Skocz do zawartości
golan

Ściana pod projektor oraz sam projektor - prośba o opinię

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Nabyłem lokum i chciałbym zainwestować w projektor. Wydaje mi się iż mam bardzo dobre warunki do wyświetlania obrazu na ścianie (6.5 m x 2.75m) więc najbardziej interesującą mnie formą jest zestaw projektor na wysięgniku/uchwycie pod sufitem (około 6-8 m od ściany na której będzie wyświetlany obraz - jeśli będzie potrzeba doprecyzować odległość to zmierzę) oraz sama ściana (tutaj nie chce się bawić w jakieś rolety opuszczane na czas seansu).


Teraz kilka pytań kompletnego laika:


- malowanie ściany pod projektor - słyszałem że są specjalne farby (odcienie szarości, stalu, bardzo jasnego grafitu) których używa się do malowania powierzchni na której będzie rzucany obraz. Czy to ma sens? Jestem nawet skłonny zrobić taki sam odcień ściany na pozostałych ścianach lub nawet pomalować wszystko pod projektor (wariant bardzo stronniczy, powiedziałbym nawet że fanatyczny)


- ściana biała/bardzo jasna - czy rzeczywiście ma to aż tak diametralne znaczenie dla rzutnika? to jest wg mnie najczesciej wybierana opcja pod rzutnik, praktycznie nieinwazyjna dla pozostalej czesci pokoju. A dużo ludzi pisze o odcieniach bieli, które negatywnie wpływają na wyświetlany obraz.


- pomalowanie czesci sciany pod rzucany obraz - dodawanie czarnych pasow w celu polepszenia kontrastu itp. Wg mnie wiesniackie rozwiazanie, totanie nieprzydatne, to juz chyba wolalbym za pare stów kupić opuszczaną roletę.


- projektor - celuję w przedział 3000-4000 zł, Full HD, nie bawiłem się w wyliczanie ogniskowych itp. ale czy da się wyświetlić projektorem z takiej półki cenowej rozmiar około 130-140 cali?


Wyliczenie:


Zakładam iż z 275 cm poleci jakieś 200 cm na wysokość obrazu co przy proporcji 16:9 i przeliczniku 1 cm - 0.39 cala da mi wielkość obrazu (przekątnej) jakieś 134 cale. Jest możliwe wyświetlenie takiej wielkości obrazu przy takim pułapie cenowym? Jeśli to idiotyczne pytanie to miejcie na uwadze moją niewiedzę.


- Jakieś sugestie cenowe co do uchwytu? Celowałbym w przedział 300-400 zł. Jakieś uwagi przy doborze?


- Rozumiem że technologia projektorów jest tak zaawansowana iż kąt nachylenia projektora do ściany oraz odległość to nie są czynniki które trzeba brać pod uwagę?


O wszystkim innym (zaciemnienie pomieszczenia, rodzaje kontrastów w projektorach, oddzielna gwarancja na lampę) jestem chyba świadom.


Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek porady przede wszystkim co do ściany oraz modelu rzutnika. Czytanie poradników to jedno a opinie użytkowników (szczególnie tych którzy mają projektor w pokoju dziennym a nie oddzielną salę kinową) to drugie.


Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam farbę białą marki Tikkurila na obszar gdzie jest wyświetlany obraz. Reszta ścian powinna być jak najciemniejsza/matowa/neutralna, żeby było jak najmniej odbić spowrotem na ekran i żeby miały jak najmniejszy wpływ na kolory.

W Twoim budżecie dobrym wyborem będzie chyba BENQ W1070, jeden z najlepszych projektorów w tym przedziale cenowym.

Projektor należy tak ustawić aby obraz był rzucany bez zniekształceń na ścianę, czyli nie np. z góry i pod kątem do dołu i korekcja trapezowa bo to psuje obraz.

Tu masz kalkulator projekcyjny, wybierz sobie dany model projektora i zobacz z jakiej odległości uzyskasz jaką przekątną i z jakim zoom-em:

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Pozdrawiam

Edytowane przez stanec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...