Skocz do zawartości
bankroot

1080p/24 fps

Rekomendowane odpowiedzi

na jednym z forów obcojęzycznych natknąłem się na opinię, że (cytuję z głowy) "jeśłi zamierzasz w najbliższym czasie korzystać z BR lub HDDVD, powinien Cię interesować JEDYNIE wyświetlacz obsługujący tryb 1080p/24fps".
ponieważ opinia wydała mi się dość rewolucyjna, zacząłem czytać na ten temat i rzeczywiście można do takiego wniosku dojść (unikamy konwersji do 1080p/25 lub 1080i/25, co powoduje obniżenie jakości obrazu).
Pytanie podstawowe: czy rzeczywiście tak to jest ?
Czy ta utrata jakości jest zauważalna ? (pewnie zależy kto patrzy :lol:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli jesteś HihgEndowcem to tak. Ma to znaczenie. Ale jeśli jesteś zwyczajnym użytkownikiem swojego sprzętu HD to nie. Generalnie chodzi o to że filmy realizowane są od lat w technice 24fps i teraz (na DVD było to niemożliwe) transferowane są z tą samą liczbą klatek (natywnie) na nośniki następnej generacji (Bluray, HD DVD). Zresztą było to już wałkowane wielokrotnie na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zjawisko nazywa się judder. Czasem jest bardziej, czasem mniej widoczne. Czy zobaczysz? Skąd możemy wiedzieć :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Maro' post='53839' date='20.07.2007, 08:40 ']Zresztą było to już wałkowane wielokrotnie na forum.[/quote]
masz rację, zacząłem czytać.
Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Owszem, było wałkowane, ale chyba nie udało się ustalić w końcu z jaką prędkością są wydawane filmy HD w Europie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='bankroot' post='53837' date='20.07.2007, 08:28 ']na jednym z forów obcojęzycznych natknąłem się na opinię, że (cytuję z głowy) "jeśłi zamierzasz w najbliższym czasie korzystać z BR lub HDDVD, powinien Cię interesować JEDYNIE wyświetlacz obsługujący tryb 1080p/24fps".
ponieważ opinia wydała mi się dość rewolucyjna, zacząłem czytać na ten temat i rzeczywiście można do takiego wniosku dojść (unikamy konwersji do 1080p/25 lub 1080i/25, co powoduje obniżenie jakości obrazu).
Pytanie podstawowe: czy rzeczywiście tak to jest ?
Czy ta utrata jakości jest zauważalna ? (pewnie zależy kto patrzy ;))[/quote]
Myślę, że to częściowo marketingowy chwyt (na dzień dzisiejszy). Wyświetlaczy które mogą przyjąć te sygnał prawie nie ma. Te LCD lub plazmy które to przyjmą i tak wypuszczają obraz w innej frekwencji (48,60 lub 120 Hz), czyli robią to, co wcześniej robił za nie odtwarzacz.
Z drugiej strony, sygnał 1080p jest tylko w standarcie 24, 25 lub 30 klatek na sekundę a 1080i jest albo 50Hz w Europie, albo 60Hz w USA. Z tego co zrozumiałem, prawdziwe źródło 1080p /24fps z prawdziwym odbiornikiem 1080/24fps nie będą musiały robić wewnętrznego przeplotu (taka np. Toshiba EX1 i tak robi przeplot, aby go potem wypuścić obraz progresywnie).
Czytając zagraniczne fora, to, ci co niby mieli możliwość porównania, nie widzieli różnicy.

Edytowane przez sebik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='sebik' post='53878' date='20.07.2007, 16:43 ']Myślę, że to częściowo marketingowy chwyt (na dzień dzisiejszy). Wyświetlaczy które mogą przyjąć te sygnał prawie nie ma. Te LCD lub plazmy które to przyjmą i tak wypuszczają obraz w innej frekwencji (48,60 lub 120 Hz), czyli robią to, co wcześniej robił za nie odtwarzacz.[/quote]

To że wypuszczą w 48 czy 120 to nie ma znaczenia bo to się dzieli przez 24. Gorzej już z tym 60, ale nie wydaje mi się żeby TV przyjmujące 24 wyświetlały to jako 60 bo to by nie miało większego sensu ;)

[quote name='sebik' post='53878' date='20.07.2007, 16:43 ']Z drugiej strony, sygnał 1080p jest tylko w standarcie 24, 25 lub 30 klatek na sekundę a 1080i jest albo 50Hz w Europie, albo 60Hz w USA.[/quote]

Sygnał 1080p50/60 jak najbardziej istnieje - np z komputera, albo po deinterlacingu materiału 50i.

[quote name='sebik' post='53878' date='20.07.2007, 16:43 ']Z tego co zrozumiałem, prawdziwe źródło 1080p /24fps z prawdziwym odbiornikiem 1080/24fps nie będą musiały robić wewnętrznego przeplotu (taka np. Toshiba EX1 i tak robi przeplot, aby go potem wypuścić obraz progresywnie).
Czytając zagraniczne fora, to, ci co niby mieli możliwość porównania, nie widzieli różnicy.[/quote]

Bo takiej różnicy nie ma prawa być.


Tak czy siak wciąż najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest europejskie 25/50 - nie ma z tym żadnych problemów które mają amerykanie :D

Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='53880' date='20.07.2007, 17:00 ']Sygnał 1080p50/60 jak najbardziej istnieje - np z komputera, albo po deinterlacingu materiału 50i.[/quote]

Standartem HDTV jest: 1080p 24Hz, 25Hz lub 30Hz a reszta, tak jak piszesz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='sebik' post='53878' date='20.07.2007, 14:43 ']... prawdziwe źródło 1080p /24fps z prawdziwym odbiornikiem 1080/24fps nie będą musiały robić wewnętrznego przeplotu (taka np. Toshiba EX1 i tak robi przeplot, aby go potem wypuścić obraz progresywnie).[/quote]



W sierpniu pojawi się soft dla HD-XE1 , który pozwoli na idealne 1080p/24 fps - poczekamy , zobaczymy - póki co ,
to trzeba się rozglądnąć za odbiornikiem , który to przyjmie ( 72 , 120 Hz + pixel maping )



Pzdr.

BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przecież Pionki z serii 7 (427,507) przyjmują 1080p/24...już od roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='martin_ezz' post='53893' date='20.07.2007, 18:31 ']przecież Pionki z serii 7 (427,507) przyjmują 1080p/24...już od roku[/quote]

szkoda tylko, że mają 768 pikseli w pionie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy któryś z telewizorów Sony Bravia (topowa jest wersja X więc może ona powinna :blink:) obsługuje ten tryb 24 klatkowy? Ewentualnie czy telewizory innych producentów (do Sharpa słyszałem ma być update)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Robsonf' post='54669' date='29.07.2007, 23:26 ']Czy ktoś może mi powiedzieć, czy któryś z telewizorów Sony Bravia (topowa jest wersja X więc może ona powinna :blink:) obsługuje ten tryb 24 klatkowy? Ewentualnie czy telewizory innych producentów (do Sharpa słyszałem ma być update)?[/quote]
[url="http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=540299"][color="#0000FF"]Tutaj[/color][/url] masz na bieżąco aktualizowaną listę telewizorów 1080p/24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...