Skocz do zawartości
Maciej Koper

BenQ PV3200PT Test - Monitor do montażu wideo / grafiki Ultra HD 4K (3840x216)

Polecane posty

Słowem wstępu

W dziedzinie monitorów, BenQ/ZOWIE, znany jest przede wszystkim ze świetnych produktów dla graczy. Jakiś czas temu miałem okazję wziąć pod lupę flagowy model z tego segmentu - BenQ XL2730Z. Nie każdy jednak wie, że w ofercie producenta znajdziemy także wyświetlacze do pracy z grafiką i wideo. Testowany dziś PV3200PT jest dedykowany właśnie do takich zastosowań (ze szczególnym naciskiem na tą drugą branżę). Producent chwali się zgodnością z normą Rec. 709 już w ustawieniach fabrycznych, oraz certyfikatem przyznanym przez Technicolor. Sprawdźmy jak radzi sobie w rzeczywistości, ten 32" monitor o rozdzielczości Ultra HD!

cc1.jpg

W 2015 roku podczas wizyty HDTVPolska w Hollywood mieliśmy okazję zwiedzić główną siedzibę Technicolor. Nie ma wątpliwości, że znają się tam na swojej pracy jak mało kto na świecie!

Wygląd

Wykonanie monitora jest eleganckie, bez zbędnych udziwnień, czy unowocześnień. Wszystko w stylu do jakiego przyzwyczaiło nas już BenQ.

Ergonomia jest na najwyższym poziomie. Widać, że producent bardzo dobrze przemyślał ten aspekt. Wysokość monitora możemy łatwo regulować w dużym zakresie od około 6 do 21cm:

Monitor pochyla się także do przodu i do tyłu względem widza. Maksymalny kąt odchylenia to, jak widzimy, około 17 stopni. Po odchyleniu ekranu możemy go także obrócić do pozycji pionowej (funkcja pivot)!

Złącza i Akcesoria

PV3200PT posiada trzy złącza sygnałowe (co uważam za całkowicie wystarczające) - Display Port 1.2, mini-DP, oraz HDMI 1.4. Zastosowanie gniazda DVI-D, czy D-Sub, może byłoby praktyczne w niektórych sytuacjach, jednak całkowicie bezsensowne przy monitorze Ultra HD. Monitor wyposażono także w hub USB (dwa gniazda 3.0 z boku, jedno u dołu 2.0). Jest też czytnik kart pamięci SD. To także bardzo praktyczne rozwiązanie. Jedynym minusem jest fakt, że HDMI nie jest w wersji przynajmniej 2.0. Oznacza to, że maksymalną rozdzielczość - 3840x2160 możemy przesłać jedynie z odświeżaniem 30Hz. Wystarczy to do oglądania filmów, jednak nie sprawdzi się przy współpracy z komputerem. Oczywiście wyjściem z tej sytuacji jest Display Port 1.2.

W komplecie znajdziemy niezbędne okablowanie - kabel USB host, HDMI, miniDP-DP, przewód zasilający, oraz specjalny kontroler do obsługi monitora.

PV3200PT_14.jpg

Kontroler jest niezwykle przydatnym dodatkiem. Poza wygodną nawigacją po menu, np. w celu zmiany jasności, umożliwia on zaprogramowanie trzech przycisków do zmiany trybu obrazu. To świetne rozwiązanie w momencie, gdy chcemy przełączać się pomiędzy przestrzeniami barwnymi. Monitor ten powstał przecież do pracy z kolorem. W menu przypisujemy konkretny tryb do przycisku:

Powłoka matrycy jest mocno zmatowiona. Oznacza to, że nie zobaczymy w niej bezpośrednich odbić przedmiotów. Będą rozmyte i mniej irytujące. Niestety oznacza to także nieco gorszy kontrast w ciągu dnia, przy dużej ilości światła w pomieszczeniu, a także minimalnie gorszą ostrość. Tym ostatnim bym się jednak nie przejmował, ponieważ różnica jest niezwykle subtelna.

PV3200PT_15.jpg

Testy syntetyczne

(min. 120Hz zalecane do grania):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']60Hz[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']1 050:1[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']-[/td]

(mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']średnia dE: 1,0 maks. dE: 2,3[/td]

(więcej - lepiej, maks - 10 000cd/m2)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']-[/td]

(ważne dla graczy, mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']PC, natywna rozdzielczosć, Display Port: 32ms, HDMI 1080p (Leo Bodnar): 26ms[/td]

(wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']Tak, zawsze[/td]

Matryca

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

"IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']ipsva.png[/td]

[/td]
BenQ PV3200PT wyposażono w 60Hz matrycę typu IPS, o rozdzielczości UHD (3840x2160). Struktura wskazuje, że jest to konkretnie odmiana IPS-Pro, mogąca pochwalić się z reguły wyższym kontrastem niż panele AS-IPS. Wykonanie zdjęcia pod mikroskopem jest jednak bardzo trudne, przez to, że powłoka jest mocno matowa.
PV3200PT_4.jpg
Panel IPS powinien bardzo ucieszyć każdego, kto miał okazję pracować na monitorze wykonanym w tej technologi. Zapewnia ona szerokie kąty widzenia, które w przypadku monitora są bardzo istotne. Widz siedzący blisko ekranu jest w stanie dostrzec zjawisko degradacji obrazu przez słabą kątowość, nawet jeśli jego wzrok znajduje się dokładnie po środku ekranu. Kiedyś zrobiłem taką symulację:
Matryca IPS na górze, matryca VA na dole.[/td]
Dotyczyła ona właśnie matrycy VA, czy TN i posiadała następujący podpis:
Telewizory miały 55″ i stały w odległości około 2 metrów i 20 centymetrów od widza co oznacza, że wypełniały 30 stopni pola widzenia. To optymalna odległość do oglądania materiałów HD. W takim scenariuszu wystarczyło przesunąć się o zaledwie 60 centymetrów na kanapie, aby obraz zaczął być mniej kontrastowy i mniej atrakcyjny wizualnie.
W przypadku 32" monitora zasiadamy oczywiście znacznie bliżej niż w/w 2,2 metra. Biorąc pod uwagę, że jest to ekran UHD, to powinniśmy znajdować się około 65 - 80cm od niego by dobrze rozróżniać detale obrazu. To skutkuje dwukrotnie większymi "kątami na wprost" niż na schemacie. Zatem nie ulega wątpliwości, że matryca o dobrych kątach jest niezwykle istotna w przypadku monitora UHD.
Matryca podświetlona jest białymi diodami LED (White LED), co od razu dostarcza nam cennych informacji: Monitor ten jest wąskogamutowy i najprawdopodobniej nie pokrywa szerszej palety barw niż Rec 709/sRGB. Do pracy z wideo (o ile nie tworzymy oczywiście do Kina) nie jest to nam jednak potrzebne.
PV3200PT_3.jpg

Ustawienia obrazu

Jak wspomniałem we wstępie, monitor posiada certyfikat Technicolor. W założeniu zapewnia on zgodność z normami wizyjnymi Rec 709. Trudno jednak uzyskać konkretne informacje jakie parametry musi wyświetlacz spełnić. Jeśli ktoś ma ochotę zgłębiać temat to zapraszam na stronę Technicolor. Tymczasem przejdźmy do dalszej części testu.
Menu ustawień obrazu jest dosyć rozbudowane, jak na monitor do prac graficznych przystało. Znajdziemy w nim fabrycznie definiowane tryby do pracy z filmem - Rec 709, oraz EBU i SMPTE-C jeśli ktoś miałby życzenie tworzyć jeszcze treść SD pod wyświetlacze kineskopowe :)
PV3200PT_menu_9.jpg

W ręcznie definiowanych trybach użytkownika - Custom 1, oraz Custom 2 możemy samodzielnie ustalać parametry wyświetlania - gamma, gamut, balans bieli, podstawowe parametry takie jak jasność, kontrast i ostrość. Mamy także dostęp do dwuosiowego CMS'a. Daje on kontrolę nad odcieniem, oraz nasyceniem barw podstawowych i dopełniających.

Tryby Calibration 1, oraz 2 są domyślnie nieaktywne. Wybrać je możemy dopiero po sprzętowej kalibracji, przy użyciu dołączonego oprogramowania BenQ Pallete Master. Napiszę o tym więcej w kolejnym akapicie. Do dalszych testów użyję fabrycznego trybu Rec 709. To ten powinien teoretycznie podlegać certyfikacji. Dodatkowo BenQ dostarcza certyfikat indywidualnej, fabrycznej kalibracji, właśnie presetu Rec 709.

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

[td=style='padding:5px']Średnia deltaE barw ze wzornika[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,7[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']2,9[/td]
[td=style='padding:5px']Średnia deltaE palety szarości[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,9[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']2,4[/td]

Wyniki fabrycznej kalibracji monitora są dobre. Ciężko się tu do czegoś przyczepić poza gammą - mogłaby być ona fabrycznie ustawiona na 2.35 (najbliższy wybór to 2.4 w menu OSD), by monitor odpowiadał lepiej standardom studyjnym. Gamma 2.2 bardziej odpowiada treści przygotowywanej do Internetu i jest w porządku, jednak jak widzimy na dole skali szarości jest ona w praktyce wyższa. Mimo to nie są to duże przekłamania. Jeśli więc wszystkie monitory, które trafiają na rynek, charakteryzują się tak niskim stopniem przekłamań to model ten można z miejsca zarekomendować amatorom i półprofesjonalistom do prac z materiałem wideo. Zobaczmy jednak co można wycisnąć z ekranu, aby uczynić go jeszcze lepszym.

Po kalibracji

Do kalibracji ekranu można podejść na kilka różnych sposobów. Tryby Custom 1 i 2 umożliwiają przecież kontrolę podstawowych parametrów (balans bieli, gamut), zatem można by część przekłamań wyeliminować "z palca" na podstawie bieżących pomiarów. Producent chwali się jednak procesorem 3D LUT, który rzekomo można programować dołączonym oprogramowaniem. Byłoby to znacznie lepsze rozwiązanie, mogące dopracować kolory ze znacznie lepszą precyzją, oraz pozytywnie wpłynąć na płynność przejść tonalnych. Te, w fabrycznych ustawieniach, nie wyglądają idealnie, ale o tym zaraz. Oprogramowanie Pallete Master współpracuje z sensorami X-Rite, oraz Spyder. Nie wspiera niestety profesjonalnych przyrządów, które posiadam takich jak Klein K-10A, a czy JETI Specbos. Posiadając jednak referencyjny spektroradiometr mogłem skontrolować i poprawić pracę programu. Stanowisko się zagęściło :)

PV3200PT_26.jpg

Aplikację instalujemy na komputerze do którego podłączony jest monitor, dodatkowo musi być on podpięty przez złącze USB 3.0.

Na powyższych zrzutach ekranu widać esencję działania aplikacji. Ustawiamy target do którego ma zostać skalibrowany monitor, następnie przeprowadzany jest proces, który kończy się walidacją. Wszystko niby jasne, ale... w żadnym kroku procesu nie ma możliwości zdefiniowania docelowego gamutu monitora. To trochę przeczy idei stosowania tablic 3D LUT w monitorze. Program nie jest też jednak aż tak prymitywny, by ustawić balans bieli, jasność i na tym skończyć. W praktyce kalibruje on wewnętrzne tablice 1D LUT monitora, co pozwala na precyzyjne ukształtowanie gammy i uzyskanie jednorodnego odcienia bieli w całym zakresie jasności. Po kalibracji "sprzętowej" gamut jest jednak ustawiany w tryb natywny - najszerszy i nie ma możliwości zmiany. Zobaczmy rezultaty po tego rodzaju zabiegu:

[td=style='padding:5px']Średnia deltaE barw ze wzornika[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,0[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']2,3[/td]
[td=style='padding:5px']Średnia deltaE palety szarości[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']0,4[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']0,7[/td]

Jak widzimy po statystykach, kalibracja wewnętrzna jest w stanie poprawić znacznie liniowość monitora i odcień bieli, co skutkuje spadkiem średniej błędów, ale... ustawienie monitora w natywny gamut nieco za bardzo go rozszerza (poza zakres Rec 709). Przez to niektóre barwy stają się przesycone i wzrastają też znacznie maksymalne błędy barw. Przekłamanie próbowałem zniwelować ręcznie - operując na suwakach saturacji i odcienia, niestety nic z tego. Suwak saturacji, w praktyce, rusza głównie luminancję barw. Wygląda więc na to, że monitor ten nie posiada wcale pełnoprawnego systemu 3D LUT. Bardziej podpada to pod coś w rodzaju "2D", bądź "2,5D", jak to przyjęło się w żargonie kalibratorskim mówić. Jest pewna kontrola nad gamutem, ale niewystarczająco precyzyjna by nią operować. Potwierdza to próba zmiany trybu na EBU, lub SMPTE-C. Gamut w zasadzie się nie zmienia ani w jednym ani w drugim z nich!

Alternatywą dla powyższej, wewnętrznej kalibracji, mogłaby być ręczna kalibracja trybu Rec 709, jednak postanowiłem jej nie robić. Uznaję, że jeśli ktoś chce wykorzystać BenQ PV3200PT do profesjonalnej pracy to powinien najpierw skorzystać ze sprzętowej kalibracji, a następnie oprofilować poszerzoną przestrzeń barw, lub wygenerować 3D LUTy do użycia w programach roboczych (np. do DaVinci Resolve, czy Nucody). To da najlepszy efekt. Dlaczego tak uważam? Ponieważ wewnętrzna kalibracja bardzo dobrze linearyzuje monitor i po jej przeprowadzeniu uzyskujemy doskonałą gradację barw, która nie jest tak dobra na ustawieniach fabrycznych. Widzieliśmy to po wykresie gamma. Spójrzmy jak wygląda na rzeczywistym obrazie. Tryb fabryczny:

PV3200PT_23.jpg

Po linearyzacji sprzętową kalibracją:

PV3200PT_24.jpg

Nie wiem czy powyższe zdjęcia to dobrze ukazują, więc uwierzcie mi. Tryb skalibrowany sprzętowo bardzo płynnie przechodzi od czerni do bieli. Nie można się do niczego przyczepić. Fabryczny natomiast, ma pewien skok przy ok. 10% jasności.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze - nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji monitora download-icon.png

Oprofilowanie szerokiej przestrzeni barw, tudzież użycie 3D LUT'a w programie wideo jest możliwe i sensowne głównie dlatego, że wyświetlacz poprawnie przyjmuje i wyświetla 10 bitowy kolor! Po lewej render 8 bitowy - widać banding, chociażby w tle. Po prawej to samo w 10 bitach,

PV3200PT_16.jpg

Każdy komputer wyposażony w Display Port 1.2 pozwoli nam wysłać sygnał 3840x2160p60 10 bit, jednak nie każdy pozwoli renderować w takiej głębi!

1.png

Z reguły wymagana jest profesjonalna karta graficzna - nVidia Quadro lub AMD FirePro by uzyskać pełny 10 bitowy kolor. Mój zbook posiada Quadro K4100, dlatego możliwe było wykorzystanie maksimum z monitora przez złącze display port. Po sprzętowej kalibracji, połączonej z wygenerowaniem programowego 3D LUT pozostaje cieszyć się rewelacyjnym oddaniem barw!

PV3200PT_21.jpg

Jasność, zakres regulacji

Zakres regulacji jasności jest ekstremalnie duży. Maksimum to 320cd/m2, zaś minimum to zaledwie 23cd/m2. Oczywiście tak nisko raczej nikt nie będzie chciał schodzić. W żadnym ustawieniu monitor nie przycina jednak kontrastu matrycy.

ContrastLuminance.png

Nie udało mi się jednak wybadać w jaki sposób następuje regulacja jasność, to znaczy, czy monitor posiada posiada przetwornicę PWM, czy steruje natężeniem prądu przepływającego przez diody. Tak czy inaczej z pewnością, można przypisać mu szyld "niemigoczący" (flicker free), ponieważ nawet jeśli wykorzystuje technikę PWM, to przy bardzo wysokiej częstotliwości. Moja sonda JETI 1211 nie była w stanie zsynchronizować się z wyświetlaczem, a z reguły nie ma z tym problemu aż do wartości 2,5kHz.

nosync.png

Podświetlenie monitora jest całkowicie niemigoczące, lub jego częstotliwość jest wyższa niż 2500Hz.

W jednym i drugim przypadku nie ma możliwości, by oko zauważyło jakiekolwiek migotanie, nawet w obszarze widzenia peryferyjnego, które jest znacznie bardziej czułe na tego typu zjawiska.

Regulacja jasności zmienia jednak odcień bieli, od najniższej wartości (23cd/m2) do najwyższej (320cd/m2) jest to znacząca zmiana, konkretnie o dE=3,0:

wbShift.png

Zmiana odcienia bieli, podczas zmiany jasności jest wyraźna.

Świadczyć by to mogło albo o manipulacji kontrastem podczas zmiany jasności, jednak nie ma to miejsca w tym monitorze. Drugą opcją jest regulacja jasności natężeniem prądu, które może powodować zmianę odcienia. W każdym razie morał jest z tego następujący: przy BenQ PV3200PT nie odczujemy zmęczenia wzroku spowodowanego migotaniem, jednak po kalibracji nie będziemy też mogli używać całego zakresu regulacji jasności, bowiem zepsujemy kalibrację odcienia bieli.

Kontrast, powłoka ekranu

Jak wspomniałem we wstępie, powłoka jest matowa, więc nie oferuje raczej dużego kontrastu przy mocnym oświetleniu pomieszczenia. W zamian za to doskonale rozprasza odbijające się weń przedmioty.

PV3200PT_22.jpg

Jeśli chodzi jednak o kontrast natywny, który bardzo istotny w warunkach pracy, to możemy tu liczyć na bardzo dobre wyniki w klasie matryc IPS, które generalnie nie szczycą się wysoką stopą kontrastu. Panel IPS-Pro oferuje jednak bardzo dobry poziom, co jest ważne dla osób planujących pracować z wideo. W grafice komputerowej wybacza się niższy kontrast, do softproofingu jest wręcz pożądany. Co innego przy filmach. Tu po prostu im więcej tym lepiej.

Contrast.png

Równomierność ekranu

Równomierność matrycy BenQ PV3200PT nie jest najgorsza. Widać jednak pewien spadek jasności na brzegach ekranu, choć sam odcień jest raczej jednorodny.

Tak wygląda to okiem aparatu:

PV3200PT_18.jpg

Na tym możliwości się jednak nie kończą. Testowany monitor został wyposażony w system elektronicznej kontroli jednorodności - "Uniformity". Znajdziemy go w menu obrazu.Powtórzmy zatem pomiary i zdjęcia z włączoną funkcją i zobaczmy czy sytuacja uległa poprawie:

Zdjęcie:

PV3200PT_19.jpg

Jak widzicie funkcja kompensacji jednorodności działa i spisuje się... aż za dobrze! Brzegi ekranu, które były wyraźnie niedoświetlone, staja się teraz o kilka procent zbyt jasne. Ucierpiał też na tym nieco odcień obrazu. Stał się wychłodzony na rogach ekranu. Generalnie funkcja poprawia sytuację i znajdzie pewnie zastosowanie wśród grafików. Jako filmowiec nie poświęcałbym jednak sporej ilości kontrastu, którą zabiera (patrz wykres kontrastu we wcześniejszym akapicie). Wielka szkoda, że nie można wybrać ręcznie intensywności działania systemu.

Responsywność, Odwzorowanie ruchu

Matryca, o maksymalnym odświeżaniu 60Hz, nie pozwala uzyskać wyraźnego obrazu w ruchu. Rozmycie następuje z uwagi na efekt sample and hold, którego nie da się w tym przypadku wyeliminować. Na monitorze graficznym jest to w zasadzie bez znaczenia, a całą analizę ruchu prowadzę w ramach ciekawostki. Producent dołożył system overdrive. Występuje on pod nazwą "AMA".

PV3200PT_menu_4.jpg

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:

"Śledząca Kamera - najlepsze kryterium odwzorowania ruchu"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']trackingcamera.png[/td]

[/td]

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]TruMotion: Wyłączone

Jasność: dowolna

AMA: Wyłączone[/td][td]Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

320cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

-[/td][td]m_1.jpg[/td]

Jasność: dowolna

AMA: Włączone[/td][td]Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

320cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

nieznaczny ghosting za obiektem testowym

Poprawa płynności filmów (24p):

-[/td][td]m_3.jpg[/td]

Jak widać powyżej, uruchomienie AMA zmniejsza nieco smużenie, jednak wprowadza wyraźmy ghosting za obiektem testowym. Osobiście postawiłbym więc na wyłączony.

Konsola[/td][td=style='width:120px']konsola.jpg[/td][td=style='width:250px']Pomiar za pomocą Leo Bodnar Lag Tester - odwzorowuje opóźnienie input lag podczas używania konsoli do gier[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']26 ms[/td]

Komputer PC[/td][td=style='width:120px']pc.jpg[/td][td=style='width:250px']Całkowity czas upływający od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']32 ms[/td]

Input lag jest przyzwoity, jak widać po pomiarach. 32 milisekundy, jeśli chodzi o czas reakcji całego systemu, to wartość, której nie odczujemy przy pracy. Zawodowi gracze może nie byli by zachwyceni tą wartością, ale dla nich jest chociażby model XL2730Z, w przypadku którego lag jest przeszło dwukrotnie mniejszy ;) Co jednak ciekawe, po podłączeniu konsoli (np. PS3) także możemy liczyć na bardzo niewielkie opóźnienie, pomimo, że monitor musi przeskalować przecież obraz do Ultra HD. Jeśli ktoś jest grafikiem, ale w przerwach lubi pobawić się na PC czy konsoli to zdecydowanie polecam PV3200PT.

44.jpg

[/td][td]

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

[/td]

Kąty widzenia

Jak widać na poniższym wideo, kąty widzenia są fenomenalne. Wszystko za sprawą matrycy IPS.

Warto by jednak wspomnieć o efekcie srebrzenia tego typu paneli pod kątem. Zjawisko to może dawać wrażenie gorszej jednorodności czerni, w rzeczywistości jednak zależy od kąta patrzenia. Efektu pozbawione są monitory wyposażone w powłokę retardacji optycznej (tzw. OCF). Mogą się nią pochwalić jednak wyłącznie najdroższe serie EIZO, czy NEC. Na wszystkich innych wygląda to mniej więcej tak:

PV3200PT_20.jpg

Podsumowanie

PLUSY

 • Ogromna powierzchnia pracy - 32" Ultra HD
 • Dobre odwzorowanie obrazu w fabrycznym Rec 709, idealne po skrupulatnej kalibracji
 • 10 bitowy kolor przez złącze Display Port
 • Ergonomia - możliwość pochylenia w każdej osi, funkcja pivot
 • Bardzo dobre kąty widzenia - dzięki matrycy IPS
 • Bardzo wysoki kontrast w klasie matryc IPS
 • Niezła, aczkolwiek nie doskonała jednorodność obrazu
 • Dołączony kontroler, pozwalający na wygodne sterowanie trybami monitora
 • Niemigoczący system podświetlenia
 • Hub USB 3.0 wbudowany w monitor, oraz czytnik kart SD

MINUSY

 • Widoczny efekt srebrzenia matrycy IPS (tylko patrząc pod kątem)
 • Kompensacja jednorodności ekranu mogłaby działać lepiej
 • Rzekomy system kontroli barw 3D LUT, nie jest pełnopranwym systemem tego typu

Cena referencyjna: BenQ PV3200PT 6 199zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma BenQ


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj "Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?" oraz "Test kalibracji".[/td]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

32" to jest ogromna powierzchnia do pracy ? Serio ? :)

Od roku używam czterdziestki jako monitora i nie uważam by było to rozpasanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Kto przegląda   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • Przez Gmeru
   BenQ MS535, MX535, MW535 i MH535 to cztery podstawowe biznesowe projektory różniące się rzeczywistą (ang, native) rozdzielczością – odpowiednio SVGA (800x600), XGA (1024x768), WXGA (1280x800) i Full HD (1920x1080). Pierwsze trzy modele mają jasność 3600 ANSI lumenów, ostatni 3500 ANSI lumenów. Wszystkie mają natomiast taki sam kontrast 15 000:1 oraz lampę o żywotności do 15 tys. godzin pracy w trybie SmartEco.
    
   Przeczytaj całość
  • Przez VAMET
   Witam uprzejmie
   Zastanawiam się nad przesiadką z mojego projektora Epson EH-TW5300 (1080p 3LCD) na BenQ TK800 (2160p DLP). Czy w moim przypadku warto zakupić BenQ TK800, jeżeli chodzi o kulturę pracy i jakość finalną w filmach UHD HDR10 i grach w 2160p względem 1080p. Jak wypadają czernie i czy przy tym DLP zauważalny jest efekt tęczy? Budżet przewidziany, to właśnie tyle, ile kosztuje BenQ TK800.
   PS. Inaczej, jak miałem EH-TW5300, a odpalę BenQ TK800, to czy żona będzie zadowolona i zauważy różnicę na plus?
   Z poważaniem
  • Przez Gmeru
   BenQ zapowiada wprowadzenie na polski rynek nowego, zakrzywionego 31,5 calowego monitora do rozrywki i gier – modelu EX3203R. Monitor wyposażono w 144 Hz panel VA o rozdzielczości 2560x1440, jasności 400 nitów, kontraście 3000:1 i czasie reakcji matrycy 4 ms (GtG). Monitor obsługuje standard dynamicznej komunikacji z kartami grafiki AMD FreeSync™2.
    
   Przeczytaj całość
  • Przez dford
   Witam,
   Mam problem z podpięciem laptopa pod telewizor Philips 43PUS6501.
   Podpinam kabel HDMI do laptopa, drugą stronę do telewizora, włączam odtwarzanie HDMI1 (pod to wejście podpiąłem w TV kabel) i wyskakuje na telewizorze czarny ekran z napisem "Format wideo nieobsługiwany". Na laptopie (windows 10) dzieją się już całkowicie cuda. Jak ustawiona jest opcja "powiel te ekrany", to laptop działa w porządku, na telewizorze jest błąd. Jak zmienię na "rozszerz te ekrany", to... pulpit na laptopie cofa się wyglądem do pulpitu sprzed kilku miesięcy, na telewizorze pokazuje się ten sam wcześniejszy wygląd pulpity, ekrany jednak nie są rozszerzone, nie mam możliwości "przejechania" myszką na ekran telewizora ani jakiegokolwiek kontaktu z nim poprzez laptop. Kiedyś miałem inny, mniejszy TV i wszystko było w porządku. Sam kabel działa sprawnie, podłączałem nim już konsolę PS4 i wszystko było w jak najlepszym porządku.
  • Przez Gmeru
   W tym roku firma Samsung zadziwiła wszystkich graczy wprowadzając kilka usprawnień dla konsol oraz komputerów PC nieobecnych do tej pory w jej telewizorach jak również niedostępnych u konkurencji. Mowa o takich nowościach dla graczy jak Motion Plus Gra czy obsługa FreeSync. Zapraszamy do naszego wideo związanego z tym tematem!
    
   Przeczytaj całość
×
REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »