Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam,

Za około miesiąc planuję zakup TV 65” do max 6500zł (jeśli będzie to uzasadnione jego jakością).

Od razu na wstępie:
- dobra jakość (żywotność) jest na 1 miejscu tzn. przede wszystkim ma być to TV na około 10 lat
- dobre upłynnianie ruchu gier jest bardzo istotne (przyzwyczaiłem się do tej funkcji w obecnym 42” 120Hz LG 42LK530-ZC). Generalnie TV nie będzie służył przez większość czasu do gier, ale jeśli już będzie to ma być cacy, dawać pełne, w miarę bezkompromisowe zadowolenie.
- obecny TV ma zadowalający obraz, choć od nowego oczywiście oczekuję lepszego obrazu, tzn. lepszej czerni, lepszego kontrastu, w tym szczegółów w odcieniach szarości-czerni i bieli

Naprawdę sporo już się naczytałem, naoglądałem w Internecie, sklepach, rozmawiałem z różnymi sprzedawcami, nasłuchałem, czasami bardzo różnych, opinii. Początkowo budżet wynosił 3400zł, z czasem urósł do max 6500zł (ale to już maximum).

Główne modele, chronologicznie, które brałem (nadal biorę) po uwagę:

Samsung UE65NU8009TXZG - 5 228 zł
Podobno jakaś lepsza wersja NU 80xx, (czy może lepiej 8042?), tak naprawdę zaczynałem od modelu 55” NU8002 za 3400zł, ale skłoniłem się z czasem do 65”. Polecono mi go w X-komie jako najlepszy TV do gier, z bardzo niskim input lagiem, wtedy zacząłem się interesować różnymi modelami TV

Sony KD-65XF9005B - 6 565 zł
Po długiej, prawie godzinnej, rozmowie z sprzedawcą pewnej dużej sieci na temat różnych TV, który wraz z koleżanką odradzali mi Samsungi, jako TV awaryjne, które raczej nie posłużą mi więcej niż 6 lat – aż przesadnie nakłaniali mnie do marki Sony. Tutaj wskoczyłem na wyższy pułap cenowy i bardzo zainteresowałem się powyższym modelem, także dzięki bardzo przychylnej recenzji na HDTVPolska... do czasu aż postanowiłem zobaczyć na żywo ten TV. Sprzedawca w sklepie właściwie odradzał mi ten model ze względu na denerwujący efekt HALO, który może ze względu na ustawienia sklepowe, niemniej występował i bardzo denerwował. Chyba że jakiś felerny model mieli, bo to co mówił sprzedawca średnio się miało do recenzji na DHTVPolska i innych. Ponadto wymienił parę wad TV Sony, gdzie Samsung jest lepszy – m.in. bardzo wolne menu, brak multitaskingu w aplikacjach, średni jako TV do gier. Polecił Samsunga QE65Q7FNATXXH lub jako tańszą alternatywę model QE65Q6FNATXXH

Samsung QE65Q6FNATXXH - 5 454 zł
Nieco droższa alternatywa dla pierwszego modelu, jak dobrze doczytałem posiada wszystkie jego zalety + lepszej jakości, bardziej żywotną matrycę. Swoją drogą czy niebieskie ledy (podobnie jak zwykłe ledy z luminoforem) nie wpływają niekorzystnie na wzrok, czy jest to bez znaczenia/i tak realizowane, tylko w innej warstwie?
Niemniej, z tego co wyczytałem, a przeczytałem m.in. całą recenzję na HDTVPolska – ten TV najbardziej by mi odpowiadał w kategorii cena/jakość. Dla świętego spokoju byłbym w stanie dopłacić 650zł do przedłużonej na 5 lat gwarancji, choć docelowo TV ma wytrzymać >10lat. Czy warto?

Generalnie ciężko znaleźć jakieś sensowne, obiektywne informacje na temat żywotności TV, przeróżną argumentację, jeszcze różniejsze opinie, przy czym nie sposób się nie zgodzić z tym, że najwięcej opinii, tych złych, znajdziemy o samsungach, z racji najwyższej sprzedaży i popularności, przy czym przeważnie opinie pisze się kiedy występuje jakiś problem.

Odpowiadając na standardowe pytania:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 30m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2 – 2,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Nieważne, jeśli będą ważne – TV będzie zamontowany na obrotowym podwójnym ramieniu na ścianie 
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć na ścianie
6. Jak słońce świeci w pokoju ? TV będzie tuż obok okna, regulowane roletki dzień-noc
7. Jaki masz obecnie telewizor ? 
42” 120Hz LG 42LK530-ZC – ma upłynnianie ruchu, które działa naprawdę całkiem OK w grach i filmach, o ile jest stabilne 30fps, choć przy włączonej opcji deblur czuć już laga
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Dużą dobrą matrycę, upłynnianie ruchu w grach, presety – własne ustawienia i przede wszystkim jak najdłuższą żywotność
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4K PS4 Pro, HD Nintendo Switch, HD Dekoder cyfrowy, w przyszłości PS5
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? jak wyżej
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? obecny pracuje średnio 3-4h dziennie, gram rzadko, ale jeśli już gram to czasami nawet po 6h (max 4x tyle w miesiącu)
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? raczej matowa, choć nie ma to większego znaczenia
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? 50% seriale Netflix, 20% filmy Netflix, 30% gry
14. Czy zamierzasz korzystać z Internetu na ekranie telewizora ? raczej nie, aczkolwiek jest taka opcja – tutaj wchodzi w grę bezprzewodowe klawiatura i mysz, najlepiej po bluetooth do TV
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? TAK, nie codziennie, raczej weekendy, ale mimo to jest to główny priorytet jakościowy, chyba że koliduje z żywotnością TV
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Więcej wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? 65” większy nie wejdzie, mniejszego raczej nie chcę
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wszelkie niedoskonałości matrycy
19. Preferencje co do marki ? Samsung, Sony, LG
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? NIE
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 6000zł, w porywach 6500zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? NIE

Edited by mark86

Posted (edited)

" Samsung UE65NU8009TXZG " - to model z niemieckiej dystrybucji.

Wybierz pomiędzy Samsungiem Q6 (gorsza opcja) i Sony XF9005 (lepsza opcja).

Edited by Waldo94
  • Confused 1