Skocz do zawartości
Gmeru

Wywiad z twórcami pionierskiej aplikacji Strefa VOD UHD Samsung - INSYS (4K)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wiemy Blu-ray'a 4K w najbliższym czasie nie zobaczymy. Jest to jasny sygnał dla stream'u, który zaczyna się mocno rozwijać za sprawą technologii Ultra HD oraz rozdzielczości 4K. Jak to zwykle bywa w naszym pięknym kraju pod względem rozwoju technologii narzekać nie możemy. Jedni z pierwszych w Europie mieliśmy dostęp do sygnału satelitarnego HD (telewizja n i ADB) a teraz także jako pierwsi w Europie możemy już teraz korzystać z serwisu UHD posiadającego w swojej ofercie kilkanaście filmów w rozdzielczości 4K. Mowa oczywiście o aplikacji Strefa VOD UHD dostępnej na telewizorach Smart TV UHD Samsung.

1.JPG

Strefa VOD UHD to projekt bardzo skomplikowany i dający do myślenia nad sensem posiadania fizycznego nośnika. W związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z osobami z dwóch firm, które przyczyniły się do finalnego sukcesu tego wyjątkowego projektu. W Europie, przełomową aplikację VOD z natywnym i pełnometrażowym kontentem w 4K jako pierwszy wypełnił kwartet: INSYS, Strefa VOD, Kino Świat oraz Samsung. Wspólnie stworzona aplikacja Strefa VOD UHD jest pionierskim rozwiązaniem w skali europejskiej.

4.jpg

[td]

3.jpg

[/td][td]

Firmę Samsung reprezentuje Pan Michał Wojciechowski - Content Services Unit Manager (Samsung Electronics Polska)

[/td]

[td]

2.jpg

[/td][td]

Firmę INSYS reprezentuje Pan Piotr Czekała - Partner at insys sp.j.--------------------------------------------------------------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Jak wygląda proces wdrażania nowego tytułu filmowego do Strefy VOD UHD?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Materiały, które trafiają do aplikacji są przygotowywane przez Kino Świat wspólnie z zewnętrzną firmą. Kino Świat otrzymuje bezpośrednio od studia filmowego oryginalny materiał w 4K lub 2K (DCP) a następnie przekazuje go firmie trzeciej, która dostosowuje materiał wideo pod katem aplikacji Strefa VOD UHD. W trakcie tego procesu zmieniane są: bitrate materiału (oryginał ma ok.250 Mb/s), kodeki i kontenery audio i wideo (H.265 oraz ACC).

[/td]

[td]
2.jpg
[/td][td]

Po takim procesie otrzymujemy zakodowany plik jednak nie jest on jeszcze gotowy do dystrybucji w Internecie. Tak przygotowany plik wgrywany jest do systemu zarządzania treścią INSYS Play (o który oparta jest aplikacja Strefa VOD UHD), gdzie następuje konwersja do formatu MPEG-DASH, najnowszego standardu streamingu adaptacyjnego. Proces polega na specjalnym podzieleniu pliku na 2 sekundowe fragmenty i opisaniu go metadanymi. Tak przygotowane pliki trafiają na platformę dystrybucyjną CDN, która zapewnia, że strumień będzie dostarczony w sposób płynny i bezproblemowy do odbiorcy końcowego.

Gdy pliki są gotowe pozostaje kwestia redakcyjna, w prowadzenie tytułów, opisów oraz miniatur, a następnie opublikowanie materiału wideo. W ten sposób automatycznie jest on dostępny w aplikacji Strefa VOD UHD.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy polskie filmy / seriale są kręcone kamerami 4K? Czy jest „z czego” wybierać?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Tak – polskie filmy zaczynają być nagrywane kamerami 4K lub nawet o większej rozdzielczości (rozdzielczość 4K uzyskiwana jest w postprodukcji). Przykładem są takie filmy jak Pod Mocnym Aniołem lub Biegnij Chłopcze, Biegnij, które znajdziemy w aplikacji Strefa VOD UHD jedynie na Samsung Smart tv UHD. W tej chwili polskich materiałów w natywnym 4K jest mało, ale zaczyna się to zmieniać. Wiele produkcji, które obecnie są w przygotowaniu będą miały wersje 4K.

[/td]

5.jpg

Piotr Gmerek: Jaka jest minimalna prędkość Internetu, która gwarantować będzie komfortowe oglądanie filmów w rozdzielczości 4K?

[td]
3.jpg
[/td][td]

20Mb/s.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Jakim kodekiem video kodowany są filmy? Z jaką przepływnością video przesyłane są filmy?

[td]
2.jpg
[/td][td]
Kodek to H.265 (HEVC), bitrate filmów to ok.20 Mb/s. To właśnie dzięki zastosowaniu kodeka H.265 możliwe jest uzyskanie jakości 4K przy mimo wszystko niskim bitrate, co z kolei pozwala na bezproblemowe dostarczenie materiałów do odbiorców w streamingu po Internecie.

[/td]

Piotr Gmerek: Na jakim oprogramowaniu wykonywana jest operacja kodowania?

[td]
2.jpg
[/td][td]
W tym przypadku kodowanie video do formatu H.265 odbywało się za pomocą rozwiązań softwareowych przygotowanych przez Kino Świat.

[/td]

Piotr Gmerek: Na jakich komputerach (typ, moc) kodowane są filmy do HEVC? Czy jest to mocno wymagający kodek?

[td]
2.jpg
[/td][td]

Kodowanie do H.265 jest bardzo wymagające pod kątem mocy obliczeniowych, w praktyce wymagana moc może być kilkukrotnie większa niż w przypadku obecnie szeroko stosowanego H.264. Stąd mimo wykorzystania wysokowydajnych procesorów kodowanie jednego filmu może zajmować kilkakrotność czasu trwania samego filmu.

W przypadku gdy czas kodowania jest kluczowy INSYS stosuje dedykowane rozwiązania sprzętowe, które mogą zapewnić kodowanie strumieni 4K w czasie rzeczywistym np. na potrzeby transmisji live.

[/td]

Piotr Gmerek: Jak wygląda sprawa z dźwiękiem w filmach w strefie VOD UHD? Czy jest to dźwięk przestrzenny?

[td]
2.jpg
[/td][td]

Filmy zakodowane są z dźwiękiem przestrzennym 5.1 w formacie AC-3. ----------------------------------------------------------------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Jak wygląda sprawa polskiej wersji językowej? Czy trudne było wmuxowanie napisów do kodeka HEVC? Jak pamiętamy początki HD – temat był dość skomplikowany (chodzi o napisy, lektor)

[td]
2.jpg
[/td][td]

Dzięki nowym standardom i możliwością samej platformy video, na której zbudowana jest aplikacja, dostarczenie napisów nie było, aż tak skomplikowane. Przy zastosowaniu formatu MPEG-DASH same napisy nie muszą być wmuxowane w plik źródłowy. Audio, video oraz napisy dostarczane są jako niezależne strumienie i dopiero na etapie odtwarzania łączone są w oprogramowaniu playera.

[/td]

Piotr Gmerek: Ile miejsca zajmują średnio filmy skompresowane w nowym kodeku HEVC?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Filmy 4K skompresowane kodekiem HEVC zajmują ok. 15GB----------------------------------------------------------------------------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Czy w przyszłości pojawi się możliwość podglądania informacji na temat aktualnie oglądanej pozycji? Chodzi o przepływność, zastosowany kodek itd. (klasyczne „info”)

[td]
3.jpg
[/td][td]

Na razie nie rozważaliśmy takiej funkcji. Zadaniem aplikacji jest dostarczyć dobre tytuły w doskonałej rozdzielczości i jak najlepszej jakości obrazu.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy usługa Strefa VOD UHD będzie działać poza granicami Polski?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Nie. Ze względów licencyjnych aplikacja oraz materiały wideo dostępne są tylko dla telewizorów Samsung Smart TV UHD podłączonych do Internetu na terenie Polski (posiadających polskie ip).

[/td]

Piotr Gmerek: Czy aby korzystać ze Strefy VOD UHD trzeba zakładać konto? Trzeba się logować za każdym razem gdy chcemy skorzystać z usługi?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Nie. Obecnie aplikacja nie wymaga zakładania konta czy logowania. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć w dany film i po chwili zacznie się on odtwarzać. Wszystkie filmy w aplikacji Strefa VOD UHD są sponsorowane przez Samsung a użytkownik nie musi ponosić dodatkowych kosztów.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy jest możliwość zapisania filmów na nośnik zewnętrzny typu dysk twardy?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Nie ma takiej możliwości. Filmy są zabezpieczone przed kopiowanie. ------------------------------------------------------------------------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Czy filmy są szyfrowane / zabezpieczone pod względem kopiowania?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Tak - filmy są zabezpieczone przed kopiowaniem. Tak - filmy są zabezpieczone przed kopiowaniem. Tak - filmy są zabezpieczone przed kopiowaniem. Tak - filmy są zabezpieczone przed kopiowaniem.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy planowane są inne wersje językowe niż Polska? Chodzi o napisy. Szczególnie angielskie.

[td]
3.jpg
[/td][td]

Aplikacja jest przeznaczona jedynie na polski rynek i nie ma planów aby aplikacja była w innej wersji językowej. Aplikacja jest przeznaczona jedynie na polski rynek i nie ma planów aby aplikacja była w innej wersji językowej.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy planowana jest możliwość przewijania procentowego? Czyli przeskakiwanie od razu np. do połowy filmu?

[td]
3.jpg
[/td][td]
W tej chwili nie ma takiej możliwości. Przewijanie jest interwałowe co kilka minut. W tej chwili nie ma takiej możliwości. Przewijanie jest interwałowe co kilka minut.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy planowana jest możliwość powiększania / pomniejszania napisów?

[td]
3.jpg
[/td][td]

Na początku naszym celem było dostarczenie użytkownikom aplikacji i materiałów wideo w 4K jak najszybciej – stąd też aplikacja jest prosta i na dzień dzisiejszy nie zawiera tego typu możliwości. Oczywiście myślimy nad aktualizacja aplikacji, która będzie dawać nowe możliwości, jeżeli chodzi o napisy, ścieżkę dźwiękową itp.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy wszystkie filmy są pokazywane w natywnej rozdzielczości 4K?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Nie – cześć filmów jest w natywnej rozdzielczości 4K a cześć jest upscalowana do 4K z możliwie najlepszej dostępnej kopii kinowej – czyli materiału 2K DCP.

[/td]

7.jpg

Piotr Gmerek: Czy Strefa VOD UHD trafi do odtwarzaczy Blu-ray / kin domowych? A może jest tam także obecna?

[td]
3.jpg
[/td][td]

Aplikacja Strefa VOD UHD przeznaczona jest jedynie do telewizorów Samsung Smart TV UHD. Aplikacja Strefa VOD UHD przeznaczona jest jedynie do telewizorów Samsung Smart TV UHD.

[/td]

Piotr Gmerek: Co się stanie ze strefą gdy wygasną daty filmów? Pojawią się inne w 2015 roku? Czy może jest to asekuracyjny ruch w przypadku gdyby to jednak nowy „Blu-ray” wyznaczył odpowiednie standardy?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Filmów w aplikacji będzie na pewno przybywać. W momencie gdy wygasną daty filmów mogą one zniknąć z aplikacji (ze względów licencyjnych) lub stać się płatne.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy w przyszłości planują Państwo wdrożenie systemu płatności?

[td]
3.jpg
[/td][td]
Tak – myślimy również o tym jak monetyzować materiały wideo w 4K– jednym z rozwiązań może być wprowadzenie płatności.----------------------

[/td]

Piotr Gmerek: Czy oprócz filmów planowane są inne materiały jak seriale, dokumenty, bajki czy… erotyka? ;)

[td]
3.jpg
[/td][td]

W tej chwili w aplikacji dostępne są jedynie filmy fabularne i takie będą przybywać. Jeżeli pojawią się interesujące materiały w natywnym 4K, które będą nie tylko w doskonałej jakości obrazu oraz interesujące ze względu na treść rozważymy wprowadzenie dokumentów lub seriali. Erotyka nie jest na razie planowana.

[/td]

Piotr Gmerek: Czy oprócz Kino Świat planowana jest współpraca z innymi dystrybutorami? Czy w ogóle jest jakiekolwiek zainteresowanie z ich strony?

[td]
3.jpg
[/td][td]
W tej chwili współpracujemy jedynie z Kino Świat z której to współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni.---------------------------------

[/td]

6.jpg


Ten post został wypromowany na artykuł

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru o co w tym chodzi?

"Piotr Gmerek: Co się stanie ze strefą gdy wygasną daty filmów? Pojawią się inne w 2015 roku? Czy może jest to asekuracyjny ruch w przypadku gdyby to jednak nowy „Blu-ray” wyznaczył odpowiednie standardy?"

jakie daty ważności? gdzie one są?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie, że firma zakomunikowała, że konkretne firmy będą do tego i tego czasu. To z informacji prasowych / konferencji wiadomo. Bo w aplikacji rzeczywiście pewnie nie ma ? Muszę sam zobaczyć ale rozumiem, że nie skoro zapytałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja nic takiego nie widzę - żadnych dat nie ma

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...