Skocz do zawartości
mmpeg-4

Rodzaje matryc w serii Samsunga TU8502

Rekomendowane odpowiedzi


Rodzaje matryc w serii Samsunga TU8502

Rozmiar 43'' czyli w serii jeszcze nigdzie nie testowanej na moje oko tj przez szkło mikroskopowe posiada matrycę typu IPS nowego typu, tj ma bardzo podobny kształt pixela do VA ale w tej serii Samsunga z matrycami VA mają pixele  z wcięciem od dołu tylko z lewej strony a wersje IPS mają wcięcie od góry od lewej i takie samo dołu od prawej strony (a wersja 43'' ma jeszcze pixele z wcięciami w odbiciu lustrzanym), poniżej przykład wersji 65'' z matrycą typu IPS/ADS, i wersja w rozmiarze 43'' jest najbliższa w kształcie pixeli do serii w rozmiarze 65'' z matrycą typu IPS/ADS ale teraz między typami matryc są wizualnie tak małe różnice że bez pomiarów nie można mieć na 100 % pewności, bo wystarczy na prawdę jakiś mikro szczególik w kształcie pixela i matryca już jest w całkiem innym typie.

piksele-matrycy-samsunga-65tu8502.jpg


A Pixele modelu z tej serii z matrycą typu VA czyli w modelu 55'' mają taki kształt, tj wszystkie są tak samo symetryczne :

matryca-telewizora-samsung-55tu8502.jpg

I jeszcze seria 50TU7102 na matrycy VA :

 

matryca-samsunga-50tu7102.jpg

Tak że na dzień dzisiejszy pixele typu VA i nowego typu IPS są bardzo podobne i trudne do rozróżnienia dla laika który ma jakie takie rozeznanie w kształtach pixeli w rożnych typach matryc a jeszcze kilka lat temu matrycę typu IPS można było bardzo łatwo rozpoznać po strzałkowatym kształcie pixeli a teraz producenci tak się wycwanili że wsadzają matrycę zarówno VA jak i IPS gdzie trzeba mieć na  prawdę sporą wiedzę i sporo cierpliwości żeby dostrzec te różnice w krótkim czasie podczas krótkiego testu w sklepie na szybko zmieniającym się demie które bardzo utrudnia koncentrację .

11 minut temu, mmpeg-4 napisał:

w tej serii Samsunga z matrycami VA mają pixele  z wcięciem od dołu tylko z lewej strony

Może jeszcze dokładniej sprecyzuję, matryce VA w serii  TU8502 wszystkie pixele mają wcięcie od lewej strony od góry i takie same od dołu z lewej strony a od prawej od góry i od dołu są nieco zaokrąglone, a w  IPS te wcięcia są niesymetryczne tj po przeciwległych stronach albo są w odbiciu lustrzanym, zresztą i tak wszystko wyjdzie w pomiarach bo normalnie teraz bardzo trudno to na oko określić z jaką matrycą ma się do czynienia.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fotki menu serwisowego nowych modeli Samsungów w rozmiarze 43'' wklejam bo akurat jeszcze nie było testów w tych rozmiarach :

43TU8510 - matryca typu PLS (odpowiednik IPS) Firmy BOE.

0996dcdbfbb1.jpg

267e36cd135c.jpg

43TU7140 - matryca VA firmy CSOT.

17703ade8b9f.jpg

ddd5269ff36e.jpg

http://www.vybortv.ru/forum-o-televizorax/viewtopic.php?f=6&t=6043&start=230

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w kilku sklepach w rożnych sieciach sprzedaży w celu obadania  rodzaju matrycy w modelu 43TU8510 pod szkłem mikroskopowym i wynik tego jest taki że wszystkie wystawione modele były ewidentnie na matrycach typu PLS czyli są odpowiednikami matryc IPS.

 

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za wartościowe info. Poczytałem trochę te rosyjskie forum. Edge daje radę z tłumaczeniem. Rosjanie fachowością zostawiają daleko w tyle polskie fora.  

Kiedyś byłeś źródłem wiedzy o typach matryc OLED. Może tak coś byś w temacie OLED napisał ?

Edytowane przez UHD fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, kupiłem 43tu8502 i nie byłem zadowolony z obrazu ze względu na bleeding u góry, i srebrzenie w dolnych rogach, ale nie spodziewałem się że prawdopodobnie wcisnęli mi a'la IPSa, a tak bardzo szukałem VA w tym rozmiarze... 😕 chyba zrobię w tył zwrot do 43ru7102, lub 43tu8002, bo tam mam nadzieję znaleźć VA i w niższej cenie i troszke lepszej jakosci montażu, która spada z roku na rok. Dwa egzemplarze TU8502 na zwrot.

Edytowane przez ArniR26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra obadałem dzisiaj wszystkie wielkości matryc w serii  TU8502 i jest tak, wielkość 65'' i 43'' posiadają taką samą matrycę o takich samych kształtach pixeli PLS (odpowiednik IPS) , dalej, model 55'' posiada matrycę VA z takimi samymi kształtami pixela jakie są wklejone na drugiej fotce w pierwszym poście,  ale już model w wielkości 50'' posiada jeszcze inny rodzaj matrycy VA z trzema krzyżykami w pionie,  poza tym obadałem dodatkowo model 55TU7102 i był na takiej samej matrycy PLS jak mają modele TU8502 w, wielkości 65'' i 43, a model 43'' z serii  7102 był na typowej matrycy Samsunga z pionowymi prostokątami typu VA.

Czyli ogólnie mówiąc w tym roku zróżnicowanie matryc w zależności od wielkości jest dość spore.

Jeszcze by warto było rozważyć kwestię rozdzielczości obrazu w szybkim ruchu czyli to na ile dany model rozmazuje obraz wszybkim ruchu, i otóż z testów tak by to wyglądało :

Modele 65 i 55'' w serii TU8502 (a ciekawe jak jest w przypadku jeszcze nie testowanego rozmiaru 43'')  w rozdzielczości ruchu osiągają zaledwie około 150 linii  czyli poniżej minimum pomiarowego, jakim jest 300 linii a tymczasem niższe serie TU7102 osiągają wyraźnie lepszy rezultat w kwestii odwzorowania szybkiego ruchu czyli około  450 albo 400 linii w zależności od wielkości, a tymczasem niższa seria osiąga pod tym względem znacznie lepsze rezultaty, i w tym przypadku myślę że warto by było przytoczyć w tej kwestii wypowiedź Tomasza Chmielewskiego z testu tv Philipsa odnośnie tego na co te wartości pomiarowe przekładają się w praktyce :

''W skali bezwzględnej 450 linii to wynik niski, no bo przecież mamy tu do czynienia z TV z matrycą klasy 60Hz, podczas gdy najlepsze modele klasy 120Hz potrafią osiągać nawet maksimum pomiarowe (1080 linii). Z drugiej strony nie jest tak, że telewizory dzielą się na 60- i 120Hz i koniec. Nie. W ramach poszczególnych klas też jest widoczne spore zróżnicowanie i są lepsze i gorsze modele 60-hercowe czy 120-hercowe. Philips 55PUS6754 akurat jest w podgrupie tych lepszych 60-hercówek skoro osiąga maksimum dla modeli 60-hercowych, czyli 450 linii. Proszę zauważyć, że pod tym względem model ten ma rozdzielczość dynamiczną (ostrość ruchu) niemal trzykrotnie wyższą od wielu innych telewizorów 60-hercowych (jak np. Samsung 65TU8502). Tak więc 55PUS6754 w skali absolutnej ma generalnie niską ostrość obrazów ruchomych (450 linii), ale i tak jest pod tym względem znacznie lepszy od 60-hercowych modeli, które nie potrafią ostro pokazać nawet minimum pomiarowego (300 linii). Inaczej mówiąc, nie można wrzucać wszystkich telewizorów 60-hercowych do jednego worka, podobnie jak i 120-hercowych. Proszę mi wierzyć: najlepsze 60-hercówki pod względem ostrości ruchu niewiele ustępują najgorszym modelom 120-hercowym. A jeśli taki słaby TV klasy 120Hz będzie miał na dodatek dokuczliwe „zjawisko brudnego ekranu” (DSE), to jasne będzie, że 60-hercowy TV z rozdzielczością 450 linii ale całkowicie wolny od DSE będzie oferował wyższą jakość obrazów ruchomych od modelu klasy 120Hz z 550 liniami ale także z fatalnym DSE. Sama ostrość obrazów ruchomych to nie wszystko.''

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem kupic model TU8502 z ekranem 43 cale ale jesli jest tam matryca IPS to odpada. Wiadomo co siedzi w Samsungu UE43TU8002K ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2020 o 01:04, mmpeg-4 napisał:

model w wielkości 50'' posiada jeszcze inny rodzaj matrycy VA z trzema krzyżykami w pionie

I właśnie ten specyficzny kształt pixeli który zaobserwowałem w modelu 50'' został potwierdzony w nowej recenzji Tomasza Chmielewskiego :

https://geex.x-kom.pl/recenzje/czy-mniejszy-jest-lepszy-test-i-recenzja-telewizora-samsung-50tu8502/

i jak na razie tylko w tym modelu z tej seriii Samsunga zaobserwowałem ten kształt pixeli i na tej matrycy jest największy kontrast w tej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...