadać nie mogą gdyż jest to sprzeczne z samą filozofią tych urządzeń które z zasady mają być smukłe, oszczędne, ciche, lekkie, a spójrz jakich rozmiarów są płyty główne i karty graficzne w pecetach.

Właśnie w tym celu Apple stworzyło autorskie chipy ARM na własne komputery jako architekturę pod spójny soft, po to by nie musiały krzesać ogromnych mocy a co zatem idzie nie przegrzewały się a dalej nie potrzebowały rozbudowanego chłodzenia - dzięki czego te produkt są właśnie smukłe, ciche, lekkie i oszczędne.

Edytowane przez electrobuzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...