Skocz do zawartości
Andykrk

Zakup Q80R jak to w końcu jest

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższym czasie rozważań zakupu nowego telewizora mój wybór kieruje się w stronę Samsunga q80R. Myślałem o OLEDZIE ale jednak lęk przed trwałością tej technologi mnie odstrasza i świadomość, że muszę używać TV w jakiś specjalny sposób.

Jeśli chodzi o Q80R to oglądałem i czytałem sporo testów i odkryłem, że ten telewizor ma kilka wersji pod tą sama nazwą. I teraz moje pytanie dotyczy ilości stref wygaszania modelu sprzedawanego w Polsce. Czy ma ich 96 czy 48 jak Q70R. W specyfikacji jest informacja, że dimming full array jest x6 w q80R a x4 w q70r. Czytałem, że model Q85r który ma oznaczenie x8 ma dopiero 96 stref. Jest to wszystko trochę zagmatwane. Wiecie jak to w  końcu jest z tym Q80R? I ogólnie jak wrażenia jak ktoś używa? Czy warto w porównaniu  do q70R.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na czarnej czerni, a nie bierzesz OLEDa to strefy wygaszania Ci nie pomogą za wiele... :/ Może warto poczekać na miniLED?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tv potrzebuje teraz. Obecnie mam MU7002 więc myślę, że i tak będzie progres.

Wiadomo jak z tymi strefami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, JohnnyCash napisał:

Jeśli zależy Ci na czarnej czerni, a nie bierzesz OLEDa to strefy wygaszania Ci nie pomogą za wiele... 😕 Może warto poczekać na miniLED?
Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka
 

Akurat czerń i kontrast ten TV ma znakomite choć oczywiście trzeba się liczyć ze zjawiskiem bloomingu jak w każdym FALD TV.

Największym atutem tego TV jest specjalna powłoka na matrycy która zapewnia bardzo szerokie kąty widzenia porównywalne z OLED.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jest tak jak pisał tutaj kolega tylko zniknął ten post, zależy od przekątnej. Jak masz kasę to bierz q85r lub lub q90r. Q70 od q80 różni się tylko powłoka antyrefleksyjną i wyglądem.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o 55cali. Q85 i Q90 to już zdecydowanie za drogo. Czyli faktycznie q70 i q80 maja taką samą ilość stref?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, BadBoy475 napisał:

Niestety pprawdopodobnie 48, muszę to kiedyś na spokojnie zweryfikować.

A masz go?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak Ci się sprawuje? Oglądasz filmy w HDR z napisami? Domyślam się, że jakiś blooming występuje ale czy jest bardzo przeszkadzający. I czy np jak oglądasz film który ma pasy na górze i dole to czy te pasy potrafią Ci się rozjaśniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q70 i q80 różnią się tylko tym że q80 ma powłokę antyrefleksyjną i wyglądem. Jak chcesz oglądać dużo w dzień to bierz q80 a jak dużo w zaciemnieniu to q70 nawet lekko lepszy jest. Ja mam q70 i jestem zadowolony ale w dzień tylko z roleta oglądam filmy lub wieczorem. Tv oglądam w każdych warunkach i jest ok ale wtedy nie wymagam detali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Andykrk napisał:

Po dłuższym czasie rozważań zakupu nowego telewizora mój wybór kieruje się w stronę Samsunga q80R. Myślałem o OLEDZIE ale jednak lęk przed trwałością tej technologi mnie odstrasza i świadomość, że muszę używać TV w jakiś specjalny sposób.

Jeśli chodzi o Q80R to oglądałem i czytałem sporo testów i odkryłem, że ten telewizor ma kilka wersji pod tą sama nazwą. I teraz moje pytanie dotyczy ilości stref wygaszania modelu sprzedawanego w Polsce. Czy ma ich 96 czy 48 jak Q70R. W specyfikacji jest informacja, że dimming full array jest x6 w q80R a x4 w q70r. Czytałem, że model Q85r który ma oznaczenie x8 ma dopiero 96 stref. Jest to wszystko trochę zagmatwane. Wiecie jak to w  końcu jest z tym Q80R? I ogólnie jak wrażenia jak ktoś używa? Czy warto w porównaniu  do q70R.

Pozdrawiam

Witam. Q80 ma 50 stref dokładnie. Właśnie go odesłałem na korzyść Q85, który ma 96 stref. Sprawdzone osobiście. Dodatkowo różnią się one pilotami, one conect boxem - istnieje minimalna szansa 1/10, że port 4 HDMI w boxie jest to 2.1, które można aktywować aktualizacją. 4K 120 Hz idzie z portu 4 hdmi w Q90. To te same boxy. Dodatkowo earc w porcie 3 też możliwe, że dojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Andykrk napisał:

I jak Ci się sprawuje? Oglądasz filmy w HDR z napisami? Domyślam się, że jakiś blooming występuje ale czy jest bardzo przeszkadzający. I czy np jak oglądasz film który ma pasy na górze i dole to czy te pasy potrafią Ci się rozjaśniać?

Jeśli chodzi o filmy z napisami to w SDR problemu niema, natomiast w HDR zależy z jakiego trybu korzystamy.

Najbardziej agresywny ale dający momentami naprawdę spektakularne efekty to tryb standardowy i tu już z napisami trzeba kombinować, najlepiej ustawić półprzezroczyste lub szare ale mimo to w bardzo ciemnych scenach też może spowodować rozjaśnienie ekranu w części w której pojawiają się napisy.

W pozostałych trybach HDR (Niski i Wysoki) problem bloomingu jest marginalny ale są to tryby HDR powiedziałbym ograniczone.

Ogólnie problem napisów w trybieHDR to problem skopanego firmware w Samsungach, wystarczyłoby aby napisy nie miały wpływu na pracę podświetlenia i wszystko byłoby OK ale jak to często bywa w wielkich korpo programiści mają ciężkie myślenie

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 65Q80R - stref zgodnie z moimi obserwacjami ma 48. Powłoka daje naprawdę niespotykane kąty widzenia dla VA, mój telewizor stoi naprzeciwko okna - sprawdza się również pod tym względem. Ja jestem z wyboru bardzo zadowolony. Czerń jest lepsza niż oczekiwałem, blooming minimalny. Przy local dining ustawionym na "wysoko" wygaszanie działa o niebo lepiej niż w Sony.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Q80 odesłałem, bo denerwował mnie jedną rzeczą. Kiedy oglądałem treści z kablówki i film wieczorem to logo stacji np. TVN w ciemnych scenach świeciło dużym jasnym okręgiem, do tego po drugiej stronie kategoria wiekowa i mamy piękny przejaśniony pas w górnej partii ekranu. Zabawa local dimingiem nie dawała efektów - za mało stref wygaszania. Dla mnie może świecić mocniej, ale nie tak duża partia ekranu.

Edytowane przez olo mistrzu
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe co napisałeś bo u mnie taki efekt w ogóle nie występuje.

Podejrzewam że miałeś wyłączony tryb inteligenty lub czujnik oświetlenia i jednocześnie podświetlenie ustawione na bardzo duża wartość. Ten TV ma podobno wbudowane AI i trzeba trochę czasu poświęcić aby go nauczyć naszych preferencji oglądania. Jeśli to zrobimy to TV będzie dostosowywał swoje podświetlenie zarówno do poziomu jasności otoczenia jak i np do pory oglądania zgodnie z naszymi nawykami. U mnie po pewnym czasie nauki działa to zaskakująco dobrze.

Jeśli chodzi o blooming to faktycznie występuje ale w filmach HDR głównie w trybie standardowym gdzie podświetlenie matrycy pracuje bardzo agresywnie (matryca potrafi rozjaśnić się na maksa jak i całkowicie zgasnąć - przy oglądaniu w nocy mamy wrażenie jakby TV się wyłączył)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, BadBoy475 napisał:

Podejrzewam że miałeś wyłączony tryb inteligenty lub czujnik oświetlenia

Nie używam automatów, to fakt. Jednak nie chciałem dopasowywać jasności pod logo stacji, żeby mało świeciło, tylko jasność ekranu pod swoje oko...

Edytowane przez olo mistrzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, BadBoy475 napisał:

Podejrzewam że miałeś wyłączony tryb inteligenty lub czujnik oświetlenia i jednocześnie podświetlenie ustawione na bardzo duża wartość. 

Dobrze kolega prawi, na 99,99% wlasnie tak musial byc ustawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę że jest tak jak pisał tutaj kolega tylko zniknął ten post, zależy od przekątnej. Jak masz kasę to bierz q85r lub lub q90r. Q70 od q80 różni się tylko powłoka antyrefleksyjną i wyglądem.
Nie zniknęły, tylko są w innym temacie.
Kolega sobie założył dwa tematy o tym samym.
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, olo mistrzu napisał:

Nie używam automatów, to fakt. Jednak nie chciałem dopasowywać jasności pod logo stacji, żeby mało świeciło, tylko jasność ekranu pod swoje oko...

To jakie masz wartosci wbite i w jakim trybie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Xisiek napisał:

To jakie masz wartosci wbite i w jakim trybie?

Miałem tryb film. Z głowy nie powiem jak w nocy miałem jasność ustawioną. Telewizor odesłany. Jednak jestem zdania, że jaka jasność by to nie była, to podświetlało logo na  dużym obszarze - co wiąże się z małą ilością stref...

Edytowane przez olo mistrzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, olo mistrzu napisał:

Jednak jestem zdania, że jaka jasność by to nie była, to podświetlało logo na  dużym obszarze - co wiąże się z małą ilością stref...

Hehe, tak to nie dziala jak Ci sie wydaje. Miales zbyt soczyscie ustawione podswietlenie i ulepszacze po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki efekt nie występuje. Ustawiałem telewizor na podstawie kilku kalibracji - wyciągnąłem sobie z nich ustawienia takie, jakie mi najbardziej odpowiadały. Q85 jest napewno lepszym wyborem, ale jest też zdecydowanie droższy - Q85 kupiłem w cenie niecałych 5300zł, gdzie za Q85 należałoby wydać prawie 2000 więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm niezła zagwozdka :) Zmyliły mnie niektóre testy w necie i opinie na zagranicznych forach ponieważ okazuje się, że w stanach nie ma modelu q85 i q80 ma właśnie te 96 stref.  teraz zastanawiam się  czy jest sens dopłacać do Q80 w porównaniu z Q70. To jest blisko 1000zł różnicy. Q70 nie ma tej warstwy poprawiającej odbicia i kąty widzenia. Ma niższą jasność w HDR ale widzę, że ma za to o wiele większy kontrast niż Q80. Jak to ma się realnie do codziennego użytkowania. Ponad to napotkałem opinie, że w trybie gry Q80 mam problem z podświetlaniem i robi się mleko na ekranie. Czy w związku z tym, że q70 ma większy kontrast ten efekt będzie mniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...