Skocz do zawartości
slawkor

Oled vs Miniled vs FALD

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić nowy TV. Mam kilka określonych typów i możę ktoś z użytkowników opisze jak sprawują się te modele.
Zależy mi na dobrej jakości HDR oraz jego obsłudze z nośnikó zewnętrznych typu dyski , usb i serwery. Jak takie TV obsługują takie treści bezpośrednio z poziomu tv, obsługa napisów wbudowanych jak i zewnętrznych. Nie chodzi mi o obsługę z zewnętrznych playerów , tylko z samego TV.
Mam soundbar Samsunga q700A i fajnie by było, jakby współpracował z nowym TV (ATMOS) chociaż po HDMI eARC

Do TV mam 3m, pokój od strony wschodu. Okno z boku.
Moje typy:

Samsung OLED QE65S95BAT 9999zł i zwrot 2000 i zwrot 10 procent za stary TV
Samsung Neo QLED QE65QN91BAT 7999zł i zwrot 10 procent za stary TV
Samsung Neo QLED QE75QN85BAT 8799zł i zwrot 10 procent za stary TV
Samsung Neo QLED QE65QN85BAT 5999zł i zwrot 10 procent za stary TV
LG OLED65C21LA lub 22LB 8999zł
Sony XR-75X94K 7999zł
Sony XR-75X90K 8399zł
Sony XR-65A84K 9499zł

Jeśli możecie coś polecić do ok. 8000zł (jak jest coś godnego uwagi to trochę więcej)

Wg Sony można dokupić 5 letnią gwarancję za ok. 700zł w razie draki. Np. A80K

Wg LG dają dodatkowy rok gwarancji po zakupie w LG store lub necie LG C2 lub 5 lat gwarancji na panel w LG G2

W Samsungu tylko 2 lata gwarancji. S95B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moim zdaniem, kup OLEDa.

Oczywiście ta technologia obarczona jest problemem wypaleń i musisz się liczyć, że może dotknąć Twój egzemplarz, chociaż moim zdaniem prawpodobieństwo jest bardzo małe. 

Mam OLEDa LG od 5 lat i brak wypaleń (nie gram na nim i nie ogladam wszelkich programów z paskami informacyjnymi, w ogóle nie ogladma tradycyjnej tv 🙂 )

Jakośc obrazy świetna. Jeśli masz soundbar Samsunga to może Samsung ? 🙂

Przy ew, zakupie dodatkowej gwrancji zapoznaj sie dokładnie co ona daje (mały druczek, nie to co mówi sprzedawca). Często jest to stracony pieniądz.

 

Edytowane przez Gatar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jednak po testach Samsunga 75QN91B, zobaczymy jak sie będzie sprawował w połączniu z soundbarem HW-Q700A. Wiem, że Oled jak QD-oled jest lepszy, ale wygrał rozmiar z małym kompromisem co do matrycy. Testowałm Sony na FALD Direct 75X90K, w porównaniu do Samsunga to jakaś kpina, jeśli chodzi o obraz, a pieniądze podobne.

Wiadomo, że na Oledach obraz jest świetny jakościowo, ale rozmiar do minileda to róznica ok.3000-4000zł a 65 cali, dziś się już gubi w pokoju czy salonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to prawda że nowe emitery z proszku hiperfluorescencyjnego opracowane przez spółkę Noctiluca są w stanie wykluczyć dotychczasowe wady matryc oledowych i tym samym wygrać batalię z konkurencyjnymi rozwiązaniami od miniLED, microLED, NeoQLED. Takie wyświetlacze miałyby w przyszłości być drukowane metodą wtłaczania proszku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2022 o 13:14, slawkor napisał:

Testowałm Sony na FALD Direct 75X90K, w porównaniu do Samsunga to jakaś kpina, jeśli chodzi o obraz, a pieniądze podobne.

Na chwile obecną to 1700zł różnicy (nie wiem jaka była różnica w dniu publikowania posta, ale chyba to nie podobne pieniądze ?)

Wiadomo, że QN91B jest znacznie lepszy, ale czy możesz rozwinąć myśl mówiąc o kpinie co do jakości obrazu w X90K 

Zastanawiam się właśnie nad kupnem 75cali - budżet ok 7500zł więc albo Sony X90k, który właśnie teraz tyle kosztuje ew. Samsung QN85B może być zaraz w jakieś promocji za podobną kwotę. Czy miałeś okazje porównać QN85B z X90k ??

Bardzo proszę o jakąś opinię o tym X90K bo już nie wiem co robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Tomasz R napisał:

Na chwile obecną to 1700zł różnicy (nie wiem jaka była różnica w dniu publikowania posta, ale chyba to nie podobne pieniądze ?)

Wiadomo, że QN91B jest znacznie lepszy, ale czy możesz rozwinąć myśl mówiąc o kpinie co do jakości obrazu w X90K 

Zastanawiam się właśnie nad kupnem 75cali - budżet ok 7500zł więc albo Sony X90k, który właśnie teraz tyle kosztuje ew. Samsung QN85B może być zaraz w jakieś promocji za podobną kwotę. Czy miałeś okazje porównać QN85B z X90k ??

Bardzo proszę o jakąś opinię o tym X90K bo już nie wiem co robić :)

Jeśli chodzi o Sony to obraz z 54 strefami wygaszania nigdy nie dorówna Samsungowi z 720 lub 900 stref jeśli chodzi o kontrast i czerń, która na Samsun gu jest bardzo dobra w porównaniu do Oleda gdzie jest wybitna. Poza tym wg mnie kolory wyświetlane na Sony są dla mnie za mało wyraziste, takie jakby wyprane. Obsługa multimediów mimo androida na pokładzie też nie jest wybitna na Sony.

Co do Samsunga qn85 też go rozważałem, ale on jest na matrycy IPS ADS i tam czerń troszkę kuleje, aczkolwiek jak nie oglądasz w zaciemnionym pomieszczeniu np. z lekko doświetlonym tłem za tv to nie ma tragedii. 

Ja wybrałem świadomie Samsunga qn91 w 75 calach, bo dla mnie obraz jest świetny, rozmiar robi świetną robotę, a za te pieniądze mogłem mieć dobrego Oleda , ale w 65 calach...

Jeśli zastanawiasz się co do wielkości TV to od razu bierz rozmiar więcej niż planujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slawkor napisał:

Jeśli chodzi o Sony to obraz z 54 strefami wygaszania nigdy nie dorówna Samsungowi z 720 lub 900 stref jeśli chodzi o kontrast i czerń, która na Samsun gu jest bardzo dobra w porównaniu do Oleda gdzie jest wybitna. Poza tym wg mnie kolory wyświetlane na Sony są dla mnie za mało wyraziste, takie jakby wyprane. Obsługa multimediów mimo androida na pokładzie też nie jest wybitna na Sony.

Co do Samsunga qn85 też go rozważałem, ale on jest na matrycy IPS ADS i tam czerń troszkę kuleje, aczkolwiek jak nie oglądasz w zaciemnionym pomieszczeniu np. z lekko doświetlonym tłem za tv to nie ma tragedii. 

Ja wybrałem świadomie Samsunga qn91 w 75 calach, bo dla mnie obraz jest świetny, rozmiar robi świetną robotę, a za te pieniądze mogłem mieć dobrego Oleda , ale w 65 calach...

Jeśli zastanawiasz się co do wielkości TV to od razu bierz rozmiar więcej niż planujesz.

dziękuje za odpowiedź, to co piszesz o QN85B w kwestii czerni u mnie by się sprawdziło bo będę miał podświetloną ścianę za telewizorem. 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Tomasz R napisał:

dziękuje za odpowiedź, to co piszesz o QN85B w kwestii czerni u mnie by się sprawdziło bo będę miał podświetloną ścianę za telewizorem. 

Pozdrawiam.

Taka matryca jak w qn85 ma lepsze kąty, ale srebrzystą czerń (oczywiście bez przesady) vs gorsze kąty, ale lepsza czerń v qn91

Ujmę to tak:

OLED mega kontrast, super czerń, najlepsze rozwiązanie dla oglądania filmów w ciemnym pomieszczeniu - retencja obrazu z czasem - aczkolwiek już nie taka jak kiedyś - niezbyt dla całodziennego oglądania szczególnie przez dzieci

MiniLED na VA + QLED wystarczający kontrast, bardzo dobra czerń nadaje się do oglądania w każdych warunkach - wysoka jasność - brak retencji obrazu 

MiniLED na IPS ADS + QLED wystarczający kontrast, ale gorszy niż w VA, nadaje sie do całodziennego oglądania - maratony przez dzieci - dla mnie gorszy obraz niż na VA

FALD na VA dla mnie najgorszy obraz, mała ilość stref powoduje bardzo duży blooming, szczególnie na napisach i i widoczny w ciemnych scenach.

 

Wybór należy do Ciebie. Każdy ma inne potrzeby i inaczej postrzega obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeszcze Cię trochę pomęczę :) wpadłem na pomysł żeby jednak może dołożyć trochę do budżetu i kupić QN91B, w testach i recenzjach miażdży rzeczywiście Sony X90K, jednak ma jedną wadę o której czytam w wielu miejscach - mianowicie migotanie PWM - z tego co widzę problem dotyczy głównie (albo i wyłącznie) telewizorów Samsung.

Na telewizorze będę grał sporo na Xbox Series X i boję się trochę tego, czy zauważyłeś coś u siebie w tej kwestii ewentualnie przed zakupem czytałeś coś na ten temat, może są jakieś sposoby żeby to ominąć - zniwelować ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Tomasz R napisał:

Witam. Jeszcze Cię trochę pomęczę :) wpadłem na pomysł żeby jednak może dołożyć trochę do budżetu i kupić QN91B, w testach i recenzjach miażdży rzeczywiście Sony X90K, jednak ma jedną wadę o której czytam w wielu miejscach - mianowicie migotanie PWM - z tego co widzę problem dotyczy głównie (albo i wyłącznie) telewizorów Samsung.

Na telewizorze będę grał sporo na Xbox Series X i boję się trochę tego, czy zauważyłeś coś u siebie w tej kwestii ewentualnie przed zakupem czytałeś coś na ten temat, może są jakieś sposoby żeby to ominąć - zniwelować ?

Pozdrawiam.

Nic takiego u siebie nie zauważyłem. Oglądam głównie filmy, gram raczej na monitorze, bo mam PC. Ale teraz jak zaznaczyłeś temat to spróbuje sie bardziej przyjrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...