Skocz do zawartości
Lizarazu

CRT reaktywacja – Samsung CTV-32Z30

Rekomendowane odpowiedzi

[b]CRT reaktywacja – Samsung CTV-32Z30[/b]

Myśleliście, że CRT to przeszłość ? Pozostałość po epoce SD ?

Nic bardziej mylnego Samsung zaprezentował na targach CES [color="green"]32 calowy super cienki telewizor CRT. [/color]

[img]http://www.reghardware.co.uk/2006/03/13/samsung_hd_crt_2.jpg[/img]

[color="green"]Głębokość telewizora wynosi zaledwie 40 cm[/color]. Wiadomo, że został wyposażony w złącze HDMI oraz że jest [color="red"]HD ready [/color]producent nie podał do tej pory dokładnej rozdzielczości ekranu.

[img]http://www.reghardware.co.uk/2006/03/13/samsung_hd_crt_1.jpg[/img]

Jak na razie wiadomo, że telewizor będzie dostępny [color="green"]w maju[/color] w Angli w cenie około [color="red"]350 funtów[/color] (co odpowiada 600 USD lub 1800 PLN : )

ps. tak wiem że to trochę odgrzewany news ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli zastosują w nim rozdzielczość 1080 to przy przekątnej 32 cale trzeba by siadać 1,27m od TV żeby nie tracić szczegółów. Jeżeli dodamy że kineskopy CRT wydzielają szkodliwe dla człowieka promieniowanie do perspektywa tak bliskiego siadania przed TV może wydać się nie zbyt zachęcająca.

Natomiast jeżeli zastosują w nim rozdzielczość 720p to będzie to idealny ekran do Xbox 360 który właśnie w takiej rozdzielczości renderuje gry. W dodatku przy takiej rozdzielczości można siadać 2m od ekranu bez tracenia szczegółów obrazu i bez ryzykowania swoim zdrowiem.

No i cena jest bardzo atrakcyjna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sadze ze Samsung wie co robi. Widac jest zapotrzbowanie na rynku na cos takiego. Sam widze ile osob ma np. Xboxy ale nie stac ich na porzadny ekran a to rozwiazanie jest REWELACYJNE wkoncu nie trzeba bedzie sie gniezdzic przed malymi monitorkami zeby miec HD z konsoli np. ;) To sie musi przyjac z taka ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...podziwiam "rzeczowość", szczególnie w oglądaniu HDTV. :)

Juz sobie wyobrażam, jak np. olejną farbą będą zaznaczone miejsca, skąd ma się oglądac dany film (jeszcze tylko ustalenie, jaką ma rozdzielczosć i szybko na poczatkowych scenach ...przestawianie np. zestawu kolumn, bo sama korekcja amplitunera nic nie pomoże, jak taka odległosć - tylne koniecznie na stojakach , bedzie łatwiej przenosić).
Jak rodzina liczna, to kto w środku ? :)

Nie mylić (wreszcie ) oglądania TV z np. siedzeniem przed monitorem komputerowym (w pojedynkę).

Gdy już tak sie jednak zdaży...to jeszcze zwrócić uwagę na to:
[u][url="http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_111788.html"]>>pomiary promieniowania i zaskakujący wynik<<[/url][/u].

Ps - zobaczcie ile nadal globalnie sprzedaje się CRT (LCD to nadal ułamek sprzedaży...choć zapewne CRT odchodzi w niepamięć....tylko kiedy). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd biorą się te odległości ?

Z charakterystyki ludzkiego oka a konkretnie z tabelki, którą można znaleźć w tegorocznym lutowym wydaniu prestiżowego miesięcznika Audio Video.
Dodam jeszcze, że tabelka została opracowana przez redaktora naczelnego tego miesięcznika pana Filipa Kulpę, dlatego nie ma powodu powątpiewać w jej prawdomówność. Co więcej każdy może zbadać te prawidłowości empirycznie oczywiście pod warunkiem że ma dostęp do sprzętu i materiałów full HD. Ważny jest tutaj także wzrok danej osoby. Jeżeli ktoś słabo widzi bez okularów może nawet nie zauważyć różnicy między SD a HD tym bardziej między 720p oraz 1080i.

Co do przyszłości telewizorów CRT to część producentów np. Toshiba już zaprzestała ich produkcji a reszta znacznie ją ograniczyła. Większość producentów planuje zakończenie produkcji zwykłych CRT w przeciągu nadchodzących kilku lat.

Żywotność tej technologii trochę przedłuży stosowanie cienkich kineskopów, ale to i tak tylko ostatnie jęki konającego :)

Co do sprzedaży to wystarczy spojrzeć na cenę i już wiadomo, dlaczego CRT jest tutaj numerem 1. W dodatku 90% populacji nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia HDTV, które jest głównym motorem napędzającym sprzedaż flat paneli.

Co do promieniowania i monitorów CRT to z tego powodu instaluje się w nich specjalne warstwy ochronne zmniejszające to zjawisko. W telewizorach natomiast zazwyczaj ich się nie stosuje ze względu na oglądanie z większej odległości.

Edytowane przez Lizarazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Lizarazu' date='30.03.2006, 22:41 ']Skąd biorą się te odległości ?

Z charakterystyki ludzkiego oka a konkretnie z tabelki, którą można znaleźć w tegorocznym lutowym wydaniu prestiżowego miesięcznika Audio Video. .....[/quote]
(reszty chyba nie trzeba cytować)

Nie wiem , dlaczego tak na CRT "psioczysz"(wszędzie) :D
(ale to mało istotne)

Wyobrażam sobie nadal - ściśnięte rzesze ludzi siedzące w odpowiedniej odległości (dla każdej rozdziałki przesuwanie krzeseł).
Osoby z gorszym wzrokiem, kupują specjalne okulary (kilka par - dopasowane do rozdzielczości, lub odchodzą ze smutkiem....) itp itd - zawarte w poprzedni poście..... :D

Podziwiam cytowanie prestiżowego pisma ("ono" chyba obraz z MAnty oceniło na równi z Pioneerem...) i zagadnień postrzegania oka (ciekawe na jakiej grupie osób prowadzone badanie wzroku i w jakim zakresie....np wrażeń artystycznych itp z HDTV).

[u]To telewizja - nie część konsoli do gier !!!!!!.[/u] (choć chyba tez się sprawdzi)

Nasuwa mi się smutny wniosek - ktoś chyba w błąd wprowadza, bo tutaj lansuje się tezę jakiegoś: oglądania/słuchania w dziwacznych warunkach (rodem z futorologii - jakieś kabinki z ustawieniem oczu na 1,27m) telewizji.
Zaś w materiałach reklamowych (dostępne za darmo) - lansuję się obraz swobodnego oglądania ( z rodziną ) z paru metrów , z boku , z dołu itp (nawet jedzą w trakcie oglądania - profanacja). :D

- to ja jednak wybiorę opcję wygody, bo nie uśmiecha mi się oglądanie np LCD na ścianie 15m2= 5*3 centralnie na wysokości oczu, gdzie mam siedzieć w odległości 1.27m (szok - "ściana płaczu", zamiast wygody...).

Oczywiście LCD będzie można z kanapy oglądać, ale CRT juz nie? :)

I jeszcze jedno - nie wiem czym grozi , jak zacznę ogladać np z odległości 1.23cm, lub np 1,78m z lekkiego skosu - jakie efekty: zyskam/stracę i czy inne na np. CRT/LCD/PDP... (były jakieś badania prestiżowych pism)?


(jak ktoś umie dobrze czytać artykuły - to powiniem też to zrozumieć, że podane odległości udowadniają, że w normalnym użytkowaniu HDTV nie jest czymś nadzwyczajnym, tylko ewolucją jakości...bardziej widoczną , lub mniej...) :D

Ps - [b]Lizarazu[/b]...a tak w gruncie rzeczy, to w jakim celu "odświeżyłeś" ten temat? (cel) :)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego go odświeżyłem ?

primo dlatego że nie było wcześniej o tych TV info na tym formu (tak mi się wydaje).
secundo chciałem pokazać ciekawy pomysł Samsunga i jednak rozwój technologii CRT.
Nic więcej nic mniej refleksie, co do sensowności tego pomysłu naszły mnie po umieszczeniu newsa.

Co do tych odległości i tabelki

tabelka podje odległości, w jakich najlepiej jest oglądać TV zarówno SD, 720 linii oraz 1080 linii. Nie ma znaczenia tutaj, z jakiego źródła obraz wyświetlasz CRT,DLP,LCD,Plazma.
Czynnikami decydującymi o konkretnej odległości są
1) przekątna ekranu
2) rozdzielczość ekranu i materiału
3) możliwości ludzkiego oka - chodzi tu o zdrowe oko bez żadnych minusów ani plusów, dlatego ludzie, którzy są krótko widzami (tak jak ja) powinni zakładać okulary, jeżeli chcą zobaczyć wszystkie cuda oferowane przez HDTV.

Co do przysuwania krzesła to oto mi chodziło w komentarzu, że nawet, jeśli ten TV będzie wstanie wyświetlić te 1080 linii to będzie to bez sensu, bo żeby bez stosowania lornetek nacieszyć się nimi będzie trzeba usiąść 1,27m od TV.

Co do reklam i tego, co jest w nich lansowane

Mój kolega parafrazując znane hasło reklamowe zwykł mawiać w takich sytuacjach "Miliony much nie mogą się mylić jedzmy gów**" :)

Ps Hojlo1 nie zależy mi na prowadzeniu żadnych krucjat przeciwko CRT czy za LCD. Interesuje mnie natomiast badanie zjawiska, jakim jest HDTV i wyciąganie maksymalnych możliwości ze sprzętu, jaki jest na rynku.

Przedes wszystkim zależy mi jednak na tym żeby pokazać ludziom, kiedy mogą oglądać prawdziwe pełne HD. To bardzo porządkuje dyskusje i pokazuje, w jaki kierunku należy zmierzać przy zakupie sprzętu.

W tym wypadku oznacza to tyle, że ekran o przekątnej 32 cale jest za mały, aby wygodnie oglądać na nim, full HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...dalej nie wiem , po co "odświeżyłeś" i do tego gdybając, co będzie, jeśli .... (tworzysz juz praktyczne zastosowanie czegoś , czego nie ma i budujesz całe teorie). :)

Reszty nie komentuję ...jednak znowu coś podsumowujesz:
[quote]...Przedes wszystkim zależy mi jednak na tym żeby pokazać ludziom, kiedy mogą oglądać prawdziwe pełne HD. To bardzo porządkuje dyskusje i pokazuje, w jaki kierunku należy zmierzać przy zakupie sprzętu.

W tym wypadku oznacza to tyle, że ekran o przekątnej 32 cale jest za mały, aby wygodnie oglądać na nim, full HD.[/quote]

Co to znaczy : "pokazać", "pełne HD" (czy to to skalowane do np 1080i , czy np. 1080i do 720p..... - gdzie jest jakaś norma "pełne HD"?)
Może pełne HD, to w NHK testują (2140) , czy jeszcze więcej?

Opierasz sie na jakiś "wymyślonych normach" i chcesz coś pokazać innym?
Ustalasz juz, ze 32' nie nadają sie do "pełnego HD" (sprzecznosć ze standardami !!!!!) - chcesz prowadzić dyskusje?

Dlaczego 1,27m , a nie np 1.22m, czy 1,33m (znasz jakis namiar potwierdzający te "rewelacje").
Jak chcesz rodzinę usadzić np 5cio osobową i zachować 1,27m?.
Czy to oznacza, ze rodzina 5cioosobowa ma sobie coś innego kupić (jest norma HD zwiazana z ilością osób?).
Na jakiej podstawie i co?

Chcesz jakoś ludzi zmusić do ogladanie HD z linką?????? .

Cytujesz slogany - w temacie, który jeszcze nie istnieje (praktyka dopiero pokaże) i nie dajesz żadnego dowodu na to, że to ma jakąś logikę. (jakieś nowe normy HD , HD READY itp? zwiazane z rozmiarem ekranu...?). :)

Na tym polega właśnie forum, by coś weryfikować.
Co obecnie chcesz w tym temacie zweryfikować (TV na rynku nie ma, TV HDTV nadal nie ma - a już ustaliłes wszystko....)?
Co wogóle chcesz przekazać - bo nie zgodzę się, ze jakieś np 32' nie nadają sie do HD , czy jakieś inne rewelacje o odległosci oglądania? ( dowody/normy/???).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze uspokój się
Po drugie przemyśl to, co napisałem. W moim poprzednim poście znajdziesz odpowiedzi.

I bardzo ważna uwaga nie rób wycieczek osobistych pod moim adresem, bo sobie tego po prostu nie życzę.

Jeżeli z tym także będziesz miał problemy to zwrócę się, do admina z prośbą o interwencje.

Trochę kultury dyskutować też trzeba umieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czyli odpowiedzi brak. :)

Chcę tylko zweryfikować Twoje wiadomości na temat tego CRT (przecież go nie ma) i tego, co piszesz (na podstawie znowu sprzetu , co go nie ma).


Ps - Ty prowadzisz wątek , z mojej strony nie ma nic, co mam prostować (ani: nerwowosci/osobistych wycieczek itp..).
Z Twojej mam wiele niejasności = stąd pytania.

Jest tylko seria pytań i nic ponadto (oczekuję tylko odpowiedzi opartej na prawdzie/normach...). :)


I jeszcze jedno na koniec - już w 2im poście zakładasz, ze moze być szkodliwy (przytoczyłem namiary, że bez pomiaru to moze być fikcja = są normy na to) - czy to nie kolejny mit o CRT (jak nie ma podanych parametrow promieniowania)?
(znowu pytanie)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Primo: Te osobiste wycieczki były bardziej odnośnie wątku o overscanie

Sekundo: Oki cieszę się, że doszliśmy do porozumienia w kwestii sposobu prowadzenia dyskusji.

Przecież wszyscy zajmujemy się, HDTV dlatego że to lubimy.
Nie chcę się z nikim "użerać”, bo to tylko odbiera przyjemność z całego przedsięwzięcia.

Tyle w kwestiach formalnych uff <_<
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Kwestie merytoryczne:

1) Mój stosunek do CRT

Uważam, że CRT jest the best, jeżeli chodzi o SD. Do dzisiaj używam LOEWE 29'' i jestem z niego bardzo zadowolony. LCD (przy sygnale kablowej TV) daleko jest do jakości uzyskiwanej przez LOEWE.

2) Kwestia odległości od TV przy HD/promieniowanie

OK nawet odrzucając kwestie promieniowania nadal (i tu przecież się zgadzamy) siadanie przed TV w odległości 1,27m jest bez sensu. To po prostu nie wygodne.

O to mi właśnie chodziło, że przy zastosowaniu 1080 linii skanujących w TV o przekątnej 32" otrzymujemy duży monitor a nie TV.

Po prostu przy tej przekątnej nie da się z wygodnej odległości skonsumować jego zalet.

Wiarygodność tabelki każdy może zweryfikować, o czym już wcześniej pisałem.

Wynika z niej również, że optymalne przekątne dla rozdzielczości 1920x1080 znajdują się pomiędzy 65" a 80" bo dla nich odpowiednia odległość oglądania wynosi odpowiednio 2,5m do 3,2m, czyli taka, z jakiej w większości domów ogląda się SD. To, że jest to optymalna rozdzielczość dla SD także wynika z tej tabelki.

Swoją drogą widuje czasami przypadki, kiedy osoba posiadająca duży salon stawia telewizor 32" w odległości 8m od kanapy - bezsensowność chyba oczywista.

3) Skąd moje sugestie, co do TV, którego jeszcze nie ma na rynku

Ano stąd, że zjawisko odzwierciedlone w tabeli jest uniwersalne i dzięki znajomości tych danych można przewidzieć jak będzie w rzeczywistości.

4) zastosowanie TV

Ten model będzie idealny pod względem zgodności wstecz - wyświetlanie SD.
Będzie także bardzo dobry do 720p (można oglądać z 2m) czyli Xbox 360 oraz niższy format HD.
Ze względu na cenę może być produktem popularnym zwłaszcza u młodych małżeństw, które mają małe mieszkania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[b]Lizarazu[/b] -zero zastrzeżeń :D

Podziwiam (i tym razem) rzeczowość. :)

Dodam od siebie , że np 32'/16:9 w CRT , to praktycznie ok z 26' LCD (taka prawda). :) (czyli odległość , oczywiście w teorii skróci się do ok 1.1m w 1080i - przeciętnie= są od tego tabele , ale teoretyczne).

Cóż więcej pisac.

CRT i przestaje być "The Best" nawet w analogu.
Przyczyna?
Zaczyna już brakowac dobrych CRT (przyczyny znane), a zaczyna przybywać dobrych LCD (jeszcze kwestia ceny - ale za jakiś czas...).

Jednak (i tutaj nie ma aluzji) - siedząc w kręgu znajomych (sprzęt chodzi - co ma chodzić - czysto zawodowo) pojawił się dość ciekawy problem. ;)
(będzie w wątku osobnym)


Ps - przypuszczam ,ze ten TV (w tej cenie) bedzie miał ok 800linii (stary DynaFlat HD) i raczej trafiłeś, ze 720pix bedzie dla niego najlepsze (ciekawi mnie ten nowy model - ale droższy).
Oczywiście gdybam - bo tak wogóle to jestem sam ciekaw , co pokaże np ze zbieżnością (krótka szyjka). :)

(jak zwykle, znowu pytania - ale przecież TV nie ma na rynku) :D

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[img]http://pclab.pl/zdjecia/aktualnosci/2006_03/samd1.jpg[/img]
[img]http://pclab.pl/zdjecia/aktualnosci/2006_03/samd2.jpg[/img]

ciekawe jak tym razem geometria...??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...