Skocz do zawartości
maxiuca

Test cyfrowych kabli audio

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='Sober' post='74346' date='17.12.2007, 22:14 ']Bo tam synchronizacja (taktowanie) jest wyciągane ze strumienia. I teraz jakość wyjścia w transporcie i stabilność jego zegara przenosi się na wyjście analogowe z DAC mimo iż teoretycznie sygnał przesyłamy cyfrowo. Teoretycznie kabel też może wprowadzać dodatkowy jitter - choć osobiście raczej bym w to nie wierzył. Jeśli są jakieś różnice między nimi to pewnie jest to kwestia pętli masy (nie dotyczy połączenia optycznego).[/quote]
Ale w przypadku DTSu sygnał też tak naprawde idzie jako PCM, a więc wszystkie bolączki PCMu też go spotkać mogą.

[url="http://www.hardwarebook.info/S/PDIF"]http://www.hardwarebook.info/S/PDIF[/url]

[quote]IEC 958 was named IEC 60958 in 1998. IEC 60958 (The S/PDIF) can carry normal audio and IEC 61937 data streams. IEC 61937 data streams can contain multi channel sound like MPEG2, AC3 or DTS. When IEC 61937 data streams are transferred, the bits which normally carry audio samples are replaced with the data bits from the data stream and the headers of the S/PDIF signal. Channel-status information contains one bit (but 1) which tells if the data in S/PDIF frame is digital audio or some other data (DTS, AC3, MPEG audio etc.). This bit will tell normal digital audio equipments that they don't try to play back this data as they were audio samples. (would sound really horrible if this happens for some reason).[/quote]

I faktycznie to jest horrible. Kompa można zmusić, żeby traktował każdy sygnał jak PCM.

W ogóle w tym linku jest wszystko opisane. Więc generalnie jeżeli sygnał DTS 1536 kbps przechodzi ok, to znaczy że PCM przejdzie tak samo dobrze.

Co nie zmienia faktu, że faktycznie jak transport skopie sygnał to kabel ani pomoże ani zaszkodzi. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Deimos' post='74280' date='17.12.2007, 17:14 ']Dźwięk mnie powalił, a różnica jak stąd do innej galaktyki, ale nie wszystkim jest dane przeżywać takie emocje... niedowiarek i tak zostanie niedowiarkiem...a głuchy - głuchym[/quote]


a co z kablami elektrycznymi w ścianie ?
pewnie jakieś zwykłe miedziane lub aluminiowe
załóżmy że od transformatora sieci miejskiej który doprowadza ci 230V do gniazdka sieciowego jest w sumie dystans np 500m
to jak 1,5m lub 2m kabla sieciowego-audiofilskiego za 100000000$ ma poprawic dźwięk ?
zacytuję autora testu super wtyczek i kabli sieciowych z tego linku:
[url="http://www.highfidelity.pl/artykuly/0711/kts.html"]http://www.highfidelity.pl/artykuly/0711/kts.html[/url]

"...Inną nauką z tego płynącą jest to, że jeśli mamy być konsekwentni, trzeba też wymienić gniazdko ścienne. Robi je i Furutech (pisaliśmy o nich w ostatnich Nowościach), i Oyaide. Stąd idziemy dobrym kablem, z dobrymi wtykami, do listwy lub kondycjonera (w zależności od poglądów na tę sprawę), w którym gniazda też są wysokiej klasy. Stąd dobrymi... itd. biegniemy do urządzeń, w których wszystkie gniazda też są jak najlepsze. Jedną ze zmian w moim Primie była więc wymiana gniazda IEC na rodowany model FI-10R Furutecha. I dopiero wtedy można mówić, że tę sprawę mamy „załatwioną”. Po tym doświadczeniu wiem, że nie można tego, jakże mało widocznego, fragmentu rzeczywistości pominąć, bo drzemią tutaj duże możliwości. Oczywiście, jeśli interesuje nas Dźwięk Absolutny..."

wymienimy gniazdko i co? trzeba rozpruc tynk wyrwac stary kabel i zastosowac z 15-30m kabla audiofilskiego oczywiście nie mozna pominąc puszek podtynkowych i całej domowej rozdzielki z bezpiecznikami
o instalacji elektrycznej na klatce schodowej czy o słupie energetycznym nie wspomnę (oj szkoda ze słupów nie robią z bizantyjskiego marmuru wtedy basy zeszły by trochę niżej a tony wysokie stały by się nagle bardziej perliste)
a gdyby tak elektrownie z opalania węglem przeszły na atom ooooj to by się działo wtedy

i znowu cytat:
"...Ciekawie wypadło porównanie każdego z kabli ze zwykłym kablem komputerowym. Każdy, każdy przewód Oyaide grał wyraźnie lepiej. Komputerowiec grał świeżym, dynamicznym dźwiękiem. Przy krótkich samplach, często wydawało się, że Oyaide brzmią w mniej dokładny, nieco ospały sposób. To jednak nieprawda. Wystarczyło posłuchać nieco dłużej, żeby wyszło na to, że zwykły przewód jest po prostu nerwowy i chropawy, że ma rozjaśnioną średnicę, która w krótkim porównaniu robiła wrażenie (pamiętajmy, że słuchaliśmy na topowej elektronice), jednak po jakimś czasie okazywała się prostacka. Berylowe wtyki zabrzmiały po nim, jak jedwabna chusteczka po papierze ściernym. Bez przesady – tak było..."


dziwi i zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa
kabelki i wtyczki te testowano na pewno na uznanym i drogim sprzęcie audio w którego walory akustyczne nie wątpię ale
sprzęt ten jakiś czas przed testem owych wtyczek i kabli musiał także byc odsłuchiwany przez fachowców i myślę ze na 90% był zasilany zwykłym kablem sieciowym
już widzę zachwyty nad cudownym dźwiękiem na który wpływ miały tylko zapewne interkonekty i kabelki głośnikowe

a tu nagle zabawa w audiofilskie kabelki sieciowe i:
"zwykły przewód (sieciowy) jest po prostu nerwowy i chropawy"
"Berylowe wtyki zabrzmiały po nim (zwykłym kablu) , jak jedwabna chusteczka po papierze ściernym"

no śmiac mi się che ale z cytatu wynika że 1,5 m zwykłego kabla komputerowego 230V niszczy trud i pracę wielu inżynierów którzy zaprojektowali wzmacniacz, kolumny i player CD

oj żeby tylko nie doszło do testu audiofilskich bezpieczników i wyłączników różnicowo-prądowych bo może się okazac ze idealnie grający zestaw na Berylowych wtykach zacznie grac szorstko i chropawo...

może trochę przesadzam ale w takie testy uwierzę dopiero wtedy gdy testujący ludzie usiądą wygodnie w kanapie a ja zasłonię cały sprzęcik białą płachtą wystawię tylko kolumny i będę puszczał muzykę z losowo wybranym kablem
raz to audiofilskim a raz to zwykłym i jeśli wtedy ci panowie wskażą powiedzmy w 8 strzałach na 10 że lepiej słyszą na tych
drogich lepszych kablach to uchylę im czoła i kabelkom też

w sumie mi też wydaje się że to samo piwo pite z pięknego firmowego kufla smakuje lepiej od tegoż piwa pitego z poobijanego kubka...

mam nadzieję że nie jestem samotny w moich poglądach

pozdrawiam Edytowane przez darek53

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie jestes. A jak do tego piwa pitego w pięknym firmowym kuflu dorzucic dobry lokal i super towarzystwo to juz max szczescia.

Rozbawil mnie najbardziej ten kawalek twojego postu:
"zwykły przewód (sieciowy) jest po prostu nerwowy i chropawy"
"Berylowe wtyki zabrzmiały po nim (zwykłym kablu) , jak jedwabna chusteczka po papierze ściernym"

Musze znajomego namowic na taki slepy test kabli ale video Component, DVI i HDMI.
Ciekawe, czy kolor bedzie sie lał jak wodospad Niagara, a obraz bedzie ostry jak skalpel najlepszego chirurga na swiecie :-)

Pozdrawiam

braavoo Edytowane przez braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do analogu nie będę się specjalnie kłócił ,ale usłyszałem różnice jak ""z tond do innej galaktyki"" gdy wymieniłem sobie pięcio metrowy kabel od suba ze zwykłego (15zł) na trochę mniej zwykły ale za to ekranowany(80zł) problem był w tym ,że na odcinku 1,5 metra tenże kabel biegł (bo musiał)równolegle do zasilającego subwoofer, co się działo każdy wie. Jeśli natomiast chodzi o cyfrowy hdmi to mam zadanie bojowe ... proszę przesłać sygnał z karty graficznej do monitora lcd o takich parametrach 1080p 120Hz i 32bit a dla wybitnych 48 bit (powodzenia hehe) jak na razie znalazłem tylko jeden kabelek monstera który to potrafi.Problem nie dotyczy hd maniaków bo im to jeszcze nie grozi ale nałogowych graczy którzy będą chcieli już niebawem pograć sobie w 3d na pewno tak. Już widzę minę kolesia wypłukanego z kasy po zakupie karty i monitora z goglami muszącego dokupić kawałek druta za 200 ;) , BUU

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jaką odległość chcesz przesyłać taki straszny sygnał? Bo jak to jest kilka metrów, to zaczałbym expertymentować z normalnymi kablami (może najtańszą chińszczyzną, ale jakimiś normalnymi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy 2.5 metra by nie było za łatwo. Zawsze zastanawiałem się ilu słyszy tak naprawdę różnicę w brzmieniu kabli cyfrowych, jeśli na stronkach jeszcze można przeczytać "poprawia szczegółowość" to chyba wielu hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to brednie - chłopaki wciskają super kable za zapominaja ze w sprzęcie siedzą zwykłe druty z beztlenówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mógłby mi ktoś doradzić wybór odpowiednich kabli audio?

Potrzebowałbym dwa kable audio (jeden do oglądania filmów (HD z DTS) z projektora, a drugi do oglądania filmów na TV i słuchania muzyki.

Ten do projektora musi mieć długość ok 10m, a kabel do słuchania muzyki ok 1m (gdyż drugi odtwarzacz stoi na amplitunerze).

Amplituner nie posiada gniazd HDMI, tylko Cinch RCA, Optical i Coaxial.

Znajdę coś odpowiedniego za ok 50zł?

Pozdrawiam,

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli z MM to w ogóle nie przeszły testu, bo gubiły tak na oko co drugi bit, więc jakaś tragedia. No ale warto podreślić, że to nie są kable spełniające jakiekolwiek normy :angry:

1536 kbps to jest dokładnie tyle co PCM stereo 48 Khz.

A jeżeli chodzi o kable analogowe, to nie ma co dyskutować, bo zaraz ktoś się odezwie i napisze, ze słyszy rożnice i ciężko będzie z tym dyskutować. W przypadku kabla cyfrowego, to jeżeli in=out to nie ma z czym dyskutować.

W przypadku kabli interkonetów analogowych , słyszę różnicę .

Mam trzy najtańsze kable znanych producentów do 130 zł :

1 http://www.ceneo.pl/1576083

2 http://www.audiosystem.com.pl/produkt/227/prism-100a

3 Jakiś francuski , nie pamiętam nazwy ( nie chce mi się nurkować pod półkę ) , nazwa podobna do tech + link.

Wszystkie były podłączane pod taki zestaw :

Wzmacniacz stereo Pioneer A 9 --------- tuner radiowy , kolumny Definitive Technology BP 8

W tej konfiguracji jest najlepszy Tara Labs Prism 100a ,

a najgorszy Interkonekt 2xRCA-2xRCA Monster Cable THX I100

We wcześniejszym zestawie Wzmacniacz stereo Yamaha ax 396 ---------- tuner radiowy , kolumny JBL E 90 , BYŁO ODWROTNIE NAJLEPSZYM OKAZAŁ SIĘ Monster Cable THX I100

EDYTUJĘ : była jeszcze konfiguracja : Wzmacniacz stereo Yamaha ax 396 ---------- tuner radiowy , kolumny Definitive Technology BP 8

Najlepszy Tara Labs Prism 100a , a najgorszy Monster Cable THX I100

W moim przypadku kabel był dopasowywany raczej do kolumn niż do elektroniki.

CHCIAŁEM JESZCZE ZAUWAŻYĆ , ŻE GDY PUSZCZAMY SYGNAŁ ANALOGOWY DO AMPLITUNERA WIELOKANAŁOWEGO KINA DOMOWEGO TO TEN AMPLITUNER ZAMIENIA SYGNAŁ ANALOGOWY DO CYFROWEGO , A POTEM ZNOWU NA ANALOG. NASTĘPUJE STRATA SYGNAŁU PODCZAS OBRÓBKI . SKUTKOWAĆ MOŻE TO TYM IŻ ZACIERAJĄ SIĘ RÓŻNICE W CHARAKTERYSTYKACH KABLI.

W miesięczniku Audio 2 / 2011 przeczytałem fajny artykuł test amplitunerów Yamaha i Harman Kardon

W Harman kardon AVR 260 wprowadzono nową funkcję BYPAS , omija on przetworniki , AC , CA ( analogowo cyfrowe , cyfrowo analogowe ) i od razu puszcza analog na końcówki mocy. Ciekawe.

WEDŁUG MEGO NIEWIELKIEGO DOŚWIADCZENIA UWAŻAM ŻE JEŚLI PUSZCZA SIĘ BEZPOŚREDNIO SYGNAŁY ANALOGOWE TAK JAK TO JEST W TYPOWYM WZMACNIACZU STEREO , TO WYMIANA JEDNEGO INTERKONETA MOŻE BYĆ STRZAŁEM W DYCHĘ. W NIEKTÓRYCH PRZYPADKACH MOŻNA NAWET NIE ZMIENIAĆ KOLUMN , ZA WSZELKĄ CENĘ.

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...