Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Stoję przed wyborem nowego TV (55 cali) i zastanawiam się nad Samsungiem Q70/Q80 lub LG C9. Wiem, że dla C9 alternatywą powinien być Q90, ale już LG mocno nadwyręża mój budżet, a Q90 jest jeszcze droższe.

Telewizora używam głównie dla Netflixa/HBO GO/Prime video, czasem zwykła tv. Dodatkowo gram na PS4 lub przez Steamlinka. Zasadniczo jedyne co mnie powstrzymuje przed pójściem w OLEDy to Motion Plus Gra w Samsungach. 30 klatek w większości tytułów potrafi mnie skutecznie odrzucić przez swój efekt judder, szczególnie jak chwilę wcześniej gram w cokolwiek w 60 klatkach. Z tego co widzę, upłynniacz w samsungu dodaje niewielkiego input laga, a ponoć zdecydowanie poprawia odczucia z grania w 30 fpsach, a przynajmniej wszystkie recenzje na tym portalu na to wskazują :) Jak to się ma w praktyce - czy ustawienie de-judder np. na połowę skali poprawia odczucie bez dodawania artefaktów/ghostingu?

Z drugiej strony wiem, że C9 ma lepszy obraz, idealną czerń, HDMI 2.1 - ogólnie jest bardziej przyszłościowy. Podpowie mi ktoś? Może są tu użytkownicy upłynniacza w samsungach i podzielą się swoim doświadczeniem? 

P.S. czy Q70/Q80 faktycznie podczas ciemnych scen z napisami rozjaśnia wokół nich ekran? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy takie same dylematy 😉 waham się pomiędzy C9 a Q80. Też jestem ciekaw tych napisów. Trafiłem też na informacje że w trybie  gry na Samsungu  jest slabo z czernią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich. Z uwagi na to, że jeszcze tydzień temu stałem przed takim samym dylematem - myślę że po przeczytaniu wielu postów tutaj jestem zobowiązany do rejestracji i odpowiedzi według swoich uwag. 

Na wstępie powiem, że nastawiałem się na zakup LG C9, ale z uwagi na zmianę trybu użytkowania miałem obawy o wypalenia. 65Q80 kupiłem z uwagi na cenę (5790+bon 500zł), nigdy wcześniej nie widziałem go na żywo i byłem... dość sceptycznie nastawiony do swojego internetowego zakupu. Plusy dla mnie to rzeczy, które mnie zwyczajnie zaskoczyły w pozytywnym tego słowa znaczeniu:


- Znakomity Tizen. Nigdy nie miałem z nim styczności - konfiguracja telewizora jest banalna, system działa błyskawicznie, wszystkie aplikacje których używam są i działają b.dobrze (Netflix, YT, Player, HBO Go, Spotify).
- Kompletnym zaskoczeniem jest dla mnie pilot, który steruje innymi urządzeniami, nie zaskoczył mnie dlatego że jest, a dlatego że w sekundę połączył się bez problemu z moim dekoderem NC+ który ma 9 lat.
- Czerń jest lepsza niż się spodziewałem. Nie jest jak w LG C9, ale jest w mojej opinii zupełnie wystarczająca. Jest zauważalnie lepsza niż w Sony XG9505 sąsiada. Czytając forum nastawiałem się na gorsze parametry Samsunga od Sony pod tym kątem, a jest zupełnie odwrotnie.
- Ogólna jakość obrazu i skalowanie zaskoczyło mnie na plus. Moim zdaniem skalowanie telewizji lepsze niż w C9 kolegi.
- HDR naprawdę działa dobrze - nie wiem jaką ma jasność, ale jest skuteczny.
- Kąty widzenia zaskakująco dobre jak na VA.
- Telewizor jest naprzeciwko okna, a mimo wszystko praktycznie nic się nie odbija, powłoka naprawdę działa.

Z minusów które zauważyłem dotychczas:
- Przynajmniej jedno USB i HDMI powinno być dostępne z boku telewizora. Wydaje mi się, że w tej cenie producent powinien myśleć o takich rzeczach.

Podsumowując - z zakupu jestem zadowolony, ale osobiście uważam że telewizor nie jest wart standardowej ceny w okolicach 6999 zł. Niestety tym bardziej nie jest jej wart Sony XG9505 którego miałem okazję wiele razy oglądać. 

Jeśli macie jakieś pytania - postaram się odpowiedzieć. 

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy grasz na nim i oglądasz filmy z napisami w HDR wieczorem przy małym świetle? Jestem ciekaw jak się zachowuje w ciemnych scenach kiedy pojawiają się napisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gram, filmów z napisami oglądam sporo bez włączonego oświetlenia w pokoju. Local diming musi być ustawiony na wysoki, w niektórych scenach widoczne jest rozjaśnianie ekranu w dolnej części przy napisach, jednak nie jest to dla mnie uporczywe i nie przeszkadza specjalnie przy oglądaniu. W niektórych scenach widoczne bardziej, w niektórych mniej. Jasność u mnie ustawiona na 40/50. W trybie film i przy niższej jasności praktycznie niewidoczne. Przez pierwszą godzinę myślałem że będę zwracał na to uwagę, później przestałem. W Sony XG9505 jest to bardziej widoczne niż w Q80. 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy grasz na konsoli z użyciem poruszonego trybu Motion Plus Gra ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wybrałem Qled.
Kiedyś byłem bardzo przeciwny tej technologii Samsunga.
Telewizor jest w jasnym salonie i z boku jest sciana z oknem i drzwiami na taras, powłoka przeciwko refleksom, bardzo się przydaje.
I nie muszę się martwić że się coś "wypali" a u mnie, na tv ogląda się różne programy i różne źródła, wiadomości z paskami, również, czasami.

A czy grasz na konsoli z użyciem poruszonego trybu Motion Plus Gra ?
Ja gram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, raf7705 napisał:

Ja gram.

I jak odczucia w grach działających domyślnie w 30 klatkach? Artefakty? Ghosting?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd mam wiedzieć która gra jest domyślnie w 30 klatkach.
Mam ten tryb cały czas włączony i tyle. Gry wyglądają dobrze, żadnego szarpania, czy rozmywania obrazu nie widzę.

Dziś na Xbox włączyłem sobie nawet na próbę 1440p 120Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda czerń i podświetlenie w trybie gry? Szczególnie w grach z HDR. U mnie na moim MU7002 kiedy gram w Forza Horizon 4 na ekranie ładowania w pewnym momencie pojawia się tylko kręcące się białe kółko na czarnym tle w prawym dolnym rogu. Wtedy prawie 3/4 matrycy jest rozświetlone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo żeśmy poszli w uogólnianie.

Jam mam dwa Qledy Samsunga. Topowy 4k 2018 55q9fn do grania i topowy 4k 2019 75q90r, do telewizji.

 

Oba mają po 500 stref wygaszania.

 

Niższe modele mają o wiele mniej stref, więc nie będę za wszykie się wypowiadał.

 

Gram na 55q9fn i w trybie gry jest bardzo dobry kontrast i nie ma jakichś rażących w oczy rozświetleń na ekranie.

 

W ostatnim updated q90r, chyba też poprawili napisy na Netflix, bo są teraz ciemniejsze.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, raf7705 napisał:

.Dziś na Xbox włączyłem sobie nawet na próbę 1440p 120Hz.

I jak to działa te 120hz przy 1440p  na konsoli XBOX ONE X ?? Mam jeszcze jedno pytanie , jak byś porównał te dwa modele QLED jakie posiadasz , jest duży przeskok w jakości obrazu ??? Pytam się bo mam ten sam problem co wybrać czy LG C9 czy Q90 ??? Ogólnie jestem bardziej na Q90 ze względu na możliwość wypaleń przy statycznych obrazach na LG C9. 

Edytowane przez XMAREKK30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak działa?
No działa i tyle.

Przeskok....
Jaki przeskok?
Ja kupiłem oba te telewizory praktycznie jednocześnie, jako upgrade do poprzednich. 55q9fn jako upgrade, po Samsungu 46" z 2008.
75q90r jako upgrade, po LG 79" z 2014.

Między nimi wielkiej różnicy nie widzę, no może Q9FN, ma trochę lepszą czerń ale to tak minimalnie.
Oba są super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, raf7705 napisał:

Też wybrałem Qled.
Kiedyś byłem bardzo przeciwny tej technologii Samsunga.
Telewizor jest w jasnym salonie i z boku jest sciana z oknem i drzwiami na taras, powłoka przeciwko refleksom, bardzo się przydaje.
I nie muszę się martwić że się coś "wypali" a u mnie, na tv ogląda się różne programy i różne źródła, wiadomości z paskami, również, czasami.

Ja gram.

a z jakiej odległości oglądasz TV przy normalnym sygnale z satelity? Zastanawiam się pomiędzy q85, q90 w 75" lub xg9505 w 85". Ja mam 3,5-4 metrów odległości oglądania. Kusi te 85" tym bardziej że ma bardzo dobre opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, raf7705 napisał:

Między nimi wielkiej różnicy nie widzę, no może Q9FN, ma trochę lepszą czerń ale to tak minimalnie.
Oba są super.

Martwi mnie jedynie te gubienie detali w czerniach i jak patrzyłem na porównywanie tych dwóch modeli bez pośrednio C9 z Q90  to na Q90 to wyglądało to słabo  na planszy z gwiazdami :( Nie wiem jak to się ma w rzeczywistości , bo musiałbym bym mieć te dwa TV w domu żeby zobaczyć jak naprawdę to wygląda i czy na prawdę aż tak to przeszkadza.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przeszkadza ci to że nie będziesz widział wszystkich gwiazd, na czarnym niebie, to bierz OLED.
Mnie znaczenie bardziej odstrasza fakt, możliwości wypaleń, niż brak kilku gwiazdek .

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zapytałem się Ciebie bo go masz  i go użytkujesz a co do OLED to boję się że szybciej się wypali niż myślę i przy tym co oglądam a oglądam często YouTube gdzie są live a tam są głównie ustawione napisy na stałe , to chyba tego OLED nie wytrzyma po 6-8 oglądania :)  Tu QLED Q90 się spisze idealnie do tego co potrzebuje i do bez stresowego oglądania :) 

Edytowane przez XMAREKK30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Brudziszewski napisał:

Jesli wybierzesz OLED musisz sie liczyc z tym ze ekran bedzie mial okropne wypalenia ekranu.

Nie wprowadzaj ludzi w błąd , jeśli ktoś będzie użytkował odpowiedzialnie Oleda czy leda czy inne cudo nic nie powinno się stać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tylko jak słyszę w kółko "używanie odpowiedzialne" telewizora to mnie to troszkę śmieszy. Jeśli kupuję samochód, to po to żeby nim jeździć nie tylko po autostradach, ale też po drogach krajowych. Telewizor służy do wyświetlania obrazu i jeśli jego główna funkcja przyczynia się do jego szybszego uszkodzenia, to produkt jest skrajnie niedopracowany. Nie da się pilnować tego, żeby nie odpalić telewizji śniadaniowej czy innych rzeczy- to jest przecież nic innego jak jakaś paranoja. Nie mogę sobie odpalić Spotify i coś sobie robić w domu przed 3 godziny, bo mi się telewizor za 8 000zł wypali od wyświetlania obrazu - no nie brzmi to normalnie.  

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, VectorOPC napisał:

Wszystko się zgadza, tylko jak słyszę w kółko "używanie odpowiedzialne" telewizora to mnie to troszkę śmieszy. Jeśli kupuję samochód, to po to żeby nim jeździć nie tylko po autostradach, ale też po drogach krajowych. Telewizor służy do wyświetlania obrazu i jeśli jego główna funkcja przyczynia się do jego szybszego uszkodzenia, to produkt jest skrajnie niedopracowany. Nie da się pilnować tego, żeby nie odpalić telewizji śniadaniowej czy innych rzeczy- to jest przecież nic innego jak jakaś paranoja. Nie mogę sobie odpalić Spotify i coś sobie robić w domu przed 3 godziny, bo mi się telewizor za 8 000zł wypali od wyświetlania obrazu - no nie brzmi to normalnie.  

Zgadza się. Dlatego tak to nie działa. Użytkuję OLEDa od 3 lat i w żaden sposób nie używam go 'odpowiedzialnie' czyli go nie niańczę. Używam go tak jak chcę i tyle. Żadnych problemów nie miałem i nie mam z wypaleniami. A obraz to jest opad szczęki nadal po tylu latach. Problem wypaleń istnieje oczywiście, ale jak poobserwujecie forum i rynek to siłą rzeczy wyjdzie że to jest margines - napotka go garstka ludzi, którzy później smarują na forach i prowadzą krucjaty bo im się TV za 8 tys zepsuł. Tak jakby Samsung za 8 tys nikomu się nie zepsuł. OLEDów sprzedaje się rocznie miliony sztuk, gdyby każdy się wypalał tak jak chcą niektórzy krzykacze na forum to już dawno ich producenci poszliby z torbami, sklepy by nie chciały tym handlować i ogólnie technologia ta by była w odwrocie. A dzieje się zupełnie coś odwrotnego - ostatnio nawet Samsung zapowiedział że wchodzi w OLEDy w telewizorach na masową skalę. Czekam na to aż odszczekają wszystkie brednie, którymi marketing Samsunga przez ostatnie lata karmił internet w temacie OLEDów. 

W dniu 5.04.2020 o 23:53, MemQ napisał:

Z tego co widzę, upłynniacz w samsungu dodaje niewielkiego input laga, a ponoć zdecydowanie poprawia odczucia z grania w 30 fpsach, a przynajmniej wszystkie recenzje na tym portalu na to wskazują :) Jak to się ma w praktyce - czy ustawienie de-judder np. na połowę skali poprawia odczucie bez dodawania artefaktów/ghostingu?

Mam Samsunga do grania, ale taniego RU7172 bez tej funkcji. Natomiast sporo o niej czytałem i to raczej nie jest coś czego bym używał. Chodzi o to że generalnie na papierze GameMotion Plus wygląda świetnie, ale w praktyce nie działa idealnie. Dużo gorsze od artefaktów jest to że jak piszą użytkownicy na forach upłynniacz nie działa stabilnie tzn zdarza mu się zgubić co jakiś czas klatkę, dwie, szczególnie przy szybszych ruchach. Osoby czułe na microstutter (czyli ja) wyłapują to od razu i dla nich ta funkcja jest bezużyteczna. Tak samo zresztą jak każdy upłynniacz na rynku w każdym telewizorze - miałem w domu kilka marek TV, widziałem dodatkowe kilka u rodziny/znajomych i nie znalazłem takiego, który nie zgubi ani jednej klatki w ciągu minuty oglądania. Są ludzie którzy zupełnie tego nie zauważą, duże znaczenie ma też odległość w której siedzisz od TV.

Dla mnie o wiele większe znaczenie ma VRR bo powoduje że obraz jest idealnie płynny bez mikroprzycięć. W tym temacie Samsungi też są spoko, ale to LG C9 wyrywa bo ma certyfikat G-Sync czyli działa dobrze z PC i ma HDMI 2.1 które gwarantuje że będzie działać poprawnie na nowej generacji konsol. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, VectorOPC napisał:

Wszystko się zgadza, tylko jak słyszę w kółko "używanie odpowiedzialne" telewizora to mnie to troszkę śmieszy. Jeśli kupuję samochód, to po to żeby nim jeździć nie tylko po autostradach, ale też po drogach krajowych. Telewizor służy do wyświetlania obrazu i jeśli jego główna funkcja przyczynia się do jego szybszego uszkodzenia, to produkt jest skrajnie niedopracowany. Nie da się pilnować tego, żeby nie odpalić telewizji śniadaniowej czy innych rzeczy- to jest przecież nic innego jak jakaś paranoja. Nie mogę sobie odpalić Spotify i coś sobie robić w domu przed 3 godziny, bo mi się telewizor za 8 000zł wypali od wyświetlania obrazu - no nie brzmi to normalnie.  

Dokładnie jest tak jak piszesz, telewizor służy do oglądania TV a nie do tego żebym siedział ze stoperem w reku i patrzył czy TVN24 oglądam już 59minut czy ponad godzinę i OLED za 13 tysięcy się zaraz permanentnie wypali. Zresztą do wypaleń OLED przyznaje  się samo LG i pisze o tym na oficjalnej stronie. Nawet na swoich prezentacjach mają wypalone telewizory z logo Dolby

lg-burn-in-2019-4.jpg

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VectorOPC napisał:

Wszystko się zgadza, tylko jak słyszę w kółko "używanie odpowiedzialne" telewizora to mnie to troszkę śmieszy. Jeśli kupuję samochód, to po to żeby nim jeździć nie tylko po autostradach, ale też po drogach krajowych. Telewizor służy do wyświetlania obrazu i jeśli jego główna funkcja przyczynia się do jego szybszego uszkodzenia, to produkt jest skrajnie niedopracowany. Nie da się pilnować tego, żeby nie odpalić telewizji śniadaniowej czy innych rzeczy- to jest przecież nic innego jak jakaś paranoja. Nie mogę sobie odpalić Spotify i coś sobie robić w domu przed 3 godziny, bo mi się telewizor za 8 000zł wypali od wyświetlania obrazu - no nie brzmi to normalnie.  

Nie ma tu nic do śmiechu , Oled nie jest technologią do ciągłego statycznego wyświetlania obrazu czy się to podoba czy nie . Jasne każdy użytkuje jak chce tylko potem  narzekania , że  elementy z gier są wypalone na ekranie .  Zresztą sami producenci zalecają by uważać na długotrwałe wyświetlanie obrazu statycznego (ponad 3 h)  jest to podane np w przypadku LG zresztą nie bez powodu producenci wprowadzają w Oledach taki manewr , że co jakiś czas obraz się przesuwa o ten piksel by zminimalizować ryzyko uszkodzenia .

Edytowane przez Damianos19932

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Damianos19932 napisał:

Oled nie jest technologią do ciągłego statycznego wyświetlania obrazu czy się to podoba czy nie

A który telewizor jest? Widziałeś jak się wypalają ekrany LCD wyświetlające ciągle statyczny obraz? Powiem więcej - była taka antyczna technologia, której pewnie nie pamiętasz boś młody: CRT. Te ekrany też się wypalały jak się na nich ciągle wyświetlało ten sam obraz!  

2 godziny temu, Damianos19932 napisał:

Jasne każdy użytkuje jak chce tylko potem  narzekania , że  elementy z gier są wypalone na ekranie .

Zapomniałeś napisać o skali. Każdy użytkuje jak chce, a narzeka później parę procent populacji. W dodatku elementy z gier są chyba najrzadszym sprawcą wypaleń - dużo częściej (co nie znaczy że często) słyszymy o wypalonych paskach kanałów info i kółkach ograniczeń wiekowych. 

2 godziny temu, Damianos19932 napisał:

Zresztą sami producenci zalecają by uważać na długotrwałe wyświetlanie obrazu statycznego (ponad 3 h)

Poproszę o źródło w których jest mowa o tych 3h. 

2 godziny temu, Damianos19932 napisał:

nie bez powodu producenci wprowadzają w Oledach taki manewr , że co jakiś czas obraz się przesuwa o ten piksel by zminimalizować ryzyko uszkodzenia .

Wybrałeś jako przykład jeden ze starszych i gorszych sposobów. Są nowsze i lepsze systemy zabezpieczające przed wypaleniami. I masz rację - wprowadzili je żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i to się udało. Te systemy są na tyle skuteczne, że dzięki temu ja i wielu innych użytkowników OLEDów nie musimy ich niańczyć i się przejmować tym co oglądamy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...