Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Sony HT-XT1 Podstawa pod telewizor z 2.1-kanałowym zestawem głośników i wbudowanym subwooferem

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp


Nie tak dawno stworzyłem dla Was poradnik dotyczący doboru odpowiedniego sprzętu wspomagającego dźwięk dla waszego telewizora. Wybieraliśmy między soundbarem, a kinem domowym. Okazuje się jednak, że nie jest to wszystko w czym możemy wybierać na rynku. Pojawiła się bowiem kolejna kategoria produktów a mianowicie muzyczne podstawy pod telewizor. O co w tym chodzi? Jakie mają możliwości? Do czego można je zastosować? Wszystko to chciałem przedstawić Wam na przykładzie najnowszego produktu marki Sony: HT-XT1.

Wygląd i połączenia

0.jpg

Jak na tego typu produkt pudło jest naprawdę sporych rozmiarów. Okazuje się bowiem, że opisywana podstawa pod telewizor to naprawdę kawał dużego i solidnego sprzętu. Po zobaczeniu go na żywo będziecie na pewno mocno zdziwieni. Miło, że producent już na frontowej ścianie opisał co znajduje się w środku, jakie ma wymiary i możliwości oraz wejścia i wyjścia audio-video. Spora część klientów pewnie w ogóle nie zorientowałaby się do czego może służyć to "dziwne czarne pudełko" postawione pod ekranem Sony.

5.jpg

[td]
6.jpg
[/td][td]
7.jpg
[/td]

W zestawie znajdziemy bardzo oryginalnie wyglądającego pilota (o którym będę jeszcze pisał w dalszej części testu), kabel optyczny, baterie oraz instrukcje. Kabel zasilający jak widzicie jest na stałe połączony z podstawą. Ciekawi mnie bardzo dodanie akurat kabla optycznego do zestawu. Ale oczywiście bardzo dobrze, że jest niż miałoby go nie być. Zawsze może się komuś przydać - np. do konsoli czy dekodera satelitarnego.


Sama podstawa robi naprawdę rewelacyjne wrażenie. Czuć klasę premium. Jest naprawdę sporych rozmiarów (720 x 72 x 310 mm). Jej wykonanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Można na niej postawić telewizor do 30kg w związku z tym przekątna rzędu 55 cali nie będzie stanowić żadnego problemu. Jakby się uparł to pewnie i 65" dałoby radę ustawić. Wszystko zależy też od kształtu podstawy. Oczywiście podstawa jest w pełni przystosowana pod podstawy w telewizorach Sony. Jednak większość innych marek telewizorów powinna bez problemu dać się ustawić.

Góra HT-XT1 została wykonana w czarnym, lakierowanym połysku. Podobnie jak boki. Cały front został ukryty za maskownicą w której znajdziemy dwa głośniki stożkowe 35 mm x 80 mm o łącznej mocy 70 W. Po środku widnieje bardzo czytelny wyświetlacz a pod nim delikatne podświetlenie w stylu innych produktów Sony. Wracając do górnej części z lewej strony znajdują się dotykowe klawisze odpowiedzialne m.in za włączenie/wyłączenie urządzenia czy też wybór źródła a z prawej mamy miejsce z modułem NFC. Tam też przykładamy smartfona by strumieniowo przekazywać muzykę do podstawy.

Podstawa stoi na mocnych nóżkach przystosowanych do dużego ciężaru. Patrząc od dołu okazuje się, że urządzenie skrywa wbudowany subwoofer w postaci dwóch głośników stożkowych o wymiarach 100 mm i łącznej mocy 100 W. Z tyłu podstawy mamy też Bass reflex.

Skoro już jesteśmy przy złączach to system pozwala podłączyć do 3 urządzeń po złączu HDMI. To sporo więc bez problemu podłączymy odtwarzacz Blu-ray, konsolę czy telewizję. Co ciekawe UWAGA: są to HDMI 2.0 więc przepuścimy sygnał 4K/60Hz. (4:2:0). Mamy też jedno wejście optyczne i analogowe.

11.jpg

efefefefef

[td]
13.jpg
[/td][td]
16.jpg
[/td]

[td]
1.jpg
[/td][td]
2.jpg
[/td][td]
3.jpg
[/td][td]
4.jpg
[/td]

18.jpg

Dzięki tym dwóm głośnikom o łącznej mocy 100 W zestaw właściwie nie potrzebuje zewnętrznego subwoofera.

"Można na niej postawić telewizor do 30kg w związku z tym przekątna rzędu 55 cali nie będzie stanowić żadnego problemu"


Funkcjonalność i kontrola


Trzeba przyznać, że pilot został wykonany naprawdę ciekawie. Szkoda, że projektanci telewizorów nie mogą wziąć przykładu z audio. Można wręcz napisać, że ktoś zaszalał. Ale jego wygląd i funkcjonalność idealnie pasują do nowoczesnego wyglądu podstawy. Jak więc widzicie gdy pilot jest złożony mamy dostęp do podstawowych klawiszy funkcyjnych. Po rozłożeniu możemy dodatkowo zagłębić się w ustawienia np. poziomu basu.

[td]
9.jpg
[/td][td]
10.jpg
[/td]

8.jpg

Sony HT-XT1 to oczywiście przede wszystkim nasze centrum dowodzenia całym sprzętem. To mocny zestaw 2.1 do którego podłączymy urządzenia z których oglądamy telewizję, filmy czy słuchamy muzyki. Posiada on na pokładzie dekodery popularnych formatów jak Dolby Digital czy DTS także w wersji HD (True HD i HD Master Audio). Jak już pisałem sprzęt przepuści także sygnał przyszłości czyli rozdzielczość 4K. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdy chcemy szybko i dość nie dużym kosztem dość znacznie poprawić funkcjonalność naszego domowego kina. Osobiście widzę też bardzo dobre zastosowanie omawianej podstawy w przypadku graczy czy też w roli podstawy pod dobrej klasy monitor komputerowy. Chociaż w ostatnim przypadku może być aż za mocny. Jednak dla szukających wrażeń graczy to naprawdę bardzo ciekawe rozwiązanie.

Odrębną sprawą wydają się możliwości bezprzewodowego zarządzania muzyką i video. Mimo, że podstawy nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aplikacja o nazwie SongPal dostępna zarówno na systemy iOS jak i Android.

Wystarczy, że jednym ruchem używając klawisza PAIRING na froncie obudowy sparujemy naszego smartfona przez BT i już będziemy mogli z każdego miejsca w domu w pełni sterować podstawą.

SongPal jest szybką i bardzo dopracowaną aplikacją z pełną gamą możliwości. Od obsługi wszystkich funkcji podstawy do zarządzania treścią audio-video wprost z urządzenia mobilnego na XT1. Posiada wbudowaną obsługę np. puszczania filmów z YouTube'a czy muzyki z TuneIn Radio. A to kropla w morzu możliwości. Poniżej zrzuty z aplikacji, które dokładnie tłumaczą jej bogatą funkcjonalność.

31.jpg

[td]
27.jpg
[/td][td]
26.jpg
[/td][td]
22.jpg
[/td][td]
25.jpg

[/td]

[td]

23.jpg

[/td][td]

24.jpg

[/td]

[td]

20.jpg

[/td][td]

21.jpg
[/td]

Mimo, że podstawy nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność.


Jakość dźwięku


Od razu zaznaczę, że naprawdę byłem mocno sceptycznie nastawiony do tego urządzenia. Co jak co ale czy taka podstawa może w ogóle zagrać? Moje obawy zmalały gdy zobaczyłem jakie to jest duże i, że chyba rzeczywiście jest szansa na zaskoczenie. Podstawę umieściłem w pokoju 20m2 oraz na próbę także na biurku pod telewizorem/monitorem 40 cali. Podłączyłem do niej konsolę PS4 oraz sparowałem z telefonem w celu strumieniowego przesyłania muzyki.

Jak wrażenie? Odpaliłem jedną z moich ulubionych scen z Blu-ray'a z ostatniej części Matrixa. Początek filmu gdzie nasi bohaterowie wjeżdżają windą do klubu i niestety ale wejście jest dość mocno strzeżone. Zaczyna się akcja i... jestem w szoku ale ta podstawa ma naprawdę spore uderzenie. Dźwięk Dolby TrueHD jest oczywiście dekodowany jednak miejmy na uwadze, że to zestaw 2.1. Mimo wszystko w niedużej wielkości pokojach (także sypialnia wydaje się idealnym miejscem dla XT1) skręcając go na max mamy niezłej klasy kino! Szczególnie byłem zaskoczony basem. Obawiałem się braku zewnętrznego subwoofera jednak okazuje się, że spora powierzchnia podstawy skrywa dość sporo miejsca na porządny Bass reflex. Nie polecam jednak ustawiania go na max gdyż zamiast basu usłyszymy dudnienie. A chyba nie o to chodzi.

32.jpg

Gracze będą zachwyceni. Różnica względem telewizora jest ogromna a cena jaką trzeba zapłacić za taki upgrade nie jest wcale wygórowana. I to dla nich także dedykuję ten sprzęt. Pewnie nigdy by nawet nie pomyśleli o takim rozwiązaniu. Ja też. A tutaj proszę: niespodzianka. Sam osobiście zastanawiam się czy nie zakupię na biurko takiej podstawy.

Oczywiście nieco gorzej ma się sprawa w przypadku słuchania muzyki. Ale nie ma co się dziwić. To nie jest żaden sprzęt audiofilski. Do szybkiej, elektronicznej muzyki będzie jak ulał. Do bardziej wyrafinowanych klasyków wprawne uszy mogą czuć niedosyt. Ale myślę, że nie do tego został stworzony ten zestaw.

HT-XT1 posiada kilka zdefiniowanych trybów odsłuchu. Podobnie jak w przypadku ekranów i rodzajów obrazu tak i tutaj możemy wybierać między trybami: Standard, Movie, Sports, Game, Music, Portable Audio. Różnią się dość znacznie od siebie ale każdy z nich skłania do dłuższych odsłuchów i testów. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu tryb Cinema oraz Game. Są one głównie dedykowane oglądaniu filmów i szybkiej rozgrywce. Pozostałe tryby będą bardzo dobre przy oglądaniu codziennej telewizji czy słuchaniu spokojniejszej muzyki.

22.jpg


"Zaczyna się akcja i... jestem w szoku ale ta podstawa ma naprawdę spore uderzenie"


Podsumowanie


[td]
9.png
[/td][td]
Przyznam się, że zostałem mocno zaskoczony tym produktem. Spodziewałem się naprawdę czegoś dużo słabszego. Jakże wielkie było moje zdziwienie kiedy usłyszałem dźwięk z tej podstawy. W przypadku oglądania filmów czy graniu w gry jest to naprawdę godne polecenia rozwiązanie. Polecam XT1 wszystkim zainteresowanym chcącym poprawić dźwięk ze swojego telewizora. Osobiście mam zamiar sprawić sobie taki sprzęt pod 40 calowy telewizor/monitor 4K jaki posiadam na swoim biurku. To kolejne doskonałe miejsce dla tego produktu.

PLUSY
  • Wykonanie
  • Praktyczność i uniwersalność (sypialnia, duży pokój, biurko)
  • Doskonała aplikacja SongPal
  • Bluetooth / NFC
  • Jakość dźwięku mogąca nagłośnić całkiem spory pokój (20m2)
  • Idealny do filmów i gier


MINUSY

  • Zestaw potrzebuje dobrych warunków by pokazać co potrafi (aby dźwięk mógł odbijać się np. od tylnej ściany)
  • Brak możliwości podpięcia subwoofera
  • Mimo wszystko wbudowaną kartą sieciową byśmy nie pogardzili


[/td]


bardzopolecamy.png

Oceny

Jakość obudowy
9a.png
Łączność
8a.png
Łatwość użytkowania
8a.png
Jakość dźwięku
8a.png
Dodatki

8a.png
Stosunek ceny do jakości

8a.png


Cena: Podstawa pod telewizor Sony HT-XT1 od 1499 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę mnie zaskoczył ten sprzęt :DDD Daje radę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w Twojej recenzji doczytałam się raczej pochwał na temat podstawki SonygMinni recenzenci zwracają uwagę na słabszy bas niż w innych rozwiăzaniach konkurencyjnych firmm.Czy mógłbyś odniešč się do sprzętu Yamahy SET 1000.Zbiega ON dobre oceny ale jest droższy od Sony i nie ma HDMI na pokładzie Zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma podstawkami Czy będę mógł wykorzystać ich wartości w przypadku pomieszczenia które nie jest regularnym prostokątem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...