Skocz do zawartości
yoda

KALIBRACJA OPTOMA HD 82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Właśnie jestem po kolejnej kalibracji swojej optonki. Na razie się uczę więc do ideału daleko, ale z czasem :)

Kolorymetr 1I Display 2

Soft ColorHCFR 2.1 ( nie wiem dlaczego z najnowszym nie działa mi kolorymetr ? )

statyw foto + uchwyt mojego pomysłu ( by jula :))

Wyniki na screenach przed i po.

Przed:

Po:
P.S.
Coś obrazki mi się nie chcą pokazywać, ale widać, że poprawa jest :)
Edytowane przez yoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajnie, że jesteś zadowolony, ale myślałem, że będą jakieś przykłady z obrazu (wiem, że trudno zrobić...)

"przed i po" a nie "martwe" wykresy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierz mi, zdjęcia nic ci nie powiedzą, zdjęcie trzeba "obrobić" nie mam szczególnie dobrego aparatu - najlepiej zobaczyć to na "żywo" :)

Dlatego lepiej podawać "cyferki". Są bardziej obiektywne niż zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się taką Optomką (HD82) ostatnio, moja opinia jest... średnia.

O ile balans bieli udaje się zgrać b. dobrze (jak to w większości DLP):

1ef40c.png

Tak gamma ma dziwny dołek rozjaśniający cienie. W niezaadaptowanym pomieszczeniu to nie problem, a wręcz pomaga, ale w jaskini trochę problem:

029440.png

Znacznie większym problemem jest jednak paleta barw, która znacznie odbiega od referencyjnej Rec 709, a brak systemu CMS uniemożliwia jakiekolwiek korekty:

0d6de5.png

Związane z tym błędy są spore:

8a4be9.png

Kontrast po kalibracji: 1600:1, więc też zdecydowanie bez fajerwerków. Yodas, a tobie ile wyszło?

BTW egzemplarz, który testowałem miał mankament w postaci czerwonego mrowienia czerni (niezależnie od ustawienia jasności), który znikał dopiero po przycięciu Przes. RGB na -1.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc instrumentalnie to faktycznie nic ciekawego, jednak ja jestem kinomaniakiem, nie laborantem, więc jestem zadowolony z zakupu, zwłaszcza w takiej cenie :).

Po mojej kalibracji obraz jest dużo bardziej naturalniejszy niż na oryginalnych nastawach i chyba o to chodziło, a co do wyników badań to mam podobne zdanie, jakie miałem kiedyś w kwestii pomiarów sprzętu audio - nie zawsze lepiej gra ten z lepszymi wynikami ;)

Jedyne co jest lepsze to własne samopoczucie.

Trzeba cieszyć się filmem nie sprzętem !

Inaczej należałoby kalibrować pj przed każdym filmem bo przecież co film to inna jakość bluray-a :D

Nie popadajmy w paranoję !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc instrumentalnie to faktycznie nic ciekawego, jednak ja jestem kinomaniakiem, nie laborantem, więc jestem zadowolony z zakupu, zwłaszcza w takiej cenie :).

Po mojej kalibracji obraz jest dużo bardziej naturalniejszy niż na oryginalnych nastawach i chyba o to chodziło, a co do wyników badań to mam podobne zdanie, jakie miałem kiedyś w kwestii pomiarów sprzętu audio - nie zawsze lepiej gra ten z lepszymi wynikami ;)

Jedyne co jest lepsze to własne samopoczucie.

Trzeba cieszyć się filmem nie sprzętem !

No istotnie trzeba cieszyć się filmem, ale film oglądasz przez pryzmat swojego urządzenia. Ja po kalibracji widziałem czasami problemy z odwzorowaniem barw, szczególnie w rejonie czerwienie, które ciągnęły do różu, niemniej przeskok od tego co był przed był bardzo duży i nie dziwie się, że jesteś zadowolony z tej zmiany ;)

Jeszcze odnośnie kontrastu, o którym napisałem, że jest średni. Miałem na myśli porównanie do projektorów, które są niewiele droższe, mówię tu o masakratorach w technologii LCoS np. Sony HW40, JVC X3. W obrębie projektorów DLP wynik 1600:1 jest OK, jednak HD82 jest drogawy.

Inaczej należałoby kalibrować pj przed każdym filmem bo przecież co film to inna jakość bluray-a :D

Możesz rozwinąć tą myśl? Bo nie bardzo rozumiem co to znaczy, że trzeba robić jakieś inne ustawienia bo inna jest jakość. No owszem może być większa kompresja, gorszy skan, możesz porównać blu-ray do satelity, ale co to ma do ustawień? Co byś chciał zmieniać będąc nawet w paranoi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...