Skocz do zawartości
lulek4560

Zgrywanie i archiwizacja oryginalnych filmów blu ray na Dune Hd Duo 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych forumowiczów

Mam do was kilka pytań na które mam nadzieję że jako bardziej obeznani w temacie udzielicie mi odpowiedzi, ale po kolei

Posiadam sporą kolekcję oryginalnych filmów na płytach blu-ray 1080p zarówno w 2D jak i w 3D i przyszedł mi do głowy taki oto pomysł iż chciałbym zrobić sobie kopie zapasowe i odtwarzać zamiast z płyt, na odtwarzaczu multimedialnym Dune HD Duo 4K. Mam możliwość zakupienia  od znajomego zewnętrznej nagrywarki na USB 3.0  Pioneer BDR-XD07 aby odtworzyć płyty do zgrywania

W Dune posiadam w dwóch kieszeniach dwa dyski twarde po 6 TB,czyli łącznie 12 TB przestrzeni, oraz w razie czego posiadam jeszcze NAS Synology 8 TB, gdzie również mógłbym przechowywać oraz odtwarzać po sieci filmy i teraz tak, chciałbym zgrać to wszystko bez utraty jakości tzn pełna kopia 1:1 z zachowaniem menu, dodatków itp. taka jakby pełna idealna kopia płyty tyle że przechowywana na dysku HDD.

Podobno mój Dune odtwarza pełne menu obrazu dysków ISO jak i ze struktury plików BDMV,  i teraz mam do was pytania:

1: Jakim programem, bądź programami(możecie podać kilka tych najlepszych) można zgrać, najlepiej bezpłatnym (ewentualnie może być płatny)  płyty do postaci obrazów ISO bądż całej struktury BDMV, zaznaczam że posiadam oryginały filmów więc w świetle prawa w Polsce mogę posiadać kopie zapasowe

2: Do jakiej postaci najlepiej zgrywać- do obrazów ISO czy do postaci struktury katalogów BDMV/CERTIFICATE nie wiem czy to ma jakieś znaczenie jeśli chodzi o idealną kopię i jakość

3: Czy Dune poprawnie odczyta taki zgrany plik wyjściowy, nie wiem czy posiada on zabezpieczenie CINAVIA

4: Czy oprogramowanie musi zdjąć blokadę przed zabezpieczeniem  z płyty z filmem, , czy po prostu wystarczy zgrać wraz z blokadą a Dune jeśli nie ma zaimplementowanej Cinavii to bez problemu  odczyta taki plik

5: Czy zgrywając całą płytę  jako pełną idealną kopie materiał wyjściowy będzie jakościowo identyczny jak odtwarzany z płyty na odtwarzaczu blu-ray, nic nie utracę na jakości,zaznaczam że chcę zrobić pełną lustrzaną kopię, nie zależy mi na wycięciu menu,dodatków,zmniejszeniu  pojemności gdyż posiadam prawie 20 TB miejsca- chcę mieć identycznie co oryginał tyle że przechowywane na HDD

Teraz tak mi się jeszcze przypomniało że kiedyś próbowałem zgrać film Avatar z płyty DVD za pomocą programu ImgBurn wybierając opcję " Utwórz obraz dysku" i oczywiście program wykrył zabezpieczenie dysku  utworzył mi obraz ISO, ale niestety Dune nie odtworzył mi takiego obrazu, więc zapewne program musi zdjąć zabezpieczenie z płyty i Dune ma ochronę przed skopiowanym filmem

Jeśli ktoś u siebie robił podobnie tzn. zgrywał swoją kolekcje filmów i odtwarza na odtwarzaczu multimedialnym, i mógłby mi pomóc jakim programem oraz opisać krok po kroku jak dokładnie to zrobić to będę niezmiernie wdzięczny, ja jestem niestety laikiem jeśli chodzi o te rzeczy więc zależało by mi aby ktoś mi to dokładnie wytłumaczył "łopatologicznie"

Z góry jestem wdzięczny i liczę na waszą pomoc oraz doświadczenie

Pozdrawiam

Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Makemkv darmowy zgrywanie do struktury, płatny dvdfab.

Masz jeszcze zidoo jako odtwarzać wydaje mi się że radzi sobie lepiej z obrazami i strukturami niż dune.

Edytowane przez prodarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Co do zidoo to raczej nie planuje zakupu, jeden odtwarzacz na razie mi wystarczy

A czy ten makemkv jest w stanie zgrać mi idealną kopię 1:1 i czy usuwa zabezpieczenie z płyty, czy może nie trzeba usuwać i dune odtworzy mi bez problemu.

A jeśli chodzi o resztę moich pytań czy ktoś odpowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem zgrywa do struktury, czyli jest to kopia 1:1.

makemkv ściąga zabezpieczenia ale nie cinavia tu trzeba dvdfab. Rozumiem że pytasz o nią tak na zaś...? bo jej obecność to jest równa z trafieniem 6 w totaka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No generalnie chodzi mi o to czy jak tym programem makemkv zgram do struktury 1:1 to czy dune mi to odtworzy bez problemu, czy po prostu będę jeszcze musiał dodatkowo za pomocą innego programu ściągnąć zabezpieczenie.Bo w zasadzie nie wiem czy dune odtwarza takie zabezpieczone kopie, czy po prostu nie ma w nim Cinavii i bez problemu mi pójdzie na nim

Rozumię też że ta kopia to będzie również menu dodatki itp. tak jak na oryginalnej płycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem ten programik makemkv wersja beta 1.16.3  ale niestety w ogóle nie jest podświetlona ikonka "kopia zapasowa" nie da się zgrać płyty jedynie tylko podświetla się opcja zgrania "zapisz wybrane tytuły" i domyślnie ustawione jest do mkv, nie wiem czemu podpowiecie co zrobić aby zadziałała opcja kopii zapasowej, albo ewentualnie jakiś inny program który sobie z tym poradzi, najlepiej darmowy w pełni działający. Dvdfab wydaje się fajnym narzędziem ale jest płatny i nie wiem gdzie można było by go zakupić w Polsce  jedynie tylko da się chyba ze strony producenta

Będę wdzięczny za wszelkie informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż screen, i jaką płytę wsadziles? aktywuj makemkv kluczem który jest na ich stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta to Avatar DVD, na razie tylko próbóję na filmach DVD ponieważ nie mam jeszcze napędu,nagrywarki blu-ray (planuję dopiero odkupić od kolegi)

A to tylko da się kopiować na płytach blu ray, na dvd nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Makemkv nie robi kopii iso lub struktury dla dvd, zresztą nie pytałeś o nie w ogóle w wątku.

ISO DVD zrobisz za pomocą ImgBurn a strukturę z tego co pamiętam DVD Decrypter robi w dość prosty sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, no to się wyjaśniło, ja myślałem że robi kopie zapasowe zarówno z DVD jak i blu-ray,

Widzisz kolego, ja jestem troszkę laikiem jeśli chodzi o te sprawy, za stary chyba jestem, dlatego fajnie że są takie osoby jak ty które chętnie pomagają, Dziękuję Ci  serdecznie zresztą za to, to bezcenne

Na razie zrobiłem tylko tak testowo dla DVD bo nie mam po prostu napędu blu ray

Czyli reasumując : potrzebuję napędu, kopie swoich filmów bez problemu zrobie 1:1 i Dune powinien taką kopię wraz z menu bez problemu odtworzyć

Jeszcze zapytam tylko o takie kwestie, czy jak skończy się licencja tego programu bo chyba jest tylko na miesiąc to trzeba ją odnowić, wpisując nowy klucz ze strony, czy nie wiem odinstalować program i ponownie zainstalować

Czy ten makemkv zrobi mi również kopię filmów 3D

I najważniejsze czy po wybraniu opcji " kopia zapasowa" trzeba póżniej zaznaczyć opcję" deszyfruj pliki video" (widziałem w internecie taki zrzut z tego programu)  czy jest to konieczne, czy jak nie zaznaczę to również zrobi mi kopie i Dune odczyta

Chodzi mi po prostu o jak najwięcej informacji krok po kroku jak to zrobic perfekcyjnie (co gdzie pozaznaczać), jakiś mały dokładny tutorial tak aby zrobić to dobrze i abym mógł się cieszyć w pełni dobrze zrobioną idealną kopią filmów które bez problemów Dune odczyta

Czy te kopie będą się czymś różnić od oryginału jeśli chodzi o jakość, czy bez znaczenia bedzie czy bym odtwarzał z playera bluray czy z pliku Dune

Przepraszam że tak wiele pytań zadaję, po prostu jestem laikiem dlatego liczę na pomoc

Z góry  dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Klucz dla makemkv będzie się pojawiał nowy gdy wygaśnie aktualny.

Kopia 1:1 jak sama nazwa mówi to kopia bez stratna.

Kopia filmów 3D to z tego co wiem tylko opcja kopii do ISO? więc makemkv jej nie zrobi. Nie znam tematu za bardzo. 

Ja zawsze zaznaczam aby robił kopię z deszyfracją bo po co mam robić zabezpieczoną? 

Ja tylko dopowiem jeszcze że do robienia kopii płyt UHD potrzebujesz specjalnego napędu tak zwany uhd friendly listy takich napędów masz na stronach makemkv, dvdfab itd.

Dune jest licencjonowany odtwarzaczem z tego co mi się wydaje więc odczyta kopie zaszyfrowane jak i nie.

Edytowane przez prodarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Acha, czyli makemkv nie robi obrazów ISO tylko zrzuca do struktury BDMV/CERTIFICATE

Filmy 3D też chciałbym pozrzucać sobie na dysk bo trochę ich mam, czyli gdybym chciał zrobić z nich kopie to zrzucam makemkv do struktury, zaznaczając deszyfrowanie, a póżniej takie zdeszyfrowany film robię np. za pomocą imgburn zaznaczając "utwórz obraz  z plików,folderów" ,dobrze to kombinuję

Co do UHD to nie potrzebuję, mam tylko filmy blu-ray 1080p, więc ta opcja mnie na razie nie dotyczy

Jeszcze tylko chciałbym zapytać kolega ma model tej nagrywarki: Pioneer BDR-XD07 na usb 3.0 (praktycznie nówka wypalił może z 5 płyt) czy to będzie dobry wybór jeśli chodzi o napęd, bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem w moim przypadku

Ile w ogóle zajmuje czasu zrobienie takiej kopii zakładając że robił bym to na laptopie z procesorem i3  2.40 Gz  4 ram karta geforce  gt 630 windows 7 64 bit

Nie wiem jak to wygląda u ciebie czasowo mniej więcej powiedzmy dla filmu 35-40 GB

A czy ten program radzi sobie z każdym filmem tzn czy każdy jest w stanie zdeszyfrować czy zdarzają sie przypadki że z jakimiś może sobie nie poradzić, zdarzało Ci się już tak

Edytowane przez lulek4560

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne powiedzmy ze średnia to pół godziny.

Co do nagrywarki okaże się czy dobra :)  słyszałem że Pioneer robi je dobre.

Wracając do ISO, sprawdź do Dune potrafi potem kombinuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Acha, no to luzik, myślałem że parę godzin to zajmie

Ze specyfikacji Dune wychodzi na to że czyta obrazy ISO zarówno blu-ray jak i 3D,  BD ISO  oraz BD ISO 3D

No to pokombinuję zobaczymy co z tego wyjdzie

A ty jakiego napędu używasz, ewentualnie jaki polecił byś bardzo dobry zewnętrzny który świetnie sobie radzi- nie jest powiedziane że muszę wziąść ten od kolegi,mogę rozważyć inny, zależy mi na jakości i bezproblemowości

Dziękuję Ci kolego bardzo, bardzo mi pomogłeś, a dvdfabem się bawiłeś, kurcze wydaje się być fajniejszy tylko nie wiem gdzie można było by go kupić, ewentualnie pobrać jakąś pełną wersję z kluczem

Screenshot_2021-05-09 Dune HD Media Player - Dune HD Duo 4K Dune HD.png

dune hd duo 4K.png

Edytowane przez lulek4560

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajny ale co ci brakuje w makemkv? Jeden Klik i zrzuca płytę.

Ja mam wewnętrzny napęd ASUS BW-16D1HT tak jak mówiłem na stronach tych programów do kopiowania masz polecane napędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś na stronie makemkv na forum wyczytałem że nawet jak makemkv ma możliwość skopiowania całej płyty to i tak coś tam nie do końca wszystko dokładnie zrzuca, nie wiem czy to prawda

MKVAAA.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dobrze wiedzieć że czegoś brakuje nawet autor nie wie czego  :D wykonałem już setki kopii bd jak i uhd, które nawet nagrywam na płyty także czego brakuje to sorry nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja ci wierzę, właśnie dlatego warto słuchać osób które mają to przepraktykowane a nie gdzieś zasłyszane też mnie to zdziwiło bo skoro jest kopia dysku to samo przez sie mówi że powinno zrzucić 1:1

No spoko kolego, dużo mi wyjaśniłeś za co jeszcze raz Ci dziękuję, nie pozostaje mi nic tylko wziąść od znajomego nagrywarkę i sprawdzić w praktyce jak to będzie działać

Jeszcze raz dziękuję, przyjemnego popołudnia

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą testuj sprawdzaj i tak nie masz dużego wyboru a tylko on jest darmowy, co do dvdfab nie bardzo rozumiem problem kupna po prostu kupujesz na ich stronie, ale jeśli już to warto czekać na promocję.

Oprócz dvdfa jest jeszcze clonebd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zaciekawił mnie ten twój napęd ASUS BW-16D1HT, troszkę przeglądałem forum makemkv i faktycznie jest jednym z bardziej polecanych i co najważniejsze jest podobno bardzo dokładny

I tak sobie pomyślałem może zakupił bym taki napęd a do tego jakąś obudowę zewnętrzną na usb 3.0 (niestety nie posiadam komputera stacjonarnego, tylko laptopa). Czy mógłbyś polecić jakąś dobrą obudowę, widziałem w polecanych  ICY BOX IB-550StU3S, chociaż jej wygląd do mnie nie przemawia

Dodatkowo ten napęd jest UHD więc może w przyszłości jak dorobię się 4K to byłoby jak znalazł, ewentualnie jako alternatywę co mógłbyś polecić Ty jako Ty z napędów BD/DVD/CD, miałeś jakieś doświadczenie z innymi napędami, sporo płyt zrzuciłeś, więc ufam że masz ogromne doświadczenie w tej materii, czy tylko na tym obecnym działasz cały czas bo jest najbardziej niezawodny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio to nie jest oficjalny napęd UHD tylko po wgraniu zmodyfikowanego firmware jest możliwość zgrywania płyt UHD. Średnio jestem zadowolony bo dziwnie pracuje ten napęd jest głośny i potrafi się zawiesić. Ogólnie nie jestem CI w stanie nic polecić ale ten wątek może Ci pomoże 

https://forum.makemkv.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=17829

https://forum.makemkv.com/forum/viewtopic.php?style=10&f=16&t=25136

https://forum.makemkv.com/forum/viewtopic.php?style=10&f=16&t=19634

Wyślę chyba ten napęd na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kurcze tak czytam czytam i powiem Ci że mam teraz zagwózdkę jeśli chodzi o wybór napędu. Wstępnie wytypowałem 4 napędy zewnętrzne.

Czy byłbyś w stanie podpowiedzieć mi który byłby z nich najlepszy, taki najbardziej niezawodny i możliwie miał najdokładniejszy napęd jeśli chodzi o zgrywanie filmów, kurcze ja się nie znam na tym a im więcej czytam tym głupszy jestem. Wiem że to jest loteria bo nawet jak bym wybrał najbardziej polecany to i tak może się okazać że np. szybko padnie

Ale może są pewne napędy które są przynajmniej statystycznie lepsze niż inne, podpowiesz mi, albo inaczej- gdybyś to Ty miał wybór to który z tych zewnętrznych byś wybrał:

1:Asus SBW-06D5H-U

2: Pioneer BDR- XD07 TB

3: LiteOn EB1

4: LG BP60NB10

5: LG BP50NB40

Bardzo ułatwiło by mi podjęcie decyzji twoja podpowiedź

te 2 ostatnie LG chyba są na usb 2.0 tylko nie wiem czy czasem któryś nie ma  od strony napędu 1x usb a od strony komputera 2x usb, nie wiem czy by dały radę z zasilaniem

Wiadomo nie będą takie szybkie  jak wewnętrzne ale żeby chociaż płyte w godzinę zrzucały to będzie git

PS. ten np. LG BP60NB10 chyba ma rozwidlenie na 2 usb jeden pewnie odpowiada za zasilanie a drugi za obsługę napędu, może by dał radę, byłby na równi z usb 3.0

Jeszce znalazłem jakąś nagrywarkę Verbatim na usb 3.0

https://vobis.pl/peryferia/napedy/verbatim-nagrywarka-blu-ray-usb-3-0-zewnetrzna?ceneo_spo=true&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Tak generalnie  jak troche czytam o tych napędach to ja osobiście  chyba ograniczył bym wybór do 3 napędów:

1: Pioneer BDR- XD07 TB

2: LG BP60NB10

3: LG BP50NB40

Z chyba największą przewagą na tego pioneera

Tylko jeszcze odnośnie tego pioneera to zastanawia mnie taki fakt bo wszędzie w specyfikacjach opisuja że odtwarza tylko BD-ROM (SL), natomiast BD-ROM(DL) pisze brak, czyli mam rozumieć że nie odczyta płyt dwuwarstwowych, no bo takie filmy długie np. szczelam Avatar czy titanic to chyba wydawane są na dwuwarstwowych płytach to by lipa była jakby nie odczytał, ale z drugiej strony to by chyba bez sensu było żeby nagrywarka nie obsłużyła, sam nie wiem

A co ty byś wybrał przyjacielu

 

Screenshot_2021-05-11 pioneer PIO BDR-XD07TB B-R ZEWN Recoreder black.png

Edytowane przez lulek4560

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...