Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chce przedstawić wszystkim temat jak złożyć dobry HTPC za nie duże pieniądze który musi spełniać rolę HTPC a nie zwykłego komputera czy serwera.

W necie jest dużo opisów na różnych forach i stronach ale, tak naprawdę nie za bardzo dobrze do końca dobrze radzą co i jak złożyć. Dobry HTPC musi charakteryzować się przedewszystkim:

  1. Cicha praca urządzenia
  2. Wydajnością tak z kalkulowaną aby wszystkie usługi i programy mogły pracować bez problemu
  3. Stabilna praca 24/h i łatowścią obsługi np. przez RDP
  4. Pełna obsługa na pilota
  5. Ładny i elegancki wygląd obudowy
  6. Niski pobór prądu
  7. Przystępny koszt złożenia dla większości

Co zaczy cicha praca urządzenia? to znaczy że taki sprzęt powinień być w pełni chłodzony pasywnie a nie aktywnie przez wentylatory. Tego warunku nie zapewnią nam procesory które mają TDP 25W i więcej oraz kiepskiej jakości zasilacze które już na starcie szumią wentylatory. Dużo razy czytałem jak ludzie doradzali "zastosuj procesor nowej generacji 35W czy 50W a będziesz miał duzą moc" i teraz pytanie do czego ta moc miałby być potrzebna? przecież do odtwarzania filmów Full HD i uruchomienia kliku programów oraz usuług sieciowych takiej mocy nie potrzeba !!. Wystarczy procesor nowej generacji który ma 10-20W i w moim przypadku jest nim Celeron J1900 na płycie Asrock Q1900M.

Apropo wydajności część też teksu powyżej się tyczy tego tematu. Spotkałem się z wieloma zaleceniami że należałoby stosować np. dyski w układzie RAID lub tylko z Sata 3, niby potrzebne do domowego serwera plików i tym podobnych rzeczy.

Przed wyborem trzeba przedewszystkim wziąść pod uwagę specyfikę naszej domowej sieci. Przeważnie każdy ma LAN 100Mbit lub 1Gbit plus dodatkowo sieć WiFi i co, dla przepustowości tej sieci potrzebne nam są transfery po 400Mb/s? (nie mylić z Mbits! 1MB = 8Mbits)

  • Lan 100Mbits maksymalnie osiąga prędkość 12Mb/s co zapewniają nawet bardzo stare dyski
  • Lan 1Gb maksymalnie osiąga prędkość 100Mb/s co już dyski produkowane kilka lat temnu potrafiły zapewnić
  • Sieć Wifi tutaj jest jeszcze gorzej a niżeli przy Lan 100Mbits w zależości od: sygnału, prędkości, ilości komputerów i sieci obok.

Mało tego niektórzy sugerują że będzie taka prędkość transferu potrzebna do dostepu przez Internet, co tatalnym nie porozumieniem bo kto ma z nas wyjście Internetu 10Mbit (nie wejście) i powyżej.

Stabliność i łatwość obsługi oczywiście zapewniają dwa ostatnie systemy Microsoftu Windows 7 i 8 niestety o ile Linuks też jest bardzo stabilny ale bardzo ciężki w obsłudze dla przeciętnego użytkownika. Sam osobiście postawiłem na Windows 8.1 który jest nowszą wersją Win 7 który od kilku lat używam na laptopie i jestem bardzo zadowolony.

Obsługę z pilota i ładny wygląd HTPC zapewniła mi obudowa firmy Medion Media Center która jest sprzedawana z pilotem X10 RF i jest pod płytę mATX w sam raz dla mojej płyty Asrock. Wybrałem ten model płyty bo potrzebowałem z pełnym gniazdem PCI-e x16 a jedynie Asrock M1900M ma takie gniazdo. Miałem duże obawy co do płyty firmy Asrock ale zdała egzamin.

Składniki dobrego HTPC:

  1. Obudowa Medion Media Center
  2. Płyta główna Asrock Q1900M
  3. Pamięć Kingston 2x2GB (pamięć referencyjna)
  4. Dysk 2.5" HDD 500GB Hitachi
  5. Zasilacz ATX Chiftec 360W - prędkość wentyaltora zmiejszona do 400 obr/min
  6. Karta Radeon HD2400 Pro pasywna - mi potrzebna do wyjścia S-Video
  7. Napęd DVD Sata
  8. windows 8.1

Złożenie i uruchomienie:

cdn... w krótce

Edytowane przez Infoposter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. Niski pobór prądu

7. Praca 24/h

Dla mnie HTPC to też serwer, którego nie chce mi się wył bo ma parę dysku i jest dostęp do niego z domu jak i ze świata.

Po następne jak już ktoś składa to się raczej trochę zna, więc składa to co mu potrzebne, ja wolę i5 niż Celerona i te wypisy części mi nie odpowiadają.

Więc punkkty od 1 do 8 dla mnie do śmietnika i takiego HTPC bym nie chciał.

Po następne taki post już jest i jest uniwerslany!

Na koniec i5 obsługuję dźwięk DTS HD a ten procek co podałeś nie, więc trzeba już stosować kartę ATI.

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam HTPC na płycie głównej Asrock Q1900M-ITX ;-) To bardzo nowoczesna i stabilna płyta. Godna polecenia. Windows 8.1 z dysku SSD startuje w kilka sekund ;-)

A jeszcze lepsza jest Asrock Q1900MDC-ITX - podłączasz zasilacz liniowy i jedziesz ;-) Bez żadnego kombinowania.

Zamiast zwykłego dysku warto zastosować SSD. Wzrost komfortu pracy - bezcenny. A ceny już są przyzwoite.

Kolega zapomniał chyba WiFi w standardzie 802.11n. U mnie idzie szybciej niż po LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. Niski pobór prądu

7. Praca 24/h

Dla mnie HTPC to też serwer, którego nie chce mi się wył bo ma parę dysku i jest dostęp do niego z domu jak i ze świata.

Po następne jak już ktoś składa to się raczej trochę zna, więc składa to co mu potrzebne, ja wolę i5 niż Celerona i te wypisy części mi nie odpowiadają.

Więc punkkty od 1 do 8 dla mnie do śmietnika i takiego HTPC bym nie chciał.

Po następne taki post już jest i jest uniwerslany!

Na koniec i5 obsługuję dźwięk DTS HD a ten procek co podałeś nie, więc trzeba już stosować kartę ATI.

Tak bo i5 najsłabszy 45W jest bardziej energooszczędny od J1900 10W

i nie chciałbym żeby mi w pokoju wyła suszarka 24/h

DTS HD to jest kodek bezstratyny a nie funkcja procesora.

Kolega zapomniał chyba WiFi w standardzie 802.11n. U mnie idzie szybciej niż po LAN.

Nie, nie zapomniałem tylko w obecnej erze sieci WiFi jest tak naprawdę cieżko znaleźć miejsce gdzie takich sieci nie ma a, czym więcej koło nas to transfer drastycznie spada. Jak ktoś ma kanał tylko dla siebie to jest w komfortowej sytuacji i wtedy faktycznie może wyciagnąć np. 10-13 MB/s przy 802.11n kanał 40MHz

Edytowane przez Infoposter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 Mbits to 12 Mb/s chyba coś jednostek nie znasz. Raczej 12 MB/s, to samo z Gbits

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez kingsajz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100mbits to 12 Mb/s chyba coś jednostek nie znasz. Raczej 12 MB/s, to samo z Gbits

Oj tam za literkę się czepia :) dzięki za zwrócenie uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat b a B to wielka różnica, zmien to w 1 poscie.

Jeszcze mi wytlumacz o co chodzi z tym "wyjściem" internetu. btw. 1 Gbit to nie 100 MB

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez kingsajz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat bardzo interesujacy. Sam obecnie stoje przed wyborem odtwarzacza multimedialnego / htpc. Mialbym jednek prosbe, aby userzy, ktorzy sledza rynek komputerowy podawali przykladowe (najlepsze) pelne konfiguracje sprzetowe.Rynek tak szybko sie zmienia , ze co chwilke wychodzi cos nowego.Rozumiem , ze preferencje sa indywidualne co do sprzetu ale mozna przyjac jakies kryteria.Np Pasywnosc / osiagi / wedlug zastosowania (czy internet, muzyka czy np tylko do xbmc.)

Fajnie byloby pogrupowac konkretne konfigi wedlug cen. Do 500 zl / 1000 zl / 1500 zl i wiecej :D

Jeszcze kilka lat temu nie mialbym problemu z dobraniem plyty czy zasilacza ale teraz nie badajac rynku , czlowiek ma kompletny mentlik w glowie ... Asrock? 10 lat temu te plyt podkladali jako podstawki pod sprzet na biurko :D:D:D

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego są fora i portale o tematyce komputerowej.

ASRock obecnie robi wg. mnie najlepsze płyty ma rynku.

Wysłane z mojego GT-N7000 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Swieta racja, od tego sa fora, miedzy innymi to ... wszystko co napisalem wiaze sie z soba.:]

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepsza jest Asrock Q1900MDC-ITX - podłączasz zasilacz liniowy i jedziesz ;-) Bez żadnego kombinowania.

A gdzie tą wersję płyty można kupić w PL? Ktoś ma doświadczenie z tym procesorem jak sobie radzi z blu ray?

Wysłane z mojego GT-P5110 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta to nowość. Jeszcze jej nie można kupić. Zasilanie płyty z DC to rewelacja ! Jak to pięknie pozwala uniknąć kombinowania ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bo i5 najsłabszy 45W jest bardziej energooszczędny od J1900 10W

i nie chciałbym żeby mi w pokoju wyła suszarka 24/h

DTS HD to jest kodek bezstratyny a nie funkcja procesora.

Nie, nie zapomniałem tylko w obecnej erze sieci WiFi jest tak naprawdę cieżko znaleźć miejsce gdzie takich sieci nie ma a, czym więcej koło nas to transfer drastycznie spada. Jak ktoś ma kanał tylko dla siebie to jest w komfortowej sytuacji i wtedy faktycznie może wyciagnąć np. 10-13 MB/s przy 802.11n kanał 40MHz

To zobacz sobie co procesory wspierają a później się wypowidaj.

Od i5 wżwyż jest wsparcie.

Mój komputer na i5 i parę dysków miał pobór 55W

Jak już podajesz swoje wypociny to może podawaj ile W masz pobór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

Seba_Fan - podaj linka wyjaśniającego fakt, że i5 wspiera DTS HD a j1900 sobie z tym nie poradzi ...

Owszem karta graficzna wbudowana w i5 wspiera 3D a ta w J1900 nie, ale to inna bajka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co na forach piszą to w J1900 bitstreaming bezstratnych formatów dźwięku działa pod openelec, ale pod Windowsami już nie.

https://communities.intel.com/thread/52242

http://www.avsforum.com/forum/26-home-theater-computers/1527513-anyone-used-new-bay-trail-d-chips-windows-media-center-box-3.html#post24810437

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale problem dotyczy jedynie bistreamingo.Tak zreszta jak I w przypadku dn2820.

W jaki sposob Kolega Seba_Fan wydedukowal, ze to kwestia procesora, tego sam jestem ciekaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedorobione drivery... pytanie tylko kiedy i czy intel coś z tym zrobi bo gdyby nie to też bym sobie takiego J1900 z przyjemnością przytulił.

W jaki sposob Kolega Seba_Fan wydedukowal, ze to kwestia procesora, tego sam jestem ciekaw.

Pewnie z polskich serwisów. Na pclab'ach i tym podobnym wypisują takie bzdury, że bitstreaming DTS-HD MA/TrueHD nie jest możliwy na Celeronach, Pentiumach, ale dopiero od i3 wzwyż. Dwa razy próbowałem ich przekonać, że błądzą, niestety bezskutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest oficjalna tabela procków pokazyjąca jakie procesory posiadają wsparcie, nie mam jej teraz pod ręką.

I jest to od i3 a nie i5 jak podałem.

Celerony nie miały.

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

693463338812024.jpg

Na ampli oczywiście świeci się DTS-HD MA/TrueHD. Bynajmniej nie jest to jakaś magiczna sztuka procesora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, rozumiem, że to nie zasługa karty graficznej?

To ciekawe bo z tego co pamiętam te stare celerony nie miały wsparcia.

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym HTPC nie mam żadnej grafiki poza zintegrowanym układem w Celeronie G530.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To super to wyjaśnia sytuację bo interesuje mnie właśnie taki procek ale C 1620.

Najwidocznie ta tabela była błędna bo było od i3 wsparcie a celerony były tego pozbawione, ale jeśli u Ciebie tak jest to spoko.

Dzięki za sprostowanie. Widać że procek przepuszacza po HDMI dzwięk Dolby TrueHD i DTS HD.

You can tell when the AV Receiver is correctly receiving encoded (Bitstreamed) audio from your HTPC (or any other device) as you’ll see a DTS or Dolby Digital graphic appear on the receiver’s display. So, you should ensure that your HTPC can support audio bitstreaming, like our Intel NUC. Intel’s Core i3 and higher processors have supported HDMI Audio Pass Through for native Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio bitstreaming for some time, so I’d always recommend at least a Core i3 processor for your HTPC.

http://www.wegotserved.com/2014/04/22/building-windows-htpc-part-8-configure-windows-audio-dts-dolby-digital-surround-sound-support/

http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/technical-specifications/clear-video-hd-technology-spec.pdf

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek niczego nie przepuszcza."Procek" bezposrednio nie ma nic z tym wspolnego. Warto byc wreszcie to zapamietal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem na tym sprzęcie używając Windows 7 lub 8.1 Xbmc wersja Gotham 13.1, będę mógł się cieszyć dźwiękiem HD? Obrazem 3D? karta graficzna nie będzie mi potrzeba do oglądania filmów? Wszystko osiągnę za pomocą procesora? Będzie można ten komputer włączyć za pomocą pilota i zastosować pilot Harmony One,? Tylko odbiornik od Mediona wezmę. Nie chcę mi się szukać po internecie? Jaka jest cena tego zestawu, co wyżej napisałeś.

A już tak bardziej Sci-Fi. 4K na tym nie pójdzie w przyszłości?

Edytowane przez milosnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stojąc przed decyzją odtwarzacz sieciowy + nas a htpc pogrzebałem trochę dzisiaj i znalazłem coś takiego: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-qc5000-itx-wifi-amd-soc-mini-itx-amd-a4-5000-radeon-8330-qc5000-itx-wifi-643418/. Wydaje się być fajne - do tego Asus Xonar DX/XD i 4GB ramu i moim zdaniem fajny htpc jest. Co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...