Skocz do zawartości
Luke1

Kalibracja, a ustawienia Apple TV 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam skalibrowany telewizor. Mam też Apple TV 4K. Czy warto na nim włączyć dopasowanie szybkości klatek (Frame Rate Matching) i dopasowanie zakresu dynamicznego (Match Dynamic Range), czy zaburzy to wyniki kalibracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To musi być włączone jeśli chcesz mieć prawidłowo wyświetlany obraz (w formacie jaki został nagrany)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Luke1 napisał:

Dzień dobry. Mam skalibrowany telewizor. Mam też Apple TV 4K. Czy warto na nim włączyć dopasowanie szybkości klatek (Frame Rate Matching) i dopasowanie zakresu dynamicznego (Match Dynamic Range), czy zaburzy to wyniki kalibracji?

Przecież to nie ma nic wspólnego z kalibracja twojego tv. Nie musisz się bać 👍

Generalnie jak film jest w 24p to w takim poleci, jak jest w 50Hz to tak poleci (jak włączysz FRM) i jak jest w HDR to w takim poleci (jak włączysz MDR). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, a wiecie może dlaczego niezależnie od trybu (4K SDR, HD, HDR, Dolby Vision) kolory wyglądają na mniej intensywne podczas korzystania z Apple TV (2022) niż w aplikacjach na TV? Ustawienia są takie same w przypadku obu źródeł. Podobnie z dźwiękiem. Dużo głośniej, z większą ilością basu, lepszym (bardziej słyszalnym) efektem dźwięku przestrzennego w kinie domowym jest podczas korzystania z aplikacji na TV lub dekoderze niż przez Apple TV. Ustawienia są niezmienne dla każdej z opcji, a Apple TV podłączony był zarówno bezpośrednio do amplitunera (pierwotnie), jak i do TV (obecnie) certyfikowanym hdmi 2.1. 

Edytowane przez Luke1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o dźwięk ja mam ustawione w Apple TV 

ustawienia > wideo i dźwięk > format audio > stereo

ustawienia > aplikacje > muzyka > Dolby atmos > wyłączone , wyrównanie dźwięku > wyłączone 

z tego co pamiętam to ma wpływ na głośność 

Dźwięk ze wzmacniacza mam puszczony kablem optycznym PMC i w ustawieniach tv też się ustawiało głośność sygnału

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Odznaczenie opcji automatycznego wyboru formatu dźwięku pomogło, choć w moim przypadku lepszy efekt spowodował wybór Dolby Digital 5.1. Szkoda, że nie można wybrać Dolby Digital Plus lub innego wyższego niż Dolby Digital formatu, bo problem występuje wyłącznie wtedy kiedy film udostępniony jest w Dolby Atmos i dochodzi do skalowania w dół.

Im częściej korzystam z Apple TV 4K (wersja WiFi z 2022), tym częściej napotykam na dziwne problemy np: mimo ustawienia wcześniej omawianych opcji dot. obrazu jak dopasowanie zakresu dynamicznego w niektórych aplikacjach nic takiego nie występuje i film który powinien być np. w HD odtwarzany jest w Dolby Vision, HDR lub 4K SDR, jeśli tak ustawię format wyjściowy. Czy to błąd, a jeśli tak to czy można go rozwiązać?

Co więcej, jeśli w danym serwisie streamingowym film udostępniony jest zarówno w Dolby Vision jak i HDR, podczas odtworzenia nie włącza się żaden z nich i rozdzielczość to 4K SDR. Nie potrafię znaleźć rozwiązania, więc jeżeli ktoś miał podobnie to proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Nie wiem też czym jest oraz co daje opcja "efekty dźwiękowe i muzyka". Można to tylko włączyć lub wyłączyć. Opisu nie ma. Czy ktoś z Was się z tym spotkał?

Jeśli to zdarzy się raz na jakiś czas to można to przełknąć, ale nie zapatruję się dobrze na ciągłą kontrolę parametrów i ustawień.

Edytowane przez Luke1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja raz wszystko ustawiłem w Apple TV i działa mi dobrze

zdecydowanie lepiej niż natywne apki google tv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz coś źle ustawione w tv i stad dziwne akcje. Mi także działa wszystko bez pudła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę poznać Wasze ustawienia? Nie używam androida. Mam LG Oled. Jako główny format na Apple TV mam ustawione 4K Dolby Vision. W tym samym serwisie w którym występuje problem z trzeciego akapitu, oglądałem inny film który został odtworzony tak jak powinien. Gdy wracam do tytułu dostępnego zarówno w Dolby Vision i HDR, żaden z nich nie działa i po włączeniu jest SDR. W innym serwisie, problem z akapitu drugiego dotyczy każdego materiału. Nawet film z 1984 uruchamia się w Dolby Vision, choć dodany jest tam w innej rozdzielczości. Gdy korzystam z tych samych aplikacji na telewizorze nic takiego nie ma miejsca. Formaty są poprawne niezależnie od źródła bez żadnej ingerencji w ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 4k sdr jako główny format i włącz automatyczne dostosowaniem obrazu i frame rate.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładnie tak jak kolega wyżej napisał. 👍

Powinno być po temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak na samym początku i niestety nic z tego. Efekt jest wciąż ten sam w obu opcjach. Sprawdziłem inny tytuł dodany w obu formatach (Dolby Vision, HDR) i tym razem Apple TV dokonał zmiany na HDR, a telewizor na Dolby Vision. Zupełnie nie wiem w czym rzecz, ale wygląda na to że problem w tej konkretnej aplikacji jest z poszczególnymi tytułami, natomiast z tą drugą aplikacją, mimo niewątpliwych zalet, żadna zmiana formatu nie wpływa na prawidłowe ustalenie zakresu dynamiki przez Apple TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to stawiam, tak jak pisałem wcześniej, ze masz  ustawione w tv HDMI w taki sposób, ze cos się kielbasi. Ewentualnie reset Apple do ustawień fabrycznych. Nastawy, które dostałeś od nas są jak najbardziej prawidłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakie ustawienia HDMI w telewizorze chodzi? Tak, sprawdzałem kilkukrotnie i wszystko działa prawidłowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W jakim serwisie ten sam film udostępniony jest zarówno w Dolby Vision jak i HDR, bo pierwszy raz o czymś takim słyszę ?

jaki masz kabel hdmi ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. Prime. Jak masz oled od LG to w aplikacji na tv zobacz Koło Czasu albo Pierścienie Władzy. Na tv oba w dolby vision, a przez Apple TV pierwsze w SDR, a drugie w HDR. Znalazłem informację, że wszystkie materiały na niezgodnych sprzętach odtwarzane są w HDR, a tu nawet nie tak. Certyfikowany przez hdmi.org HDMI 2.1. Z aplikacji na tv nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na Apple TV mam koło czasu 1 sezon i pierścienie w HDR tak jak w opisie serialu, 2 sezon koła czasu w DV tu się nie zgadza z opisem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi. Poprawnie jest tak jak w aplikacji na telewizorze i na załączonych zdjęciach i tv normalnie odtwarza w Dolby Vision. Dolby Vision do Koła Czasu dodano po premierze Pierścieni Władzy, ale to bez znaczenia, bo takich tytułów jest więcej. W opisie Apple TV nie ma dolby vision i jest to pierwszy błąd. Drugim jest to, że Koło Czasu odtwarzane jest w SDR, nawet nie HDR, a Pierścienie Władzy chociaż w HDR z pominięciem Dolby Vision. No i pomijam serwis na którym dopasowywanie zakresu dynamicznego w ogóle nie działa. Cały czas w tym jest problem.

IMG_6071.jpg

IMG_6073.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Od producenta zależy jakie wersje przygotował dla konkretnych platform. Np canal + na android/google tv jest w 4K HDR a w apce na Apple TV nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Luke1 napisał:

O jakie ustawienia HDMI w telewizorze chodzi? Tak, sprawdzałem kilkukrotnie i wszystko działa prawidłowo. 

Poszukaj w menu tv zakładki HDMI albo Dolby Vision, tam możesz mieć opcje ustawienia działania DV (coś w deseń - co wymusza urządzenie zew, co tv).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.11.2023 o 19:35, jaczar napisał:

Np canal + na android/google tv jest w 4K HDR a w apce na Apple TV nie.

A jaka będzie jakość Canal+ jeśli zmienisz format w Apple TV na możliwy najwyższy dla swojego tv np. Dolby Vision wraz z opcją dopasowania zakresu dynamicznego?

W dniu 11.11.2023 o 19:40, Xisiek napisał:

Poszukaj w menu tv zakładki HDMI albo Dolby Vision, tam możesz mieć opcje ustawienia działania DV (coś w deseń - co wymusza urządzenie zew, co tv).

Nie ma takich ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.11.2023 o 23:59, Luke1 napisał:

Nie ma takich ustawień.

Jeżeli faktycznie na 100% nigdzie tego u siebie nie masz (np. w Panasonicu jest) to zostaje Ci reset tv oraz Apple do ustawień fabryczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. Sprawdziłem też ustawienia amplitunera. Po przywróceniu ustawień fabrycznych wciąż to samo. Co więcej, na innym telewizorze również. Wynika z tego, że to po prostu wada. Co więcej, znalazłem tytuł w dolby vision który na Apple TV odtwarzany jest tylko w podstawowym HDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Wciąż tego nie rozumiem. Miałem nadzieję, że problem dotyczy pojedynczych tytułów. Niestety, ponieważ np. Reacher to kolejny przykład gdzie na TV jest dolby vision, a przez Apple TV jest SDR.

Dodam, że opis informujący o HDR, Dolby Vision itd. jest taki sam w aplikacji na tv oraz apple tv. Innym problemem w innej aplikacji była jakość dźwięku i to jak były odtwarzane przez głośniki kina domowego na tych samych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...