Skocz do zawartości
miks27

Co to jest wyjście SDI w odtwarzaczu DVD?

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie andsie1, napisz jakie masz to LCD i jak przesyłasz sygnał z procesora do panelu.

Bo jeśli nie masz LCD fullHD to ja nie wiem o czym my tu rozmawiamy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='40543' date='01.03.2007, 14:14 ']Bo jeśli nie masz LCD fullHD to ja nie wiem o czym my tu rozmawiamy :)[/quote]


Rozmawiamy tutaj o [b]SDI [/b] , do samej rozmowy panel full HD nie jest potrzebny .

O ile pamiętam , to jest to model 1366/768 , ale poczekajmy na Andsie1 jak już upewni
się co do napisów , to zapewne Ci odpowie precyzyjniej . Procesor ma wyjście HDMI , więc
tylko z tego interfejsu można korzystać do zasilania odbiornika . SDi łączy tylko napęd z
procesorem. Zgadzam się w pełni z przedmówcą - to kłopotliwy przerost formy nad treścią .

No ale poczekajmy , może jednak uda się wykazać te wszystkie marketingowe zalety (ew. wady)



Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='BoDeX' post='40552' date='01.03.2007, 18:21 ']O ile pamiętam , to jest to model 1366/768 , ale poczekajmy na Andsie1 jak już upewni
się co do napisów , to zapewne Ci odpowie precyzyjniej . Procesor ma wyjście HDMI , więc
tylko z tego interfejsu można korzystać do zasilania odbiornika .[/quote]

Właśnie o to mi chodzi. Tak się skłąda że po HDMI nie da się wypuścić takiej rozdzielczości (1366x768). Trzeba więc wypuścić 1280x720 bądź 1920x1080 co wymusza konieczność skalowania w telewizorze. W obu przypadkach więc uzyskany przez zewnętrzny procesor-skaler efekt bierze w łeb :) To już lepiej skalować od razu w TV a nie zewnętrznym procesorze podłączonym po wypasionym SDI...

Chociaż masz rację - nie dotyczy to bezpośrednio SDI, ale ukazuje jeszcze bardziej jego absurdalność w tym konkretnym zastosowaniu (omijamy jakies bliżej nieokreślone układy w DVD a w TV nawet nie omijamy skalera*...) :)

* - który jakby nie było ma największy wpływ na jakość... nie omijamy też N innych układów "poprawiających" obraz wbudowanych w TV...

Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='40555' date='01.03.2007, 16:47 ']Właśnie o to mi chodzi. Tak się skłąda że po HDMI nie da się wypuścić takiej rozdzielczości (1366x768). Trzeba więc wypuścić 1280x720 bądź 1920x1080 co wymusza konieczność skalowania w telewizorze. W obu przypadkach więc uzyskany przez zewnętrzny procesor-skaler efekt bierze w łeb :)[/quote]
No może nie do końca bierze w łeb, ale pewnie nie polepsza sygnału :)
Do tego dodajmy TV LCD, a co jak co dla maniaków jakości LCD nie jest wymarzoną technologią. Święcąca czerń i przez co słaba przestrzeń odwzorowywanych kolorów dyskryminują LCD jako źródło obrazu dla maniaka jakości.

Biorąc pod uwagę koszt takiego skalera (ponad 10 tyś z SDI) oraz koszt DVD z SDI (ponad 1000 zł) i fakt że do TV sygnał i tak trzeba wpuścić przez to "fatalne" HDMI to nie wiem czy jednak lepszych efektów nie uzyskamy kupując odtwarzacz HD-DVD Toshiby HD-XE1 (który podobno ma naprawdę niezły scaler wbudowany) i telewizor tylnoprojekcyjny np. SONY KDS-55A2000AEP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='40562' date='01.03.2007, 19:25 ']No może nie do końca bierze w łeb, ale pewnie nie polepsza sygnału :)[/quote]

Jeśli nie polepsza to bierze w łeb :)

[quote name='maxiuca' post='40562' date='01.03.2007, 19:25 ']nie wiem czy jednak lepszych efektów nie uzyskamy kupując odtwarzacz HD-DVD Toshiby HD-XE1 (który podobno ma naprawdę niezły scaler wbudowany) i telewizor tylnoprojekcyjny np. SONY KDS-55A2000AEP.[/quote]

Nie wiesz? Heehe, rozumiem że to ironia ;-) I nie trzeba nawet Toshibki, wystarczy komputer z wyjściem DVI i to Sony, wiem z praktyki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor pozwala na prawie "płynne" wybranie rozdzielczości - nie ma takich problemów.
Problemem może być jedynie to , czy TV taki sygnał "ileś tam" p jest w stanie przyjąć ?

Zasada najsłabszego ogniwa niestety jest nieubłagana .

Myślę , że XE-1 dla stroniących od komputera jest na chwilę obecną zdrowym wyborem .
Plazmy 1080p są jeszcze stosunkowo drogie , stąd więc kompromis z LCD , ale jak już
sygnalizowałem Pioneer do jesieni wywali nową generację plazm 1080p w dobrych cenach i
to już powinno pięknie zadziałać ... :)

Ciekawi mnie ciągle kwestia nieszczęsnych napisów - może ktoś to wyjaśnić ?


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obserwuję ten wątek i niedobrze mi się robii patrząc jak wszyscy się wypisują na temat działania SDI, a nikt nigdy nie widział tego na własne oczy! (teoria o braku napisów to już szczyt debilizmu!). Pominę tu teorię i tylko wypowiem się jak to wygląda w rzeczywisości.
System:

Źródła:
1. Humax HDCI 2000 (Kabel HDMI Supra) - Cyfra+
2. Humax 5400 (Kabel SDI VanDamme) - Cyfra+

Skaler: Crystalio II (Gennum VXP) wyjście do plazmy: DVI (Ultraviolet)

Plazma: Pioneer 50MXE-1

Mogę bardzo łatwo zobrazować różnicę między HDMI a SDI: to jest taka sama różnica jak między kompozytem a komponentem!!!!

Różnica jest tak potworna, że używam Humaxa 2000 tylko do C+ HD (czyli około raz w tygodniu - na Premiership). To nie jest tak, że obraz przez HDMI jest zły, ale kiedy przełączę na SDI to już nie chcę ogłądać HDMI...
Dwie największe różnice:
- Całkowicie wyeliminoway 'color conversion' problem w materiałach o niskim bitrate (plamy kolorów bez łagodnego przejścia z jaśniejszego do ciemniejszego odcienia).
- Bardziej wyraziste kolory.

Już nie wspomnę o tym że DVD z SDI nie ma takich problemów jak: region blocking, macroblocking, a HDCP jest pomijane!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='40494' date='28.02.2007, 23:05 ']Oj , były i są modele , które pozwalają na dużą ingerencję , chociażby Pioneer 717 i 737 .

No i tutaj zbliżamy się do najfajniejszej ciekawostki ! Kiedyś dawno Andsie opublikował śliczne fotki
z Gladiatora , które niejako pochodziły z DVD i zostały obrobione przez skaler - naprawdę cudne !
Poprosiłem Andsie1 o załączenie polskich napisów , aby uwiarygodnić ich pochodzenie i samemu
sobie dać wiarę , że na jego LCD ten VP-50 wyczynia niesamowite cuda ! Niestety , nie doczekałem
się , choć przecież to nie powinno być wielkim kłopotem .... szkoda . Ale większą szkodą jak myślę ,
jest pozbawienie przez to urządzenie możliwości wyświetlania napisów , bo przecież ten proces jest
zaszyty głęboko w elektronice urządzenia , a skoro SDI brzydzi się tą elektroniką , to napisów być nie powinno !!!

Więc jak to jest ? Zobaczymy te napisy ( do filmów ) poprzez złącze SDI czy nie ?
Pozdrawiam.
B.[/quote]


Już zaczynem Cię lubić. Jeszcze trochę i z Tobą się zaprzyjaźnię.

Zapomniałeś o elektronie w procesorze obrazu. Łącze SDI, czyli płyta jest podłączona do dekodera w odtwarzaczu i przejmuje cały sygnał z płyty ( nośnik) wraz ze wszystkimi składowymi obrazu a w tym i napisy.

Procesor DVDO VP50 jest fabrycznie wyposażony w układ VRS Precision Deinterlacing, który przy obróbce sygnałów o rozdzielczości 480i/576i. Eliminuje wiele z artefaktów (błędów w wyświetlaniu grafiki), dzięki czemu obraz wyjściowy jest gładki, wolny od błędów takich jak postrzępione czy załamane rogi. Wykrywa kilka źródeł obrazu na jednej klatce ([b]np. film i napisy[/b]) i minimalizuje liczbę artefaktów spowodowanych przez sekwencyjne przerwy w filmie.



[quote name='Sober' post='40543' date='01.03.2007, 14:14 ']Właśnie andsie1, napisz jakie masz to LCD i jak przesyłasz sygnał z procesora do panelu.

Bo jeśli nie masz LCD fullHD to ja nie wiem o czym my tu rozmawiamy :)[/quote]

Nie ma znaczenia, jaki jest telewizor. Natomiast ma znaczenie jaki jest obraz po łączu SDI.


[quote name='maxiuca' post='40498' date='28.02.2007, 23:47 ']A co do andsie1, to jeżeli to co piszesz jest prawdą i ma HD LCD to coż, dla mnie LCD+DVD z SDI+scaler to jest przerost formy nad treścią. Ale o gustach się nie dyskutuje, więc co kto lubi. Ja bym wolał DLP albo Plasme 1080p i źródło HD z komputera (HD-DVD, Blu-ray)[/quote]


Masz rację o gustach się nie dyskutuje. Jeden woli blondynki, drugi brunetki. Ja wybrałem taką drogę i jestem z tego bardzo zadowolony.


[u][b]machu[/b][/u]

Dziękuję za wypowiedz w tym temacie i podzielenie się swoim doświadczeniem. Trudno się dziwić takiej reakcji. ... bo to są teoretycy i ślepo zapatrzeni w swoje nowe zabawki.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='machu' post='40579' date='01.03.2007, 20:15 ']Już nie wspomnę o tym że DVD z SDI nie ma takich problemów jak: region blocking, macroblocking, a HDCP jest pomijane![/quote]
Sorka, ale piszesz o debiliźmie z naszej strony a wrzucasz w jeden worek HDCP, regionalizacje i makrobloki???

Co ma piernik do wiatraka??? Co ma HDCP, którego w DVD po prostu nie ma, do regionów, które nie są zależne od tego czy obraz idzie przez composite, SDI czy HDMI?

A co do napisów to też mógłbyś wytłumaczyć skąd one w obrazie skoro strumień idzie bezpośrodenio z dekodera MPEG2? Na logike nie powinno ich tam być, tak samo jak OSD. A jeżeli są to mi coś nie gra.

Tak jak pisałem, o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie wyrzucanie kilku(nastu) tysięcy, zeby materiał z niskim bitrate miał lepsze kolory to przerost formy nad treścią. W ogóle skalowanie kanałów 544x576 albo nie daj boże HBO czy tragicznego Canal+ na wypasiony telewizor HD to jakaś pomyłka. Ja po prostu unikam w ogóle materiału SD na moim projektorze HD a telewizję (wiadomości, MTV, Discovery) oglądam na TV 4/3 CRT.

Ale jeszcze raz podkreślam, że to jest tylko moje zdanie i nie podważam niczyjego dążenia do perfekcji obrazu niezależnie od źródła. Bo pewnie każdy na tym forum ma jakiegoś bzika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[i][quote name='maxiuca' post='40590' date='01.03.2007, 22:08 ']Ja po prostu unikam w ogóle materiału SD na moim projektorze HD a telewizję (wiadomości, MTV, Discovery) oglądam na TV 4/3 CRT.[/quote][/i]

To bardzo źle.

Odsyłam do miesięcznika AUDIO (numer styczniowy 2007) gdzie został opisany projektora CineVersum D-ILA BlackWing (Hi-End) oraz procesor wideo Master Two (VP30) wartości około 100.000 zł. I gdzie tu jest przerost formy nad treścią.
Jeżeli chodzi o napisy to przeczytaj, co napisałem powyżej.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DOBRA - JA WYSIADAM .... SAME BZDURY i PRZEGIĘCIA ... :)


Niczego tutaj się nie dowiemy , nawet gdybyśmy byli wielkimi fanami zew. procesorów , to dalsza
dyskusja do niczego nie prowadzi . Bełkot i tylko bełkot . Machu wypowiada się nt. napisów z DVD , tak jakby w streamie ze swoich tunerków miał BMP jakie stosuje się w DVD .

Andsie1 jako chyba jedyny posiada to urządzenie ze źródłem i odbiornikiem SDI , ale niestety ,
bardzo skąpi w udzielaniu konkretnych odpowiedzi - ciągle gdzieś trafiamy na ślepą uliczkę ...

ANDSIE1 - daj wreszcie te sreeny z Gladiatora z polskimi napisami , może choć kilka osób znajdzie jako taki spokój ! ;) To , że tłumaczysz , że "płyta przekazuje wszystko" ma się nijak do
rzeczywistości - napisy dodawane są po obróbce w odtwarzaczu - nie masz żadnych dekoderów i modułów odpowiedzialnych za tą czynnośc w PROCESORZE !!! TEORIA o "omijaniu badziewnej elektroniki" spaliła na panewce ! ! !

Dyskusja niby akademicka , ale nabrała kolorów - musimy dotrzeć do sedna , takie mam zdanie ! ;) Black Wing i to całe bzdurzenie to jedna wielka zasłona dymna - nie kupuję ! :)


RZUCAM KOLEJNY JUŻ RAZ RĘKAWICĘ - stawiam się z XE1 i porównujemy ( na dobrym odbiorniku) możliwości tej maszyny ze zwykłym SD !!! PASUJE ???

Jeśli nie , to uznaję walkowera i nie wracam do tematu - lubię ściemnianie , ale w kabaretach !


Pozdrawiam , szczególnie tych nabitych w butelkę , bo takie mam zdanie o procesorach .... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='40612' date='02.03.2007, 01:42 ']Pozdrawiam , szczególnie tych nabitych w butelkę , bo takie mam zdanie o procesorach .... :)[/quote]

wii... tam

1. procesor wzmacnia i przedłuża moją męskość !
2. zagraj w debla w tenisa na wii na procesorze to dopiero zobaczysz (poczujesz) różnicę (zakwasy) !
3. nie wymiękaj !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@andsie1
Po pierwsze to co do napisów w DVD to rozumiem, że dekoder MPEG2 odpowiada także za nałożenie napisów na obraz. Co w takim razie z OSD? Zakładam, że tego już nie ma, tak? Mógłbyś trochę rąbka tajemnicy udzielić.

Po drugie to ja naprawdę nie neguję idei zewnętrznych skalerów/procesorów tylko jest to zabawka dla maniaków albo bardzo zamożnych ludzi. Bo cała zabawa sprowadza się do tego, żeby na telewizorze HD komfortowo móc odglądać materiał SD.
I zakładam, że na swoim zestawie osiągnąłeś ten komfort, którego Ci zapewne w jakiś sposób zazdroszczę, bo ja m.in. dlatego nie zdecydowałem sie na telewizor HD, bo wyjątkowo denerwuje mnie oglądanie telewizji SD na telewizorach HD.
Wszystkie niedoskonałości przekompresowanych kanałów na polskich platformach oraz niedopasowanie formatów (4/3 -> 16/9)na telewizorach HD wychodzą zwielokrotnione i tego po prostu oglądać się nie dla. Dlatego unikam jak ognia czegokolwiek w SD na moim projektorze. Wyjątkiem są filmy DVD, które potaktowane odpowienimi filtrami DirectShow (przeskalowującymi odpowiednimi algorytmami obraz do natywnej rozdzielczości mojego projektora czyli 1280x720), nabierają nowego wyglądu. No ale dla samych filmów DVD, które udaje mi się powoli zastępować ich wersjami HD, nie zdecydowałbym się na zakup takiego drogiego zestawu. A do oglądania TVN24, MTV czy Discovery/NG/Planete (bo do tego sprowadza się moje oglądanie telewizji) wystarcza mi w zupełności poczciwy telewizor CRT, który kiedyś kosztował majątek a który pięknie maskuje wszystkie niedoskonałości.

Jeszcze raz pisze, ja osobiście nie widzę sensu w wydawaniu 15 tyś lub więcej na sam skaler (tyle kosztuje chyba ten Crystalio II Pro VXP), żeby sobie móc oglądać jak kolega machu Cyfrę+ (!!) na telewizorze HD. Za cenę samego skalera można spokojnie kupić sobie wspomniany telewizor Sony, odtwarzach HD-DVD o pozostałą resztę pieniędzy wydać na filmy HD-DVD i w efekcie mieć lepszy obraz na tych filmach niż na tych samych przeskalowanych z DVD SD (bo nikt nie wmówi mi, że nawet skaler za 100 tysięcy da lepszy obraz niż obraz natywnie w HD). Po prostu kupowanie skalera do oglądania Cyfry przypomina mi jeżdzenie Lamborghini Diablo po trasie Warszawa-Katowice.

Dlatego kiedy ktoś spytałby się mnie teraz albo poprosił o radę mówiąc, że ma do wydania 20 tyś na zestaw, nazwijmy to potocznie, "kina domowego" to nie doradziłbym zestawu: urządzenie SD z wyjsciem SDI +scaler+ słabszy telewizor. Chyba, że wyraźnie by podkreślił, ze chce mieć wypasiony obraz na swoje Cyfrze, Polsacie czy N.

Tak więc wszystko jest kwestią jakiejść zasobności portfela i nasycenia posiadanego bzika na punkcie czegoś tam. Ale może wróćmy do dyskutowania o realnych rozwiązaniach dostępnych dla wszystkich a rozwiązania tego typu wskazujmy jako możliwe ale "extrawaganckie" i nie uzasadnione ekonomicznie. I dlatego następnym razem, gdy ktoś zapyta o SDI znowu pewnie odpowiem mu: "odpuść sobie, w normalnych warunkach to nie ma sensu".

BTW. W czasopismach tego typu zawsze pokazuje się takie różne zestawy. W komputerowych co chwile jest najszybszy pecet w kraju, w motoryzacyjnych testy Ferrari i Lamborghini i tak dalej. Ale 99% czytelników patrzy na to z przymrużeniem oka i nie leci od razu do sklepu to procesor z czterema jądrami czy do salonu po wyścigówkę za milion złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Wydaje mi się, że nie zobaczymy napisów przez SDI, bo tak jak pisałem, bo elektronika, która za to odpowiada jest out. Mi osobiście akurat to by nie przeszkadzało, ale faktycznie dla niektórych to moze być wada.[/quote]Źle ci się wydaje. Cały video strumień, który jest na dysku (a więc i napisy) jest przesyłany (przez SDI) do video processora i tam przetwarzany. Każdy VP ma wbudowany generator napisów i z reqóły robi to dużo lepiej niż zwykłe DVD. Przy pixel map 1:1 (sygnał z VP wysyłany do odbiornika w natywnej rozdzielczości i częstotliwości) napisy są zawsze idealnie 'anti-aliased'.

[quote]Co ma piernik do wiatraka??? Co ma HDCP, którego w DVD po prostu nie ma, do regionów, które nie są zależne od tego czy obraz idzie przez composite, SDI czy HDMI?[/quote]
Ludzie nie powinni wypowiadać się na tematy o których nic nie wiedzą! HDCP to enkrypcja sygnału cyfrowegu która jest standartem łącza HDMI. Jeżeli twój TV nie ma HDCP to zobaczesz 'niebieski pbraz: brak sygnału'. Wszystkie filmy na DVD (po 2005 roku) mają flagę CP - czyli 'enkrypt' na łączu cyfrowym.
SDI rozwiązuje ten problem - sygnał jest wysyłany bez enkrypcji. Tutaj zresztą jest główny powód dlaczego SDI nie jest fabrycznie montowane...Próbowałeś kiedyś kopiować DVD przez DVI lub HDMI...ciężko nie? Przez SDI nie ma problemu!

[quote]RZUCAM KOLEJNY JUŻ RAZ RĘKAWICĘ - stawiam się z XE1 i porównujemy ( na dobrym odbiorniku) możliwości tej maszyny ze zwykłym SD !!! PASUJE ???[/quote]

Nie wiem co chesz tutaj udowodnić. XE1 odtwarzając HD DVD wygra ze wszystkim. Żaden procesor nie nie 'poprawi' super obrazu 1080p tak żeby była jakaś widoczna różnica. Nie mogę się wypowiadać jak będzie wyglądał obraz ze zwykłej płyty DVD bo tego nie widziałem. Kiedyś miałem okazję porównac najwyższy model DVD Pioneera z Farudja DCDi z moim pierwszym VP który też bazował na Farudji i VP wygrał każdy test!
Kiedy będą w Polsce płyty HD-DVD ogólno dostępne to kupię XE1 i dam ci znać jak to porównanie wypadło.

Tak ogólnie to może poczytajcie najpierw trochę o SDI i processorach a potem teoretyzujcie na ten temat. Jak ktoś nie lubi czytać to zapraszam ne ten link: [url="http://www.crystalio.com/flash_presentation.html"]Crystalio II video [/url] - krótkie video opisujące działanie tego processora.
Lub tu: [url="http://www.lumagen.com/docs/hdq_review.pdf"]Recenzja procesora Lumagen.[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='machu' post='40630' date='02.03.2007, 09:51 ']Źle ci się wydaje. Cały video strumień, który jest na dysku (a więc i napisy) jest przesyłany (przez SDI) do video processora i tam przetwarzany. Każdy VP ma wbudowany generator napisów i z reqóły robi to dużo lepiej niż zwykłe DVD. Przy pixel map 1:1 (sygnał z VP wysyłany do odbiornika w natywnej rozdzielczości i częstotliwości) napisy są zawsze idealnie 'anti-aliased'.[/quote]
To może ustalcie jedną wersję z andsie1, co? Co w końcu po tym SDI idzie: nierozkompresowany strumien MPEG2+strumień napisów, czy rozkompresowany MPEG2 razem z napisami już w obrazie (dodanymi przez procesor MPEG2). Wytłumacz mi to od strony technicznej, czyli dokładnie jaki strumień (strumienie) po tym SDI idzie. Tylko konkret a nie gadka "ty nic nie wiesz a ja jestem miszcz co ma szprzęciorkaa za grubą kaskę i nic ci nie powiem".

[quote name='machu' post='40630' date='02.03.2007, 09:51 ']Ludzie nie powinni wypowiadać się na tematy o których nic nie wiedzą! HDCP to enkrypcja sygnału cyfrowegu która jest standartem łącza HDMI. Jeżeli twój TV nie ma HDCP to zobaczesz 'niebieski pbraz: brak sygnału'. Wszystkie filmy na DVD (po 2005 roku) mają flagę CP - czyli 'enkrypt' na łączu cyfrowym.
SDI rozwiązuje ten problem - sygnał jest wysyłany bez enkrypcji. Tutaj zresztą jest główny powód dlaczego SDI nie jest fabrycznie montowane...Próbowałeś kiedyś kopiować DVD przez DVI lub HDMI...ciężko nie? Przez SDI nie ma problemu![/quote]
Nie wpadłbym na to, żeby kopiować DVD przez DVI czy HDMI nie mówiąc już o SDI. Łatwiej jest na kompie...

Po drugie to wszysktie filmy po 2005 roku to nie są wszysktie filmy a po trzecie to jakieś nieścisłości wypisujesz, bo jeszcze nie słyszałem, żeby komuś DVD po HDMI nie działało na jakimkolwiek telewizorze. Za to ludzie wkurzali się już niejednokrotnie na boxy N-ki i odtwarzacze HD-DVD/Bluray. Poza tym jak już to HDCP jest na wyjściu w wielu odtwarzaczach da się go wyłączyć różnymi sztuczkami (tak jak regiony - odpowiednia kombinacja klawiszy, zmodyfikowany firmware itp) a niektóre (zwłaszcza z bliskiego wschodu) w ogóle HDCP nie mają.

Poza tym podłączenie urządzenie HDCP do urządzenie wyjściowego bez HDCP powinno skutkować jedynie zmniejszeniem rozdzielczości do SD a nie zupełnym brakiem sygnału. W przypadku DVD z tego co wiem jeżeli DVD ma HDCP a urządzenie końcowe nie ma to sygnał zamiast upscalowany wychodzi po prostu w SD. A chyba o to na samym początku chodziło, prawda? Żeby sygnał był w SD. Ergo: nie widzę tutaj akurat przewagi SDI nad HDMI.

Cytat w wiki:

"If a HDCP enabled player is connected to a non-HDCP-enabled television set with a non-HDCP-compliant analog connection (VGA or Component), and the content is flagged, the player will output a downsampled 960x540 pixel signal. If using non-HDCP-compliant DVI connection (with HDMI to DVI cable), the user will not get any picture at all. "

Poza tym, panie wszechwiedzący, cały czas nie wytłumaczyłeś mi co mają makrobloki do blokady regionalnej...


No i na sam koniec to chciałbym się w końcu dowiedzieć od strony technicznej jakie układy są omijane. Bo na razie to bijecie pianę hasłami "ja mam a ty nie więc sie nie odzywaj". Ja nie wiem co ty masz i nie mam obowiązku Ci wierzyć. Dlatego wytłumaczcie od strony technicznej dlaczego połączenie po SDI ma być lepsze niż HDMI. Tylko błagam argumenty techniczne a nie bo tak jest i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='40584' date='01.03.2007, 23:02 ']Nie ma znaczenia, jaki jest telewizor. Natomiast ma znaczenie jaki jest obraz po łączu SDI.[/quote]

Acha, czyli masz TV z wejściem SDI przyjmującym sygnał w rozdzielczości natywnej Twojego TV?

Jak zwykle nie czytasz tego co napisałem, albo umyślnie pomijasz niewygodne dla siebie pytania... dyskusja z Tobą na forum nie ma w takim razie żadnego sensu...

PS: Dla przypomnienia - omijanie postprocessingu w DVD wg mnie nie ma żadnego sensu jeśli nie omijasz nawet skalera w TV... co więcej, stosowanie zewnętrznego skalera nie ma sensu jeśli potem i tak jest skalowanie do rozdzielczości natywnej panelu w samym TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Kiedyś miałem okazję porównac najwyższy model DVD Pioneera z Farudja DCDi z moim pierwszym VP który też bazował na Farudji i VP wygrał każdy test![/quote]

sorry, że się wcinam w tą ciekawą (naprawdę) dyskusję ale nurtuje mnie jedno pytanie: czy możesz podać jaki model Pioneera miał kiedykolwiek układ Faroudia DCDi ? pytam, bo nie mogę sobie przypomnieć żadnego a google też raczej nic na ten temat nie wie. (pytam przez ciekawość a nie złośliwość). a nurtuje mnie to dlatego, że jeśli takiego odtwarzacza nie było to cały ten test byłby do ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Wytłumacz mi to od strony technicznej, czyli dokładnie jaki strumień (strumienie) po tym SDI idzie. [/quote]'Płytka SDI' jest podłączana bezpośrednio do 'nóżek' dekodera MPEG skąd idzie 8-bitowy zdekompresowany sygnał wideo (połączenia: 8 x data, 1 x zegar, 1x 5volt)

Sygnał HDMI wysyła obraz cyfrowy ale już po normalnej obróbce jaka zachodzi w DVD (skalowanie do ustawionej rozdzielczości wyjścia, konversja kolorów, de-interlacing, napisy, redukcja szumów, kontrola czerni...). Jakość tego materiału zależy od jakości DVD.


[quote]Poza tym podłączenie urządzenie HDCP do urządzenie wyjściowego bez HDCP powinno skutkować jedynie zmniejszeniem rozdzielczości do SD a nie zupełnym brakiem sygnału. W przypadku DVD z tego co wiem jeżeli DVD ma HDCP a urządzenie końcowe nie ma to sygnał zamiast upscalowany wychodzi po prostu w SD.[/quote]

Co mam ci powiedziec oprócz tego że źle wiesz. Ten temat był dobijany na forach na całym świecie i wygląda jakbyś żył pod kloszem. NIE, przy połączeniu cyfrowym (HDMI lub DVI) nie ma degradacji sygnału do SD - obraz jest nie przesyłany w ogóle! Jest w specyfikacji degradacja materiału HD do SD ale tylko w przypdku komponentu, a więc sygnału analogowego! To nie jest teoria, ja tego doświadczyłem a teraz doświadczają tego klienci n-ki (HDCP handshake problem). W n-ce jest to ten sam problem, dwa urządzenia (tuner i TV) nie mogą się dogadac (handshake) Oni nie mają degradacji sygnału - nie mają go w ogóle. To jest ten sam problem (tylko powód inny)!

Nie ma obecnie żadnych 'magicznych' urządzeń do omijania HDCP bez konversji do sygnału analogowego. Kilka lat temu były takie urządzenia ale zakazano ich produkcji (np: DVI Magic firmy Spatz-Tech). Zadzwoń do nich to ci powiedzą dlaczego już tego nie produkują mimo olbrzymiego popytu).
Firmy z Chin czasami sprzedają DVD bez licencji HDCP. Poczytaj na necie co się dzieje ze sprzętem który jest 'black-listed' za łamanie licencji HDCP.

[quote]: Dla przypomnienia - omijanie postprocessingu w DVD wg mnie nie ma żadnego sensu jeśli nie omijasz nawet skalera w TV... co więcej, stosowanie zewnętrznego skalera nie ma sensu jeśli potem i tak jest skalowanie do rozdzielczości natywnej panelu w samym TV.[/quote]

Cała idea używania procesora polega na ominięciu skalera televizora. Jeżeli telewizor dostanie obraz zmapowany do jego rozdzielczości i częstotliwości to wewnętrzny skaler jest pomijany. Nie jest to takie proste do osiągnięcia ze zwykłym DVD gdyż DVD nie jest w stanie zsynchronizować wszystkich parametrów wyjścia.

Omówię to na przykładzie mojego telewizora (bo znam jego parametry).

Rozdzielczosć: 1280x768 @ 50 Hz.

Nawet jeżeli bym był w stanie wysłac taki sygnał z DVD to nie uniknął bym wewnętrznego skalowania telewizora. Dlaczego? Bo tak naprawdę jego dokładna natywna rozdzielczość to:

1280x768@50Hz.
Pionowa:
Frequency: 49.861Hz (wcale nie 50 jak podaje oficjalna specyfikacja)
Total: 802
Front Porch: 1
Sync Width: 4
Back Porch: 29
Active: 768

Pozioma:
Frequency: 39.988 kHz
Total: 1688
Front Porch: 48
Sync Width: 118
Back Porch: 29
Active: 1280

Dot clock: 67.5 Hz

Processory video mają możliwości ustawienia wszytkich tych parametrów wyjścia... Po takiej synchronizacji, wewnętrzny skaler TV jest pomijany zupełnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]sorry, że się wcinam w tą ciekawą (naprawdę) dyskusję ale nurtuje mnie jedno pytanie: czy możesz podać jaki model Pioneera miał kiedykolwiek układ Faroudia DCDi ?[/quote]

Sorry za przejęzyczenie... Miałem na mysli DVD Denona.

Mam obecnie model 1910.

Mówiłem o tescie na modelu 5910.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='machu' post='40640' date='02.03.2007, 13:55 ']1280x768@50Hz.

Processory video mają możliwości ustawienia wszytkich tych parametrów wyjścia... Po takiej synchronizacji, wewnętrzny skaler TV jest pomijany zupełnie.[/quote]

No tak, to wtedy miałoby sens! Tylko jak przesyłasz ten sygnał do TV? Przecież łącze HDMI wymusza albo rozdzielczość 1280x720 albo 1920x1080, a ty masz 1280x768 - a andsie1 prawdopodonie co gorsza 1366x768... czy na pewno każdy TV się dosynchronizuje do takiego sygnału?? No chyba że po komponencie jest taka możliwość...

Próbowałem u siebie wysłać do TV po HDMI nieco mniejszą rozdzielczość niż 1080p, ale dostawałem komunikat że sygnał jest niekompatybilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Próbowałem u siebie wysłać do TV po HDMI nieco mniejszą rozdzielczość niż 1080p, ale dostawałem komunikat że sygnał jest niekompatybilny.[/quote]Otrzymałeś ten komunikat nie dlatego że kabel HDMI nie mógł przesłać takiej rozdzielczości tylko dlatego że twój TV nie mógł jej odebrać. Kążdy TV ma określone akceptowalne rozdielczości które jest w stanie rozpoznać.

[quote]Przecież łącze HDMI wymusza albo rozdzielczość 1280x720 albo 1920x1080[/quote]

Łącze nic takiego nie wymusza. HDMI ma 'pixel clock' równy 165MHz czyli jego max rozdzielczość to 1920x1200. Do tej rozdzielczości kabel przeniesie każdy sygnał.

To że dany DVD player wysyła tylko 720p albo 1080p po HDMI nie znaczy że kabel innej rozdzielczości nie przeniesie. Innymi słowy ograniczenia są w urządzeniach a nie w kablu HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='machu' post='40655' date='02.03.2007, 15:31 ']Otrzymałeś ten komunikat nie dlatego że kabel HDMI nie mógł przesłać takiej rozdzielczości tylko dlatego że twój TV nie mógł jej odebrać. Kążdy TV ma określone akceptowalne rozdielczości które jest w stanie rozpoznać.

Łącze nic takiego nie wymusza. HDMI ma 'pixel clock' równy 165MHz czyli jego max rozdzielczość to 1920x1200. Do tej rozdzielczości kabel przeniesie każdy sygnał.

To że dany DVD player wysyła tylko 720p albo 1080p po HDMI nie znaczy że kabel innej rozdzielczości nie przeniesie. Innymi słowy ograniczenia są w urządzeniach a nie w kablu HDMI.[/quote]

O, to ciekawe... tylko w takim razie pytanie ile jaka część telewizorów LCD HD-Ready przyjmie sygnał 1366x768 po HDMI (czy są takie?)? Nie słyszałem żeby komuś udało się coś takiego... chodziaż oczywiście nie twierdzę że to niemożliwe <_< Jeśli by to działało to znaczy że zewn skaler ma sens <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik 1080p umożliwiający obejście overscanu ( nie ma ich zbyt wiele) z mapowaniem 1:1 + solidne źródło 1080p ( za takie uważam XE-1 ) i cała magia skalera pryska w oka mgnieniu .

Kiedyś już napisałem , że jest to urządzenie , które "pomaga" w dopasowaniu "egzotycznych"
rozdzelczości odbiornika i źródła i to pewnie jest jego plus . Cała magia w kreowaniu obrazu
to już "zbędny przerost formy nad treścią " - wewnętrzne układy zamieszczone w dobrej klasy
urządzeniach robią to tak samo dobrze , o ile nie lepiej . ( test na AVSforum do wglądu - szkoda , że nie próbujemy zorganizować takiego testu na własnym poletku - to by było coś ! )
Zbyt dużo jest niejasności i zagmatwań , a oczu nie da się tak łatwo oszukać , łatwiej portfel ! <_<


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Odbiornik 1080p umożliwiający obejście overscanu ( nie ma ich zbyt wiele) z mapowaniem 1:1 + solidne źródło 1080p ( za takie uważam XE-1 ) i cała magia skalera pryska w oka mgnieniu .[/quote]

Masz absolutną rację!!! Zupełnie się z tobą zgadzam. I powiem ci jeszcze jedno - gdybam nie miał zewnętrznego skalera to bym go i tak kupił jeszcze raz!

Nawet jak będę miał HD-DVD to nie sprzedam zewnętrznego processora. Widzisz, filmy na DVD oglądam może raz w tygodniu max - natomiast codziennie oglądam televizję. Jak widzę jakość tego obrazu bez processora to mi się niedobrze robi! Dopóki 90% materiału to SD, skaler jest królem podwórka.

Poza tym WYGODA. Moje żródła sygnału na dziś to:

- Humax HDCI 2000
- Humax 5400 SDI
- nBox
- DVD Player
- Xbox
w przyszłości: HD-DVD lub BD.

Jak miałbym to wszystko połączyć do jednego TV????

Teraz wszystko jest połączone do skalera i jednym przyciskiem pilota mogę przełączac z jednego systemu na drugi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='machu' post='40662' date='02.03.2007, 16:30 ']Poza tym WYGODA. Moje żródła sygnału na dziś to:

- Humax HDCI 2000
- Humax 5400 SDI
- nBox
- DVD Player
- Xbox
w przyszłości: HD-DVD lub BD.[/quote]

No nie wiem czy taka wygoda jak musisz do nboxa co chwilę podchodzić i zmieniać rozdzielczość z 576i na 1080i i z powrotem jeśli chcesz oglądać SD przez skaler albo HD ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...