Skocz do zawartości
D3J

Jak to jest z tym skalowaniem w tv 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chcę kupić telewizor 4k... bo takie czasy? Problem w dostarczanych treściach w 4k, będzie ich mało (czasem mecz oferowany przez nc+ i sporadycznie netflix). Będę na nim oglądał głównie tv z dekodera i jakieś filmy z dysku/pendrive w 720p... no właśnie. Jak z tym skalowaniem? jak wygląda 720p na tv 4k? rozciągnięte na cały ekran? jak z utratą jakości porównując np. do filmu 720p na tv full hd? a może powinienem kupić jakiś dobry full hd i tyle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ja to postrzegam tak :

1080p - zero problemow, ładnie wygląda

1080i - jak bitrate ok to jest ok, zaczynaja sie problemy w ciemnych scenach

720p - widac ze cos jest nie tak z obrazem, mydło sie robi, brak ostrosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kamil Cyprian Traczyk napisał:

bierz 4k, utrata jakości 720p względem fhd jest niemalże taka sama, musialbys ogladac na dwóch tv by  widzieć ze na 4k jest minimalna roznica, dużo tez zależy od ekanu: lcd,led czy oled.

Jak bardzo różni się 720p na tv 4k od 720p na tv full hd według Ciebie? no bo pewnie też dużo zależy od konkretnego modelu tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zaleznosci od modelu (jeżeli postawisz obok siebie) rozni się bardzo, jednak jak wlaczam ten sam film 720p na swoich tv (jeden 4k 55" , drugi fhd 48") ustawione w dwóch pomieszczeniach to z całą pewnoscia wybieram ten 4k.

Edytowane przez Kamil Cyprian Traczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam 4k. Treści ogólnie jest mało ale za to teraz zacząłem korzystać bardziej z netflixa. Jest tam masa filmów i seriali w 4k, hdr wiec wykorzystasz potencjał swojego TV, pozatym tylko czekać aż telewizja zacznie nadawać w 4k - pierwsze kroki już są nc+. Pewnie w jej ślady zaraz pójdzie Polsat


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UHD (JU7000) denerwuja mnie obwódki na obrazie 1080i (np. z telewizji naziemnej i to dobrze nadawanej jak TVP), tak jak dawne 'cienie' (odbicia) w telewizji analogowej. Natomiast nie mam pojęcia, czy te obwódki występują też na dobrych modelach Full HD. Kładę je na karb upscalingu. Podobnie logo stacji jest nieostre na tle ruchomego obrazu (bo dynamicznie upscalowane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rejected napisał:

W UHD (JU7000) denerwuja mnie obwódki na obrazie 1080i (np. z telewizji naziemnej i to dobrze nadawanej jak TVP), tak jak dawne 'cienie' (odbicia) w telewizji analogowej. Natomiast nie mam pojęcia, czy te obwódki występują też na dobrych modelach Full HD. Kładę je na karb upscalingu. Podobnie logo stacji jest nieostre na tle ruchomego obrazu (bo dynamicznie upscalowane).

Mógłbyś pokazać to na zdjęciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2018 o 21:19, D3J napisał:

 jak z utratą jakości porównując np. do filmu 720p na tv full hd? a może powinienem kupić jakiś dobry full hd i tyle?

Zajmowanie się tym tematem w 2018r jest generalnie pozbawione większego sensu, obecnie nie ma na już rynku porządnych (nowych) tv Full HD.

PS> Tak na marginesie proponuję kupowanie/streaming oryginalnych treści video :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, D3J said:

Mógłbyś pokazać to na zdjęciu?

A nie widzisz tego u siebie? Najewidentniej obwódki widać na postaciach w studio (nawwet przy obrazie statycznym), lewe bodajże zielone a prawe purpurowe, coś jak cofnięcie się w XX wiek. Do tego dynamiczna nieostrość logo na tle ruchomych treści (ten głąb procesor obrazu nie wie, ze logo jest stałe niezmienne i też próbuje na nim upscalingu).

Potrzebny chyba obiektyw makro, może statyw, zdjęcie dołoży swoją pikselozę, a *.JPG 12 megabajtów przecież na stronę nie załaduję, do tego przy fotografowaniu ekranu TV zawsze mi wychodzą ukośne pasy, przy matrycy 100 Hz trudno dobrać czas naświetlania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2018 o 13:38, rejected napisał:

W UHD (JU7000) denerwuja mnie obwódki na obrazie 1080i (np. z telewizji naziemnej i to dobrze nadawanej jak TVP), tak jak dawne 'cienie' (odbicia) w telewizji analogowej. Natomiast nie mam pojęcia, czy te obwódki występują też na dobrych modelach Full HD. Kładę je na karb upscalingu. Podobnie logo stacji jest nieostre na tle ruchomego obrazu (bo dynamicznie upscalowane).

Odbierasz sygnał prosto z TV z eteru, czy przez jakiś dekoder?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież bezpośrednio z anteny (naziemna i satelitarna). A przy podłączeniu zewnętrznego tunera (Wiwa / ab) obraz jest niemal identyczny (nawet wydaje się minimalnie ostrzejszy, ale obydwa moje tunery nie mają ręcznej regulacji parametrów obrazu na wyjściu, więc pewnie nieproszone "podkręcają" ostrość). W menu telewizora ostrość (sharpness) zawsze zmniejszam do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...