Skocz do zawartości
pmcomp

Pierwszy odtwarzacz formatu HD VMD !!!

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://img152.imageshack.us/img152/3968/testujemyyw0.gif[/img]


[color="#000000"]Drodzy forumowicze,

Wydawało by się, że w temacie High Definition karty są już rozdane i wszystko jest wiadomo, a wielcy gracze już liczą zyski z dzisiejszych inwestycji. Nawet w takim kraju jak Polska, HDTV zawitało pod strzechy i wszyscy mogą sycić wzrok wspaniałym obrazem lecącym do nas „z nieba”. Także w temacie dla kolekcjonerów czyli 12-o centymetrowych płytek zawierających materiał HD, które od pewnego czasu są do nabycia w sklepach, mamy sytuację jasną: dwa konkurencyjne formaty zapisu HD-DVD i BluRay przekonują do siebie nas konsumentów. Oby tylko te przekonania nie skończyły się tak jak w gęstych formatach audio czyli DVD-Audio i SACD.

A w Polsce od dawna znane jest przysłowie: gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Czy tak będzie? Kto może być tym trzecim? Czy ma szanse? Jakie są korzyści, zalety, wady? Jak wyglądać będzie najbliższa przyszłość?
Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule, nazwanym przez nas MEGA TESTEM ponieważ chyba po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni do tematu chcemy podejść kompleksowo, dzięki któremu chcemy wprowadzić w świat HD innego konkurencyjnego do obecnych formatu czyli [size=2][b]HD VMD[/b][/size].

[b]Dzięki uprzejmości oficjalnego dystrybutora firmy NME Inc. na Europę Środkowo-Wschodnią, za co serdecznie dziękujemy, firmie ORAVA Sp. z o.o., mamy możliwość zapoznania się z nowym formatem, z nowym odtwarzaczem i z filmami w nowym standardzie. Do rąk dostaliśmy najnowszą zabawkę, player formatu HD VMD, model DL 1000, który poddaliśmy bardzo dokładnym oględzinom i testom, a co z tego wyszło, o tym poniżej[/b].[/color]



[b][size=3]1. FORMAT HD VMD, CO TO JEST?[/size][/b]

W tym rozdziale opiszemy dokonania firmy NME oraz możliwości nowego formatu. Wszystkie informacje pochodzą z oficjalnej strony firmy tj. [url="http://www.nmeinc.pl"]www.nmeinc.pl [/url], a my zamieszczamy je tylko dla porządku.

[color="#8B0000"][i]„Oferta New Medium Enterprises (NME) to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich poszukujących obrazu jakości True High Definition za stosunkowo niewielką cenę. Technologia ta wykorzystuje czerwony laser oraz istniejące obecnie zaplecze technologii DVD.

Platforma VMD przeznaczona jest do odbioru obrazu HD w rozdzielczości 1920x1080 pikseli i z przepustowością do 40 Mb/s. Używa dysków o pojemności od 20 GB do 40 GB, odczytywanych za pomocą wiązki czerwonego lasera. Odtwarzacze i nagrywarki VMD są urządzeniami niezależnymi, posiadają własny wbudowany komputer i są wstecznie kompatybilne ze standardami DVD i CD.

NME opracowało płytę wielowarstwową VMD (Versatile Multilayer Disc), będącą wysoko zaawansowanym technologicznie dyskiem umożliwiającym mobilne magazynowanie danych. VMD daleko wyprzedza istniejącą obecnie technologię DVD, a stosunek ceny do oferowanej jakości jest propozycją bezprecedensową. Spółka zwraca się do sektora rozrywkowego zajmującego się dystrybucją filmów, oferując VMD jako znakomity sposób na ukrócenie nielegalnego kopiowania.

Jest to jedyna przystępna cenowo propozycja dotycząca wysoko zaawansowanego technologicznie produktu, skierowana do wymagającego odbiorcy i wyróżniająca się na tle znajdujących się na rynku odtwarzaczy i nagrywarek DVD oraz nośników danych.
Versatile Multilayer Disc – dzięki zwiększeniu pojemności dysku VMD ma stać się najnowszym standardem zapisu na dysku – formatem stworzonym dla obrazu w wysokiej rozdzielczości. Aby zapisać cały pełnometrażowy film w technologii HD, minimalna pojemność nośnika wynosi około 20 GB, podczas gdy płyty w formacie DVD9 mogą pomieścić jedynie 8,5 GB. VMD jest długo oczekiwanym przełomem i tanim rozwiązaniem dla tworzenia dysków i odtwarzaczy obrazu High Definition.

Dysk VMD ma dokładnie tę samą grubość co płyta DVD. Podczas gdy technologia DVD przewiduje tylko dwie warstwy, technologia VMD zakłada wielowarstwowość, w związku z czym pojemność dysku znacznie wzrasta. Każda dodatkowa warstwa dodaje ok. 5 GB pojemności ponad możliwości standardu DVD. Technologia VMD pozwala umieścić nawet 20 warstw na jednej płycie, bez jakiejkolwiek utraty jakości zapisanej zawartości. Oznacza to możliwość nagrania nawet 100 GB, a z pewnością jeszcze więcej w przyszłości.

Aktualnie wszystkie optyczne urządzenia laserowe, takie jak DVD działają w oparciu o technologię czerwonego lasera. Jego częstotliwość bądź długość fali wynosi 650 Nm (nanometrów) i dostarcza on obraz w jakości SD (standardowa rozdzielczość). Pojawiły się też nowe technologie, korzystające z niebieskiego lasera, o mniejszej długości fali lub częstotliwości 405 Nm, które mogą pomieścić więcej informacji. Wadą tej technologii jest jednak fakt, iż wszystkie linie produkcyjne, zarówno napędów jak i dysków, będą musiały być rozebrane i całkowicie zmienione. Oczywiście pociągnie to za sobą duże koszta dla producentów, a te z kolei przełożą się na klientów.

Bez dokonywania odwrotu od technologii czerwonego lasera, naukowcy z NME odkryli sposób na wykorzystanie nieużywanej lub marnowanej przestrzeni pomiędzy istniejącymi warstwami zwykłej płyty DVD, tworząc unikalną technologię wielowarstwową. Ta całkowita innowacja została wykorzystana w technologii VMD, dzięki czemu na dzień dzisiejszy osiągnięto pojemność minimalną 20 GB, którą w przyszłości planuje się jeszcze powiększać.
Oferta New Medium Enterprises to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich poszukujących obrazu jakości True High Definition za stosunkowo niewielką cenę. Technologia ta wykorzystuje czerwony laser oraz istniejące obecnie zaplecze technologii DVD.

Platforma VMD przeznaczona jest do odbioru obrazu HD w rozdzielczości 1920x1080 pikseli i z przepustowością do 40 Mb/s. Używa dysków o pojemności od 20 GB do 40 GB odczytywanych za pomocą wiązki czerwonego lasera. Odtwarzacze i nagrywarki VMD są urządzeniami niezależnymi, posiadają własny wbudowany komputer i są wstecznie kompatybilne ze standardami DVD i CD.

Jest to jedyna przystępna cenowo propozycja dotycząca wysoko zaawansowanego technologicznie produktu, skierowana do wymagającego odbiorcy i wyróżniająca się na tle znajdujących się na rynku odtwarzaczy i nagrywarek DVD oraz nośników danych.

Zalety:
Wszechstronność:
Wsteczna kompatybilność ze wszystkimi istniejącymi formatami płyt. Napędy VMD będą odczytywały inne standardowe formaty takie jak DVD i CD.

Adaptacja:
Technologia wielowarstwowości VMD nie jest związana tylko z czerwonym laserem, ale może też być z łatwością zastosowana do niebieskiego lasera, kiedy ten stanie się niezawodny. Dzięki temu technologia VMD umożliwiłaby wzrost pojemności dyskowej, pokonując wszystkie konkurencyjne oferty, bez względu na technologię w nich zastosowaną.”[/i][/color]


No to doszliśmy do sedna. Opis marketingowy powyżej, jak to zwykle bywa (wszyscy na początku mówią i obiecują, że będą najlepsi – z czym potem różnie bywa) jest wspaniały. Konkurencyjne formaty już mogą pakować walizki a HD VMD zwycięża. Wspaniała wizja dla nas konsumentów, czy może aż za wspaniała żeby mogła być prawdziwa? No to kilka przecieków (inaczej zwanych oficjalnymi informacjami).
[b]Oficjalny start formatu w Europie i w Polsce to wrzesień 2007[/b]. Niedługo. Start oparty na testowanym przez nas playerze DL 1000 (z możliwymi małymi modyfikacjami o czym w teście). Na początek kilkanaście tytułów filmowych a potem po kilka miesięcznie. Pozyjemy zobaczymy.

[b]A ceny?
Taaaak. Player w cenie ok. 800,- zł brutto. Filmy duuuuużo tańsze, może nawet w połowie ceny HD-DVD czy BD.[/b]
NO TO ZOBACZMY CO TO NAPRAWDĘ JEST !!!. Ale zanim to zrobimy, poniżej porównanie konkurencyjnych formatów zapisu:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img61.imageshack.us/img61/9972/porownanietechnologiihp0.jpg[/img][/url]

Jak wynika z powyższej tabelki jest bardzo, bardzo fajnie. Czerwony laser czyli prawie zwykłe płytki DVD, prawie zwykłe odtwarzacze i napędy DVD, w krótkim czasie możliwość nagrywania w nowym formacie. Cena wejściowa zabija, Internet straci ruch generowany przez miłośników binarek i innej maści torrentów, system zabezpieczony przed kopiowaniem (zobaczymy na jak długo) , tanie filmy … nic tylko lecieć do sklepów, robić listy społeczne i zakładać komitety kolejkowe (dla tych co nie wiedzą odsyłam do Wikipedii).

Czy nie jest zbyt pięknie? Gdzie jest haczyk? Zobaczmy sami.



[b][size=3]2. ODTWARZACZ DL 1000, OPAKOWANIE, ZAWARTOŚĆ, BUDOWA[/size][/b]

Jak się wszystko zaczęło? Umówiłem się na spotkanie z bardzo miłą Panią i … dostałem … pudło do testów. Nawet bardzo nie protestowała gdy opisałem jej, co zamierzam z nim zrobić, do czego będę podłączał, jakie młotki, wkrętarki i śrubokręty będę używał, kwasy, papier ścierny itp. Ale obiecałem, że nie popsuję i oddam w stanie w jakim dostałem.
Uff, udało się. Cały dzień modliłem się tylko, żeby mi ktoś nie świsnął klamora z bagażnika, ale byłby wstyd. Te osiem stów jakoś bym przebolał. I oto jest, bardzo eleganckie czarne lakierowane pudło:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img413.imageshack.us/img413/4286/dsc5647kx5.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img48.imageshack.us/img48/1017/dsc5648eb6.jpg[/img][/url]


Nie jest zbyt ciężkie, ok. 4 kg gdy uwierzyć napisom, zobaczmy, co na nim napisano:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img413.imageshack.us/img413/8959/dsc5649sg2.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img48.imageshack.us/img48/3073/dsc5651pb4.jpg[/img][/url]


Aha, są w nim jakieś filmy, jest dobrze, Pani dotrzymała obietnicy:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img230.imageshack.us/img230/7112/dsc5650dv6.jpg[/img][/url]


I tutaj mam wielką przyjemność zaznaczyć, że w testach wziął ze mną udział nasz wielce szanowny admin czyli Gmeru. W końcu co dwie pary oczu to nie jedna, o uszach nie wspomnę. A mojej lepszej połowie nie zawsze można wierzyć. WAF (to taki współczynnik: Wife Acceptance Factor) mam na wysokim poziomie, ale test miał być jak najbardziej obiektywny (aha, kij w mrowisko …).

No to do roboty … otwieramy pudło, a w nim … drugie pudło. Małe deja vu, jak pod choinką w Boże Narodzenie. Drugie pudło jeszcze fajniejsze, też czarne, matowe i do tego rozkładane. A w środku:
- po jednej stronie filmy. SĄ !!! Będzie zabawa. Dwa takie jakby inne, dziwne pudełka, demo i musical z Panem, którego znamy jakby z innych ról. Znowu deja vu? A gdzie blondyna? Hmm:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img235.imageshack.us/img235/9959/dsc5641mt5.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img235.imageshack.us/img235/996/dsc5640ej7.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img235.imageshack.us/img235/8642/dsc5642tx0.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img230.imageshack.us/img230/4967/dsc5643jf9.jpg[/img][/url]


OK., są dyski demo, pewnie będzie wypas i uczta dla ducha, oka i ciała. Zawsze można podreperować się szklaneczką dobrego łyskacza. W końcu jesteśmy testerami, no nie?
Ale zaraz, coś mało tych filmów, na pudełku stało, że będą cztery !!! Szukam … brak. Na osłodę znajduję jeszcze jedną płytkę z filmem dla dzieci i … jak się potem okazało po otwarciu szuflady playera … płytkę w formacie DVD z wypożyczalni Beverly Hills !!!
I jak tu wierzyć testerom? Dwa dostały nóg i dwa przybyły, jak w wojsku, sztuka jest sztuka. Proszę Pani (ta co była miła i przekazała) … TO NIE JA !!!

No trudno, najwyżej będę się tłumaczyć. Przecież nie odkupię bo w sklepach mają być we wrześniu. Co do zawartości merytorycznej filmów się nie wypowiadam. Pudło z tym odtwarzaczem to zapewne model z innego rynku (zapewne daleka Azja o czym potem), mam nadzieję, że w Polsce w pudełku będą przynajmniej Czterej Pancerni i Kloss. BTW ciekawe, czy te 800,- zł to będzie cena z filmami czy bez?

Co tam jeszcze jest. Z prawej strony wewnętrznego pudła wyciągam … kolejne małe pudełko z kabelkami: jest component, audio w narodowych barwach oraz żółty do composite.

No to sięgamy dalej i … kolejne, tym razem większe pudełko, otwieram … JEST. ODTWARZACZ !!! opakowany jeszcze w taka ładną białą szmatkę. Odkrywam i … oczom nie wierzę !!! n-box !!! NIE, też biały ale wygląda inaczej. A już wietrzyłem teorie spiskowe myśląc, że wielka łapa n-ki sięga i tutaj.

Na początek wygląd i budowa zewnętrzna. Biorąc do ręki odtwarzacz można dostać szoku, jest bardzo lekki (wg. instrukcji 2,5 kg). Czyli w środku nic nie ma? To za co ja płacę? Po dokładnym pomacaniu obudowy okazuje się, że jest ona z białego sztucznego tworzywa, w eleganckim białym kolorze (dostępna będzie również wersja czarna), z dużym ale moim zdaniem gustownym napisem NME (żebyśmy nie zapomnieli z czym mamy do czynienia). Klocek na szczęście standardowej hajfajowej szerokości 43 cm, 4,5 cm wysoki, zgrabniutki. Player prezentuje się tak:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img213.imageshack.us/img213/6117/dsc5610bx7.jpg[/img][/url]


Klawisze sterujące znajdują się na górnej części obudowy. Po prawej stronie klawisze sterowania napędem:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img171.imageshack.us/img171/1070/dsc5611ln5.jpg[/img][/url]


Po prawej stronie, w części bocznej obudowy (prawej) mały szok: wejście na mikrofon do karaoke oraz sterowanie głośnością. Przypominam player ten jest samplem, zapewne z rynku dalekowschodniego, gdzie bez takiej funkcji długo zalegałby magazyny. U nas myślę funkcjonalność całkowicie zbędna:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img507.imageshack.us/img507/5463/dsc5612kn2.jpg[/img][/url]


Po środku, centralnie umieszczona szuflada napędu. Uwaga: bajerancko podświetlona na niebiesko. Zawsze można player zamontować pod spodem naszego samochodu i też będzie dobrze, na niebiesko:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img171.imageshack.us/img171/5531/dsc5619kw2.jpg[/img][/url]


I jeszcze jedno: szuflada jest przezroczysta, a co. Ja takiej jeszcze nie widziałem:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img95.imageshack.us/img95/4707/dsc5632cd3.jpg[/img][/url]


Po lewej stronie wyświetlacz, niestety żadna rewelacja oraz czerwona dioda „stanby”:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img213.imageshack.us/img213/3641/dsc5620bu4.jpg[/img][/url]


a na górze przycisk standby (prawdziwego wyłącznika sieciowego brak):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img213.imageshack.us/img213/5971/dsc5621pw7.jpg[/img][/url]


Popatrzmy, co widać z tyłu obudowy, w końcu właśnie od tego zależeć będzie nasze życie. Mamy niezły komplecik:
Wyjście audio dźwięku wielokanałowego 5.1 oraz zdublowane wyjście kanałów przednich, cyfrowe wyjścia dźwięku w standardzie elektrycznym i optycznym.
Wyjścia video to poczciwe composite i s-video oraz trójka komponent z 1080i na wyjściu.
Brak euro i HDMI. Oba te wyjścia widziałem w prospektach na stronie NME oraz mówi o nich instrukcja. Instrukcja wspomina także o 1080p oraz o upscalowaniu do rozdzielczości HD, która to funkcja w tym egzemplarzu po komponencie nie była możliwa. Musimy poczekać i zobaczyć co przyniosą nam egzemplarze które trafią do sprzedaży. Przypominam, to jest egzemplarz testowy. Gniazda są niezłocone:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img53.imageshack.us/img53/1645/dsc5613fd3.jpg[/img][/url]


Poza tym kabelek sieciowy (jeśli ktoś liczył na kabel odłaczany to nie w tej klasie cenowej) i parę napisów (w ich miejscu mają być wspomniane HDMI i euroscart):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img95.imageshack.us/img95/5958/dsc5614mf9.jpg[/img][/url]

No to został jeszcze pilot, jak to zwykle bywa mały, brzydki i nieporęczny kawałek plastiku. I tak jest tutaj. O jego funkcjonalności dalej podczas testów odtwarzania:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img74.imageshack.us/img74/3358/dsc5644jb8.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img74.imageshack.us/img74/6430/dsc5645mo5.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img95.imageshack.us/img95/8096/dsc5646eh6.jpg[/img][/url]





Czas zajrzeć do środka. Niestety wewnętrzna budowa odtwarzacza osobiście mnie nie zachwyciła. Pamiętajmy jednak ile ten odtwarzacz ma kosztować na rynku. Zapewne strategią firmy było wypuścić od razu model bardzo przystępny cenowo (zgodnie ze znaną szczególnie w Polsce strategią marketingową CCC czyli cena czyni cuda). I mamy tego konsekwencje. W odróżnieniu do wielkich koncernów z obozów HD-DVD czy BluRay, gdzie każdy pierwszy model ma zachwycić świat i zapewne udowodnić jego koszmarnie wysoką cenę startową. Niska cena wyjściowa oznaczać musi oszczędności i gdzieś one zostały poczynione. Na pewno w obudowie, części zasilającej, mechanice napędu i części analogowej elektroniki w torze audio. Na szacunek zasługuje na pewno myśl techniczna, pomysł, a co za tym idzie płyta główna z nowoczesną cyfrową elektroniką, która powoduje, że ze „zwykłego” napędu DVD odtworzyć możemy „telewizję HD”.
Plastikowa obudowa, oparta na dwóch częściach mydelniczki, dolnej kryjącej urządzenie i górnej pokrywy, zapewnia stosunkowo dużą sztywność konstrukcji. Jest niestety lekka co powodować może przenoszenie wibracji mechanicznych. Nie zapewnia także ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (brak ekranowania metalową obudową czy brak specjalnych wewnętrznych ekranów), które zakłócać mogą pracę urządzenia i w drugą stronę, powodować może zakłócenia innych urządzeń. Pod płytkami z elektroniką znajdują się specjalne metalowe płaskie płytki ale moim zdaniem ich zadaniem jest „odbijanie” ciepła do góry (tak aby elektronika nie wypaliła dziury w dolnej części obudowy).

Podsumowując, ponownie biorąc pod uwagę cenę urządzenia, oceniam tą konstrukcję bardzo pozytywnie. Urządzenie pracuje bardzo cicho, napęd jest praktycznie bezgłośny, co biorąc pod uwagę duże transfery (do 40-u Mbipsów), czyli dużą prędkość obrotową, pozytywnie zaskakuje. Szuflada jest może trochę zbyt głośna ale cuda (z CCC) poszły w innym kierunku. Urządzenie wydziela też małą ilość ciepła, obudowa nagrzewa się bardzo lekko, nie potrzeba wtedy żadnych głośnych wiatraków i być może z tego też .powodu wybrano plastikową obudowę. Pod względem wydzielania ciepła czy hałasu, w porównaniu do PS3 czy X360 to jest rewelacja.

Po zdjęciu górnej, oczywiście jak wspomniałem plastikowej pokrywy naszym oczom ukazuje się to co młode misie lubią najbardziej, wnętrze:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img530.imageshack.us/img530/1811/dsc5564ym4.jpg[/img][/url]

Po lewej stronie, patrząc od frontu, w głębi znajduje się zasilacz, niestety impulsowy i to kiepskiej jakości. Ja lubię toroidalne trafa z dobrą stabilizacją, które zapewniają odpowiednią jakość prądu potrzebnego elektronice, szczególnie tej analogowej i odpowiedzialnej za tor audio ale takie niestety trochę kosztują. A ten wbudowany tutaj kosztuje może z dolara, no może ze dwa. Efekty widać:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img530.imageshack.us/img530/3092/dsc5568nm2.jpg[/img][/url]


Po środku, centralnie wbudowany napęd DVD, jakiś nieznany mi bliżej OEM, o specyficznej okrojonej konstrukcji, gdzie elektronika nie jest wbudowana w napęd tylko znajduje się na zewnątrz.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img69.imageshack.us/img69/2613/dsc5569qm9.jpg[/img][/url]


A oto czytnik po wyjęciu, w całej okazałości, od góry:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img481.imageshack.us/img481/390/dsc5603ex4.jpg[/img][/url]

i od spodu:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img483.imageshack.us/img483/8017/dsc5604io4.jpg[/img][/url]

a tutaj mały „luk” na laser (płaska, dobrze widoczna taśma prowadzi do płyty głównej i scalaka, o którym poniżej):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img76.imageshack.us/img76/9861/dsc5591wh5.jpg[/img][/url]

i na numer, jeśli ktoś ma ochotę ten napęd zidentyfikować:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img95.imageshack.us/img95/7456/dsc5596dp4.jpg[/img][/url]

Dlatego też wcześniejsze pomysły wymontowania czytnika i podpięcia go do PC-a spełzły na niczym gdyż napęd nie ma typowych łączy typu IDE czy SATA tylko wspomnianą już cienką taśmę, która łączy go z płytą główną.
Sterownik napędu DVD nie jest umieszczony na płytce pod napędem jak to bywa zazwyczaj lecz na płycie głównej. Jest to układ D5954.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img79.imageshack.us/img79/4582/dsc5578xi6.jpg[/img][/url]


Po prawej stronie obudowy duża, nazwę ją komputerowo, płyta główna zawierająca najważniejszą elektronikę urządzenia:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img95.imageshack.us/img95/4189/dsc5570fl4.jpg[/img][/url]

Widać też tutaj płytkę zawierającą układy do obsługi funkcji karaoke (z wejściem mikrofonowym). Po lewej i po prawej stronie przedniej części obudowy znajdują się płytki obsługujące wyświetlacz oraz przyciski sterowania.

Sercem odtwarzacza jest chipset, który niestety pozostanie dziś dla nas tajemnicą. W przyszłym tygodniu postaram się dowiedzieć co za cudo ukrywa się pod zgrabnym jeżem radiatora, który trzeba przyznać skutecznie odprowadza ciepłu z e struktury układu. Na szczęście nie jest potrzebny żaden wiatrak, prawa strona playera grzeje się lekko tak że nawet obudowa z tworzywa radzi sobie z odprowadzeniem nadmiaru ciepła. Radiator był solidnie przyklejony do układu, bałem się zbyt gwałtownie „zdejmować z niego skalp” – ten odtwarzacz był moim jedynym egzemplarzem testowym, a wiadomo, że player z głównym układem gra lepiej niż bez niego.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img161.imageshack.us/img161/5505/dsc5587sx4.jpg[/img][/url]

Tuż obok układu znajduje się pamięć typu EEPROM (24LLC02) z wpisanymi algorytmami dla głównego procesora i zapewne układ sterujący, którego niestety nie mogę zidentyfikować.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img236.imageshack.us/img236/8967/dsc5602tz3.jpg[/img][/url]


Obok znajduje się kolejna, zapewne bardzo ważna tajemnica, drugi ważny układ, niestety z zamazanymi oznaczeniami.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img79.imageshack.us/img79/4829/dsc5580mt1.jpg[/img][/url]


Pamięci to znane i uznane kostki Hynixa.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img79.imageshack.us/img79/4863/dsc5577aw4.jpg[/img][/url]


Za konwersję DA cyfrowych sygnałów video odpowiada dobrze znany i często aplikowany układ Analog Devices ADV7322 odpowiadający za konwersję sygnałów cyfrowych do postaci composite, s-video, komponent i RGB.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img530.imageshack.us/img530/5214/dsc5579pe5.jpg[/img][/url]


Za kompletną konwersję DA sygnałów cyfrowych audio odpowiada 6-o kanałowy scalak Cyrrus Logic CS4360 24bit/192kHz, o dużej funkcjonalności wykonujący takie funkcje jak cyfrową interpolację, konwersję DA delta-sigma, sterowanie głośnością, mixowanie kanałów i filtrowanie analogowe. Z opisu wynika, że układ ten ma bardzo dobre parametry, ja jednak jestem przyzwyczajony do bardziej skomplikowanych układów z drogich odtwarzaczy audio, gdzie jeden układ odpowiada za jeden kanał.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img409.imageshack.us/img409/8669/dsc5581ck5.jpg[/img][/url]


„Część analogowa” audio oparta jest na podwójnych wzmacniaczach operacyjnych 4548CM-E1. I tyle, nie znam tych układów, na pewno nie są to audiofilskie BurrBrowny, na co wskazywałaby jakość dźwięku z wyjść analogowych, szczególnie z CD.

[url="http://imageshack.us"][img]http://img79.imageshack.us/img79/3377/dsc5582od3.jpg[/img][/url]


Na koniec popatrzmy na wyjście z płytki do gniazd wyjściowych z tyłu obudowy:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img74.imageshack.us/img74/5800/dsc5588bm6.jpg[/img][/url]


W pudełku znalazła się również instrukcja, jeszcze języku angielskim (dystrybutorowi przypominam o wymogu ustawowym dostarczenia klientowi instrukcji w języku polskim – pamiętajmy, że do premiery jeszcze trochę):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img55.imageshack.us/img55/8052/dsc5655iew8.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img55.imageshack.us/img55/4869/dsc5656ikm7.jpg[/img][/url]

Instrukcja napisana bardzo dobrze, co się rzadko zdarza. Prosto i przystępnie opisuje funkcje i możliwości playera. Dużo rysunków pomaga nawet totalnym lamom. Brawo, na piątkę. Testując odtwarzacz nawet do niej nie zaglądałem, dopiero szukając pewnych funkcji okazało się, że albo instrukcja jest nie do tego modelu albo model nie do tej instrukcji. Wspominam o HDMI i upscalowaniu ale o tym dokładnie poniżej w teście.


[b]
[size=3]KONKLUZJA:[/size] Tyle o wyglądzie, obudowie i budowie. Podsumowując urządzenie może sie podobać, ba w białej eleganckiej obudowie pasować może np. do n-boxa. Wygląd trochę podobny do Manty i innych kolnów. W środku kawał nowoczesnej elektroniki do robienia nam dobrze w HD, wspomniane wcześniej oszczędności materiałowe, co jednak daje razem skutecznie działający odtwarzacz nowego formatu. A jak odtwarza?
W następnej części czas podłączyć do prądu, zapodać płytkę i zobaczyć co w trawie HD piszczy.[/b]



[b][size=3]3. TESTY FUNKCJONALNE, ODTWARZANIE HD VMD, DVD, CD, MP3, JPG[/size][/b]

ŚRODOWISKO TESTOWE.

Ponieważ szczególnie ostatnio namnożyło się w eterze dużo szumu dotyczącego testów, na początek pokrótce opis naszej metodyki:

Po pierwsze nie jesteśmy laboratorium pomiarowym i fachowcami z 30-o letnim doświadczeniem, tylko zapaleńcami HD-maniakami (choć w szufladzie dyplom Wydziału Elektroniki szacownej uczelni gdzieś się poniewiera).
Po drugie testujemy sprzęt w warunkach domowych (ca ja osobiście uważam za jak najbardziej słuszne bo w końcu my konsumenci właśnie tam na co dzień zasiadamy przez telewizorem i się zabawiamy).
Po trzecie za sprzęt towarzyszący używamy to, co aktualnie mamy.
Po czwarte testujemy sprzęt naszym zdaniem ciekawy do testowania (cokolwiek to znaczy).

[b]Po piąte i najważniejsze: rozpoczynając formułę MEGA TEST będziemy się starać jak najbardziej obiektywnie oddać to co udało nam się sprawdzić, co widziały nasze oczy i słyszały nasze uszy. Proszę pamiętać, że zawsze będą to jednak nasze i tylko nasze subiektywne opinie.[/b]


Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia robione były w całkowicie zaciemnionym pokoju, z wykorzystaniem aparatu NIKON D70 z obiektywem macro NIKOR 55/2.8 znakomicie odwzorowującym płaskie powierzchnie, ustawionego na statywie (zbliżenia ekranu z ok. 30 cm robione były juz z ręki), w trybie manual o parametrach ekspozycji dobranych doświadczalnie tak, aby jasność obrazu w rzeczywistości i na zdjęciu była porównywalna, przy ręcznym ustawieniu balansu bieli gdzie wzorcem był biały ekran TV skalibrowany na „moje oko” i płytki testowe. Fotki robione oczywiście bez lampy błyskowej.

[u]Sprzęt towarzyszący wyglądał następująco:[/u]
- TV tylnoprojekcyjny SONY KDS 70R2000, przekątna 70”, fullHD 1920x1080p (i z niego pochodzą wszystkie zdjęcia)
- TV plazmowy PANASONIC 37PV60, przekątna 37”, 1024x720p
- zestaw audio oparty na procesorze Tag McLaren i końcówkach mocy Krell i Marantz
- kolumny Thiel i Miraże
- odtwarzacz HD Buffalo LinkTheater
- SONY PS3
- DVD Marantz DV8300
- okablowanie różne.

[u]Podłączenia wyglądały następująco:[/u]
- Tor video odtwarzacza DL 1000 podłączyliśmy do TV SONY dołączonym w zestawie kablem component bardzo przeciętnej jakości, tak aby do klocka za ok. 1000 zł nie wykorzystywać kabli o porównywalnej cenie.
- Tor audio został podłączony do procesora Tag McLaren coaxialnym elektrycznym kablem oraz do wejścia 5.1 standardowymi, słabej jakości kablami wg. zasady jak powyżej.

[u]Jako materiał porównawczy służyły:[/u]
- filmy w standardzie BluRay odtwarzane z PS3 (HDMI)
- filmy „w standardzie” ts odtwarzane z Buffalo LinkTheater (component)
- filmy w standardzie DVD odtwarzane z PS3 (przed i po upscalowaniu do 1080p) oraz z Marantza DV8300
- muzyka z CD z DVD Maranta pracującego jako transport
- muzyka z MP3 z PS3
- zdjęcia w JPG z PS3 i z Buffalo LinkTheater.

Środowisko testowe wyglądało (czasem) tak:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img468.imageshack.us/img468/2944/dsc5630ae1.jpg[/img][/url]


Na końcu testów odtwarzacz DL 1000 podłączony został do TV Panasonic 37PV60 po component.


Po podłączeniu odtwarzacza w konfiguracji jak powyżej i do wiaderka prądem zmierzyliśmy bardzo ważny parametr: czas zimnego startu. Wynosi on bardzo dobre 12 sekund licząc od momentu naciśnięcia przycisku Power do czasu pokazania się menu głównego, które wygląda tak:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img166.imageshack.us/img166/9150/dsc5463mi2.jpg[/img][/url]


Od momentu włożenia do szuflady płytki w formacie HD VMD do pojawienia się menu płyty upływa kolejne 16 sekund, a w międzyczasie z każdej płyty na ekran „wydobywa się” taki obraz:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img515.imageshack.us/img515/6485/dsc5465ms9.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img515.imageshack.us/img515/523/dsc5467cm9.jpg[/img][/url]

Potem pojawia się już menu z płyty, które będzie widoczne np. na następnym zdjęciu (film dla dzieci).

Jak widać obraz wyświetlany jest w trybie 1080i, co ciekawe czasem w 50Hz, czasem w 60Hz, w zależności od odgrywanego materiału. Na pilocie znajduje się klawisz HD/SD, którym przełączamy materiał, który chcemy aktualnie oglądać. Po włożeniu materiału HD jest on wykrywany automatycznie i wyświetlany w 1080i. Nie mozna go downscalować. Po włożeniu płytki DVD należy ręcznie przełączyć player w tryb SD (na ekranie pokazuje sie odpowiedni komunikat). Jest to trochę irytujące i moim zdaniem wymaga poprawy oprogramowania ale o tym w części testów dot. DVD. Oczywiście player nie czyta płyt DVD +/-R z pirackimi formatami HD typu ts, mpg, avi, mkv, niezależnie od kodeka (MPEG-2, H.264, VC-1). Czyli pozostaje jedynie słuszne w tym wypadku HD VMD, o czym poniżej.


[b][size=4]TESTY HD VMD.[/size][/b]

Oczywiście zaczęliśmy od materiału HD. Na pierwszy ogień, pamiętając jak na BD z PS3 wyglądał „Sezon na misia”, poszedł film dla dzieci Lazy Town Littre Sportacus:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img392.imageshack.us/img392/7607/dsc5635lv3.jpg[/img][/url]



[size=3][b][color="#FF0000"](UWAGA – na wszystkich zamieszczonych poniżej zdjęciach, które z przyczyn oczywistych zmniejszone są do rozdzielczości 600x400, widać wyraźnie schodki na krawędziach. Efekt ten spowodowany jest skalowaniem w dół przez program IrfanView zdjęć z ich oryginalnej rozdzielczości 3000x2000. Oryginalne zdjęcia nie maja tej przypadłości. Efekt ten widać wyraźnie na wąsach na jednym z kolejnych zdjęć)[/color][/b][/size]


I obraz wyglądał tak:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img513.imageshack.us/img513/9735/dsc5483as5.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img53.imageshack.us/img53/8896/dsc5469dz0.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img85.imageshack.us/img85/1536/dsc5470tz6.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img233.imageshack.us/img233/6048/dsc5482oz8.jpg[/img][/url]



Pierwsze wrażenia już mieliśmy ale wszystko opiszę na końcu.
Testujmy dalej. Do szuflady trafia pierwsza z dwóch płytek DEMO. Jakiś brytyjski serial TV. Mniam. Fotek nie pokażę ale efekt był znakomity, porównywalny do musicalu, o czym na końcu. A fotek nie było bo się z Gmerem podjaraliśmy do drugiej płytki testowej, na której było dużo materiału testowego podobnego do ts-ów i mpeg-ów będących znanymi na rynku demami producentów płaskich telewizorów. I co z tego wyszło:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img215.imageshack.us/img215/6569/dsc5506xb4.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img443.imageshack.us/img443/3933/dsc5532ml4.jpg[/img][/url]


I teraz kolejno, po dwa zdjęcia, jedno w naturalnej wielkości ze statywu, a kolejne z ręki z odległości ok. 30 cm od ekranu (czyli mamy tu powiększenie optyczne a nie cyfrowe !!!):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img443.imageshack.us/img443/1642/dsc5508ar0.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img215.imageshack.us/img215/6274/dsc5511yx5.jpg[/img][/url]


[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/8115/dsc5509vy1.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/4848/dsc5512no9.jpg[/img][/url]


[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/3535/dsc5520tl9.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img58.imageshack.us/img58/5544/dsc5519oh8.jpg[/img][/url]


[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/5379/dsc5535lv6.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/7518/dsc5536qg4.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img58.imageshack.us/img58/4726/dsc5537lv6.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/9641/dsc5538za4.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img215.imageshack.us/img215/5680/dsc5539ef7.jpg[/img][/url]


[url="http://imageshack.us"][img]http://img505.imageshack.us/img505/295/dsc5545zi5.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img69.imageshack.us/img69/9051/dsc5542cx8.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img235.imageshack.us/img235/7460/dsc5541dy4.jpg[/img][/url]

I teraz uwaga - po raz pierwszy „złapaliśmy” byka za rogi:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img201.imageshack.us/img201/5834/dsc5543fy9.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img69.imageshack.us/img69/5291/dsc5540dd1.jpg[/img][/url]

Chodzi oczywiście o pierwsze zdjęcie czyli żółwia. Popatrzcie jak wygląda woda na prawo od żółwia. Wiecie dobrze, że dla kompresji sygnału video (szczególnie w HD gdzie ilość informacji jest przeogromna) nie ma nic gorszego niż płynąca woda. I tutaj wyraźnie widać kompresję i duże makrobloki. Pamiętajmy oczywiście, że ekran ma 70” a zdjęcia robione są z odległości ok. 2.5 m.
Z czego to wynika? Czy odtwarzacz nie daje sobie rady? Nie sądzę, może pracować z bitrate do 40 Mbipsów.
Zdradzę tajemnicę (oczywiście to tylko moje przypuszczenie) już teraz, która tkwi w … płytkach. Są to „zwykłe” DVD9 czyli dwuwarstwowe, które mieszczą ok. 70 min materiału w HD VMD (a to demo było jeszcze dłuższe). Czyli w tym przypadku mamy efekt jak w ts-ach z binarek: obraz jest czasem zbyt skompresowany. Jeżeli firma NME wyciągnie szybko z tego wnioski, tak jak obóz BluRay wyciągnął wnioski z płytek 25GB i kompresji MPEG-2 przechodząc na 50GB i VC-1 lub AVC, to mam nadzieję ten problem szybko zniknie.
Co najciekawsze problem widocznych macrobloków wystąpił w zauważalny sposób tylko na SONY 70R2000. Na 37-o calowym Panasonicu 37PV60 (PDP), z odległości 50 cm te i poniższe macrobloki były praktycznie niewidoczne. Gdybyśmy ich nie zauważyli na SONY to tutaj by ich po prostu „nie było”. Bardzo ciekawe, nie mam wytłumaczenia tego zjawiska.


Poniżej następny przykład, rekiny. Zobaczcie jak w górnej części ekranu woda się kotłuje i co z tego wynika w powiększeniu:


[url="http://imageshack.us"][img]http://img507.imageshack.us/img507/5100/dsc5510xr9.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img507.imageshack.us/img507/8780/dsc5515th4.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img243.imageshack.us/img243/8665/dsc5514hk3.jpg[/img][/url]


A na koniec tej płytki demo parę fajnych fotek:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img243.imageshack.us/img243/7653/dsc5546ql8.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img507.imageshack.us/img507/4098/dsc5548jn4.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img243.imageshack.us/img243/1884/dsc5549zc0.jpg[/img][/url]



Ostatni test HD to płytka z musicalem „Jekyll and Hyde” wystawianego na Broadwayu:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img99.imageshack.us/img99/1574/dsc5636ld8.jpg[/img][/url]

Jak widać materiał zamieszczono na dwóch płytkach DVD9. 8GB daje ok. 70 min. Materiału filmowego. Film bardzo trudny w realizacji HD, zawierający mnóstwo ciemnych i bardzo ciemnych scen, z mnóstwem cieni i oświetleniem punktowym, tak jak to bywa zazwyczaj w teatrze. Poza tym okazało się na tym filmie, co sprawdziłem potem z płytki testowej Video Essentials Disc, że sygnał wyjściowy component z tego playera daje troszkę ciemniejszy obraz. Mała regulacja jasności i wszystko było OK. ale wyszło to dopiero przy testach DVD. Oto zdjęcia z tego filmu:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img484.imageshack.us/img484/4462/dsc5484vg6.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img215.imageshack.us/img215/7282/dsc5490aj6.jpg[/img][/url]

[url="http://imageshack.us"][img]http://img170.imageshack.us/img170/6403/dsc5493pe0.jpg[/img][/url]


I ponownie kolejno zdjęcia, jedno w naturalnej wielkości ze statywu, a kolejne z ręki z odległości ok. 15-50 cm od ekranu (czyli mamy tu znowu powiększenie optyczne a nie cyfrowe !!!):

[url="http://imageshack.us"][img]http://img170.imageshack.us/img170/7542/dsc5497hi6.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img170.imageshack.us/img170/5087/dsc5498vf4.jpg[/img][/url]
[url="http://imageshack.us"][img]http://img215.imageshack.us/img215/5072/dsc5499ly3.jpg[/img][/url]


Testując odtwarzanie materiału HD VMD sprawdzaliśmy funkcjonalność odtwarzacza. Przewijanie na podglądzie bardzo dobre, w trzech trybach prędkości. Stop klatka także OK. Niestety rozkład klawiszy na pilocie doprowadzał mnie do szewskiej gorączki. Klawisze są źle rozmieszczone a obsługa nieintuicyjna. Niewygodne jest np. przejście płynnego przewijania do tyłu do funkcji play. Palec z uporem maniaka trafia w klawisz cofnięcia całego chaptera. Zapewne można się przyzwyczaić ale ja bym przeprogramował funkcje na pilota uniwersalnego. Po naciśnięciu klawisza system otrzymujemy informację o materiale HD np. 1080i 50 Hz. Po naciśnięciu klawisza OSD na górze pojawia się graficzne menu, gdzie dokładnie widać co się w danej chwili dzieje. Używając klawisza repeat można powtarzać, jak to oni nazywają, segment lub scenę. Klawisz subtitle włączać ma napisy, nie mogłem tego sprawdzić gdyż tylko ostatni film miał jakieś krzaczkowate napisy ale były one zaszyte w materiał. Wierząc instrukcji powinno działać. Wybór w trakcie odtwarzania klawisza time search daje możliwość wyszukania segmentu, sceny lub dowolnego fragmentu, gdzie podajemy czas od początku. Klawiszem remain możemy zmieniać czas na OSD przełączając pomiędzy czasem od początku a czasem pozostałym do końca. Klawisz mute wyłącza dźwięk nawet na wyjściu cyfrowym audio.

Co do materiału HD zawartego na płytkach testowych, po włożeniu płytki do napędu DVD w moim PC-e pokazuje się katalog płytki:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img509.imageshack.us/img509/7590/katalogplytysl3.jpg[/img][/url]

Po odpaleniu pliku np. programem Video Media Classic oczywiście nie ma obrazu a program pokazuje takie parametry:

Video: MPEG2 Video 1920x1080 24.00fps 17000Kbps [Video]
Audio: Dolby AC3 48000Hz stereo 192Kbps [Audio]

W MPEG-2 video jestem w stanie uwierzyć, w końcu nasze oczy to potwierdziły, natomiast Tag McLaren nie wykrywał dźwięku DD2.0. Moim zdaniem albo player nie zapala flagi albo dźwięk nie był w AC3 tylko w MPEG-2. Jak widzicie bitrate całkiem fajny, 17 Mbps.



[size=3][b]Podsumowując test materiału HD VMD.[/b][/size]

[b]Nie było dla mnie zaskoczeniem, że na dwóch płytkach DVD9 można zmieścić bardzo dobrej jakości film w HD. Przecież najlepsze wersje z binarek i torrentów zajmują właśnie od 3 do 4 płytek DVD5.
Oczywiście zamieszczone zdjęcia wcale nie oddają tego, co z Gmerem widzieliśmy na własne oczy. Obraz jest taki jaki powinien być i nie będę używał często nadużywanych przymiotników. Nam się bardzo podobało, nie było widać większych różnic w stosunku do obrazu BluRay odpalanego z PS3. Niestety nie mogliśmy zrobić bezpośredniego porównania z braku identycznego materiału HD. Na takie porównania przyjdzie czas po starcie formatu na rynku. Pamiętając ile ma kosztować player i ile mają kosztować płytki napiszę tak: na dzisiaj NAJLEPSZY STOSUNEK JAKOŚCI DO CENY (nie biorę po uwagę materiałów pirackich bo te zawsze pod tym względem będą nie do pobicia).[/b]



[b][size=4]TESTY DVD.[/size][/b]


Tu sie dużo nie będę rozpisywał. Format zapisu na DVD znany jest od 10 lat i Ameryki na nowo nie będę odkrywał. Obraz jest praktycznie identyczny jak z Marantza DV8300 czy PS3 przed upscalowaniem. Oczywiście testując trzy dni, z lupą przy oku, do znudzenia puszczając te same kawałki udowodnię różnice i wyższość obrazu z lepszych klocków jak np. z Marantza czy Denonów z upscalerami na pokładze. Tylko po co? Pamiętajmy, że jest to przede wszystkim player HD, a jakość HD VMD zabija każde DVD, bez dyskusji. Ten temat wałkowaliśmy wielokrotnie.
Jeżeli ktoś nalezy do 95% "normalnego" społeczeństwa ta taki odtwarzacz wystarczy mu w zupełności. Płyty DVD odtwarza jak najbardziej poprawnie choć w tym testowym egzemplarzu znalazłem dwie niespodzianki, o czym za chwilę.

Zacznę od sekcji audio. 24bit/192kHz ma teraz praktycznie wszystko co odtwarza, odsyłam do opisu budowy. Player po wyjściach cyfrowych wypuszcza sygnał DD i DTS w wersjach EX i ES włącznie. I robi to dobrze. Dźwięk i scena były takie jak być powinny z odtwarzacza DVD klasy za kilkaset złotych. Klawiszem audio możemy z pilota dokonywać wuboru ścieżki dźwiękowej. Na pokładnie wbudowany jest, a może lepiej powiedziane zaszyty programowo, tylko dekoder DD tak więc na wyjściach analogowych 5.1 nie otrzymamy zdekodowanej ścieżki DTS. Dla wbudowanego dekodera DD, w setupie urządzenia regulować za to możemy wielkości głośników, włączać je i wyłączać oraz w małym zakresie regulować opóźnienia. Tajemnicą jest dla mnie funkcja D.R.C w menu audio, którą wg. instrukcji regulować możemy kompresję sygnału audio w 100 krokach.

W sekcji video trzy małe niespodzianki. W setupie ustawiać można następujące parametry: 480i (NTSC), 576i (PAL), SD AUTO, 1080i i 720p. Z instukcji wprost wynika, że player ma wbudowany sklaer video (up conversion mode). Pamiętajmy jedank, że instukcja opisuje odtwarzacz troszkę inny niż testowany przeze mnie. Powinien on mieć mianowicie na pokładzie wyjścia euro i HDMI. I być może te własnie opisy tegoż dotyczą ponieważ mój egzemplarz skalera nie ma albo jest on z jakiegoś powodu zablokowany softwareowo albo po prostu nie działa po wyjściu component, a działać będzie tylko po wyjściu HDMI. Jak dostane inną wersję playera to nie omieszkam sprawdzić. Jeżeli skaler na pokładzie będzie i działać będzie np. tak jak w PS3 to rewelacja za te pieniążki. Jakieś materiały marketingowe na stronie NME wspominały nawet o 1080p/24 !!!
Kolejne niespodzianki to to, że player był zderegionalizowany i bez problemów poradził sobie z Gladiatorem w wersji z USA (pomimo 2-ki na tylnym panelu). Player prawidłowo pokazał parametry obrazu jako 480i NTSC, co potwierdził natychmiast TV SONY na swoim OSD. Jakiez było moje zdumienie po włożeniu płytki z Regionu 2 (576i PAL), gdy na ekranie ukazało się cos takiego: 480i PAL. SONY potwierdził taki sygnał !!! Znaczy to, że player dokonał downkonwersji sygnału w PAL z 576i do 480i . Zapytacie zapewne po co? A ja chyba wiem. Jak wcześniej wspominałem jest to chyba odtwarzacz z rynku dalekowschodniego gdzie TV często mają tylko NTSC. Aby player radził sobie na tych TV z każdym materiałem DVD, dokonuje downskalowania do 480i. To moja własna teoria spiskowa, zobaczymy jak będzie w wersji europejskiej. Stawiam na skaler i nie będzie żadnych problemów.
Wszystkie inne parametry są podobne do tych ustawianych w średniej klasy playerach DVD. Oczywiście zapomnijmy o DivX-ach, XviD-ach i innych temu podobnych formatach.
Zdjęć żadnych nie pokazuję ponieważ nic one nowego nie wnoszą.


[size=3][b]Podsumowując test materiału DVD.[/b][/size]

[b]Jak najbardziej funkcjonalny odtwarzacz DVD. Jeżeli jeszcze w wersji finalnej będzie miał HDMI i skaler na pokładzie to ja jestem za. Nic dodać nic ująć.[/b]



[b][size=4]TESTY CD.[/size][/b]

Napiszę krótko: odtwarza CD. Jako transport radzi sobie jeszcze jakoś takoś, choć budowa mechaniczna (patrz opis budowy), sekcja zasilania, mechanika, odseparowanie od zakłóceń pozostawiają wiele do życzenia, a … wszystko do zrobienia! Powiem tak: po wyjściach analogowych stare 10-o letnie odtwarzacze CD, wtedy za kilkaset złotych, będą grały lepiej. Pamiętajmy jednak po co kupować będziemy ten player: dla HD. W tym kontekście pozytywem jest, że odtwarza CD (także CD-R i CD-RW). EOT.



[b][size=4]TESTY MP3 I JPG.[/size][/b]

Test odtwarzania MP3 i obrazów JPG opiszę razem ponieważ po pierwsze istnieje możliwość odtwarzania ich razem, a po drugie producent dumnie w instrukcji nazywa taką opcję MyCD Playback Operation.
Przykładowy ekran wygląda tak:

[url="http://imageshack.us"][img]http://img458.imageshack.us/img458/4421/dsc5653iks7.jpg[/img][/url]


Na ekranie pojawia się drzewo katalogu płyty CD, po którym możemy łatwo poruszać się klawiszami kursora na pilocie.
Player gra pliki MP3 bez możliwości ich przewijania (z dźwiękiem). Testowałem pliki od 128kb do 320kb i z VBR. Player radził sobie znakomicie, a na górze wyświetlał bitrate podając konkretna wartość lub tylko VBR. Funkcjonalność jak w innych odtwarzaczach tej klasy.
Jak widać ze zdjęcia player pokazuje miniaturki zdjęć w JPG (bitmapy nie czyta na pewno, innych formatów nie sprawdzałem). Można wyświetlać miniaturki. Niestety nie obraca zdjęć. Za to bez problemu wczytuje duże pliki o rozdzielczości np. 3000x2000. Jedna ciekawostka: odtwarzacz może pracować w MyCD w trybie SD lub 1080i, z pilota należy dokonać właściwego (czytaj 1080i) wyboru.
Ponieważ zawsze tego typu funkcje traktuję z przymrużeniem oka jako dodatkowe, często zbędne, na tym zakończę.

A funkcji karaoke nie przetestowałem bo nie mam mikrofonu, poza tym nie jestem Stuhrem i nie wychodzę z założenia, że śpiewać każdy może.


[b][size=5]PODSUMOWANIE, KONKLUZJA.[/size][/b]


[b][color="#FF0000"]Dobrnęliśmy do końca testu. Tak, wiemy, jest bardzo długi i obszerny. I taki miał być.
Same testy zajęły nam mnóstwo czasu, a także zrobienie zdjęć oraz napisanie tego wypracowania powyżej. Jeśli ktoś dobrnął do końca testu to gratulujemy wytrwałości i cierpliwości. Mamy nadzieję, że się podobało. Z przyjemnością czekamy na opinie i uwagi dotyczące zaproponowanej przez nas formuły MEGA TEST. Staraliśmy się przede wszystkim pokazać jak najwięcej zdjęć zgodnie z zasadą, że obraz wart jest więcej niż 1000 słów. Czy nam się udało? Oceńcie sami.[/color][/b]

[b]A wracając do meritum czyli do testowanego odtwarzacza oraz nowego formatu zapisu HD VMD. No cóż, jest trochę za wcześnie na wydawanie sądów i opinii. Nam się podobało, sprzęt spełnia stawiane przed nim oczekiwania, materiał HD wyświetlany jest bardzo, bardzo dobrze ale nie to świadczyć będzie o ew. sukcesie czy porażce.

Wynik komercyjny, sukces lub porażka, zależeć będzie moim zdaniem od trzech podstawowych czynników:
- wsparcia formatów przez wielkich tego świata, właścicieli contentu filmowego czyli tzw. wytwórni i dostępności dobrych (cokolwiek to znaczy) tytułów filmowych. Jeżeli oni nie poprą tego rozwiązania to format może przetrwać tylko w postaci nagrywarek bo taka będzie wartość dla konsumenta. Wydaje mi się, że poparcie może być jednak dla wytwórni bardzo interesujące, ponieważ jest to kolejna okazja do sprzedania, jak ja to nazywam, „odgrzewanych kotletów”. Poza tym format i sprzęt są tanie co na niektórych rynkach może mieć niebagatelne znaczenie (patrz niżej).
- zainteresowania i uświadomienia nam konsumentom zalet i korzyści proponowanych rozwiązań. Jednym podstawowym jest wspomniany już przeze mnie REWELACYJNY STOSUNEK JAKOŚCI DO CENY. Zgodnie z zasadą skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ten aspekt może być bardzo znaczący.
- wsparcia marketingowego i nakładów na propagowanie formatu, systemu i urządzeń wśród nas konsumentów. I to może mieć kluczowe znaczenie, sam jestem ciekaw jak NME w Europie a ORAVA w Polsce podejdą do tego tematu. A co za tym idzie jak będzie zbudowana dystrybucja.

I tyle na dzisiaj, czekamy na Wasze opinie.

Pozdrawiam serdecznie, a NME i ORAVA życzę samych sukcesów.[/b]
[b][color="#FF0000"][size=2]Wasz najlepszy tester pmcomp[/size][/color][/b]

:lol::P:P

[center][img]http://img68.imageshack.us/img68/4405/medaljd3.png[/img][/center]

[center][url=http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/odtwarzacze-blu-ray/inne/pierwszy-odtwarzacz-formatu-hd-vmd-r72][b]Kliknij tutaj aby przeczytać całość [/b][/url][/center]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz wiem czego nie oplaca sie kupowac - nagrywarki BD czy mitycznej HD-DVD. Do archiwizacji i ew. zapuszczania materialu jako 2 zrodlo HD nagrywarka HD VMD.

Koniecznie pmcomp zdobadz info od dystrybutora kiedy planuje sprzedaz napedow do PC. No i oczywiscie jaka bedzie cena plyt do nagrywania. Jezeli cos z zakresu 15-25zl to niebieski laser nie ma jak na razie czego szukac w kompach.

Player wyglada nawet, nawet. Pilot tragedia, ale wezmie sie Logi i zaprogramuje. Na gwiazdke gdy pojawi sie milion klonow cena spadnie pewnie o polowe. I tak HD trafi do strzech B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie tylko jakie filmy sie beda ukazywac bo z takimi filmami jak na screenach to ten naped mogl by mi posluzyc za podkladke pod kwiatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety nawet najlepszy format HD bez wsparcia wytwórni filmowych umrze szybką śmiercią, a jak na razie nie może się pochwalić nawet porządnym filmem.
3-eci gracz na rynku przyda się, na razie sądząc tylko po opisie jest to pod każdym względem low-budget.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='apatch' post='49837' date='09.06.2007, 10:07 ']Niestety nawet najlepszy format HD bez wsparcia wytwórni filmowych umrze szybką śmiercią, a jak na razie nie może się pochwalić nawet porządnym filmem.
3-eci gracz na rynku przyda się, na razie sądząc tylko po opisie jest to pod każdym względem low-budget.

Pozdrawiam[/quote]

Zgadzam się, bez filmów ta zabawka nie jest nic warta. Tylko na razie tej zabawki NIE MA. A jak jej nie ma to nie ma filmów, to chyba proste. Ten egzemplarz jest samplem, a do startu mamy 4 miesiące.

To tak jak by oceniać np. nboxa na 4 miesiące przed startem n-ki czyli wtedy gdy nic nie nadawała.
To bez sensu.

Zgadzam się, to jest low-budget i bardzo dobrze. Dwa high-budgety już mamy B) . Poza tym, śledząc posty na tym forum wysnuję tezę, że userzy chcą płacić jak najmniej, to naturalne. I dlatego HD VMD daje taką sznasę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że o filmy możemy być spokojni bo już są podpisywane umowy przed startem chociażby z dystrybutorem filmowym Scanbox Entertainment. W formacie HD VMD pojawią się tam takie hollywoodzkie hity jak m.in. Piła 2, Zabójczy numer, 16 przecznic czy Pan życia i śmierci. No i ceny tych pozycji mają być sporo tańsze niż odpowiednio na BD czy HDDVD. Zobaczymy jak to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No.... Potencjalnie, tylko wytwórnie nie popierające BR lub HD DVD będą popierać nowy format.
A to tylko WB i Paramount + Europejscy i Azjatyccy właściciele praw do różnych filmów.
Cena za ten produkt to żadna rewelacja.
Toshiba HD DVD, A2 model kosztuje $269.88 czyli 771 PLN do niego jest do wybrana 5 filmów HD DVD o wartości około 100U$S
za darmo.
We wrześniu startuje sprzedaż HD DVD: ONKYO DV-HD805 (bazowany na XA2 modelu Toshiby).
Myślę, że ten format przyjmie się szybko w Azji, do dystrybucji piratów na HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='sebik' post='49841' date='09.06.2007, 12:02 ']No.... Potencjalnie, tylko wytwórnie nie popierające BR lub HD DVD będą popierać nowy format.
A to tylko WB i Paramount + Europejscy i Azjatyccy właściciele praw do różnych filmów.
Cena za ten produkt to żadna rewelacja.
Toshiba HD DVD, A2 model kosztuje $269.88 czyli 771 PLN do niego jest do wybrana 5 filmów HD DVD o wartości około 100U$S
za darmo.
We wrześniu startuje sprzedaż HD DVD: ONKYO DV-HD805 (bazowany na XA2 modelu Toshiby).
Myślę, że ten format przyjmie się szybko w Azji, do dystrybucji piratów na HD.[/quote]

Tak tylko, że:

[1]Toshiba wyszła ponad rok temu a filmy są cały czas za ponad 100zł. (nie liczę 5-10zł w tą czy w tamtą bo z tym różnie) (mówię o naszym kraju bo jednak PL napisy i PL lektor się liczy i dlatego w Polsce HDDVD leży i nie istnieje). Liczy się tylko BD. Aha u nas w kraju jakoś nie widzę Toshiby za 700zł bo już by u mnie ze 2 leżały (do rozkręcania i do oglądania ;p ). Stany to całkiem inny rynek niż EU czy Azja. Średnie takie porównania.
[2]Ten format jak słusznie zauważyłeś będzie służyć jeszcze do innych rzeczy jak np. nagrywarki do PC a pod tym względem (cenowo) reszta też nie istnieje.

Stawiam, że będzie jak z VCD ale chyba jednak lepiej. Bo coś takiego nam się właśnie rodzi. W sumie było do przewidzenia :angry:

Taka nagrywara do Pieca to by było coś z takim tanim formatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie (jak dla wielu) podstawa bedzia skaler, bo nikt nie zrezygnuje z mozliwosci DVD w 1080, no i filmy lub ich brak. Wielu ludzi kupilo by ten odtwarzacz jesli bedzie tani (moj tata lubi takie bajery :) ) a filmy beda w cenie kolo 40 zl.
Super test, widac dzielo super HD-maniakow. :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filmy wątpie żeby były po 40zł ruszą tak myślę od 80zł i będą szły w dół.
Co do obozów Bd i HDDVD to myślę, że przed premierą HD-VMD obudzą się i ceny zejdą w dół.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten PLC obok procesora raczej nie przechowuje biosu, sam ekran startowy odtwarzacza ma więcej niż ten chip jest w stanie pomieścić czyli 32Kb. Raczej bym stawiał na "ten drugi tajemniczy układ", który wygląda jak ATMEL stosowany naprzykład w Playstation czy Xboxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='sebik' post='49841' date='09.06.2007, 12:02 '](...)
Cena za ten produkt to żadna rewelacja.
Toshiba HD DVD, A2 model kosztuje $269.88 czyli 771 PLN do niego jest do wybrana 5 filmów HD DVD o wartości około 100U$S
za darmo.(...)[/quote]
Taka cena Toshibe to była ale tylko wpromocji tzw. "Father's Day".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='arsenal' post='49851' date='09.06.2007, 15:22 ']Taka cena Toshibe to była ale tylko wpromocji tzw. "Father's Day".[/quote]

Przepraszam, ale za tyle jest do kupienia dziś na amazon.com, w promocji z 5-ecioma filmami.
[url="http://www.amazon.com/o/ASIN/B000IJV4BC/ref=s9_asin_title_1-1966_g1/102-2826181-1950562?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0K6ZPYX8GPXVFFVNTK1Q&pf_rd_t=101&pf_rd_p=288448501&pf_rd_i=507846"]http://www.amazon.com/o/ASIN/B000IJV4BC/re...;pf_rd_i=507846[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Yuiren' post='49850' date='09.06.2007, 14:39 ']Ten PLC obok procesora raczej nie przechowuje biosu, sam ekran startowy odtwarzacza ma więcej niż ten chip jest w stanie pomieścić czyli 32Kb. Raczej bym stawiał na "ten drugi tajemniczy układ", który wygląda jak ATMEL stosowany naprzykład w Playstation czy Xboxie.[/quote]

Też mi się tak teraz wydaje tym bardziej, że ma on dookoła białą obwódkę co wygląda na miejsce do zalania klejem.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest takie info:
[quote]Linia produkcyjna VMD pierwszej generacji jest w stanie wyprodukować płyty DVD5, DVD9, a także czterowarstwowe płyty VMD 24 o pojemności sięgającej 24 GB.[/quote]

Mam nadzieję, że kiedy produkt trafi na rynek to filmy będą oferowane na nośniku VMD 24 a nie na DVD9 - jakoś nie uśmiecha mi się wachlowanie płytkami.

No i najważniejsza sprawa, jestem ciekaw jak będzie wyglądało wsparcie języka polskiego w dostępnych filmach - jak dla mnie wystarczą napisy ale znam WIELE osób dla których liczy się tylko lektor ( sorry ale ja jakoś tego nie trawie - oglądanie z lektorem zabija całą przyjemność )

BTW
pmcomp, Gmeru - odwaliliście kawał niezłej roboty

P.S
pmcomp gratuluje tolerancyjnej małżonki :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak wprowadzą szybko nagrywarki do PC to mają szansę powalczyć i nawet wygrać.
inaczej wg mnie zostaną zdmuchnięci - będzie tak jak z Nką - niby platforma HD (i nowej generacji) tylko mało na niej treści HD bo wszystko jest poblokowane umowami przez c+. Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się, że format ten nie ma szans z HD DVD i Blue Ray. Jeśli już się zdecydowano na dyski z mniejszą pojemnością to trzeba było wykorzystać lepsze metody kompresji. Jesli miałby byc wykorzystany mpeg2 to wtedy trzeba większej pojemności nośników. W tym wypadku mamy słabą kompresję i mały nośnik. Gdyby chcieli wykorzystać lepszą kompresję to wtedy już nie będą tacy tani i wciąż nie będzie za dużych zapasów możliwości na przyszłość.

Może się również okazać, że nic nie będzie z nowego formatu, wygra VOD, Ściąganie filmów przez internet. Pewnie zamiast wypozyczalni, będa powstawać serwery podłaczone do sieci osiedlowych, miejskich, a to na czym będziemy trzymali pliki będzie rzeczą drugorzędną, bo i tak pewnie będzie je mozna oglądnąc tylko raz po ściągnięciu. Edytowane przez psus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy lekko przesuniemy akcent i przeczytamy N-M-E to wychodzi nam "enemy". ni wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to coś bedzie miało swoje 5 minut do czasu az ceny poważnych formatów nie spadną do akceptowalnego dla większosci poziomu... Jak tylko to się stanie - posiadacz tego czegoś pozostanie" z ręką w nocniku"
Najdalej za 2 lata nagrywarki HD bedą ksoztować ok 500zl (jak nie mniej)....
Wystarczy trochę cierpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mobor' post='49906' date='10.06.2007, 13:05 ']to coś bedzie miało swoje 5 minut do czasu az ceny poważnych formatów nie spadną do akceptowalnego dla większosci poziomu... Jak tylko to się stanie - posiadacz tego czegoś pozostanie" z ręką w nocniku"
Najdalej za 2 lata nagrywarki HD bedą ksoztować ok 500zl (jak nie mniej)....
Wystarczy trochę cierpliwości[/quote]

Za 2 lata to już będzie słyszeć o następcy BD i HDDVD :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gmeru masz racje już za rok będą myśleć nad nowymi technologiami i większą rozdzielczością...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...