Skocz do zawartości
Hadar

LG UltraGear 34GN850-B czy warto na niego wydać 3800 PLN czy lepiej kupić coś tańszego

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chciałbym kupić nowy monitor. Mam następujące wymagania:

  • monitor ultrapanoramiczny, min. 34", ale nie chciałbym, żeby ekran był dłuższy niż 100 cm (tzn. żeby mieć coś dłuższego musiałbym zamontować uchwyt w ścianie lub ekran musiałby się podnosić na co najmniej 26 cm, żeby kolumny weszły mi pod monitor, a i tak wtedy musiałbym patrzeć do góry, co nie jest najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem),
  • minimum 1440p, no i żeby ekran miał minimum to 33 cm w pionie
  • FreeSync + G-Sync Compatible,
  • minimum 120 Hz, przy pełnej palecie barw i bez kompresji,
  • nie jestem pro-gamerem, nie potrzebuje 360+ Hz, ale niski czas reakcji i input lag są bardzo miło widziane,
  • co najmniej przyzwoita reprodukcja kolorów,
  • HDR bardzo mile widziany, ale nie wiem czy w ogóle jest sobie zawracać głowę HDR400,
  • do mojego pokoju nie dochodzi słońce, ale lubię silne sztuczne oświetlenie i praktycznie nigdy nie siedzę przed komputerem przy zgaszonym świetle)
  • główne zastosowania to praca biurowa (SQL, administracja systemowa, SAP etc.) oraz gry komputerowe.

LG 38GN950-B wydaje mi się monitorem idealnym, ale raczej nie jestem skłonny wydać 6300 PLN na monitor. Za to jego młodszy brat,  34GN850-B, jest to kupienie za ok. 3800 PLN - dużo, ale wydaje mi się, że byłbym w stanie wydać takie pieniądze (nie chodzi, że mnie nie stać na monitor za 6 tys., po prostu coś we mnie pęka, gdybym miał wydać tyle pieniędzy za monitor, bo brakuje mi poczucia, że jest wart tej ceny). I moje główne wątpliwości są takie, czy 34GN850-B jest wart swojej ceny (3800 PLN). Dla porównania, taki Acer Nitro XV340CK Pbmiipphzx jest do kupienie za ok. 2400 PLN, który jest nawet bardziej ergonomiczny niż wcześniej wspominane LG, ale ma gorszą reprodukcję barw, gorszą jasność (dlatego nie łapie się nawet na HDR400, mimo ż HDR jako taki wspiera), ma gorsze czasy reakcji etc. I nie wiem czy warto dać 1400 PLN więcej za lepsze czasy reakcji, lepszą reprodukcję barw, lepszą jasność i HDR400... Co o tym sądzicie? Ewentualnie czy są jakieś inne monitory, spełniające moją listę warunków, które byście polecili (głównie chodzi mi o aspekt jakość/cena). Pewnie gdyby LG 38GN950-B byłby do kupienia w cenie LG 34GN850-B, to bym się nawet nie zastanawiał. A tak sam nie wiem.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ludzie mają w głowach kupując takie shitowe monitory za tyle kasy 🤣 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hadar napisał:

Co o tym sądzicie? Ewentualnie czy są jakieś inne monitory, spełniające moją listę warunków, które byście polecili (głównie chodzi mi o aspekt jakość/cena).

ja jak zastanawiałem się nad panoramą to na szczycie listy (cena możliwości) miałem dużo tańszy - matryca VA więc czerń dużo lepsza niż w LG

https://www.x-kom.pl/p/573321-monitor-led-32-i-wiekszy-iiyama-g-master-gb3466wqsu-red-eagle-curved-hdr.html

ostatecznie używam tv 4k 42 cale - na szerokość to to samo co panorama 34cali a mam w pionie dużo więcej

Edytowane przez klaus71
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem trochę YouTube'a i jak zobaczyłem jak wyglądają gry w 32:9, to się zakochałem i zacząłem przemeblowywać pokój i udało mi się wszystko tam poprzesuwać, że jestem w stanie zmieścić monitor mający do 130 cm długości. Poprzednie pytania nadal podtrzymuję, ale pojawiło się w mojej głowie jeszcze jedno.

Czy Samsung Odyssey G9 C49G95T jest wart 5800 PLN czy już kompletnie zwariowałem? :D 

---

Godzinę temu, Atmos napisał:

Nie wiem co ludzie mają w głowach kupując takie shitowe monitory za tyle kasy 🤣 

Rozwiń myśl?

19 minut temu, klaus71 napisał:

ja jak zastanawiałem się nad panoramą to na szczycie listy (cena możliwości) miałem dużo tańszy - matryca VA więc czerń dużo lepsza niż w LG

https://www.x-kom.pl/p/573321-monitor-led-32-i-wiekszy-iiyama-g-master-gb3466wqsu-red-eagle-curved-hdr.html

ostatecznie używam tv 4k 42 cale - na szerokość to to samo co panorama 34cali a mam w pionie dużo więcej

VA z definicji ma lepszą czerń niż ISP, jasne, że chciałbym mieć jak najlepszą czerń i kontrast, ale nie znajdują się one wysoko na liście moich priorytetów. 😛 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Hadar napisał:

Pooglądałem trochę YouTube'a i jak zobaczyłem jak wyglądają gry w 32:9, to się zakochałem i zacząłem przemeblowywać pokój i udało mi się wszystko tam poprzesuwać, że jestem w stanie zmieścić monitor mający do 130 cm długości. Poprzednie pytania nadal podtrzymuję, ale pojawiło się w mojej głowie jeszcze jedno.

Zakochać się w jakości 1440p, kiedy jest już dawno standardem 4K 🤣 Trzymajcie mnie 😂

 

22 minuty temu, Hadar napisał:

Czy Samsung Odyssey G9 C49G95T jest wart 5800 PLN czy już kompletnie zwariowałem? :D

 

spacer.png

Podziwiam, że ktoś może używać takiego bubla 🤣 Tym bardziej dać za to prawie 6? To trzeba nie postradać wszystkie zmysły, a po prostu ich w ogóle nie mieć.

26 minut temu, Hadar napisał:

Rozwiń myśl? 

Co tu rozwijać, wystarczy zobaczyć na zdjęcie 📸 powyżej ☝️

27 minut temu, Hadar napisał:

VA z definicji ma lepszą czerń niż ISP, jasne, że chciałbym mieć jak najlepszą czerń i kontrast, ale nie znajdują się one wysoko na liście moich priorytetów. 😛 

Najważniejsza rzecz w obrazie nie jest wysoko na liście priorytetów?🤣 A co się znajduje? Ledzik rgb 4 gamers z tyłu za monitorkiem? 😋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj. Każdy ma inne zastosowania. Ja nie mam telewizora, nie oglądam telewizji, Netflixa, filmów, seriali etc. Jedyne co zdarza mi się "oglądać", a tak de facto słuchać i od czasu do czasu, zerkać jednym okiem to YouTube. Monitor który kupię będzie nawet po kilkanaście godzin dziennie wyświetlać statyczne obrazy, dlatego OLED nie wchodzi nawet w grę. Potrzebuję przede wszystkim dużej przestrzeni roboczej w poziomie. W tym momencie, zarówno w biurze jak i w mieszkaniu mam dwa monitory 24" (przy czym dotychczas w domu jeden miałem w orientacji pionowej, a drugi w poziomej, bo brakowało mi miejsca, żeby usiąść wygodnie przy dwóch monitorach poziomo, ale po przemeblowaniu mam teraz dwa monitory poziomo), przy czym te moje w mieszkaniu są uszkodzone, falują i zostawiają zielone powidoki, które znikają dopiero po kilku godzinach, dlatego chcę kupić nowy monitor. 34" 21:9 wydawał mi się sensownym kompromisem, bo wydawało mi się, że dwa monitory 27" 16:9 będą niewygodne (ale po przemeblowaniu są jak najbardziej możliwe, a tym bardziej 49" cali 32:9). A zakochałem się przede wszystkim w tym jaki field of view zapewnia monitor 32:9 w grach strategicznych i RPG (czyli w takich w których najwięcej gram). Jasne byłbym w stanie wykorzystać więcej przestrzeni roboczej w pionie, ale ja potrzebuję jej przede wszystkim w poziomie. Także czerń i kontrast nie są wysoko na liście moich priorytetów, bo nie oglądam filmów, ani nie oglądam gwiaździstego nieba, ani nie oglądam białego kursora na czarnym tle na monitorach. A gry w które gram nie mają takich przejść czarny-biały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w strategiach miejsce w pionie to podstawa ☝️ Co ci po ultra szerokich boczkach jak w pionie marne 1440p? No beka, żeby 31:9 miało w ogóle sens tu musi być 2160p w pionie, a tak to taki mały jamnik. 

Edytowane przez Atmos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez strategie mam na myśli Europę Universalis i wszystkie jej klony :D Tutaj zawsze brakuje miejsca w poziomie, po z reguły państwa się rozstają w osi wschód-zachód. :P Poza tym można mieć łatwy ogląd na całą Europę równocześnie. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Hadar napisał:

Czy Samsung Odyssey G9 C49G95T jest wart 5800 PLN czy już kompletnie zwariowałem? :D 

cena rzeczywiści przykra - ale jak masz taki budżet to może powinieneś spojrzeć na tego typu tv jak samsung qn90,  qn91, qn95, np.

https://www.neonet.pl/telewizory/samsung-qe55qn91aat.html?gclid=CjwKCAjwgISIBhBfEiwALE19STBxrSzbT2LPw9Cx442ERE7MOsCkiPBKOTuOsvbjed_rrmRYRXvXtRoCzmgQAvD_BwE

samsungi z tego roku mają jakiś specjalny tryb panoramy - więc można wymusić obraz 16:9 - no i jakby co to masz dwa razy wyższą wysokość/rozdzielczość w pionie

na tym monitorze G9 widziałem że ma chyba tylko 15 pionowych stref i ich praca (local dimming) czasami jest bardzo słaba

w tv samsunga miałbyś około 500-600 stref - zobacz test na forum - jest model qn95 - kupiłbyś w podobnej cenie coś dużo bardziej zaawansowanego

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest też wersja 50 cali za 4500 więc w dużo lepszej cenie dostajesz coś z o niebo lepszym obrazem/hdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu to 32:9 zrobiło na mnie mega wrażenie i pierwsze pytanie na jakie pytanie na które muszę znaleźć odpowiedź czy C9 jest wart swojej ceny czy jednak powinienem wrócić do planu 21:9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego ... zasada w życiu jest taka że jak Kogoś stać to się kupuje .....

Po co pytasz się tu czy warto ? Połowa będzie specjalnie pisała że nie warto ( bo ich nie stać )  , inni że bez sensu a jeszcze inni że trzeba być chorym żeby tyle kasy wydać ...  No i co z tego .. przecież to Twoja kasa i możesz robić z nią co chcesz ... możesz ją nawet przepić - i wtedy także dla jednych warto a dla innych nie warto ...

Zycie jest jedno i jeśli będziesz sobie odmawiał przyjemności na które spokojnie Cię stać to bez sensu jest takie życie - zabierzesz kasę do grobu ?

Jakbym policzył ile ,,koledzy,, wydają np na same papierosy ... miesięcznie ok 500 zł , na rok jest to już 6000 zł a na 20 lat to już nowy samochód przepalili -- i co warto ? nie warto ?

 

Co to kogo ... takie jest moje skromne zdanie 

Ruski mają przysłowie : zarabiaju to wydaju .... i to mi się podoba. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eleonor - Ja z natury jestem typem sknery co nie lubi wydawać pieniędzy. A jak już wydaje, to stara się kupować rzeczy o maksymalnym współczynniku jakość/cena. Czy jest mnie stać wydać 6 tys. na monitor? Tak. Czy chcę wydać tyle na monitor? Nie wiem. Nie widziałem nigdy monitora 32:9 na żywo i z tego co patrzyłem po sklepach internetowych, to nikt go nie ma w Poznaniu na miejscu, żebym podjechał i zobaczył. Ale teraz sobie myślę, że może warto poczekać, aż ta technologia trochę bardziej okrzepnie i za 2-3 lata kupić jakieś 32:9, a teraz kupić sobie jakieś 21:9 w rozsądnej cenie, które w przyszłości zostanie zdegradowane do roli drugiego monitora.

Ale tutaj znów mam dylemat czy dopłacać, żeby kupić LG UltraGear 34GN850-B (który kusi przede wszystkim szybkością matrycy w segmencie 21:9, 1440p), czy może kupić coś tańszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.07.2021 o 10:31, klaus71 napisał:

cena rzeczywiści przykra - ale jak masz taki budżet to może powinieneś spojrzeć na tego typu tv jak samsung qn90,  qn91, qn95, np.

https://www.neonet.pl/telewizory/samsung-qe55qn91aat.html?gclid=CjwKCAjwgISIBhBfEiwALE19STBxrSzbT2LPw9Cx442ERE7MOsCkiPBKOTuOsvbjed_rrmRYRXvXtRoCzmgQAvD_BwE

samsungi z tego roku mają jakiś specjalny tryb panoramy - więc można wymusić obraz 16:9 - no i jakby co to masz dwa razy wyższą wysokość/rozdzielczość w pionie

na tym monitorze G9 widziałem że ma chyba tylko 15 pionowych stref i ich praca (local dimming) czasami jest bardzo słaba

w tv samsunga miałbyś około 500-600 stref - zobacz test na forum - jest model qn95 - kupiłbyś w podobnej cenie coś dużo bardziej zaawansowanego

Chyba znowu zmieniłem koncepcję - nie wiem czy kiedykolwiek byłem tak niezdecydowany kupując cokolwiek. Mianowice po tym jak zobaczyłem ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=CftAs56ar48 oraz przeczytałem to: https://hdtvpolska.com/samsung-jako-pierwszy-wprowadza-telewizory-z-mozliwoscia-grania-w-formacie-ultrawide-329-jak-to-wyglada-na-neo-qled/ - to dochodzę do wniosku, że mogę kupić jakiś telewizor 48-56 cali Neo QLED od Samsunga, za pomocą aplikacji typu Microsoft PowerToys tak sobie dostosować przestrzeń roboczą jakbym pracował na na dwóch monitorach 32:9 49 cali (ustawionych jeden nad drugim) - w sumie za pomocą ogromnego wyświetlacza 16:9 mam za pomocą oprogramowania większą swobodę niż przy jakiejkolwiek konfiguracji wielomonitorowej. A grałbym w trybie (super)ultrapanoramicznym, które oferują najnowsze Neo QLED-y od Samsunga. Wadą jest to, że stosunkowo niska wyświetlacz jak na taki ekran powoduje, że tekst jest dość rozpikselowany (ale tragedii nie ma, bo byłem dzisiaj w MediaMarkt, podłączyłem swojego laptopa i bawiłem się z PowerToys, ale nie ma co ukrywać Neo QLED 8K byłby lepszym rozwiązaniem do pulpitu, nawet w 60 Hz, oczywiście jeżeli w 4K pracowałbym w 120 Hz, tak żeby był z niego jakikolwiek pożytek w grach).

Co sądzicie o wykorzystaniu jednego z poniższych telewizorów jako monitora komputerowego przy założeniu, że pracuję czy surfuję po Internecie w sposób podobny do przedstawionego na filmiku (link do którego umieściłem wyżej), zaś gram przede wszystkim w trybach (super)ultrapanoramicznych oferowanych przez nowe telewizory Samsunga. 

Także potencjalnie do wyboru miałbym jeden z poniższych wyświetlaczy:

- QE50QN91A za 4499 PLN, 
- QE55QN85A za 3899 PLN,
- QE55QN91A za 5089 PLN.

Przy okazji przypominam, że telewizor NIE będzie służył do oglądania telewizji, a oglądanie jakichkolwiek filmów (poza materiałami popularno-naukowymi na YouTube), to będą promile promili jego zastosowań (jak obejrzę trzy filmy rocznie, to będzie sukces). Wyświetlacz ma spełniać zadania typowo komputerowe, zawodowe + gaming. :)

Co sądzicie o wyżej wymienionych telewizorach? Polecacie któryś konkretnie? Czy powinienem omijać któryś model? I jak z opłacalnością tych telewizorów do zastosowań, które opisałem?

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za niezdecydowanie. :D

Edytowane przez Hadar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem - QE50QN91A za 4499 PLN

to jest optimum cena/jakość obrazu - 600stref deklasuje G9 z kilkunastoma i HDR będzie w dużo lepszej jakości

choć jego największa wada to właśnie rozmiar - ja mam problem że 40cali z 0,7m wydaje mi się wielki a 50 to już kolejny wielki skok

no ale tak jak piszesz i ja pisałem - masz tryb 32:9 - choć wg mnie lepiej mieć w pionie wykorzystany ekran - FOV przecież może być taki sam

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klaus71 Dzięki za odpowiedź, ale mam dwa pytania:

  1. Czy aby QE50QN91A nie jest na matrycy ISP/ADS i bliżej mu do rodziny QN85A niż QN91A?
  2. W większości gier nie można sterować FOV inaczej niż za pomocą rozdzielczości, więc te tryby 21:9 i 32:9 powinny być mega przydatne. Testosowałeś może te tryby albo widziałeś gdzieś w necie testy tych trybów? Bo widziałem różne testy czy wrażenia odnośnie tych telewizorów, ale ponieważ chyba wszystkie te testy były wykonywane przez osoby związane z RTV a nie gamingiem, to mało kto się na ich temat rozpisywał. :< 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Hadar napisał:
  1. Czy aby QE50QN91A nie jest na matrycy ISP/ADS i bliżej mu do rodziny QN85A niż QN91A?
  2. W większości gier nie można sterować FOV inaczej niż za pomocą rozdzielczości, więc te tryby 21:9 i 32:9 powinny być mega przydatne. Testosowałeś może te tryby albo widziałeś gdzieś w necie testy tych trybów? Bo widziałem różne testy czy wrażenia odnośnie tych telewizorów, ale ponieważ chyba wszystkie te testy były wykonywane przez osoby związane z RTV a nie gamingiem, to mało kto się na ich temat rozpisywał. :< 

ad 1 - nie wiem - musiałbyś sprawdzić - albo po prostu jak nie boisz się rozmiaru brać 55qn91

ad 2 - nie mam qn91 i nic nie testowałem - ja gram w gry FPS więc FOV mogę zawsze ustawić więc zwężanie sobie w pionie ekranu nie ma dla mnie sensu

jak możesz to weź notebook i idz do sklepu i zobacz jak te tryby działają bo chyba nikt nie testował - a wyniki testów a praktyka mogą się czasami rozminąć z twoimi oczekiwaniami

 

no i jeszcze w kwestii G9 to on chyba nie ma upłynniacza do gier - a tv samsunga ma - więc to by była nawet jego gamingowa przewaga nad monitorem

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klaus71

  1. Napisałem do pomocy technicznej Samsunga i dostałem odpowiedź, że nie udostępnią mi bardziej szczegółowej specyfikacji ponad to co jest dostępne na ich stronie internetowej i że nie udzielają informacji na jakiej matrycy jest oparty telewizor. Powiedzieli mi, że mam się kierować PQI:
    • PQI 4500 dla QE50QN91A,
    • PQI 4300 dla QE55QN85A,
    • PQI 4600 dla QE55QN91A,
    • PQI 4600 dla QE55QN95A.
  2. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że nawet w FPS-ach masz inne zakresy FOV w zależności od rozdzielczości. :P 
  3. Byłem w sklepie, ale jedyny laptop jakiego mam to jest służbowy na którym nie mam gier. Jak byłem wczoraj w Media Markt i byłem podłączony, to facet cały czas nade mną stał, miałem ograniczony czas i nie udało mi się tego trybu włączyć. Ale oglądałem na YouTube jak inni korzystają z tego trybu.
  4. Osobiście dość sceptycznie podchodzę do wszelkich upłynniaczy, więc nawet nie biorę tego pod uwagę podczas moich rozważań, aczkolwiek mogę się tym pobawić jak już będę miał telewizor (jeżeli się na niego zdecyduje). :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co okresla PQI to chyba sam samsung nie wie - i skąd wynikają róznice

więc i dostałeś odpowiedz - oni na info lini tego nie wiedzą

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hadar - a może to - fajna promocja - ja zamówiłem - jak nie przypasi to oddam

https://lowcygier.pl/sprzet-gamingowy/monitor-huawei-mateview-gt-34-165hz-zegarek-huawei-watch-gt2-pro-cena-poza-promocja-945-zl-od-1999-zl-w-polskich-sklepach/

zegarek za połowę ceny monitora gratis

w jakimś teście pisało że ma G-sync'a i kontrast ansi ponad 5000:1 , hdr10 nawet do 400nitów

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...