Skocz do zawartości
ein

Skalowanie z komputera - czy mozna liczyc na efekty ala Toshka HDDVD?

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie - niby PureVideo HD ma mozliwosci skalacji do 720p i 1080i a dodatkowo pokazna ilosc funkcji poprawiajacych obraz, pozbawiajac go wielu niedoskonalosci (takie funkcje sa dostepne czesciowo takoz w PureVideo). Wiadomo, czesc z nich obsluguja drozsze karty (choc z tego co podaje strona Nv to od 7600GT w gore mamy te same f-kcje, ewentualnie grafiki roznia sie wsparciem/brakiem takowego dla HDCP). Mozna kupic za 1k w kraju albo nie placac haraczu za 700-800zl naped do X-a 360 i w ten sposob potencjalnie stac sie posiadaczem (oczywiscie poda warunkiem posiadania mocnego pieca) "zamiennika" dla stacjonarnych HD playerow. No wlasnie - pytanie czy na pewno? Oprocz potencjalnych funkcji, to co zobaczymy na ekranie jest takoz wypadkowa softu odtwarzajacego a z tego co widze najnowsze dziecie HD - powerDVD ze wsparciem dla napedu toshki (klockowego) daje nadzieje na ladne puszczanie HD natomiast co do fukcji skalowania materialu to mamy wielki znak zapytania. Jeszcze raz powtarzam - patrzac na potencjal technologii Nvidii mozna spodziewac sie skalacji na wysokim poziomie. Ale to teoria a jaka jest praktyka? (czy bedzie, bo moze jak na razie te mozliwosci nie sa wlasnie przez soft wykorzystywane ???)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='ein' post='33343' date='07.01.2007, 00:45 ']No wlasnie - niby PureVideo HD ma mozliwosci skalacji do 720p i 1080i a dodatkowo pokazna ilosc funkcji poprawiajacych obraz, pozbawiajac go wielu niedoskonalosci (takie funkcje sa dostepne czesciowo takoz w PureVideo). Wiadomo, czesc z nich obsluguja drozsze karty (choc z tego co podaje strona Nv to od 7600GT w gore mamy te same f-kcje, ewentualnie grafiki roznia sie wsparciem/brakiem takowego dla HDCP). Mozna kupic za 1k w kraju albo nie placac haraczu za 700-800zl naped do X-a 360 i w ten sposob potencjalnie stac sie posiadaczem (oczywiscie poda warunkiem posiadania mocnego pieca) "zamiennika" dla stacjonarnych HD playerow. No wlasnie - pytanie czy na pewno? Oprocz potencjalnych funkcji, to co zobaczymy na ekranie jest takoz wypadkowa softu odtwarzajacego a z tego co widze najnowsze dziecie HD - powerDVD ze wsparciem dla napedu toshki (klockowego) daje nadzieje na ladne puszczanie HD natomiast co do fukcji skalowania materialu to mamy wielki znak zapytania. Jeszcze raz powtarzam - patrzac na potencjal technologii Nvidii mozna spodziewac sie skalacji na wysokim poziomie. Ale to teoria a jaka jest praktyka? (czy bedzie, bo moze jak na razie te mozliwosci nie sa wlasnie przez soft wykorzystywane ???)[/quote]

Walczę z Pure Video juz z 2 miesiące, mam notebooka z GeForce 7600 i matrycą 1680x1050. Użyłem już chyba wszystkich możliwych sterowników, także modowanych ze strony: [url="http://www.laptopvideo2go.com/"]http://www.laptopvideo2go.com/[/url] Polecam, nie tylko do notebooków zresztą. I powiem że wyniki nie są powalające, Pure video działa, mam ikonkę w trayu więc działa, obciążenie procesora Mobile Core Duo 1,83 na poziomie 36% więc sprzętowe wspomaganie z Geforcem działa. Co do polepszaczy związanych z pure video to odczucia mam mieszane, podobne efekty uzyskuję stosując różne filtry programowe. Niewątpliwym atutem jest odciążenie procesora, ale to chyba tyle dobrego co mogę napisać. A, sygnał puszczałem też na LCDka Benq 22 cale z podobną rozdziałką to znaczy 1680x1050.
Chociaż jak wczoraj się przypiąłem z moim notebookiem u znajomego do LCD TV Thomsona 27 cali po D-subie i puściłem mu Gwiezdne Wojny w HD to znajomy szukał szczęki pod stołem. Może ja już po prostu tego nie doceniam, bo już mi się to opatrzyło :mellow:

Co prawda fakt jest faktem że na mojej matrycy notebookowej 1680x1050 film wyglądał nieco lepiej niż na tym Thomsonie, ale czy to efekt wspomagania ze strony Pure Wideo, w PCcie jest tyle możliwości wpływania na ogladany materiał, że nie demonizowałbym akurat udziału Pure Video w tym procesie, chociaż pewnie swoją cegiełkę dokłada.

Sławek

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='SlawekR' post='33349' date='07.01.2007, 04:35 ']Walczę z Pure Video juz z 2 miesiące, mam notebooka z GeForce 7600 i matrycą 1680x1050. Użyłem już chyba wszystkich możliwych sterowników, także modowanych ze strony: [url="http://www.laptopvideo2go.com/"]http://www.laptopvideo2go.com/[/url] Polecam, nie tylko do notebooków zresztą. I powiem że wyniki nie są powalające, Pure video działa, mam ikonkę w trayu więc działa, obciążenie procesora Mobile Core Duo 1,83 na poziomie 36% więc sprzętowe wspomaganie z Geforcem działa. Co do polepszaczy związanych z pure video to odczucia mam mieszane, podobne efekty uzyskuję stosując różne filtry programowe. Niewątpliwym atutem jest odciążenie procesora, ale to chyba tyle dobrego co mogę napisać. A, sygnał puszczałem też na LCDka Benq 22 cale z podobną rozdziałką to znaczy 1680x1050.
Chociaż jak wczoraj się przypiąłem z moim notebookiem u znajomego do LCD TV Thomsona 27 cali po D-subie i puściłem mu Gwiezdne Wojny w HD to znajomy szukał szczęki pod stołem. Może ja już po prostu tego nie doceniam, bo już mi się to opatrzyło :P

Co prawda fakt jest faktem że na mojej matrycy notebookowej 1680x1050 film wyglądał nieco lepiej niż na tym Thomsonie, ale czy to efekt wspomagania ze strony Pure Wideo, w PCcie jest tyle możliwości wpływania na ogladany materiał, że nie demonizowałbym akurat udziału Pure Video w tym procesie, chociaż pewnie swoją cegiełkę dokłada.

Sławek[/quote]


Sorry, ale ja jednego nie rozumiem: po kiego czorta takie wspomaganie? Jak oglądasz film to co za różnica czy procek pracuje na 36% czy na 90%? Ważne, żeby nie pracował na 100% bo materiał się będzie ciąć.
Chyba nie wmówicie mi, że po to aby jeszcze w tle pakować, pisać maile i słuchać mp3-ek? :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pmcomp' post='33371' date='07.01.2007, 10:48 ']Sorry, ale ja jednego nie rozumiem: po kiego czorta takie wspomaganie? Jak oglądasz film to co za różnica czy procek pracuje na 36% czy na 90%? Ważne, żeby nie pracował na 100% bo materiał się będzie ciąć.
Chyba nie wmówicie mi, że po to aby jeszcze w tle pakować, pisać maile i słuchać mp3-ek? :)

Pozdro[/quote]

Tu bym sie z toba nie zgodzil, wielu uzytkownikow czeka jeszcze z zakupem stacjonarnych odtwarzaczy HD i sygnal puszczaja wlasnie z kompa. Co chwila czyta sie posty w stylu "...ile metra kabla jest ok aby sygnal byl dobry..."
Wyobraz sobie taka sytuacje, co ma zrobic kolo jak dzieciaki chca przyszpanowac przed kolegami jakims filmem w HD a on wlasnie siedzi na forum i dopiero co otworzyl piwko? :P
Jak ma wykorzystanie procka w 40% to najzwyczajniej nie przejmuje sie, puszcza im Gwiezdne Wojny a sam dalej spokojnie wertuje stronki.

Pzdr.

Edytowane przez subzer0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pmcomp' post='33371' date='07.01.2007, 10:48 ']Sorry, ale ja jednego nie rozumiem: po kiego czorta takie wspomaganie? Jak oglądasz film to co za różnica czy procek pracuje na 36% czy na 90%? Ważne, żeby nie pracował na 100% bo materiał się będzie ciąć.
Chyba nie wmówicie mi, że po to aby jeszcze w tle pakować, pisać maile i słuchać mp3-ek? :)

Pozdro[/quote]


A głośności wentylatora na procesorze nie wziąłeś pod uwagę :mellow: Jak się ma grzać procesor to może niech się mniej grzeje i niech mu pomagają specjalizowane układy. Więc różnica w obciążeniu procesora ma znaczenie. Dodatkowo, jeśli masz zapas mocy procesora, jak już wyżej wspomniano można dodać jakiś filtr polepszający, a takie filtry działające w czasie rzeczywistym koszmarnie obciążają procesor, wystarczy odpalić KMPlayera z różnymi dodatkami i mamy pozamiatane. Wolnej mocy procesora nigdy dość.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Antarktis' post='33388' date='07.01.2007, 12:15 ']Myślę, że o skalowanie nie masz co się martwić, akurat ta funkcja minimalnie obciąża procesor.
Problemem jest dekodowanie sygnału mpg i usunięcie artefaktów kodowania, czyli dodatkowe operacje jak Deblocking czy Dering.
Również bardzo ważny jest użyty algorytm do usuwania przeplotu, w przypadku gdy mamy do czynienia z materiałem interlaced.[/quote]

No wlasnie i pytanie na ile to dziala i na ile jest bliskie temu co robia lepsze skalery wbudowane w stacjonarny sprzet A/V? Czy PV daje mozliwosci upscalowania materialu mpeg2 (DVD) tak wydajnie i o takiej wyjscioej jakosci? Oto jest pytanie. Z opisu technologi wynika ze potencjalnie ma bardzo duze mozliwosci zrobienia z mpeg2 czegos bliskiego HD. Potencjalnie (?)

[quote name='Antarktis' post='33388' date='07.01.2007, 12:15 ']Nowe algorytmy kompresji oznaczane w skrócie mpg4, a ich odmiany to h264 czy avc1 wymagają dużej mocy obliczeniowej i tu z pomocą przychodzi technologia PureVideo (uwaga nie mylić technologi z sterownikami, bo to dwie zupełnie odrębne rzeczy). Część pracy procesora przejmuje na siebie GPU karty graficznej (głównie obliczenia FFT), ale nadal procesor odgrywa główna rolę.[/quote]

No dobra, ale ja nie pytam o odciazenie - to oczywiste ze PV daje odetchnac cpu (robi to lepiej niz uklady atiego) ale nie w tym rzecz... chodzi o rezltaty, o jakosc.

[quote name='Antarktis' post='33388' date='07.01.2007, 12:15 ']Przede wszystkim powtarzam, instalacja pakietu PureVideo nic nie pomoże przy dekodowaniu h264, to sterowniki są odpowiedzialne za obsługę sprzętowej akceleracji karty. Pakiet PureVideo ma zastosowanie tylko i wyłącznie do obrazu mpg2. Czy warto mieć 40% obciążenia zamiast 100%, oczywiście, że tak i to nie po to by w międzyczasie coś innego robić, ale dzięki temu mamy płynne odtwarzania obrazu i mniejsze prawdopodobieństwo, że obraz nam się "zamrozi" a program go odtwarzający przestanie odpowiadać.[/quote]

Hmmm... czy naprawde? Pakiet PureVideo [b]HD[/b] ma wlasnie dawac najnowszym wynalazkom NV sporo ficzerow odnosnie kodowania czy dekodowania materialu HD. Tzn czesc GPU odpowiedzalna za video (mozna nazwac ja wydzielona jednostka wpsierajaca wszelkie multimedialne funkcje ukladu graficznego) ma programowe wsparcie w systemie (PV HD) aby finalnie wykorzystac to co zaszyte w kremie. Znowu - samo pomaganie cpu to oczywistosc, pytanie o jakosc i efektywnosc w wykorzystaniu

[quote name='Antarktis' post='33388' date='07.01.2007, 12:15 ']Pytanie, choć dziwnie postawione, brzmi czy obraz z komputera będzie lepszy niż z stacjonarnego DVD.
Ja odpowiem tak. Przy bardzo, ale to bardzo mocnym procesorze będzie to możliwe. Czyli dopiero gdy komputer będzie w stanie w pełni przetworzyć sygnał;
taj jak specjalistyczny procesor do dekodowania obrazu. Mam tu na myśli pełny deinterlace, deblocking i dering.
Dzisiejsze dekodery obrazu h264 nie są w stanie wykonać tych operacji, bo im nie starcza mocy obliczeniowej komputera.
(Komputery nawet z mpg2, czyli słabszym kodowaniem nie radzą sobie poprawnie, każdy użytkownik karty Hollywood RealMagic Wam to powie)[/quote]

Alez to nie jest wcale dziwnie postawione pytanie. To poniekad kluczowa sprawa... czy jestesmy w stanie uzyskac obraz porownywalny czy lepszy od urzadzen stacjonarnych A/V HD z wbudowanym skalerem. Do momentu pojawienia sie HD, odpalanie plyty DVD za posrednictwem komputera nosilo za soba oprocz pewnych oczywistych wad (mniejsza wygoda, halas, ew. koniecznosc starannego podlaczenia odbiornika co bywalo trudne) takze spore zalety: czesc z funkcji poprawiajacych jakosc, wszelkie mozliwe systemy dzwieku przestrzennego, szerokie mozliwosci edycji i nawigacji etc. Postep na rynku PC a propoz rozwiazan multimedialnych jest ogromny i niezwykle dynamiczny, a jednoczesnie mozna zniwelowac wiekszosc ww wad (bezglosne kadlubki, wygodne sterowanie etc). W przypadku h264 imho nie jest to problem mocy - przeciez dwurdzeniowce radza sobie z tym zadaniem wysmienicie! Co sie zas tyczy mpeg2 to wogole nie ma przeciwskazan by dzisiejszy mocny PCet zrobil skalowanie i uszlachetnienie wyjsciowego obrazu tak, jak to robia wyspecjalizowane uklady na rynku A/V. Jaki jest wiec stan na dzis? Robil ktos jakies porownanie tego typu (mam tu na mysli, jeszcze raz podkreslam naprawde mocne uklady, chocby takie jakie zabudowano w najnowszych Toshibach HD-DVD)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja moge szczerze polecić ustawienia z tej stronki (o ffdshow mowa ) bo sprawdzają się przy dvd znakomicie [url="http://www.tweaksrus.com/forums/index.php?showtopic=7034&pid=76890&st=20&#entry76890"]http://www.tweaksrus.com/forums/index.php?...amp;#entry76890[/url] (post nr. 1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Cassius' post='33515' date='07.01.2007, 22:08 ']a ja moge szczerze polecić ustawienia z tej stronki (o ffdshow mowa ) bo sprawdzają się przy dvd znakomicie [url="http://www.tweaksrus.com/forums/index.php?showtopic=7034&pid=76890&st=20&#entry76890"]http://www.tweaksrus.com/forums/index.php?...amp;#entry76890[/url] (post nr. 1)[/quote]

A tu masz cos po naszemu : [url="http://strony.aster.pl/dejotpe/ffdskonfig.html"]http://strony.aster.pl/dejotpe/ffdskonfig.html[/url]

--
Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...